Politika
Srbi “PROGUTALI ŽABU” u novom Zakonu o sukobu interesa BiH, Radmanović jedini u vlasti IMAO HRABROSTI da to kaže

Dva predstavnika iz Republike Srpske u novoj Komisiji za odlučivanje o sukobu interesa na nivou BiH više ne mogu da zaustave donošenje svih odluka u toj komisiji, ako procijene da su štetne.
o je rezultat usvajanja, po hitnoj proceduri, Zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama na nivou BiH.
U njemu piše da Komisija odluke donosi većinom glasova. Pri tom treba znati da će se nova komisija sastojati od sedam članova, po dva iz svakog od tri konstitutivna naroda, plus jedan predstavnik “ostalih”. To znači da većinu čine četiri glasa, što teoretski može dovesti do toga da dva Srbina budu preglasana.
Istina, novi zakon u samo dvije situacije predviđa donošenje odluka konsenzusom, a ako to nije moguće, onda dvotrećinskom većinom. Tada nije moguće izbjeći glas makar jednog Srbina, jer je neophodno šest glasova.
Te situacije su kada Komisija za odlučivanje o sukobu interesa pokreće inicijativu za razrešenje s dužnosti funkcionera koji je u sukobu interesa, ili kada ga poziva da podnese osttavku. U drugim situacijama, a to su kada funkcioneru izriče opomenu, ili kada ga kažnjava iznosom koji može da ide do 20.000 KM, Komisija odluke donosi prostom većinom. Recimo, dva Hrvata i dva Bošnjaka. Ili, dva Bošnjaka, jedan Hrvat i jedan iz “ostalih”. Kombinacije su brojne.
A kako je bilo do sada?
U izmjenama i dopunama Zakona o sukobu interesa BiH iz 2013. godine formirana je postojaća Komisija za odlučivanje o sukobu interesa BiH. U tim izmjenama zakona doslovno piše: “Komisija odluke donosi većinom glasova svih članova, koja podrazumijeva glasove najmanje po dva člana iz svakog konstitutivnog naroda”.
Da je tako bilo i u praksi potvrdila nam je predsjedavajuća aktuelne komisije Mira Pekić (PDP).

-Bilo nas je devet, po tri iz svakog naroda. Za kvorum i za donošenje odluka potrebno je bilo da glasaju po dvoje iz svakog naroda. Znači, ako iz jednog naroda dvoje nije glasalo, odluke nisu mogle da se donesu – kaže Pekićeva za Srpskainfo.
Radmanović prvi primjetio
Da nešto u novom zakonu nije dobro po Srbe i Republiku Srpsku javno je primjetio – nećete vjerovati – Nebojša Radmanović (SNSD), član Kolegijuma Predstavničkog doma BiH.
-BiH je ona koja je sva vezana za ravnopravost. Podsjećama vas, a znam da svi to dobro znate, da je vrlo važnja konstitutivnost naroda u BiH. Zbog te ravnopravnosti smo bili u raznim bitkama u prethodnim vjekovima, bilo da smo pripadali nekim carevinama ili smo se između sebe tukli zbog ravnopravnosti – rekao je Radmanović.

On je poručio da se svi, naročito u PS BiH, moraju truditi da to ne bude poremećeno.
–Dio ovog zakona remeti ravnopravnost koja nam je obezbijeđena u Ustavu. Podsjećam vas, mi smo se izborili da se ravnopravnost u odlučivanju, u skladu sa našim Ustavom, obezbjeđuje i u zajedničkoj saradnji sa Evropskim parlamentom. Sada smo dobili prijedlog u kome nema ravnopravnosti. Nema konstitutivnosti naroda. Ima prosta većina. Vjerovatno je to u sastavu ovog akta prolazno danas zbog ovoga što je važno za naš put prema EU. Podsjećam vas da to može imati dalekosežne posljedice za ukupan rad i ovoga parlamenta i BiH u cjelini – rekao je Radmanović u diskusiji i tražio pauzu prije glasanja.
Kontra Radmanoviću
Međutim, zakon je ipak usvoje, po hitnoj proceduri u oba doma PS BiH. A Radmanovićeve stranačke kolege su počele da ubjeđuju javnost kako je zakon dobro rješenje, pa čak i bolje za Srpsku u odnosu na raniji zakon.
–Republika Srpska ni na koji način ništa nije izgubila usvajanjem Zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH i samo će podržavati rješenja koja jasno prepoznaju Srpsku. U ovom zakonu se čak spominje i državljanstvo Republike Srpske – rekao je delegat u Domu naroda Radovan Kovačević.

Državljanstvo Srpske, o kome Kovačević govori, pominje se u dijelu zakona koji reguliše uslove za izbor članova nove Komsije za odlučivanje o sukobu interesa. Uslov je da je kandidat državljanin BiH, a “svi državljani Federacije i Republike Srpske su državljani Bosne i Hercegovine”.
Delegat srpskog naroda u Domu naroda parlamenta BiH Snježana Novaković Bursać istakla je značaj što je usvajanjem Zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH jedan nametnuti zakon otišao u istoriju. Naime, zakon o sukobu interesa koji je bio nekada, nametnut je pa je poslije mijenjan.
Ona je navela da Zakon o sprečavanju sukoba interesa ima dugogodišnju genezu u Parlamentarnoj skupštini, ali da je u trenutku mogućeg otvaranja pregovora sa EU ubrzano njegovo donošenje, te da u tome ne vidi ništa sporno jer je dugo pregovaran i analiziran.

Opozicija: Dodik vraćen na “fabrička podešavanja”
Međutim, u opoziciji su bliže onome što je izjavio Radmanović.
-Natjerati Dodika da ovo danas uradi i da vam to prođe…svaka vam čast. Ovo je klasičan prenos još jedne nadležnosti jer mi iz Republike Srpske, umjesto da ovdje raspravljamo o Ustavnom sudu BiH, mi smo u evropskom zakonu. Izgubili smo entitetsko glasanje, prenijeli smo nadležnost na nivo BiH kroz ovu komisiju. Izdali smo interes Republike Srpske. Trojka vas je natjerala da kapitulirate – poručio je poslanik SDS u Predstavničkopm domu Darko Babalj, koji je ocijenio da je Milorad Dodik vraćen na “fabrička podešavanja iz 1998. kada je bio servilan”.
Poslanik i predsjednik PDP Branislav Borenović takože smatra da se, u režiji SNSD, desio prenos nadležnosti sa Srpske na nivo BiH.
-U komisiji koja će se baviti pitanjima sukoba interesa predviđeno je da se odluke donose većinski ili dvotrećinski, što znači bez kvalifikovanog glasa koji dolazi iz Republike Srpske i Federacije BiH, što je klasični prenos nadležnosti i ukidanje ključnog mehanizma funkcionisanja BiH. I to će kolege iz Dodikovog SNSD morati da objasne u Republici Srpskoj. Ali to me ne čudi, na stotine je primjera da dopuštate prenos nadležnosti i da se sada uvodi opasna mogućnost preglasavanja – rekao je Borenović.
Politika
AMERIČKA delegacija VISOKOG nivoa stiže u BiH na važne razgovore sa Predsjedništvom!

Visoka delegacija američkog State Departmenta stiže u posjetu Bosni i Hercegovini u četvrtak, 10. jula, potvrđeno je za N1. Delegaciju predvodi Brandon Hanrahan, v.d. pomoćnika američkog državnog sekretara za Evropu i njegov zamjenik Mark Fleming.
Za sada je planiran sastanak s članovima Predsjedništva BiH Željkom Komšićem, Denisom Bećirovićem i Željkom Cvijanović. Hanrahan je na poziciji v.d. pomoćnika američkog državnog sekretara za Evropu od 25. aprila ove godine.
(N1)
Politika
Borenović “ZAO i KARTELSKI model ponašanja mora biti SLOMLJEN!”

Teško je pronaći riječ koja može opisati pravosudno-političku bruku koja se pod velom tajnosti dogodila prije dva dana u Tužilaštvu i Sudu BiH, kada je Dodik sa aktuelnim pravosuđem uz vozačku asistenciju prvog čovjeka Obavještajne agencije krišom završio određene nevjerovatne sudske odluke. Ovo je na X profilu objavio bivši predsjednik PDP Branislav Borenović.
“Milorad Dodik, naviknut na muljaže i prevare, je u jednom danu, u jednom satu, porazio i Republiku Srpsku i Bosnu i Hercegovinu, porazio je sve pravosudne i policijske agencije, poražena je, iskorištena i potpuno obesmišljena Narodna skupština Republike Srpske, kao i sve ostale institucije ove zemlje”, naveo je Borenović i dodao: “Jednostavno, desio je PORAZ cijelog društva u kojem živimo, i zato ne čudi što se dešavaju skandalozne afere, stomilionske prevare i štetne kombinacije, razni vijadukti, serdarovi, kumovske zgrade, vjerovatno tajno ispregovarani u nekim “institucionalnim” režimskim odajama”.
na kraju Borenović je poručio:
“Ovakav nakaradni, nenormalan, zao i kartelski model ponašanja se mora promijeniti, mora se otvoriti perspektiva pravednog, sigurnog i uređenog društva u kojem zakoni jednako vrijede za sve, dok ne bude, ako već i nije, kasno!”
BN
Politika
BRIKS U JAKOJ PORUCI SA SAMITA Pozvali na hitan prekid vatre u Gazi i osudili vojne napade na Iran!

Lideri zemalja BRIKS-a usvojili su završnu deklaraciju Samita u Rio de Žaneiru.
Osnovne stavke deklaracije:
U deklaraciji je izražena nada da će trenutni napori u vezi sa Ukrajinom dovesti do održivog mirovnog rešenja.
Učesnici samita u deklaraciji osuđuju vojne napade na Iran, koji predstavljaju kršenje međunarodnog prava.
U završnoj deklaraciji takođe se osuđuju nedavni napadi na željezničke pruge i mostove u Kurskoj, Brjanskoj i Voronješkoj oblasti.
U deklaraciji se naglašava da je Pojas Gaze sastavni dio okupirane palestinske teritorije.
Lideri BRIKS-a pozvali su pregovarače za Gazu da postignu hitan i bezuslovan prekid vatre u enklavi.
Države-članice BRIKS-a složile su se da ojačaju političku i vojnu saradnju u okviru proširenog članstva organizacije.
Zemlje BRIKS-a osuđuju jednostrane ekonomske sankcije koje su u suprotnosti sa međunarodnim pravom. Sankcije negativno utiču na ekonomski razvoj, zdravstvenu zaštitu i prehrambenu bezbijednost, pogađaju ljude u ranjivim situacijama, produbljuju digitalni jaz i pogoršavaju ekološke probleme.
Zemlje-članice udruženja pozdravljaju ukidanje jednostranih ograničenja prema Siriji i nadaju se da će to podržati napore za oživljavanje sirijske ekonomije i pokretanje faze rekonstrukcije koja pomaže razvoju i stabilnosti. Takođe su potvrdili posvećenost suverenitetu, nezavisnosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu Sirije i pozvali Izrael da bez odlaganja povuče svoju vojsku sa sirijske teritorije.
BRIKS poziva Savjet bezbjednosti UN da se pozabavi pitanjem nuklearne bezbjednosti u vojnim sukobima.
Lideri BRIKS-a zabrinuti su zbog rastućih rizika od nuklearnog sukoba i ponovo potvrđuju potrebu za jačanjem sistema kontrole nuklearnog naoružanja, intenziviranjem sistema razoružanja, neširenjem oružja i održavanjem njegovog integriteta i efikasnosti radi postizanja globalne stabilnosti i međunarodnog mira i bezbjednosti.
Zemlje BRIKS-a spremne su da sarađuju sa UN u oblasti očuvanja mira i sprečavanja oružanih sukoba.
Zemlje-članice BRIKS-a istakle su značaj razvoja berze žitarica ovog udruženja i uključivanja u nju ne samo poljoprivrednih proizvoda, već i sirovina.
Države-članice pozvale su na hitnu reformu bretonvudskih institucija, koje uključuju Međunarodni monetarni fond i Svjetsku banku, kako bi one postale fleksibilnije, efikasnije, kredibilnije, inkluzivnije, svrsishodnije, nepristrasnije, odgovornije i reprezentativnije, kako bi se ojačala njihova legitimnost.
Lideri su pozvali sve zemlje da u najskorije vreme ratifikuju Konvenciju UN protiv sajber-kriminala.
Indija će biti domaćin Samita BRIKS-a 2026. godine.
Sedamnaesti samit BRIKS-a održava se u Rio de Žaneiru 6. i 7. jula. Rusku delegaciju predvodi ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
BRIKS je međudržavno udruženje koju su 2006. godine osnovale Rusija, Kina, Indija i Brazil; Јužna Afrika se pridružila 2011. godine. Od 2024. godine, pridružili su im se Egipat, UAE, Etiopija, Iran, a od januara 2025. godine i Indonezija.
Status zemlje-partnera imaju Bjelorusija, Bolivija, Kuba, Kazahstan, Malezija, Nigerija, Tajland, Uganda, Uzbekistan i Vijetnam.
Ove godine BRIKS-om predsjedava Brazil.
-
Društvo3 dana ago
“SVIJET DA VIDI I SRPSKE ŽRTVE”: Postavljene fotografije stradalih uz put Bratunac – Srebrenica
-
Politika2 dana ago
POTVRĐENO! Dodik dobrovoljno pristupio, ne postoje razlozi za ranije mjere
-
Politika2 dana ago
DŽUVO JE BIO “DODIKOVA GARANCIJA”: Šef OBA lično odvezao Dodika do Suda BiH
-
Region2 dana ago
PJEVAO PJESMU O KLANJU SRBA, policija nije reagovala
-
Društvo2 dana ago
PODRINJE I BIRAČ PAMTE ZVJERSKI UBIJENE SRBE: 33 godine od zločina
-
Politika2 dana ago
SVE JE POGAZIO: Stanivuković najavio krivičnu prijavu protiv Dodika zbog “KAPITULACIJE” pred Tužilaštvom BiH!
-
Banjaluka3 dana ago
STANIVUKOVIĆ ČESTITAO 99. ROĐENDAN FK „BORAC“: „Danas slavimo istoriju, identitet i duh Banjaluke!“
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ ŽESTOKO PORUČIO DODIKU: „Pogazio si zakone, Ustav i samog sebe – ovu prevaru ti narod neće zaboraviti!“