Connect with us

Politika

LAVROV POSLAO POKLON DODIKU! Evo šta je dobio

Ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov poslao je rođendanski poklon predsjedniku Republike Srpske.

Poklon je Dodiku danas uručio ambasador Rusije u BIH Igor Kalabuhov.

“Zahvaljujem Lavrovu što i ovakvim gestom pokazuje prijateljstvo sa Republikom Srpskom”, napisao je Dodik uz fotografije poklona.

Podsjećamo, Lavrov je još 12. marta uputio Dodiku rođendansku čestitku, a sada je na adresu predsjednika Srpske stigao i poklon iz Moskve.

U nastavku pogledajte šta je Dodik dobio od Lavrova:

Politika

OBILJEŽAVANJE 29 GODINA OD EGZODUSA Srba iz Zapadne Slavonije: “Paraju riječi da za zločine NIKO NIJE ODGOVARAO”

U Gradišci je u toku obilježavanje 29 godina od egzodusa Srba iz zapadne Slavonije u hrvatskoj akciji “Bljesak” kada je ubijeno 263 Srba, među kojima 12 djece.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je danas u Gradišci da se svake godine obilježava dan stradanja srpskog naroda u Slavoniji i svake godine paraju riječi da za zločine niko nije odgovarao.

“Važno je da smo odredili ovaj dan i okupljamo se kako bi dali počast žrtvama i pokazali da smo kao narod odgovorni. Da pozovemo na mir, odbacimo mržnju i iskažemo želju da gradimo budućnost”, rekao je Dodik uobraćanju na obilježavanju 29 godina od egzodusa Srba iz zapadne Slavonije u zločinačkoj hrvatskoj akciji “Bljesak”, u kojoj su poginula 283 lica srpske nacionalnosti, među kojima 12 djece.

Dodik je istakao da je to bio pokret etničkog čišćenja. “Bio je to težak udar za jedan narod koji je najviše nastradao”, naveo je Dodik.

“Srpski svijet je tamo gdje postoji Srbin posvećen našem pismu i jeziku i slavi krsnu slavu””, rekao je Dodik i poručio da svako može i treba da živi u Srpskoj.

“Izborili smo se za nas. Republika je ostala svoja sa svojim pravima i to je napa zemlja, zajedno sa Srbijom”, rekao je Dodik.

Obilježavanju u Gradišci, osim predsjednika Srpske prisustvuju i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Danijel Egić, ministar trgovine i turizma Denis Šulić, delegacija Narodne skupštine Srpske, srpski predstavnici u institucijama BiH.

Prisustvuju i predsjednici Saveza logoraša Republike Srpske Anđelko Nosović, Udruženja žena žrtava rata Republike Srpske Božica Živković Rajilić, Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac, rukovodstva Gradiške i susjednih gradova i opština.

Obilježavanje je počelo služenjem pomena poginulim srpskim civilima i vojnicima iz zapadne Slavonije kod Spomen-obilježja, kojem su prisustvovale i porodice Srba stradalih u zapadnoj Slavoniji, predstavnici Udruženja Srba protjeranih iz zapadne Slavonije, udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, delegacija Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka, te predstavnici gradskih udruženja i građana.

Obilježavanje ovog događaja od republičkog značaja organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Iz zapadne Slavonije je prije 29 godina u hrvatskoj zločinačkoj akciji “Bljesak” za samo 36 časova protjerano 15.000 Srba, a ubijeno 283 Srba, od kojih 107 civila među kojima i 12 djece.

Hrvatske oružane snage su pod kodnim nazivom “Bljesak” 1. maja 1995. godine izvršile agresiju na srpsku oblast Zapadna Slavonija u sastavu Republike Srpske Krajine, u vrijeme kada je ova oblast bila pod zaštitom UN.

Protiv Srba u zapadnoj Slavoniji, odnosno oko 15.000 žitelja i oko 4.000 vojnika, krenulo je više od 16.000 pripadnika hrvatskih oružanih snaga.

U napadu je zarobljeno oko 1.450 pripadnika Srpske vojske Krajine, većina na prevaru uz pomoć zaštitnih snaga UN, od kojih su mnogi kasnije prošli teška psihička i fizička maltretiranja u Bjelovaru i Varaždinu.

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ na obilježavanju 29 godina od EGZODUSA SRBA iz zapadne Slavonije

Tokom protjerivanja iz zapadne Slavonije u zločinačkoj akciji „Bljesak“ naš narod podnio je velike žrtve, gdje je samo u tom dijelu Republike Srpske Krajine nedužno stradalo 283 lica, među kojima 12 djece.

Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković danas u Gradišci na obilježavanju 29 godina od egzodusa Srba iz zapadne Slavonije u hrvatskoj akciji „Bljesak“.

Kako je kazao, polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća odali smo poštu i prisjetili se svih nedužno stradalih žrtava.

-Pred ovim spomen-obilježjem dali smo čvrsto obećanje da ćemo istrajati u borbi za sve porodice koje su silom nesrećnih prilika morale da napuste svoja ognjišta, a koje danas žive u Banjoj Luci, Gradišci i gradovima širom Republike Srpske.

Zbog svega ovog, kako je poručio – važno je da istrajemo na izgradnji Centralnog spomen-obilježja, kao i podršci projektu vizuelnog arhiva srpskog stradanja, jer svijet treba da vidi kolektivnu srpsku žrtvu i da su Srbi opet ti koji, uprkos svemu, gledaju u budućnost.

Nastavi čitati

Politika

EVO KAKO SE TROŠE NARODNE PARE! Suspendovanim sudijama i tužiocima isplaćeno SKORO MILION MARAKA

Do kraja januara 2024. godine pet državnih sudija i tužilaca naplatili su tokom suspenzije stotine hiljada maraka od Državnog suda i Tužilaštva.

Riječ je o predsjedniku Suda BiH Ranku Debevecu, sudiji Dalidi Burzić, kao i tužiocima Goranu Salihoviću, Boži Mihajloviću i Diani Kajmaković, koji su udaljeni sa dužnosti zbog krivičnih istraga, odnosno postupaka koji su pokrenuti protiv njih, piše BIRN.

Prema podacima Suda BiH, Dalidi Burzić je od 2. septembra 2022. godine do 25. januara ove godine isplaćeno 98.685 KM.

Tokom suspenzije sa mjesta predsjednika Suda BiH Ranko Debevec je od 21. decembra 2023. do 25. januara ove godine dobio 8.701 KM.

Jedan od najduže suspendovanih nosilaca pravosudnih funkcija je bivši glavni tužilac BiH Goran Salihović, koji je, prema podacima Visokog sudskog u tužilačkog svajeta, pod suspenzijom od septembra 2016. godine, a do februara ove godine primio je najmanje 342.200 KM na ime osnovne plate.

Tužilaštvo BiH tereti Salihovića da je pribavio imovinsku korist u iznosu većem od 80.000 KM, odnosno da je kao glavni tužilac BiH od februara 2013. do septembra 2016. godine postupao suprotno odluci o uslovima i načinu korištenja sredstava za reprezentaciju i poklone, čime je prekoračio limit potrošnje u zemlji i inostranstvu na mjesečnom nivou.

Suđenje i Salihovićeva suspenzija još traju.

Drugi po dužini trajanja suspenzije je tužilac Božo Mihajlović, kojem je do februara ove godine isplaćeno najmanje 315.400 KM na ime osnovne plate.

Mihajloviću privremeno udaljavanje sa službene dužnosti traje od marta 2017. godine, kada je Kancelarija disciplinskog tužioca zatražila njegovu suspenziju zbog krivične istrage za nesavjestan rad u službi.

U junu 2020. godine sud ga je osudio na pet godina zatvora, ali je u drugostepenom postupku presuda ukinuta i predmet prebačen Opštinskom sudu u Sarajevu. I u ovom slučaju suđenje i dalje traje, kao i suspenzija.

Diana Kajmaković, koja je od 31. oktobra 2022. godine suspendovana sa mjesta zamjenika glavnog tužioca BiH, do februara ove godine primila je najmanje 57.000 KM po osnovu plate, prenosi Birn.

Disciplinska tužba protiv Kajmakovićeve podnesena je nakon istrage pokrenutu početkom oktobra 2022. godine, nakon što su joj Sjedinjene Države uvele sankcije, uz objašnjenje da je odgovorna za korupciju ili saučesništvo u korupciji, te potkopavanje demokratskih procesa ili institucija na zapadnom Balkanu.

Prema konačnoj odluci VSTS-a, Kajmakovićeva je smijenjena sa pozicije zamjenika glavnog tužioca, na mjesto tužioca Tužilaštva BiH. Ovom odlukom njena suspenzija je prestala da traje, ali ju je VSTS ponovno suspendovao do okončanja krivične istrage Tužilaštva BiH.

Iz Tužilaštva i Suda BiH ističu da, u skladu sa važećim odlukama, suspendovani ostvaruju sva prava iz radnog odnosa, odnosno primaju punu platu dok su pod suspenzijom.

Prema Zakonu o platama i naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH, osnovna mjesečna plata tužioca Tužilaštva BiH iznosi 3.800 KM, a za glavnog tužioca 4.400 KM.

Zakonom je predviđeno da se osnovna mjesečna plata svakog sudije i tužioca povećava za 0,5 odsto za svaku punu godinu radnog staža, najviše do 40 godina.

BIRN

Nastavi čitati

Aktuelno