Connect with us

Svijet

OSTAĆEMO USKRAĆENI ZA JEDAN OD NAJLJEPŠIH PRIZORA? Čuveno voće izumire zbog klimatskih promjena?

Klimatske promjene mogle bi da dovedu do izumiranja čuvenih japanskih stabala trešnje somei-jošino u nekim oblastima do 2100. godine, sugeriše se u novoj studiji Japanske meteorološke agencije.

Studija, koja je koristila vještačku inteligenciju, ukazuje na to da rastuća temperatura uzrokuje da trešnja cvjeta neobično rano, piše list “Saut Čajna morning post”.

Rekordno tople zime sprečavaju stabla japanske trešnje da dobiju potreban hladan period za cvjetanje, zbog čega stručnjaci preporučuju sadnju stabala trešnje otpornijih na višu temperaturu.

Japanska meteorološka agencija saopštila je da je prosječna temperatura u zemlji tokom zime bila viša za 1,27 stepeni Celzijusovih od uobičajene i da je ovo bila druga najtoplija zima od kada se vrše mjerenja.

Tendencija da topli vazduh pokriva Japan povezana je sa nedostatkom hladnoće, koja je ključna da stabla trešnje somei-jošino uđu u stanje mirovanja i daju cvjetove u proljeće.

Sorta somei-jošino zahtijeva period hladnog vremena da bi stimulisala svoje sisteme i proizvela cvjetove. Bez ovog hladnog perioda, drveće možda neće cvjetati, što ugrožava budućnost vrste u nekim oblastima.

U studiji se upozorava da bi ta sorta japanske trešnje, ako se trendovi globalnog zagrijavanja nastave, mogla bi da izumre u prefekturama Mijazaki, Nagasaki i Kagošima do 2100. godine.

Svijet

SNJEŽNA OLUJA PARALISALA AMERIKU! Otkazano i odloženo više od 10.000 letova

U SAD je usljed snježnih padavina otkazano ili odloženo više od 10.000 letova, objavljeno je na portalu “Flajtaver”.

Ukupan broj otkazanih letova unutar SAD je 999, dok je 9.010 odloženo.

Agencija AP javlja da je u nekim dijelovima grada Njujorka palo više od 15 centimetara snijega, a ponegdje i do 25 centimetara. Takođe, vremenska upozorenja različitog nivoa pogodila su više od 20 miliona ljudi.
bl-portal

Nastavi čitati

Svijet

LAVROV “Evropa je glavna prepreka miru, UMJESTO TOGA ONI SE SPREMAJU ZA RAT SA RUSIJOM”

EU otvoreno se sprema za rat sa Rusijom, nije spremna za konstruktivne pregovore o ukrajinskom sukobu, rekao je ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Lavrov je kritikovao EU zbog njene kontinuirane podrške Ukrajini, podsećajući da “gotovo sve evropske zemlje, uz nekoliko izuzetaka, pune kijevski režim novcem i oružjem” – čak i dok Rusija nastavlja da ima inicijativu na bojnom polju.

Prema njegovim riječima, EU i dalje sanja da će se ruska ekonomija srušiti pod pritiskom sankcija.

“Nakon što je nova administracija došla na vlast u SAD, Evropa i EU pojavile su se kao glavne prepreke miru. Oni ne kriju činjenicu da se spremaju da se bore sa Rusijom na bojnom polju”, rekao je Lavrov za TASS.

Lavrov je ukazao da neprijateljstvo EU prema Rusiji vuče korijene od 2014. godine i početka ukrajinske krize kada je Brisel “počeo da govori o takozvanoj ruskoj prijetnji i da podstiče mržnju prema Rusiji i militaristička osjećanja” među evropskim stanovništvom.

Optužio je “evropsku ratnu stranku” da ulaže politički kapital u nanošenje strateškog poraza Rusiji i da je spremna da ide do kraja, dodajući da su ih “ove ambicije bukvalno zaslijepile”.

Lavrov se, takođe, osvrnuo na spekulacije zapadnih medija da bi Rusija mogla da napadne NATO u roku od nekoliko godina.

“Nema potrebe da se plašimo da će Rusija da napadne bilo koga. Međutim, ako bi neko pomislio da napadne Rusiju, suočio bi se sa razornim udarcem”, istakao je Lavrov.

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP: Tarife donose bogatstvo, SAD bez inflacije i sa REKORDNOM BEZBJEDNOŠĆU

Predsjednik SAD Donald Tramp ponovio je da tarife koje je uveo raznim zemljama i sektorima generišu veliko bogatstvo i do sada neviđenu nacionalnu bezbjednost.

“Trgovinski deficit je smanjen za 60 odsto, što je bez presedana 4,3 odsto BDP. Nema inflacije! Ponovo smo poštovani kao zemlja”, napisao je Tramp na mreži “Trut sošl”.

On je u ranijoj objavi naveo da je stopa kriminala u SAD na najnižoj tački ikada dosad, što je pripisao “najuspješnijoj operaciji na južnoj granici u istoriji”.

Nastavi čitati

Aktuelno