Connect with us

Region

ISPOVJEST GLUMICE I ČUVENE TV SPIKERKE! “Žao mi je što sam karijeru završila rečenicom POČELO JE BOMBARDOVANJE JUGOSLAVIJE”

Lijepa, odmjerena i dostojanstvena, godinama nam je putem TV ekrana saopštavala najvažnije vijesti. Prve korake napravila je na radiju sa tri godine, a kasnije u Dječjoj dramskoj grupi Bate Miladinovića. Glumu je studirala s Ružicom Sokić, Nikolom Simićem, Batom Živojinovićem i Radom Đuričin. Na Televiziji Beograd radila je od njenog osnivanja 1958. do penzije 2000. godine. Danas je ponosna na svoje dvoje djece Dubravku i Radomira, ali i unuke Kosa, Aleksandra i Filipa… TO JE LJILJANA MARKOVIĆ!

Među porodičnim fotografijama najdraža mi je jedna slika, sada već potpuno izbledjela, iz najranijeg iz djetinjstva. Ja u bijeloj čipkastoj haljinici, sa plavom velikom mašnom na vrhu glave, imam dvije i po godine. Držali su me u naručju. Preda mnom veliki sivi mikrofon, pričvršćen federastim žicama za još veći krug iznad koga je bio natpis koji nisam umjela da pročitam: “Pazi, sluša te cijli svijet”.

Ljiljana Marković, Ispovest
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

U jednoj od prvih emisija Radio Beograda za najmlađe recitovala sam tog popodneva, izgleda da je bio četvrtak nekog proljeća 1938. “Sjedi mačak na prozoru…” Tako je mikrofon ušao u moj život i trajao do 2000. godine, kad sam otišla u penziju. Mikrofon, srećom, traje u životima moje djece Duce i Laleta.

Rođenje

Rođena sam 3. marta 1935. u zanatlijskoj porodici Mitrović, kod pijane gazdarice na Pašinom brdu. Moj otac Dragomir ostavljen je ispred Saborne crkve 1905. Usvojio ga je tada najpoznatiji kujundžija u Beogradu, koji je pravio ogradu oko dvora. Odgajio ga je djed zajedno sa svojim sinom. Oca su oženili mojom majkom Janom Grozdanić, koja je bila pekarska ćerka sa teške periferije grada, a djedova pekara bila je malo poviše Autokomande. Rođena sam kao njihovo četvrto dijete, a prvo dvoje im je umrlo. Pokojna baka je rekla da će mi pred svoju smrt ispričati ko su očevi pravi roditelji. Međutim, umrla je dementna. Nikad nisam saznala na koga imam ovakav glas, da li su mi biološki baka i deka bili operska pjevačica ili neki glumac, ili neka gradska gospođica i gospodin.

Prvi koraci u glumi

Član pionirske radio-grupe postajem odmah po oslobođenju Beograda u jesen 1945. Bila sam visoka, suvonjava djevojčica s dubokim altom. I gotovo redovno sam umesto svojih vršnjaka glumila dječake. To sam podnosila, ali kada mi je Dragutin Guta Dobričanin odredio da u nekoj dječjoj bajci glumim sjedobradog deku, skoro čitave noći nisam oka sklopila. Zamalo da ne dođem na prikazivanje. Saznala sam da i Guta glumi Proku u popularnoj emisiji “Veselo veče” i odlučila da se pojavim na probi. Pjevala sam rolu djeda u bajci “Deda i repa”, koja se mogla i javno gledati na Kolarčevom narodnom univerzitetu. Svaki put kad bih na kraju, na poklonu, skinula šubaru i ispale mi kike, doživljavala sam “standing ovations”. Tako je Guta otkrio moj glumački talenat i ja sam završila 1954. na Akademiji pozorišnih umjetnosti, na odsjeku glume u klasi prof. Kolundžića.

Ljiljana Marković, Ispovest
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Moja klasa

Generacija koja je obilježila istoriju pozorišta, filma, televizije, moji klasići Ruža Sokić, Rada Đuričin, Rada Andrić, Bata Živojinović, Nikola Simić, Tori Janković, Aco Asoski. Akademija je bila u Knez Mihailovoj, ja, već udata, živjela sam iza ćoška u Sedmog jula 1. Ispite smo spremale u našoj kuhinji, dok sam ja kuvala ručak za Sašu. Bili su to studentski dani koji se ne mogu opisati riječima. Svi smo se profesionalno ostvarili i obilježili kulturu naše zemlje. Danas ulazim u 90. godinu, ostale smo samo Rada Đuričin i ja, možda zato što smo bile najbolje drugarice.

Kako sam ušla u televiziju

Godine 1956. moj suprug Saša je u julu pokrenuo eksperimentalnu televiziju u okviru radio-izložbe na Tehničkom fakultetu, prirodno da ja, kao njegova žena, pune dvije nedjelje sa ostalim umjetnicima stvaram taj televizijski program. Čitala sam vijesti i najave iz večeri u veče. Izložba je promovisala prvu industrijsku kameru, koju je proizvela jedna slovenačka firma.

Ljiljana Marković, Ispovest
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Tako sam se zarazila televizijom. Te 1962. postala sam voditelj TV Dnevnika Televizije Beograd. Ostalo je istorija i svi me znaju kao lice i glas koje izgovara: “Gledali ste Dnevnik, laku noć i prijatno.”

U inostranstvu takve emisije uglavnom vode muški spikeri, dok kod nas, kao što znate, praksa je pokazala da u ozbiljnim političkim emisijama odgovara žena spiker. Izmjenom lika potencira se i skreće pažnja na pojedine grupe vijesti i storija. Opravdanja, dakle, ima, ali isto tako ima i razloga protiv. Meni često zamjeraju da sam u Dnevniku preozbiljna, ali to mora tako da bude jer to zahtijeva karakter emisije.

Moj suprug Aleksandar Saša Marković morao je da ode sa televizije kad sam postala spiker. Ono što je nekada važilo u televiziji, danas ne važi. A poslije ću vam ispričati kako smo se zavoljeli.

Prvo Beogradsko proljeće

Nisam samo radila Dnevnik, a ljudi me po tome sigurno najviše pamte. Sredinom šezdesetih Televizija Beograd pokreće kulturni magazin “Spektar”, koji sam vodila. Imala sam priliku da intervjuišem i Ivu Andrića i sve druge velike kulturne poslanike naše tadašnje zemlje. Uvijek sam se trudila da radim i nešto drugo. Godine 1961. sa Branislavom Branom Surutkom vodila sam prvo Beogradsko proljeće. Danas to često zaborave da spomenu. Radila bih još puno puta slične programe da nije stupila na snagu odluka na televiziji da oni koji čitaju vijesti ne mogu da rade ništa što je zabavni program. Moja koleginica Dunja Lango, i pored te zabrane, otišla je da vodi Beogradsko proljeće i odmah su je skinuli s Dnevnika.

Ljiljana Marković, Ispovest
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Uzor bio BBC

Kada govorimo o Televiziji Beograd, ona je i tada bila postavljena na principima BBC. Ona se trudila da zadrži tu ozbiljnost. Danas je baš zbog toga i postala ozbiljan Javni servis.

Emisija o poljoprivredi

U svoju biografiju upisala sam i emisiju sa Zaharijem Trnavčevićem, koja se bavila poljoprivredom. Mislim da je kasnije iz toga nastalo “Znanje imanje”, ali to nije važno. Emisija je bila tako koncipirana sa tim nekim ozbiljnim reportažama iz poljoprivrede, ali uvijek su tu bili muzičari i pjevači. Pamtim dobro da su mi tokom snimanja emisije u Homolju tom prilikom poklonili vlaški prsluk do pola lista s tim njihovim ornamentima. Dugo sam ga nosila.

Duško Radović

Bila sam član Ateljea 212 i Narodnog pozorišta. Tumačila sam glavne uloge u filmovima “Pogon B” i “Mali čovek” i igrala u još nekoliko filmova. Volim i seriju “Ženski razgovori” Duška Radovića. On toliko dobro poznaje žensku psihologiju da tekst gotovo i ne treba glumiti. Sve je toliko normalno i prirodno. Sve ženske reakcije i razmišljanja toliko su uvjerljivi i svima nama bliski da se često identifikujemo sa ličnostima koje glumimo.

Ljiljana Marković, Ispovest
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Žal

Posljednji put sam radila pred bombardovanje 1999. I danas mi je žao što sam karijeru završila saopštavajući da je počelo bombardovanje Jugoslavije.

Privatni život

Supruga Sašu upoznala sam na Radio Beogradu. Moja ćerka Duca često priča tu našu priču. On je bio desetak godina stariji od mene i radio je emisiju o filmu koja se zvala “Govorimo o filmu”. Znate, tada novinarima Radio Beograda nije bilo dozvoljeno da govore pred mikrofonom i njemu su poslali mene, koja sam tada imala 19 godina, da čitam te njegove tekstove. E, onda je u jednom trenutku urednik redakcije Radivoje Lola Đukić rekao da ja ne mogu to više da čitam. Zašto? Pa zato što se izgleda nas dvoje muvamo i, ako se tu nešto dogodi, on će biti kum. I tako samo se nekoliko mjeseci kasnije nas dvoje i vjenčali, a kumovi su nam bili Radivoje Lola Đukić i Bojan Dimitrijević, budući veliki dopisnik Radio Beograda iz Pariza.

Ljiljana Marković, Ispovest
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Prvi ručak

Uživala sam u našoj ljubavi i svemu što donosi brak. Nikad neću zaboraviti prvi ručak koji sam skuvala u braku. Napravila sam sarme, ali sam zaboravila da u njih stavim pirinač. Mrzelo me je da ih odvijam, pa sam pirinač skuvala i servirala ga odvojeno. Od tada je moj muž često umio u šali da spomene te moje “montažne sarme”.

Porodica mog supruga vodi porijeklo sa Pelješca. Njihov predak je došao u Srbiju 1821. godine i radio kao učitelj i pisar. Nije u Srbiji tada bilo mnogo pismenih ljudi. On je učestvovao u nekoj pobuni sveštenika u tadašnjoj Austougarskoj, pa je morao da prebjegne kod Miloša Obrenovića. Vladar nije smio da ga primi u Kragujevac, gdje je on bio tada, nego ga je poslao u Požarevac. Naša porodica je i odlučila da dio svoje zaostavštine pokloni tamošnjem Istorijskom arhivu. Ona sadrži više od hiljadu knjiga, dokumenata i fotografija o Drugom svjetskom ratu na našim prostorima. Riječ je o zaostavštini mog pokojnog supruga, pisca, publiciste i revolucionara Aleksandra Saše Markovića (1927-1994), rodom iz Požarevca.

Ljiljana Marković, Ispovest
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Djeca

Iz braka smo dobili dvoje divne djece, Dubravku Ducu Marković i Radomira Laleta Marković. Nikad ih nisam tukla. S nama u kući živjela je naša kućna pomoćnica Irena, koja je na neki način bila dio naše porodice. Radila je kod nas više od 30 godina. Naša služavka poslužila je Novaku Novaku kao inspiracija za lik Tine u seriji “Pozorište u kući”.

Ljiljana Marković, Ispovest
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Duca i Lale su mi podarili i unuke Kosa, Aleksandra i Filipa.

Rat u Bosni

Najteže mi je u karijeri bilo devedesetih, kad je počeo rat u Bosni. Sestra mog supruga Branka Marković Obradov živjela je u Sarajevu sa svojom porodicom. Dolazila bih u redakciju i morala sam da čitam vijesti na drugom programu… Svaki put kad sam ulazila u televiziju, morala sam da popijem nešto za smirenje da bih mogla da izdržim pritisak. Čitala sam vijesti, a šta se stvarno dešava u Sarajevu znala sam od svoje rodbine.

Ljiljana Marković, Ispovest
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Kraj

Moja ćerka Duca umije da kaže da je teško pronaći nekog ko je imao ovako lijep život. Žao mi je što moj Saša nije tu. Otišao je prerano 1994. godine. Bilo mi je teško, ali život ide dalje. Prije dvadesetak dana proslavila sam i 89. rođendan. Uživam u svakom novom danu i trudim se da ne skidam osmijeh s lica.

Kurir

Region

A, GDJE VI LJETUJETE? Crna Gora će glasati ZA REZOLUCIJU o Srebrenici

Crna Gora će u Generalnoj skupštini UN glasati za rezoluciju o Srebrenici, potvrdio je premijer Milojko Spajić u Skupštini.

Spajić je to rekao u okviru “premijerskog sata” u odgovoru na pitanje lidera opozicione Bošnjačke stranke Ervina Ibrahimovića da li će Crna Gora podržati rezoluciju o Srebrenici.

Spajić je rekao da nema ništa protiv rezolucije.

– Zašto to govorim – mi smo se obavezali da ćemo voditi proevropsku politiku. Ja razumijem da je nekome u interesu da se digne tenzija sa Srbijom. Nama kao državi to nije interes. 40 i nešto posto turista koji dolaze u Crnu Goru su etnički Srbi. Ti ljudi će definitivno imati konsekvence. Vi ne brinete o turizmu – kazao je Spajić, prenosi Tanjug.

Dodaje da je Crna Gora nezavisna država i da ima svoju politiku ali da ima razumijevanja za stav Srbije, samoproglašenog Kosova, BiH i Sjeverne Makedonije.

– Želimo partnerske odnose a ne da se fajtamo sa njima. Ne želimo da stajemo na stranu bilo koga, ne želimo da izgleda da smo stali na stranu BiH protiv Srbije. Oni imaju svoje probleme, a ne želimo da ih svađamo. Mi želimo da spustimo tenzije – kazao je Spajić.

Cilj je, kazao je, da Crna Gora bude pomiritelj – Švajcarska Balkana, Singapur Evrope.

Nezavisne

Nastavi čitati

Region

OGLASIO SE SI ĐINPING “Evo šta je važno za Srbiju”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i kineski predsjednik Si Đinping obratili su se javnosti nakon potpisivanja zajedničke izjave i razmjene bilateralnih sporazuma, čime je zvanični dio posjete završen.

Vučić je podsjetio da je više puta poslao poziv kineskom predsjedniku da posjeti Srbiju i da je Si Đinping već dva puta posjetio tu zemlju, što je izuzetna čast.

“Čast mi je da budem domaćin. Najviše sam ga zvao da poseti Srbiju, da dva puta u osam godina dođe u jednu tako malu zemlju i ne možete da ne budete srećni. Iako je bio uži, posle širi format razgovora, moji saradnici su rekli da nisu nikada čuli da su neki razgovori bili tako suštinski i dubinski posvećeni našim odnosima i analizirani”, rekao je Vučić.

“Mnogo toga smo mogli da čujemo i učimo od kineskog predsednika, a i stvaramo nadu da možemo još da naučimo”, rekao je Vučić, ističući da je Srbija naporno radila na unapređenju odnosa sa Kinom, koja je naš najveći ekonomski partner.

Istakao je i da su on i kineski predsjednik potpisali zajedničku izjavu koja znači da Srbija i Kina prelaze sa strateških odnosa na najviši oblik saradnje – zajednicu koja govori o zajedničkoj budućnosti ovih dveju zemalja.

Vučić je rekao i da je međunarodni pritisak na Srbiju ogroman, ali da će se ona braniti svim silama, dodajući da će Srbija imati čvrstu podršku Kine po svim pitanjima koja se pokreću u okviru UN, kao i da Srbija i Kina današnjom potpisanom zajedničkom izjavom prelaze sa strateških bilateralnih odnosa na zajednicu koja, kako je rekao, govori o zajedničkoj budućnosti i naglasio da je to najviši oblik saradnje dvije zemlje.

Istakao je da su rezultati današnjih razgovora to, pored toga što Srbija podržava princip jedne Kine, da za Srbiju svako pitanje koje bi neko postavio Narodnoj Republici Kini jeste njihovo unutrašnje pitanje i Tajvan, Sinđan, Hongkong.

“To je pitanje za Narodnu Republiku Kinu. Kako Kina želi da rešava te stvari, tako će i da bude. I uvek će imati podršku Republike Srbije za tako nešto, jer to je ono na čemu počiva povelja Ujedinjenih nacija i na čemu se zasniva međunarodno javno pravo”, rekao je Vučić.

On je istakao da je zahvalan predsjedniku Siju na veoma jasnim stavovima po pitanju Kosova i Metohije – teritorijalnog integriteta Republike Srbije.

“Ali, citiram predsednika Sija – Republika Srbija imaće čvrstu podršku Narodne Republike Kine i po svim pitanjima koja se pokreću u okviru Ujedinjenih nacija. To je za nas izuzetno važno i ja sam predsedniku Siju govorio sa čim se sve suočavamo i beskrajno hvala Narodnoj Republici Kini na tome”, rekao je Vučić.

Govoreći o nastavku ekonomske saradnje sa Kinom, Vučić je rekao da je Si rekao dvije veoma važne vijesti.

“Kina će obezbediti studiranje 300 mladih ljudi iz Srbije u Kini, a takođe je predložio i da 50 naših naučnih radnika ide u Kinu. Znate li ta to znači za njih? Si je posebno naglasio značaj naučne saradnje. Predložio je i formiranje međuvladinog tehnološkog komiteta, što je nama veoma važno, a razgoavrali smo i onapređenju u pitanjima razvoja veštačke inteligencije”, istakao je predsjednik Srbije.

Kineski predsjednik Si Đinping se zahvalio iskrenim prijateljima, govoreći da je i 2016. imao toplu dobrodošlicu u Srbiji. Dirnut sam, rekao je Si, kada sam poslije osam godina došao i vidio ekonomski napredak Srbije.

Rekao je i da je bio impresioniran dočekom koji mu je priređen sinoć na beogradskom aerodromu Nikola Tesla, zahvaljujući predsjedniku Srbije što mu je omogućio da se sretne sa srpskim narodom i tako vidi veličinu i jačinu prijateljstva koje srpski narod gaji prema Kini. Dirnut sam, dodao je Si.

“Mi smo zajedno najavili da ćemo izgraditi zajednicu između Kine i Srbije sa zajedničkom budućnošću u Novoj eri, koja će otvoriti novo poglavlje u istoriji kinesko-srpskih odnosa. Prije osam godina Srbija je postala prvi sveobuhvatni strateški partner Kine u centralnoj i istočnoj Evropi. Danas Srbija postaje prva evropska zemlja gdje ćemo izgraditi zajednicu sa zajedničkom budućnošću”, poručio je Si u obraćanju.

Istakao je da, kao pravi prijatelji i dobri partneri, Kina i Srbija uživaju političko povjerenje koje je snažno kao stijena.

“Naša praktična saradnja je unaprijeđena, koordinacija je bliska kada je riječ o međunarodnim pitanjima i imamo to čelično prijateljstvo koje je samo sve više i više jača”, naglasio je Si, dodajući da Kina podržava očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije, istakao je kineski predsjednik.

Preduzimamo šest praktičnih koraka u saradnji dveju zemalja među kojima su Sporazum o slobodnoj trgovini, podrška Kine u organizovanju Ekspa, uvoz više poljoprivrednih proizvoda iz Srbije, a Kina pozdravlja i otvaranje novih aviolinija, naveo je Si Đinping.

“Dvije strane čvrsto podržavaju uzajamne interese i zaista imamo snažne političke odnose koje doprinose ovoj zajednici”, poručio je Si.

Prije obraćanja medijima, dvojica predsjednika potpisala su Zajedničku izjavu dvije zemlje o produbljivanju i podizanju sveuobuhvatnog strateškog partnerstva i izgradnji zajednice Srbije i Kine sa zajedničkom budućnošću u novoj eri.

Potpisivanjem zajedničke izjave počela je ceremonija razmene potpisanih dokumenata između dvije zemlje.

Podsjetimo, Si Đinping boravi u dvodnevnoj posjeti Srbiji. Za njega je sinoć upriličen doček na aerodromu, a danas je nastavljen zvanični program.

Kineski predsjednik nije propustio nijednu priliku da naglasi kako je veoma srećan zbog ove posjete i kako Srbiju i Kinu povezuje “čelično prijateljstvo”.

Nastavi čitati

Region

Odnosi Srbije i Kine izdržali test promjene MEĐUNARODNIH OKOLNOSTI

Kinesko-srpski odnosi postali su dobar primjer međudržavnih odnosa koji su izdržali test promjene međunarodnih okolnosti, izjavio je kineski predsjednik Si Đinping.

On je po dolasku u Beograd naveo da između Pekinga i Beograda postoji čvrsto međusobno političko povjerenje.

“Kina i Srbija uživaju duboko tradicionalno prijateljstvo. Naši bilateralni odnosi su izdržali test promjene međunarodnog okruženja i postali su dobar primjer odnosa između država. Naše dvije zemlje su vezane čvrstim političkim uzajamnim povjerenjem i postignuti su odlični rezultati u okviru visokokvalitetne saradnje na projektu ‘Pojas i put'”, rekao je Si, čiju je izjavu objavilo kinesko Ministarstvo spoljnih poslova na svojoj internet stranici.

Kineski predsjednik izrazio je nadu da će posjetu iskoristiti kao priliku za detaljnu razmjenu mišljenja sa predsjednikom Srbije o bilateralnim odnosima i drugim pitanjima od zajedničkog interesa, kao i da će “obnoviti prijateljstvo, planirati saradnju, istražiti razvoj i izraditi novi plan za razvoj bilateralnih odnosa”.

“Uvjeren sam da će ova posjeta biti plodonosna i da će otvoriti novo poglavlje u odnosima Kine i Srbije”, dodao je Si.

Si je sinoć doputovao u državnu posjetu Srbiji i primio ga je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Predsjednik Kine započeo je u nedjelju, 5. maja, posjetu Francuskoj, Srbiji i Mađarskoj, na poziv evropskih lidera, koja će trajati do petka, 10. maja. Prvo putovanje kineskog predsjednika u Evropu u posljednjih gotovo pet godina dolazi u trenutku kada EU nastavlja da vrši pritisak na Peking zbog podrške i saradnje sa Rusijom.

Nastavi čitati

Aktuelno