Connect with us

Politika

SVJETSKI DAN POTROŠAČA: Šulić najavio nove aktivnosti protiv poskupljenja namirnica

Danas se obilježava Svjetski dan potrošača.

Cilj Ministarstva trgovine i turizma Republike Srpske i Vlade jeste da kroz kampanje “Društveno odgovorno”, “Nula odsto marži” i “Naše je bolje”, te ostale aktivnosti koje su u pripremi zaštiti prava potrošača i spriječi nerealna poskupljenja osnovnih životnih namirnica, izjavio je Srni resorni ministar Denis Šulić povodom Svjetskog dana prava potrošača – 15. marta.

Šulić je rekao da Ministarstvo trgovine i turizma nastavlja sa svim aktivnostima koje traba da regulišu odnose na tržištu, podsjećajući da je cijena osnovnog hljeba od 600 grama od brašna tip 500 ograničena na maksimalnih 1,90 KM, te da je u pripremi nova uredba kojom će biti ograničene marže na osnovne životne namirnice.

On je istakao da će nastaviti i sa aktivnostima edukacije građana o njihovim pravima koja su definisana Zakonom o zaštiti potrošača Republike Srpske.

“Drago nam je da su građani sve više svjesniji i znaju koja su njihova prava kao potrošača, odnosno kupaca, što je vidljivo po njihovim žalbama i pozivima prema nadležnim kontrolnim i inspekcijskim organima”, zaključio je Šulić.

On je dodao da Inspektorat Republike Srpske i trežišna inspekcija kontinuirano vrše kontrole trgovinskih objekata i distributera nafte i naftnih derivata, te da je cilj svih pojačanih kontrola da se nasavjesnim trgovcima onemogući da zarađuju ekstra profit na građanima Republike Srpske.

UDRUŽENJA ZA PRAVA POTROŠAČA SU NA STRANI ZAKONA

Svake godine sve veći je broj ljudi svjesnih da mogu da ostvare svoje pravo kroz zakone o zaštiti potrošača, a uloga udruženja za zaštitu prava potrošača uvijek i svuda ukazuju na potrebu poštovanja zakona, izjavila je danas u Prijedoru Murisa Marić iz ovdašnjeg udruženja “DON”.

Ona je navela da je Udruženje građana “DON” prošlu godinu završilo sa više od 2.500 potrošača koji su adresirali neka svoja pitanja iz ove oblasti, što je za 400 više nego 2022.

“To je jedan od pokazatelja koliko se građani ipak obraćaju kada je potrebno ostvariti zaštitu svojih prava. Ovdje se uvijek radi o poštivanju zakona. Znači, ne stavljamo se ni u jednom slučaju niti na stranu trgovaca ili pružalaca usluga niti bezuslovno na stranu potrošača”, rekla je Marićeva novinarima u Prijedoru povodom 15. marta, Svjetskog dana prava potrošača.

Ona je naglasila da ima potrošača koji očekuju da udruženja kao “DON” budu uvijek na njihovoj strani i kada nisu u pravu, kao što je bilo potrebno vremena i komunalnim preduzećima da shvate da udruženja nisu na strani neplatiša.

“Preduzeća očekuju da mi treba da damo saglasnost na sve što ona zahtijevaju, pogotovo kada je riječ o poskupljenjima. Neka od njih pritom nemaju planove kako da unaprijede svoje poslovanje, da ne dolazi do čestih poskupljenja, tako da možda nekad dođemo u raskorak, ali, u svakom slučaju, konsenzus je ipak nešto što se mora postići na kraju. Moramo i jedni i drugi djelovati u skladu sa zakonom”, zaključila je Marićeva.

Ona je istakla da je nerealno da komunalna preduzeća stalno podižu cijene, a da taj teret nose samo građani koji su redovne platiše, pogotovo ako su preduzeća gubitaši.

“DON” je danas u Prijedoru organizovao info-štand na Trgu majora Zorana Karlice gdje su volonteri dijelili promotivne materijale radi informisanja građana Prijedora o Zakonu o zaštiti potrošača i načinu ostvarivanja potrošačkih prava, te značaju njihovog angažovanja u zaštiti prava potrošača.

Politika

Vladajuća koalicija može donositi sve ODLUKE BEZ OPOZICIJE

SNSD i koalicioni partneri imaju većinu i mogu donositi sve odluke bez opozicije, saopšteno je iz SDS-a.

Iz SDS-a su pozvali vladajuću koaliciju da donesu zakon koji žele da se poštuje na izborima pa da onda pozovu opozicuju da učestvuje na tim izborima.

Iz ove stranke navode da će “i dalje dosljedno raditi u interesu naroda Republike Srpske, boriti se za poštovanje zakona i demokratskih principa”.

Predstavnici političkih partija sa sjedištem u Srpskoj, koje imaju poslanike u parlamentu i odbornike u skupštinama gradova, održali su danas sastanak i istakli da će vladajuća koalicija sutra donijeti odluku o lokalnim izborima, optuživši opoziciju, koja nije došla na sastanak, da ne želi dijalog, već da je lojalna Kristijanu Šmitu i BiH.

Nastavi čitati

Politika

BRANISLAV BORENOVIĆ: Vlast ima sve moguće većine da donosi odluke

Predsjednik PDP-a Branislav Borenović rekao je da vladajuće stranke imaju sve moguće većine da mijenjaju zakone, otkazuju i odlažu izbore.

Borenović je nakon današnje konferencije za novinare predstavnika vladajuće koalicije rekao da im opozicija neće biti alibi.

On smatra da su vladajuće stranke “prve donijele odluku da izađu na raspisane izbore”, ali da prave predstave za narod, saopšteno je iz PDP-a.

Predstavnici političkih partija sa sjedištem u Srpskoj, koje imaju poslanike u parlamentu i odbornike u skupštinama gradova, održali su danas sastanak i istakli da će vladajuća koalicija sutra donijeti odluku o lokalnim izborima, optuživši opoziciju, koja nije došla na sastanak, da ne želi dijalog, već da je lojalna Kristijanu Šmitu i BiH.

Nastavi čitati

Politika

ĐAJIĆ NA SUĐENJU ZELJKOVIĆU! “Nisam vidio da sam kamere platio 280 000 MARAKA”

Generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Republike Srpske Vlado Đajić kazao je u banjalučkom Okružnom sudu da je odluku o potrebi nabavke termalnih kamera donio tim ove ustanove, a da mu optuženi Branislav Zeljković nije sugerisao ništa i da sa njim nije o tome pričao.

– Dnevno popijem 30 do 50 kafa i Zeljković je jedan od rijetkih sa kojima nisam popio kafu – kazao je Đajić.

On je bio svjedok Republičkog tužilaštva u predmetu “korona ugovori” protiv Zeljkovića, inače bivšeg direktora Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske koji je nabavljao kamere.

U ovom slučaju, osim Zeljkovića, optuženi su direktori firmi “Prokontrol” iz Banjaluke Slavko Bojić i “Promeding” iz Laktaša Dragan Dubravac, te vlasnik Turističke agencije “Travel for fan” Saša Marković. Optužnicom je obuhvaćen i bivši direktor banjalučke firme “Sineks laboratorija” Sani Crljić. Terete ih za zloupotrebe u nabavci medicinske i zaštitne opreme u vrijeme pandemije virus korona čime su oštetili budžet Srpske za više od 1,3 miliona KM.

– Kamere su nabavljene, bile su ispravne i odradile su svoju funkciju. Zahtjev za njihovu nabavku sam diktirao, a sekretarica je kucala. Zahtjev je poslat Institutu za javno zdravstvo koji je po odluci Kriznog štaba i premijera, bio zadužen za nabavke sve opreme u vrijeme pandemije – rekao je Đajić.

Istakao je da sa Zeljkovićem nije razgovarao o kamerama ni prije ni poslije nabavke.

Pojasnio je da je tim UKC –a Srpske donio odluku o nabavci šest stacionarnih i 20 ručnih termalnih kamera.

– Nabavka je bila opravdana u cilju borbe protiv kovida čiji je jedan od simptoma visoka temperatura. Termalne kamere su postavljene na ulaze i mogle da izmjere temperaturu više osoba i odradile su posao, a i dan danas su gore – rekao je Đajić. Republički tužilac Sanja Tadić – Stojisavljević mu je pokazala pedračun firme “ARS Sistemi” za nabavku šest stacionarnih termalnih kamera vrijednih 180.000KM i 20 ručnih vrijednosti 100.000 KM te pitala da li je to vidio.

– Nisam imao vremena da se bavim time, to su sve službe radile- rekao je Đajić.

Tužilac ga je pitala da li je znao da imaju i drugi ponuđači termalnih kamera i da li se bavio time, Đajić je odgovorio da za to nije imao vremena.

Istakao je i da nije kontaktirao sa direktorom firme “ARS Sistemi” Vladimirom Vuletićem i da ne zna kako je on znao koje kamere trebaju UKC-u.

Tužilac je rekla da je u istrazi kazao malo drugačije, odnosno da je moguće da je Vuletić za nabavku čuo od nekog iz tima UKC-a koji je o tome raspravljao. Đajić je potvrdio da je to moguće da je tako, ali da to ne zna i da on ništa Vuletiću nije rekao.

Drugi svjedok tužilaštva Vladimir Mašić rekao je da Institut za javno zdravstvo nije bio spreman da preko noći postane centralni organ za nabavke svih medicinskih sredstava koja su bila neophodna u vrijeme pandemije virusa korona.

Svjedok Mašić, koji je u vrijeme pandemije bio referent za pravne poslove u Institutu, kazao je da mu je koleginica Zora Bilić donijela dokumentaciju o nabavci kamera i da je to samo potpisao.

– Rekla je da to treba hitno da se uradi i tada nisam detaljno ni pregledao o kojim dokumentima se radi i koja je cijena nabavke. Sve sam saznao kada je policija došla u Institut, jer sam tada od kolega ekonomske službe tražio da mi dostave svu dokumentaciju – kazao je Mašić.

Naglasio je da mu je bilo čudno da je ponuda stigla u 9.20 časova, a da se komisija sastala u 10.05 časova i da je odluka o javnoj nabavci donesena u 10.20 časova.

– Bilo mi je čudno, jer je pauza u Institutu od 10 do 10.30 časova. Odgovorno tvrdim da Zeljković nije bio na tom sastanku – rekao je Mašić. Zeljković je svjedoka upitao da li je bio upoznat sa preporukama za korišćenje pauze za vrijeme kovida 19.

-Ne sjećam se tih preporuka – kratko je rekao Mašić, na šta ga je Zeljković podsjetio da su pauzu mogli koristiti u toku dana kada žele, ali da ne idu svi u periodu kao inače.

Zeljkovićev branilac Jadranka Ivanović upitala je Mašića da li je njen klijent Zeljković ikada vršio pritisak na radnike u Institutu i naređivao koliko kojih kamera trebaju nabaviti, a Mašić je rekao da nije.

Nastavi čitati

Aktuelno