Connect with us

Politika

MINIĆ ZAPRIJETIO! Ko nema uredno prijavljene životinje NEĆE IMATI PRAVO NA OBEŠTEĆENJE!

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savo Minić rekao je, povodom ponovne pojave afričke kuge svinja, da svi koji nemaju uredno obilježene i prijavljene životinje i koji nisu ispunili uslove iz pravilnika više neće imati pravo na obeštećenje.

Minić je istakao da je u cjelosti izvršena eutanazija i neškoljivo uklanjanje životinja zaraženih afričkom kugom svinja na farmi u Bijeljini i da se dalje rade inspekcijske kontrole kada je riječ o prometovanju živih životinja.

– Sve ono što smo donijeli planom i programom mjera se radi na terenu, bitno je da je sa jučerašnjim danom u cijelosti izvršena eutanazija i neškoljlivo uklanjanje svih tih životinja – izjavio je Minić.

On je rekao da je u proteklih 15 dana izdato više od 17 prekršajnih naloga koji su se odnosili na prometovanje živih životinja i da oni koji nemaju uredno obilježene i prijavljene životinje i koji nisu ispunili uslove iz pravilnika više neće imati pravo na obeštećenje.

– Moramo shvatiti da je i okruženje takvo, da je bolest nemilosredna, da ne možemo više priuštiti sebi da držimo svinje iz hobija, a na taj način širimo bolest i ugrožavamo ozbiljnu proizvodnju svinjskog mesa u Republici Srpskoj – dodao je Minić.

Politika

DODIKOVO RJEŠENJE ZA “VIJADUKT”: “Imate 300 miliona KM na zajedničkim računima koji pripadaju Srpskoj”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je BiH sada formalno u problemu kada je riječ o slučaju “Vijadukt”, ali da Republika Srpska nudi način da se izađe iz toga.

“Mi sad čak možemo da se pravimo budale i kažemo `šta nas briga, što ste prihvatili tu arbitražu`. Ali ne kažemo, već nudimo način da izađemo iz toga. Imate 300 miliona KM na zajedničkim računima koji pripadaju Srpskoj, izdvojite taj novac i platite”, poručio je Dodik.

On je dodao da se nije trebalo doći do arbitraže u Vašingtonu, a kada već jeste, donesena je nepravedna odluka, jer “Vijadukt” nije imao nikakve troškove u BiH.

“Drugo bi bilo da su nešto izgradili pa im neko oduzeo koncesiju. Tu su se uplele neke advokatske kancelarije i nastavile da guraju tu priču. I oni su isposlovali da tu tužena strana bude BiH. Mi nismo mogli ništa, nismo bili faktor. A BiH nije htjela da se brani, jer je postojala namjera da bude izrečena što teža kazna”, naglasio je Dodik.

On je istakao da se nije morala dati koncesija, koja je data u vrijeme vlasti SDS-a i PDP-a, jer je bilo mnogo boljih prilika za sistem hidroelektrana na Vrbasu.

“Druga stvar, grad je bio protiv te koncesije, nije dao saglasnost i dalje se nije moglo postupati. Mi smo nudili poravnanje, ali je to odbijano, jer su htjeli da dođemo u ovakvu situaciju”, konstatovao je Dodik za “Glas Srpske”.

On je naveo da 300 miliona KM na zajedničkim računima, koji pripadaju Srpskoj, jeste veliki gubitak, ali je gubitak i da taj novac stoji neiskorišćen.

“Već pet godina tamo stoji, samo zbog inflacije je izgubljeno 50 miliona KM. I sada u Sarajevu kažu da ne žele da plate. Pa što ste učestvovali u predmetu? Što nije tužena Republika Srpska? Kako su Slovenci ušli u arbitražu za TE `Ugljevik` protiv Srpske, na istom tom sudu?”, upitao je Dodik.

On je naveo da je ogroman gubitak i zbog slučaja “Ugljevik”, koji seže iz bivše Jugoslavije, te da i tu ima mnogo nepravdi, a da Srpska mora da ih plaća.

Komentarišući moguću tužbu za RiTE “Gacko”, Dodik je rekao da se za to zanimaju Hrvati i prijete, ali da i Srpska ima mogućnost da ide u kontru u vezi sa hidroelektranom “Plat”.

“I to je sagrađeno u komunizmu, dok smo svi bili jedna država. Tokom rata je puštana voda iz akumulacije kod Trebinja, a nismo dobijali nikakvu struju. Tek krajem rata je nešto dogovoreno. I mi smo tu oštećena strana. I sada im nudimo da to prebijemo na račun ove priče sa RiTE `Gacko`, ali u Zagrebu nemaju snage da to urade”, rekao je Dodik.

Kada je riječ o javnom preduzeću “Šume Republike Srpske”, on je rekao da ovo preduzeće ide putem stabilizacije i da se popravljaju finansijski rezultati, te vjeruje da će za nekoliko mjeseci biti “na zelenoj grani”.

Govoreći o preduzeću “Elektroprivreda Republike Srpske”, Dodik je naveo da su problem dvije zastarjele termoelektrane koje je davno trebalo zatvoriti, ali su stalno remontovane.

“Ali kad imate remont, one staju i onda je potrebno da imate dovoljno vode da pokrijete taj nedostatak struje u proizvodnji… Ove padavine su omogućile da podignemo nivo akumulacije ne za 23, ali bar za 18 metara i situacija se stabilizovala, tako da smo počeli ponovo da izvozimo”, rekao je Dodik.

On je naveo da je stalno trajala borba da ne bude restrikcija i da je Srpska morala da pozajmljuje struju.

“Na srereću našli smo partnere koji su prihvatali da im to vratimo u neko dogledno vrijeme”, zaključio je Dodik.

Nastavi čitati

Politika

OTVOREN STRAH OD STANIVUKOVIĆEVE KANDIDATURE: Predsjednik tek nakon 35? Novi prijedlog zapalio političku scenu!

Vlast u Republici Srpskoj sve teže prikriva strah od mogućnosti da Draško Stanivuković bude kandidat na predstojećim izborima.

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik u nedavnim gostovanjima otvoreno pokazuje istraživanja javnog mnjenja, pokušavajući da ih predstavi kao dokaz stabilne podrške vlasti i to upravo u odnosu na Stanivukovića.

U tom kontekstu, posebno je odjeknula izjava Milana Unčanina iz SPS-a, koji bi mijenjao i novi Ustav.

– Po uzoru na Ustav Sjedinjenih Američkih Država, smatram da bi novi Ustav Republike Srpske trebalo da sadrži odredbu kojom se propisuje da osoba mlađa od 35 godina ne može biti izabrana za predsjednika Republike. Time se osigurava da na najodgovorniju funkciju dolaze pojedinci sa životnim, profesionalnim i političkim iskustvom – naveo je Unčanin.

Takođe je predložio da visoka stručna sprema bude obavezan uslov za sve članove Vlade Republike Srpske, uključujući i predsjednika Vlade.

Iako u izjavama nije pominjao imena, potpuno je jasno na koga se odnose ovi prijedlozi: upravo na Draška Stanivukovića, koji ispunjava sve trenutne zakonske uslove za kandidaturu, ali ih novim pravilima vlast pokušava unaprijed eliminisati.

Na ove prijedloge reagovala je i savjetnik gradonačelnika, Pejka Medić, koja je na mreži X objavila:

– A nesuđeni ministar bezbjednosti redovno završen državni fakultet i doktorat, njegovi kadrovi obavezno višegodišnje radno iskustvo u struci prije imenovanja na funkcije. P. S. I da prethodno nisu trgovali grobnim mjestima – navela je Medić.

Objava je izazvala brojne reakcije, jer su korisnici odmah prepoznali aluziju na aktuelne političke figure i kadrovsku politiku vladajuće većine.

Sve češće ovakve inicijative i političke poruke potvrđuju jedno: kandidatura Draška Stanivukovića je scenario kojeg se vlast ozbiljno pribojava.

Nastavi čitati

Politika

SAMO TRI GLASA DIJELE VLAST OD NOVOG USTAVA RS: Opozicija poručuje – Neće ih dobiti!

Priča se da bi glasanje o Ustavu Republike Srpske moglo da bude tajno. Priča se i da bi poslanici iz opozicionih redova, u tom slučaju, bili stavljeni na test. Oni koji bi napustili sjednicu, bili bi proglašeni istinskim opozicionarima, ali, vjerovatno, izdajnicima Srpske. Oni koji bi, ipak, odlučili da ostanu, dobili bi etiketu izdajnika opozicije, ali i patriota.

Javne rasprave o Nacrtu ustava Republike Srpske, održale su se proteklih dana širom Republike Srpske. Posljednja juče, u Banjaluci. Sada skupštinski Odbor za ustavna pitanja treba da sastavi Prijedlog, o kojem će se, ponovo, raspravljati u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Da bi Ustav bio usvojen, potrebne su dvije trećine glasova, odnosno 55 od 83 poslanika.

Kako ih obezbijediti? Čini se da bi recept mogao da bude u tajnom glasanju, o kojem se, u posljednje vrijeme, sve češće govori. Ako najava postane realnost, istina bi mogla da ispliva na površinu. I to ne bilo kakva. Naime, mnogi opozicionari, već na pomen tajnog glasanja, negoduju. Kažu da bi, u tom slučaju, napustili sjednicu i da, samim tim, ne bi ostavili prostora za spekulacije.

Kada smo već kod spekulacija, prva, koja se pojavila u javnosti, jeste da predsjednik PDP i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, „kupuje i prodaje“ kako bi predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, obezbijedio većinu. Sve je, da preciziramo, počelo prelaskom Maje Dragojević-Stojić iz SDS u PDP.

Sve je začinio Dodik, rekavši da će troje poslanika, koji će mu pomoći za izglasavanje novog Ustava Republike Srpske, biti iz redova opozicije.

-Ta tri glasa ćemo obezbijediti. Odakle? Pa, odakle bi drugo nego sa opozicione strane. Vidite i sami da oni bježe jedni od drugih. Više ne znate ko koga tamo vara – rekao je Dodik.

Poslanica PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske Tanja Vukomanović, kaže da niko ne treba da sumnja u iskrenu i odgovornu namjeru PDP prema Republici Srpskoj.

-Bez obzira na to što smo posljednjih mjeseci dobijali različite etikete, jer smo smatrali da o važnim pitanjima treba razgovarati, naš stav je od početka jasan: PDP neće podržati Dodikov ustav. Smatram da bi to bio opasan politički avanturizam u trenutku velike krize i da ovaj ustav ne spašava Republiku Srpsku, već njeno rukovodstvo. Sjednici ćemo prisustvovati, jer želimo jasno i argumentovano iznijeti zašto smo protiv. Na organima stranke smo i ranije razgovarali o tome kako se odnositi prema eventualnom tajnom glasanju i ako se opozicija zajednički dogovori da sjednicu napusti za vrijeme glasanja – za nas to nije nikakav problem, napustićemo salu – kaže Vukomanovićeva za Srpskainfo.

Suština je, kaže, u tome da ovo nije vrijeme za novi ustav i da ga PDP neće podržati.

-Uvijek ćemo se ponašati odgovorno prema Republici Srpskoj, a odgovorno, u ovom slučaju, znači ne voditi je u političke avanture bez puta i cilja – kategorična je ona.

Poslanik Liste za pravdu i red Đorđe Vučinić kaže da je ideja šefa Kluba poslanika SDS u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ognjena Bodiroge, s kojom je i on saglasan, da, u slučaju tajnog glasanja, opozicija napusti sjednicu. Iako siguran u poslanike Liste za pravdu i red, za one iz drugih partija, ne bi tako lako garantovao.

-Napuštanjem sjednice bismo pokazali da nismo glasali za taj Ustav i da smanjujemo prostor za manevar i za eventualnu kupovinu opozicionih poslanika, ukoliko bi se desila bilo kakva ponuda od strane vlasti. Mislim da je to najbolje rješenje kojim ćemo, ako ništa drugo, sačuvati svoje redove. Ne sumnjam ni u koga iz Liste za pravdu i red, ali nas istorija uči da se stalno mijenja brojno stanje u određenim klubovima u Narodnoj skupštini, tako da trebamo biti bar toliko pametni i svjesni da je sve , nažalost, moguće i da je politička korupcija u našoj zemlji legalizovana. Od 2014. se nikad nije istražilo zašto neko prelazi u suprotni tabor. Naše je da se branimo na jedini način koji nam je preostao, a to je da napuštamo glasanje. Vjerujem da su iz vlasti spremni na sve kako bi osigurali dvotrećinsku većinu – kaže Vučinić za Srpskainfo.

Vučinić, ipak, prije svega vjeruje da Prijedlog Ustava nikad neće doći pred narodne poslanike.

Šef Kluba poslanika SNSD u NSRS Srđan Mazalica se nada da će svi poslanici, prije svega, poštovati sebe, svoj posao i građane koji su ih birali, i da će, tek kad vide konačni Prijedlog Ustava, razmisliti da li će glasati za njega.

-Ako nije vrijeme za usvajanje nekog dokumenta, to je izgovor za biti suzdržan ili za biti protiv. Ali ne mogu da vjerujem da smišljaju strategije kako bi neke poslanike, koji bi možda glasali za taj Ustav, onemogućili da glasaju po svojoj volji i savjesti. Pošto su se protiv tog Ustava izjasnili isključivo Šmit i političko Sarajevo, onda to dokazuje da su oni lakeji političkog Sarajeva i Kristijana Šmita i ne vidim šta je to toliko u tom Ustavu štetno, loše i opasno, da bi se oni tako grčevito borili protiv – kaže Mazalica za Srpskainfo.

Mazalica očekuje da PDP podrži Ustav, jer, kako kaže, imaju uvid u sve što se dešavalo tokom javne rasprave, s obzirom na to da je profesor Vitomir Popović, na čelu radne grupe.

O svemu ovome, oglasila se i predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić, koja smatra da bi najbolje bilo, zbog sveopšte korupcije na političkoj sceni i najava vlasti da će „zagrabiti“ još tri ruke u opozicionim redovima u cilju obezbjeđivanja 55 poslanika, odnosno dvije trećine ruku za izglasavanje novog Ustava Srpske, da poslanici opozicije, koji nisu za to da se prati avanturizam vlasti i dodatno produbljuje politička kriza, napuste salu Narodne skupštine prilikom tajnog glasanja.

– Ukoliko glasanje bude tajno, na ovaj način otkloniće se svaka dilema ko je glasao za donošenje novog Ustava, a ko nije želio da prati avanturističke i hazarderske politike ove vlasti i koga vlast nije, a koga eventualno jeste kupila. Na kraju krajeva, zbog ranijih loših iskustava sa tajnim glasanjem, najčistija situacija za opozicione stranke jeste da poslanici opozicije napuste glasanje – istakla je Jelena Trivić.

BLink

Nastavi čitati

Aktuelno