Connect with us

Politika

UIO još nije odlučila DA LI KUPUJE ZGRADU od “Grand trejda”

Komisija za javne nabavke Uprave za indirektno oporezivanje BiH još nije odlučila da li prihvata ponudu kompanije „Grand trejd“ za kupovinu zgrade u Banjaluci vrijedne nepunih 100 miliona KM.

Portparol UIO, Ratko Kovačević, kaže za Srpskainfo da je tri mjeseca rok važenja ponude.

To ističe 17. aprila, s tim da se može zatražiti i produženje roka ukoliko komisija do tada ne završi svoj posao. Takva je trenutna situacija – kaže Kovačević.

Podsjećamo, nakon isteka roka od mjesec dana od objave javnog oglasa za kupovinu objekta za smještaj Glavne kancelarije UIO u Banjaluci i objekta za smještaj Regionalnog centra Banjaluka, komisija UIO je 17. januara otvorila ponude. Konstatovano je da je u traženom roku stigla jedna ponuda i to od ponuđača „Grand Trade“ d.o.o. iz Banjaluke. Pri čemu je za potrebe kancelarijskog i višenamjenskog prostora (sale za sastanke, prostorije za smještaj servera…) ponuđač dostavio ponudu u količini od 12.280 metara kvaderatnih ukupne cijene u iznosu od 71.119.620 KM s PDV. Dok je za potrebe parking prostora ponuđeno  4.740 kvadrata ukupne cijene u iznosu od 27.451.710 KM s PDV. Dakle, ukupna ponuđena vrijednost je 98,5 miliona KM.

FOTO: GRAND TRADE
FOTO: GRAND TRADE

UIO je odlukom Savjeta ministara BiH iz ljeta 2023. odobreno nepunih 70 miliona KM, što uznači da će im, ako prihvate ponudu, trebati još više od 29 miliona maraka.

Međutim, UIO BiH je samo jedna u nizu institucija BiH, ili njihovih filijala, koje u Banjaluci nemaju svoje prostorije i koje uglavnom plaćaju „debelu“ kiriju. Firmamam ili čak institucijama Republike Srpske. Prema odluci Savjeta ministara, sve institucije na nivou BiH su u 2023. za kiriju platile oko osam miliona maraka, u čitavoj BiH.

Kako je objavio Capital u januaru ove godine, u svojim objektima u Banjaluci su Centralna banka BiH – Glavna banka RS za čije potrebe je izgrađena nova velelepna zgrada u najužem centru Banjaluke, zatim Obavještajno-bezbjednosna agencija BiH koja je naslijedila prostor Obavještajno-bezbjednosne službe RS, Agencija za osiguranje depozita, te Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta (HEA) i Ombudsman za ljudska prava BiH koje su u svojim prostorijama u poslovnoj zgradi u blizini Merkatora u Banjaluci.

centralna banka BiH
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Pored ovih institucija, ni Uprava za indirektno oporezivanje BiH ne plaća kiriju, ali ni UIO nije u svojoj zgradi, već u objektu Vlade Republike Srpske, dok sve ostale plaćaju kirije.

Među njima su Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA), Direkcija za civilno vazduhoplovstvo (BHDCA), Agencije za lijekove i medicinska sredstva, Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) i Komisija za koncesije BiH. Najinteresantnija je situacija sa IDDEEA, jer je izgradnja zgrade te agencije trebala da bude okončana 2014. godine, ali se rokovi za završetak izgradnje stalno produžavaju, a njeni temelji zarastaju u korov.

Pored UIO, kupovinu zgrade i useljenje u svoje prostorije u Banjaluci planira i SIPA, jer je Savjet ministara BiH ovoj policijskoj agenciji u junu prošle godine kroz Program višegodišnjih kapitalnih ulaganja za period 2023.-2024. odobrio 5,8 miliona KM za kupovinu zgrade za smještaj Regionalne kancelarije SIPA u najvećem gradu Srpske.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

-Početna zakupnina iznosila je 21.303 KM mjesečno bez PDV, da bi se u više navrata smanjivala i danas iznosi 15.977 KM bez PDV, zbog čega se SIPA u nekoliko navrata obraćala Savjetu ministara sa zahtjevom za kupovinu objekta za trajni smještaj – navedeno je u obrazloženju odluke Savjeta ministara.

Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH smještena je u objektu u neposrednoj blizini nekadašnjeg privrednog giganta „Incel“. Bivši direktor ove Agencije Aleksandar Zolak kratko je potvrdio da se kirija u visini od oko 10.000 evra po ugovoru sklopljenom prije njegovog dolaska na mjesto direktora plaćala Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS.

Direkcija za civilno vazduhoplovstvo (BHDCA) od 2009. do 2019. godine plaćala je banjalučkoj firmi „Euromedic“ mjesečnu kiriju od nevjerovatnih 60.053 KM. Nakon isteka ugovora o zakupu, BHDCA je prešla u prostorije bivšeg „Krajinapremjera“, gdje plaća duplo manju kiriju.

Višegodišnji projekti

Inače, podugačak je spisak višegodišnjih kapitalnih projekata koje je u 2023. odobrio Savjet ministara BiH, a koji su u toku. Kada je riječ o institucijama BiH u Banjaluci, na spisku je pomenuta nabavka objekta za smještaj SIPA od 5,8 miliona KM. U 2024. godini bi trebalo da bude potrošeno 2,3 milona.

savjet ministara bih
FOTO: HARUN MUMINOVIĆ/FENA

Istovremeno, spisak ranije odobrenih kapitalih projeklata koji su i dalje u fazi realizacije, još je duži. Na tom spisku je i nabavka objekta za smještaj UIO u Banjaluici, za šta na računu stoji 69,4 miliona KM. U okviru UIO, tu je i izgradnja i opremanje objekta za smještaj zaposlenih UIO i granične policije BiH na aerodromu Banjaluku, vrijednost 3,6 miliona maraka.

Na ovoj listi je i Agencija za identifikacione dokumente (IDDEEA). Za zgradu u Banjaluci davno je odobreno 22,5 miliona KM, a na računu na dan 31. januar 2024. imaju još 10 miliona KM.

Ukupno je institucijama BiH za višegodišnje projekte, koji su u toku, na raspolaganju 172,7 miliona KM.

Mnogo pitanja bez odgovora

U ovoj priči mnogo je pitanja bez odgovora. Zašto se sa trajnim smještajem institucija toliko čeka, dok se istovremeno daje ogroman budžetski novac za zakup poslovnih prostora? Zašto se, zajedno sa UIO, ne kupuje zgrada za smještaj svih, ili bar većine, institucije BiH u Banjaluci, kako bi bile na jednom mjestu? Zašto se, dok se gradila zgrada Centralne banke, nije sagradio veći objekat, na istoj parceli u strogom centru Banjaluke, koji je poželjan za sve institucije BiH? I zašto institucije ne grade objekte po mjeri, kako bi uposlile domaću građevinsku infrastrukturu, umjesto što kupuju gotove?

I papreno skupe!

U slučaju UIO, tvrdi se da godinama pokušavaju da sagrade svoj objekat, ali da nikako nismu mogli da nađu zemljište na lokaciji koja im odgovara. Direktor UIO Zoran Tegeltija nedavno je rekao da su u proteklim mandatima pitali Grad Banjaluku da li ima parcelu za njih, ali da odgovor nisu dobili. Sa istim pitanjem i Srpskainfo se davno obratila Gradu Banjaluka, ali smo takođe ostali bez zvaničnog odgovora.

„Zna se ko gradi i za koga“

Potpuno je nevjerovatno da sve institucije traže da budu u centru grada. Nisu to sve institucije koje svakodnevno komuniciraju sa građanima. Recimo, gdje je sada smještena Direkcija za civilno vazduhoplovstvo? Nije ni potrebno da bude u centru grada. Takođe, i UIO može da ima neka odjeljenja u centru, ali postoji dovoljno prostora na širem području Banjaluke da se napravi zgrada za UIO. Recimo, Centralna banka ima svoju zgradu, ali koliko vidimo kao prolaznici, ta zgrada nije popunjena. Tu možda postoji mogućnost da se spoje bar uprave nekoliko institucija – kaže za Srpskainfo Mira Pekić, druga zamjenica predsjedavajuće Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma BiH.

Mira Pekić
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ali, prema njenim riječima, ključ problema je u tome što vlast i privatnici naprave dogovor koji glasi: Napravićeš poslovni prostor, a ja ću ga kupiti!

-Iz budžeta BiH daju se milioni maraka za plaćanje zakupa. Za neke instucije je novac čak izdvojen za konačan smještaj, za kupovinu zgrade ili za izgradnju. Ali, iz dosadašnjih poteza SNSD-ove vlasti jasno je da se trošenje budžetskih para unaprijed dogovara. Zna se ko gradi i za koga. Zašto se kupuju gotovi objekti kada se novcem iz budžeta mogu graditi vlastiti? Naročito za institucije koje imaju smještaj u Banjaluci. Onaj ko želi dobro Republici Srpskoj treba da razmišlja nekoliko koraka unaprijed. S druge strane, novac poreskih obveznika u budžetu BiH je i novac iz Republike Srpske. Bilo bi logično da se gradi novcem poreskih obveznika u Banjaluci – zaključuje Pekićeva.

Stanić: Cijene podižu višestruko

Ekonomista Milenko Stanić kaže da zakup može da dođe u obzir samo u kraćem periodu, što nije slučaj za institucije jer su one nastale s ciljem da traju. Prema njegovim riječima, problem kod svih javnih nabavki u BiH je to što se pri raspisivanju tendera projektuju rješenja koja obično idu preko partijskih struktuira.

Milenko Stanić
FOTO: BN TV INFO/YOUTUBE/SCREENSHOT

-I cijena se podiže višestruko. Vjerovatno bi, da se ta zgrada pravi od temelja, imali povoljnije uslove, odnosno koštala bi manje u odnosu na već izgrađeni poslovni objekat. Ali, dešava se to da se prvo izgradi zgrada, a onda se putem lobiranja kod vlasti i stranaka stvaraju uslovi da se ta zgrada proda po značajno većim cijenama u odnosu na neke normalne – kaže Stanić za Srpskainfo

Politika

NINKOVIĆ OPTUŽIO SOPSTVENU KOALICIJU ZA KRIMINAL “Ako se ne možemo dogovoriti, ONDA NISAM SIGURAN DA SMO U KOALICIJI” (VIDEO)

Predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković optužio je stranačke kolege kao i koalicione partnere za kriminal i pogodovanje ličnim interesima čime je jasno stavio do znanja građanima čime se SNSD Banjaluka bavi svih 30 godina koliko su bili na vlasti.

U ovom u najmanju ruku šokantnom izlaganju Ninković kaže da “Ako se kao koalicija ne možemo dogovoriti oko osnovnih stvari onda nisam ni siguran da li smo kolacija”, čime je samo potvrdio naša ranija pisanja o tome kako su upravo on i Vlado Đajić predsjednik banjalučkog GrO SNSD-a u potpunosti razorili ovu partiju u najvećem gradu Srpske.

-Ako su u pitanju samo očuvanje ličnih i porodičnih potreba, pa dal to bile samo neke poslovne varijante ili ne znam šta već, onda makar sa mnom ne mogu napraviti koaliciju, reče Ljubo u videu koji je osvanuo na Instagram stranici SNSD-a.


Možda bi neko i povjerovao u njegovo poštenje, ali politička prošlost preletača i nekada ljutog protivnika SNSD-a koji danas zastupa, Ljubu u potpunosti razobličuje.

Njegovo znanje i bavljenje politikom već godinama se svodi na ispunjavanje sumanutih želja Vlade Đajića i opstruisanje svega što je u korist građana Banjaluke.

Nekada je njegovo pisanije po društvenim mrežama izgledalo ovako:

Znamo svi već da je Ljubo izdajnik, preletač i slično, ali on je izdajnik vlastitih građana koji je možda po prvi put u ovom video rekao istinu, a to je da članovi njegove partije kao i njihovi koalicioni partneri rade upravo ono za šta optužuju gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića, pogoduju samo i isključivo sebi i svojim prijateljima, ili to bar pokušavaju.

Sumnjiva i diploma LJUBE NINKOVIĆA! KLETVE su dio njegovog karatera, još juče PORUČIVAO DODIKU DA “CRKNE”

-Ja se ne bavim politikom da bih gurao neku od svojih firmi, da bih pogodovao nekom od svojih prijatelja, da bi ih ovdje zastupao, ali ako ću ja ovo govornicu i onu stolicu zloupotrebljavati kako bih svaki dan bio bogatiji, a jedan dio naše koaliciji je pokazao da je spreman to da radi, onda sa mnom ne mohu praviti tu vrstu koaliciji, odvalio je “prepošteni” Ninković, jer to je upravo ono što pokušava da radi za svog prijatelja i šefa Vladu Đajića, pa su zbog ovakve politike i riječi koje se kose sa zdravim razumom već nekoliko puta ulazili u otvoren sukob sa vlastitim članovima, a posebno je značajan bio slučaj sa Marinkom Umičevićem.

UMIČEVIĆ “U Đajića je ušao ŠEJTAN! Opoziv je bio ČIST FIJASKO, tri godine nemamo sastanak GRADSKOG ODBORA”

Banjaluka24

 

Nastavi čitati

Politika

SLJEDEĆE SEDMICE nastavak suđenja Dodiku i Lukiću

Pred Sudom BiH će u srijedu, 22. maja, biti nastavljen sudski proces protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika Srpske” Miloša Lukića zbog nepoštovanje odluka Kristijana Šmita.

Na prethodnom ročištu 29. aprila, Sud BiH i odbrana nisu prihvatili kao dokaz Tužilaštva BiH Aneks 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma jer je riječ o “dokumentu” koji je Tužilaštvo BiH skinulo sa internet stranice UN i prevelo na “bosanski jezik”.

Sudija u ovom postupku Sena Uzunović zatražila je od Tužilaštva BiH da dostavi dokument Aneks 10 Dejtonskog sporazuma na engleskom jeziku i sa adekvatnim prevodom.

Uzunovićeva je odbacila da kao dokaze prhvati i 30 novinskih članaka, te istakla da se kao dokazi mogu prihvatiti jedno orignalni dokumenti, ovjerene kopije i kopije.

Tužlaštvo BiH je tada kao dokaze predočilo i kopije odluka Kristjana Šmita skinute sa strance OHR-a kojima je van snage stavio oluke Narodne skupštne Republike Srpske kojima se ne primjenjuju ne prihvataju Šmitove odluke, kao i one o nepriznavanju odluka Ustavnog suda BiH.

Lukićev advokat Miljkan Pucar rekao je da, prema Zakonu o krivičnom postupku, kao valjani dokumenti mogu da se prihvate jedino original ili ovjerene kopije, te da ove odluke nemaju ni potpisa ni pečata, te da se ne mogu prhvatiti.

Nastavak suđenja predviđen je za 13.00 časova, objavljeno je na sajtu Suda BiH.

Nastavi čitati

Politika

GDJE MI ŽIVIMO? Narkokartel preko plaćenika iz CIK-a PLANIRAO IZBORNU KRAĐU

Prepiske sa aplikacije “Skaj” Harisa Behrama, uhapšenog u akciji “Crna kravata dva”, i vođe narkokartela Edina Gačanina pokazuju da je taj narkokartel iz Dubajia, preko osobe iz Centralne izborne komisije /CIK/ BiH, finansirao i namiještao izbornu krađu na izborima u BiH, piše “Avaz”.

Sarajevski dnevnik navodi da je preko “Skaj” aplikacije otkrivena prepiska u kojoj Behram 15. aprila 2020. godine piše Gačaninu da je “uzeo Nermina Kljaku, brata savjetnika Fahrudina Radončića”, tadašnjeg ministra bezbjednosti u Savjetu ministara, koji, između ostalog, ima “jednog od glavnih iz CIK-a”.

Behram u prepisci navodi da je od Kljake dobio informacije koliko plaća kutije, ljude i veze, te da Kljako ima sposobnih ljudi po cijeloj BiH.

“Dva dana sam s njim proveo i moj brat je njegov prijatelj koji ga je zajedno sa mnom uvjerio. Njega se SDA u Mostaru najviše boji”, kaže Behram u poruci.

“Avaz” navodi da je iz prepske vidljivo da je narkokartel planirao osnovati stranku, ali da su došli do zaključka da je bolje sačekati izbore, pa uz pomoć osobe iz CIK-a glasove SBB-a i SDA, prebaciti sebi, prenosi Avaz.

“Koliko su kutije važne, toliko je važno i da imamo nekoga u CIK-u, a on ima jednog kojeg redovno plaća”, navodi se u porukama između Bahrama i Gačanina od 20. aprila 2020. godine.

Gačanin u porukama piše i kada im je momenat.

“SDA gubi Zenicu jer je ovaj pričao NiP-u. Sarajevo im je labavo, pogotovo zbog afere zadnje sa Sarajlićem. Mostar imaju zbog vas brate, a to je čak struja Čampare, ne Bakira. U suštini, imaju Mostar i ostale gradove, a Sarajevo ako izgube i Zenicu, to je početak kraja. Sada nam je momenat”, poručio je Gačanin svojim podređenim.

Nastavi čitati

Aktuelno