Connect with us

Politika

HELEZ PRIJETI DODIKU “To je objava rata, stradaće svi, NIKADA SE NEĆETE OTCIJEPITI”

Ministar odbrane Bosne i Hercegovine, Zukan Helez poručio je predsjedniku Republike Srpske, Miloradu Dodiku da zaboravi otcijepljenje od BiH jer bi u tom slučaju došlo do rata.
Helez kaže da “nema većeg rata nego Dodikov korak ka otcjepljenju”.

– To je objava rata. Pozivam Dodika da se okani ćorava posla, da zajedno radimo. Najviše će stradati narod iz Republike Srpske. BiH je ozbiljna, priznata država. Svako ko ne želi da živi u BiH ne mora. Poručujem i njemu i Nešiću da nema otcjepljenja niti će ga ikada biti. Stradaće svi. Ne mogu da vjerujem da smo zaboravili šta se sve dešavalo u BiH prije trideset godina – rekao je Helez za Face TV.

Dodikova izjava o tome da muslimani ne putuju kroz Republiku Srpsku Helez smatra neozbiljnom i “dječijom”.

– To su neozbiljne, dječije izjave. Ja ću sada proći kroz Republiku Srpsku, pa ću mu se javiti telefonski. Mediji o njemu dvadeset godina isto pričaju: “Otcijepiće se. Ko će priznati njegovo otcjepljenje? Nema valutu, nema ništa… kao djeca kad se igraju. To nije ozbiljna priča – izjavio je Helez.
On se osvrnuo i na priču o ugroženosti povratnika i navodnom naoružavanju Srba, navodeći da nema zvaničnih podataka od policijskih agencija o bilo čijoj ugroženosti.

– Znam šta nam je raditi ukoliko dođe do problema. Ima da štitim granice BiH, što je i napisano u Zakonu o odbrani – rekao je Helez, piše Bosnainfo.

Politika

ĐOKIĆ “BiH mora izmiriti obavezu prema “Vijaduktu”, a ne Srpska”

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić rekao je da ne postoji nikakva pravna mogućnost da Srpska prihvati izmirenje obaveze prema slovenačkoj kompaniji “Vijadukt”, već da to mora da izvrši BiH na teret vlastitih finansijskih sredstava.

– U slučaju “Vijadukta” tužena je BiH, a ne Republika Srpska. Nakon arbitražnog postupka u kome je tužbeni zahtjev tužioca prihvaćen, okončana je arbitraža obavezom da se tužiocima isplati određeni iznos na teret sredstava BiH – izjavio je Đokić Srni.

Đokić je naveo da niko iz Republike Srpske nije sporio do sada da Srpska izvršava svoje međunarodne obaveze bilo kog karaktera i u bilo kom periodu kada su one nastale.

– Republika Srpska će svaku svoju sljedeću obavezu izvršavati. Mi ne možemo izvršavati obavezu za račun nekoga ko od nas ne traži to izvršenje. Zastupnici tužioca traže da se naknada štete izvrši na teret sredstava BiH, koja treba ovo da plati – pojasnio je Đokić.

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske rekao je da sporazum koji postoji može biti predmet odnosa kojim bi se to pitanje uređivalo između BiH i Republike Srpske u nekom narednom periodu.

On je podsjetio da je Republika Srpska u završnoj fazi arbitražnog postupka predlagala na osnovu sporazuma da se prihvati promjena pozicije dužnika.

– Zastupnici tužioca u arbitraži to nisu prihvatili, ostali su pri tome da je BiH u obavezi kao strana u slučaju da BiH izgubi taj spor da će ona biti povjerilac, odnosno imati obavezu da plati iznos štete koja je dosuđena u korist te kompanije – ukazao je Đokić.

On je podsjetio da Republika Srpska nije jednostrano raskinula ugovor o koncesiji, već je to uradio tužilac, odnosno kompanija “Vijadukt” u oktobru 2015. godine, nakon čega se opredijelila da pokrene arbitražu protiv BiH, a ne protiv Republike Srpske.

– To što je bio zaključen sporazum između Republike Srpske i Savjeta ministara 2017. godine desilo se zbog toga što je tada trebalo platiti određene troškove u toku trajanja arbitražnog postupka – naveo je Đokić.

Prema njegovim riječima, institucije BiH nisu željele da plate sudski trošak, iako su tada znale da se protiv BiH vodi arbitražni postupak, a ne protiv Srpske, ali je Republika Srpska tada prihvatila da obezbijedi ta sredatva i da se to sporazumom reguliše.

– Republika Srpska da nije uplatila tadašnje sudske troškove, mogli su odmah donijeti odluku i riješiti tužbeni zahtjev u korist tužioca – istakao je Đokić.

On je naveo da BiH ima obavezu da plati troškove slovenačkoj kompaniji “Vijadukt”, koja je “tašna-mašna” firma.

– Nevjerovatno je da je Arbitražni tribunal, koji je vodio ovaj spor, mogao donijeti takvu presudu u korist takve kompanije, a da uopšte ne utvrđuje njenu kredibilnost, a radi se o firmi koja nije izvršila nijednu ugovornu obavezu u tom periodu i nije imala osnov za podnošenje takvog zahtjeva – rekao je Đokić.

Đokić je naglasio da to govori o rejtingu i poslovnoj reputaciji BiH u svijetu prema kojoj se odnose na takav način na međunarodnom planu.

– Vlada Republike Srpske je zahtijevala da nadležni organi Srpske, tužilaštvo, MUP Republike Srpske sprovedu određeni postupak protiv tih lica. Ovaj postupak je sproveden u jednoj fazi i izvještaj je dostavljen tužilaštvu na dalje postupanje u ovom postupku – zaključio je Đokić.

Premijer FBiH Nermin Nikšić na sjednici Fiskalnog savjeta BiH stavio je veto na odluku kojom bi bile isplaćene obaveze prema slovenačkom “Vijaduktu” i time ugrozio funkcionisanje institucija na nivou BiH.

Nastavi čitati

Politika

“SVE ĆE TO NAROD POZLATITI!” Mjesečno lobiranje u SAD Dodik plaća 112.000 maraka

Republika Srpska pod vodstvom Milorada Dodika nastavila je sa lobiranjem u Sjedinjenim Američkim Državama, potpisavši novi ugovor s lobističkom kućom Stokes Strategies LLC iz američke savezne države Utah, piše Fokus.

Ugovor je potpisan preko predstavništva Republike Srpske u Beču, a prva uplata u iznosu od 130.000 dolara morala je biti izvršena odmah, prije početka rada firme.

Prema ugovoru, mjesečna naknada za njihove usluge iznosi 65.000 dolara, što je oko 112.000 KM. Lobistička kuća će, između ostalog, dogovarati sastanke s američkim kongresmenima i predstavljati interese Republike Srpske u SAD-u.

Ugovor je formalno potpisao Spencer Stokes, dugogodišnja figura u politici savezne države Utah, a poznat je po političkom angažmanu još iz mladosti, kroz lokalnu politiku i svoju firmu.

Zanimljivo je da ovo nije jedini ugovor koji je vlast Republike Srpske nedavno potpisala.

Kako piše Fokus, Zlatan Klokić, ministar za evropske integracije RS, 27. marta potpisao je ugovor s Rodom Blagojevićem, direktorom firme RRB Strategies LLC.

Blagojević, bivši guverner Illinoisa, američki je državljanin srpskog porijekla koji je 2011. osuđen na 14 godina zatvora zbog korupcije.

Ugovor s Blagojevićem predviđa lobiranje kod američkih zvaničnika, uz plasiranje narativa da su optužbe protiv Dodika politički motivisane, odnosno da se nad njim i vrhom Republike Srpske sprovodi „lov na vještice“.

Podsjetimo, u januaru ove godine Republika Srpska je sklopila još jedan ugovor s firmom Zell & Associates International Advocates LLC, a cilj je bio uklanjanje američkih sankcija protiv Milorada Dodika, njegove porodice, te Željke Cvijanović, članice Predsjedništva BiH.

I dok vlast Republikee Srpske pokušava prebaciti dugove nastale jednostranim raskidom ugovora s međunarodnim kompanijama na državni nivo, istovremeno troši desetine miliona maraka na lobističke usluge u SAD-u, bez vidljivih konkretnih rezultata osim niza skandala i sumnjivih ugovora.

(Fokus) Foto: Fokus

Nastavi čitati

Politika

SUD BiH POSLAO INTERPOLU ZAHTJEV! Traže reviziju odluke o neraspisivanju potjernice za Dodikom i Stevandićem

Sud BiH je uputio žalbu na odluku Interpola da ne raspiše međunarodnu potjernicu za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine Srpske Nenadom Stevandićem.

– Zbog prirode komunikacije sa Interpolom, Sud u ovom momentu samo može potvrditi informaciju da je preko kancelarije NCB Interpol upućen zahtjev za revidiranje odluke o odbijanju zahtjeva za raspisivanje crvene Interpolove potjernice, dok se sve druge okolnosti i informacije smatraju povjerljivog karaktera – navodi se u odgovoru iz Suda BiH portalu Kliks.

Interpol je odbio da izda međunarodnu potjernicu za Dodikom i Stevandićem, za kojima je raspisana centralna potjernica u BiH.
Potpredsjednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je sinoć da je Interpol odbio da raspiše međunarodne potjernice na osnovu protestne note Srbije i obrazloženja Interpola Beograd, čime je pokazao da se čvrsto drži principa neutralnosti.

– Generalni sekretarijat Interpola procenio je, na osnovu naše protestne note i obrazloženja Interpola Beograd, da zahtev nije u skladu sa Članom 3 Statuta i da nisu ispunjeni uslovi za objavljivanje poternica, čime je Interpol dokazao da se čvrsto drži principa neutralnosti i nemešanja u unutrašnja politička pitanja u zemljama članicama i da neće dozvoliti zloupotrebu svojih instituta, kao što je međunarodna poternica u političke svrhe – rekao je ranije Dačić.

Sud BiH raspisao je potjernicu za Dodikom, Stevandićem i predsjednikom vlade Srpske Radovanom Viškovićem zbog navodnog rušenja ustavnog poretka, nakon čega je zatražio od Kancelarije Interpola u Sarajevu da za Dodikom i Stevandićem bude raspisana međunarodna potjernica zbog neodazivanja na saslušanje.
Linker
Sud BiH je zatražio raspisivanje potjernice Interpola dok je Dodik boravio u službenoj posjeti Izraelu, a Stevandić u Beogradu.

Nastavi čitati

Aktuelno