Connect with us

Svijet

IZRAEL NE MOŽE SAM POBJEDITI IRAN, ali ni uz pomoć Amerike

Nakon istoriskog iranskog napada na Izrael raketama i dronovima kao odgovor na izraelski napad na iranski konzulat, glavno je pitanje hoće li se SAD umiješati u rat. Iako je Teheran odgovorio da ne namjerava ponovno napasti, Izrael je već izjavio da će odgovoriti.

Put u eskalaciju?

Američki mediji u više su navrata pisali o strahovima Bijele kuće da će izraelska vlada pokušati uvući SAD u rat protiv glavnog neprijatelja na Bliskom istoku. Sam Izrael nikada nije službeno odredio takav cilj, ali je to logično. Borbe u Gazi pokazale su da izraelska vojska već šest mjeseci ne može uništiti relativno mali Hamas, koji nema sisteme protivvazdušne odbrane i gotovo nimalo teškog naoružanja.

Izraelska vojska je ušla u nekakvu fazu u kojoj se sa strane čini kao da nije jasno koji je cilj u Gazi. Očito prekomjerno granatiranje i guranja stanovnika Gaze u humanitarnu katastrofu nisu nešto što je dugoročno održivo za Izrael, bez da u nekom trenutku završi u određenoj međunarodnoj izolaciji ili barem pod pritiskom velikih sila da završi akciju. Isto tako, ekonomski je to za Izrael neodrživo.

Izrael ne može sam pobijediti Iran

U takvim bi uslovima započinjanje rata Izraela čak i protiv libanonskog Hezbolaha, a kamoli Irana, bila najblaže rečeno kontroverzna odluka. Izrael sam nije u stanju nanijeti vojni poraz ili bilo kakvu značajnu štetu Iranu osim korištenjem nuklearnog oružja. Ali ni to, s obzirom na relativno mali broj bojevih glava koje Izrael ima, neće zadati smrtni udarac Iranu, već će poslati Izrael u međunarodnu izolaciju.

Stoga, bez podrške SAD-a, rat protiv Irana ne samo da je besmislen za Izrael, već bi mogao postati katastrofalan. Američki mediji već su izvijestili da je predsjednik Biden jasno dao do znanja da se SAD ne namjerava pridružiti izraelskom osvetničkom udaru. I Washington slijedi tu liniju od početka trenutne eskalacije u Pojasu Gaze.

Ne može se reći da je to zato što predsjednik Biden voli Iran. Teheran je neprijateljski nastrojen prema Amerikancima i štoviše, prema zapadnim medijima, gotovo je na rubu stvaranja nuklearnog oružja. Stoga Washington sigurno ne bi imao ništa protiv zadavanja poraznog udarca Iranu.

Kako pobijediti Iran?

Pitanje je koje se nameće, čime ga nanijeti? Kako je pokazao rat u Ukrajini, za poraz velike države nisu dovoljni sami vazdušni udari. Treba imati jaku kopnenu vojsku.

Uzimajući u obzir činjenicu da stanovništvo Irana broji gotovo 90 milijuna ljudi, odnosno više nego dvostruko više od predratnog stanovništva Ukrajine, tada bi, u skladu sa tim, invazijske snage trebale biti višestruko veće od onih koje je rasporedila ruska vojska, čak i uzimajući u obzir mogućnosti prilagođavanja američkih vazdušnih i pomorskih snaga.

Isto tako, poznato je da je Iran multietnička država (postoji između 12 i 18 milijuna Azera na sjeveru Irana, nemali broj Kurda itd.) i da je imala istoriju etničkih sukoba unutar zemlje. No, isto tako pitanje je koliko se može iko osloniti na izazivanje unutrašnjih nemira u Iranu, iako kao takvi nisu isključeni.

Isto tako, poznato je da Izrael ima dobre veze s Azerbajdžanom u regiji, s kojim vojno sarađuje te čak koristi prostor Azerbajdžana za “špijuniranje” iranskog teritorija, zbog čega Azerbajdžan ima narušene odnose s Iranom.

SAD nema dovoljno kopnenih snaga

No, vraćajući se na kopnenu vojsku, SAD nema takve snage na Bliskom istoku i, u principu, pronalazak tolikog broja vojnika bit će problematičan za Washington, a da ne spominjemo činjenicu da će djelovati daleko od američkih granica, pa će njihove komunikacije i baze u regiji biti ranjive na iranske napade.

Kao rezultat toga, rat bi se mogao pretvoriti u novi Vijetnam ili Irak i pitanje kako bi se završilo za SAD. Osim ako se opet ne upotrijebi nuklearno oružje. Ali to će onda otvoriti vrata novom svjetskom ratu, uklanjajući barijere drugim nuklearnim silama.

Situacija bi bila drugačija da je Turska, moćna vojna sila u regiji, istupila protiv Irana na strani Sjedinjenih Država i Izraela. Ali sada je nemoguće zamisliti da je Turska, u kontekstu rata u Gazi, spremna stati na stranu Izraela protiv Irana. Stoga će Sjedinjene Države učiniti sve da ne budu uvučene u rat. Možda će pojačati pritisak na Izrael da zaustavi borbe u Gazi.

Izrael želi pomoć saveznika

Također je malo vjerovatno da će Iran eskalirati na vlastitu inicijativu. Činjenicom da je izraelska vojska zaglibila u ratu u Pojasu Gaze, a Hezbolah drži sjeverni Izrael u neizvjesnosti, Iran je za sada prilično zadovoljan. Osim toga, treba dobiti na vremenu za stvaranje nuklearne bombe (ako je zaista, kako kažu, “na putu”).

Što se tiče premijera Netanyahua, on vjerovatno neće odustati od svog plana da uvuče Sjedinjene Države u rat s Iranom. Stoga su mogući novi izraelski udari na Iran, a time i novi odgovor Teherana te daljnja runda eskalacije. Izraelska je računica da, ako dođe do velikog rata, Sjedinjene Države neće napustiti svog saveznika u neravnopravnoj borbi s “osovinom zla”.

Rat s Iranom popravio bi Netanyahuov imidž, ali..

Premijer Netanyahu mora popraviti imidž, rat s Iranom je upravo to. Pokušaj iznuđivanja odgovora Irana, odnosno izvođenje Irana na čistinu, da svjetska i domaća javnost vidi s kim Izrael zapravo ratuje. Odnosno da iza Hamasa, Huta, Hezbolaha itd. stoji Iran.

Hamas kao najmanja teroristička organizacija još uvijek nije uništena, taoci nisu razmijenjeni. Dva su milijona izbjeglica s kojima Izrael ne zna što bi. Egipat ih, naime, neće primiti, a Izrael ih je izmjestio iz njihovih domova. Pritisak međunarodne javnosti raste, pritisak izraelske javnosti raste. Izrael je sve izoliraniji. U tom smislu Netanyahuu je poželjan iranski odgovor.

Istina, Amerikanci vjerovatno također vide takvu perspektivu za razvoj događaja. Stoga bi u nekoj fazi mogli posebno strogo zahtijevati od Netanyahua da zaustavi napade. A možda je takav zahtjev već upućen Izraelu nakon iranskih napada.

Svijet

RADILI U AMBASADI Budimpešta protjerala dva ukrajinska špijuna

Mađarska je protjerala dva špijuna koja su radila pod diplomatskom pokrićem u Ambasadi Ukrajine u Budimpešti, rekao je ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.

“Danas smo protjerali dva špijuna iz Mađarske koji su radili pod diplomatskom pokrićem u Ambasadi Ukrajine u Budimpešti”, naveo je Sijarto u video-poruci objavljenoj na “Fejsbuku”.

Sijarto je rekao da je odluka već predata ukrajinskom ambasadoru u Budimpešti, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Svijet

JESTE LI ZNALI DA PAPA PRIMA PLATU? Evo o kojem iznosu je riječ

Vatikan, najmanja nezavisna država na svijetu brine o svakom aspektu papinog života – od smještaja i ishrane do zdravstvene njege, prevoza i osiguranja.

Papa Lav XIV, novi poglavar Katoličke crkve i prvi Amerikanac na toj poziciji u istoriji, ne prima tradicionalnu platu. Iako predvodi više od milijardu vjernika i upravlja suverenom državom, Vatikan mu obezbjeđuje život bez ikakvih ličnih troškova.
Iako se tehnički navodi da poglavar Katoličke crkve može imati pravo na mjesečnu platu od oko 2.500 evra, u praksi se većina papa odriče ličnih prihoda. Preminuli papa Franja je tokom cijelog pontifikata odbijao bilo kakvu platu i umjesto luksuza odabrao da živi u skromnom vatikanskom pansionu Dom Svete Marte, piše Dejli Mejl.
Prije nego što je izabran za papu, kardinal Robert Prevost navodno je primao mjesečnu nadoknadu od 4.000 do 5.000 evra, što je bila standardna plata za kardinale. Međutim, njegov novi život ne podrazumijeva novčanu nadoknadu, jer Vatikan pokriva sve njegove troškove.

Papa Lav XIV, porijeklom iz Čikaga, poznat je po otvorenosti prema marginalizovanim grupama i umjerenim stavovima, što ga svrstava u kontinuitet reformskog duha svog prethodnika.

Njegov izbor imena – Lav XIV– nosi i simboliku: pape koje su nosile to ime istorijski su bile poznate po društvenim reformama i odlučnom vođstvu u kriznim vremenima, a Prevost je time jasno poručio u kom pravcu želi da vodi crkvu.

Nastavi čitati

Svijet

RUSI SU GA DANAS POKAZALI NA PARADI! Ovo je oružje od kojeg strahuje Zapad (VIDEO)

Na veličanstvenoj vojnoj paradi u Moskvi povodom Dana pobjede nad fašizmom demonstrirana je vojna sila kojom raspolaže Rusija.

Ono što je najviše zainteresovalo gledaoce je naravno impresivni RS-24 Jars.
U pitanju je mobilni interkontinentalni balistički raketni sistem (ICBM) opremljen višestrukim nezavisno ciljanim povratnim vozilima (MIRV). Ima domet do 12.000 kilometara i može da nosi više nuklearnih bojevih glava, poboljšavajući sposobnosti Rusije za strateško odvraćanje.
Montiran na mobilni transporter-montažer-lanser (TЕL), sistem Jars nudi visoku mobilnost i preživljavanje, što ga čini teškim za otkrivanje i ciljanje. Njegovo raspoređivanje naglašava posvećenost Rusije održavanju kredibilne i moderne nuklearne trijade.

RS -24 Jars, takođe poznata kao Topolj-MR, NATO naziv SS-29 ili SS-27 Mod 2, je ruska interkontinentalna balistička raketa opremljena termonuklearnim oružjem sa reaktivnim odbojnim lokomotivama, prvi put testirana 29. maja 2007. godine, nakon tajnog vojnog istraživačko-razvojnog projekta.

Nastavi čitati

Aktuelno