Connect with us

Politika

CIK-u MALO 7,4 MILIONA KM: Traži još para za izbore

Centralna izborna komisija BiH (CIK) pisaće Ministarstvu finansija i trezora BiH da im se obezbijedi dodatni novac za predstojeće lokalne izbore, a što će morati da bude i urađeno s obzirom na Izborni zakon BiH i Zakon o finansiranju institucija BiH, koje je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika.

Kako saznajemo u CIK-u, zahtjev će biti upućen u narednim danima, a još nije poznato koliko će se dodatno novca tražiti. Ranije, Ministarstvo finansija i trezora BiH, po zahtjevu CIK-a, obezbijedilo je 7,4 miliona KM, međutim to je zahtjev iz avgusta prošle godine, a u međuvremenu su se pojavile nove obaveze, CIK-u su nametanjem Izbornog zakona BiH dodijeljene nove nadležnosti, a i stanje na tržištu, u smislu javnih nabavki itd. je drugačije nego prije.

“Naša nadležna služba je pripremila draft s obzirom na to da imamo nove nadležnosti i potrebe, i stanje na tržištu je dosta drugačije u odnosu na vrijeme kada je išao proračunski zahtjev. Neće i ne smije biti ugrožena organizacija izbora u finansijskom smislu i 7,4 miliona već imamo na raspolaganju”, rekao je Željko Bakalar na sjednici Centralne izborne komisije BiH, koja je održana u petak prošle sedmice.

Inače, i novom zahtjevu CIK-a za budžetskim sredstvima će se morati udovoljiti s obzirom na Zakon o finansiranju institucija BiH koji je nametnuo Šmit još u 2022. godini. Tada je Šmit precizirao da za vrijeme privremenog finansiranja, rashodi predviđeni za finansiranje izbora koje sprovodi Centralna izborna komisija, a koji se pokrivaju iz budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH u skladu sa Izbornim zakonom BiH, smatraju se tekućim rashodima i realizuju u skladu sa budžetskim zahtjevom CIK-a.

“Za izvršenje zahtjeva CIK-a nadležno je Ministarstvo finansija i trezora BiH. Izuzetno od odredaba bilo kojeg drugog zakona, ukoliko ministar finansija i trezora BiH nije u mogućnosti ili neće da izvrši zahtjev CIK-a za finansiranje izbora u propisanom roku, zamjenik ministra finansija i trezora BiH će izvršiti takav zahtjev narednog dana po isteku navedenog roka”, piše u nametnutom Šmitovom zakonu.

U slučaju da ne postupe po zahtjevu CIK-a, predviđene su kazne za ministra i zamjenika ministra od 5.000 do 20.000 KM.

“Neophodno je da čim prije akt ode prema Ministarstvu finansija. Moramo osigurati sredstva za održavanje lokalnih izbora, bez obzira na to što budžet nije usvojen, i to nam daju direktno ovlaštenja i Izborni zakon. Molim da nadležna služba hitno pripremi i uputi akt i da uđemo u proces osiguranja sredstava za lokalne izbore u kompletnom iznosu”, rekao je Suad Arnautović, član Centralne izborne komisije BiH.

Na sjednici CIK-a istaknuto je i da, prema zakonima, Savjet ministara BiH u roku od 15 dana od dana raspisivanja izbora mora obezbijediti novac. S obzirom na to da će Centralna izborna komisija BiH vjerovatno iduće sedmice raspisati izbore, Savjet ministara BiH, najkasnije do 21. maja, moraće da im obezbijedi novac koji su tražili.

Osim po nametnutom Zakonu o finansiranju institucija BiH i po nametnutom Izbornom zakonu BiH, Ministarstvo finansija i trezora BiH, odnosno Savjet ministara BiH, mora udovoljiti zahtjevima CIK-a.

U članu 2. Izbornog zakona BiH Šmit je nametnuo da se “budžetska sredstva neophodna za finansiranje izbora isplaćuju u vrijeme i iznosima koje odredi organ nadležan za sprovođenje izbora”.

Nametnuti su i članovi koji govore da CIK može podnijeti budžetski zahtjev koji prelazi iznos gornje granice rashoda koji utvrđuje Ministarstvo finansija i trezora BiH te da Ministarstvo može dati svoje mišljenje o budžetskom zahtjevu CIK-a bez mogućnosti njegove izmjene, osim u slučaju kada je budžet CIK-a u suprotnosti s preuzetim obavezama o ograničenjima rashoda ili potrošnje po osnovu zaključenih međunarodnih ugovora, ili kada nacrt budžeta dovodi do budžetske neravnoteže.

Podsjećanja radi, CIK je nedavno usvojio i dokument okvirnog budžeta za period od 2025. do 2027. godine prema kojem će im trebati u te tri godine čak 139 miliona KM, a nedugo nakon toga zvaničnici Republike Srpske rekli su da neće pristati na to, jer u tom slučaju Republika Srpska treba da da svojih oko 50 miliona KM. Većina ovog novca potrebna je sa softver i opremu za nove tehnologije koje su nametnute Šmitovim izmjenama Izbornog zakona.

Politika

VIŠKOVIĆ U PARALELNOM UNIVERZUMU “Srpska među 10 najpoželjnijih zemalja za investiranje”

Predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković rekao je da je Republika Srpska prepoznata kao poželjna destinacija za investicije i nalazi se među 10 najpoželjnijih zemalja za investiranje.

-Donošenje odluka je u partnerskom odnosu sa ljudima iz realnog sektora – rekao je Višković na Jahorini, gdje je zatvoren “Jahorina ekonomski forum”.

On je napomenuo da je jedna izraelska kompanija donijela odluku da se preseli sa prostora Turske u Republiku Srpsku, gdje će biti investicija više od 15 miliona evra i zapošljavaće oko 120 novih radnika.
-Zašto ne pomenuti i kompaniju `Pas` u Bijeljini, čiji su vlasnici iz Njemačke koji u Bijeljini zapošljavaju više od 1.300 zaposlenih – rekao je Višković.

On je dodao da je dobro što se pojedine opštine i gradovi opredjeljuju za bescarinske zone.
-Činimo sve za privredni ambijent Republike Srpske – poručio je Višković, prenosi Srna

Nastavi čitati

Politika

OŠTRA REAKCIJA PDP-a na ukidanje finansiranja stranaka “OVO JE PUCANJ U DEMOKRATIJU”

Poslanici Partije demokratskog progresa (PDP) reagovali su nakon usvajanja zakona kojim se ukida finansiranje političkih stranaka iz budžeta Republike Srpske, ocijenivši ga “pucnjem u demokratiju” i pokušajem vlasti da uguši opoziciju.
Šef Kluba poslanika PDP-a Igor Crnadak poručio je da je riječ o “anticivilizacijskom aktu”
-Ovaj zakon je pucanj u demokratiju Republike Srpske. Treba da uđemo u normalno djelovanje, gdje nije sva vlast kod jednog čovjeka i kod jedne stranke, gdje su vlade smjenjive, ovo što radite nije normalno i neće donijeti dobro nikome. Idete na to da ugušite opoziciju, na najgori, diktatorski način. Ubijate Republiku Srpsku, činite crnu rupu od nas, želite zombije koji će raditi po vašoj volji. Koliko god nas pritiskali ovim zakonom i s čim god, nećemo dozvoliti da uništite Republiku Srpsku – kazao je Crnadak.
Zamjenik šefa Kluba poslanika PDP, Mirna Savić-Banjac, ukazala je na odredbu zakona koja kaže da se stranke mogu finansirati organizacijom manifestacija, te upitala odnosi li se to na tzv. SNSD disko, odnosno organizaciju koncerata u multimedijalnoj sali SNSD, gdje se mladim ljudima toči alkohol.
Istakla je da je posebno pogodio dio koji kaže da se stranke mogu finansirati iz kulture ili izdavačke djelatnosti.
-To sigurno boli i sve ljude iz kulture. Od svega, izdvojili ste kulturu, da to ide u finansiranje političkih partija – navela je Savić-Banjac.
Poslanik Tanja Vukomanović je istakla da obrazloženje zakona ne odgovara stvarnim razlozima njegovog donošenja.
Naglasila je da nikakva volja građana ne stoji iza prijedloga i da je argument o uštedama besmislen, jer se, kako kaže, u Republici Srpskoj ima gdje štedjeti.

-Ako hoćete da štedite, krenite od hotela u Brčkom, od službenih automobila, od reprezentacija… Ali vi štedite na onome što vam je najmanje važno – na demokratiji – kazala je Vukomanović.

Nastavi čitati

Politika

“NEK KOMŠIJI CRKNE KRAVA”! Vladajuća većina u NSRS UKINULA FINANSIRANJE političkih stranaka iz budžeta

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je po hitnom postupku Zakon o finansiranju političkih organizacija kojim je predviđeno da se ove organizacije, između ostalog, finansiraju iz članarina, dobrovoljnih priloga pravnih i fizičkih lica, te izdavačke djelatnosti.

Ovaj zaakon definiše da se političke organizacije finansiraju i od prodaje propagandnog materijala i organizovanja svojih manifestacija, prihoda od imovine u vlasništvu političke organizacije i dobiti privrednog društva u njenom vlasništvu.

Od prisutnih 59 narodnih poslanika, zakon je podržalo 48, protiv je bilo 11, a niko suzdržan.

Narodna skupština je na prijedlog predsjednika Republike Srpske za vršioca dužnosti glavnog revizora Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske imenovala Jovu Radukića, a za njegovog zamjenika Božanu Trninić.

Oni će obavljati ove funkcije do završetka postupka izbora glavnog revizora.

Nakon glasanja o apsolviranim tačkama dnevnog reda, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić zaključio je rad 22. posebne sjednice.

Šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Mazalica smatra da u Prijedlogu zakona o finansiranju političkih organizacija nema gušenja demokratije i slobode, kako to tvrdi opozicija, te da će sve političke stranke imati mogućnost da prikupljaju sredstva za svoj rad.

“Nakon usvajanja ovog prijedloga zakona sve političke stranke imaće i dalje pravo na slobodu političkog organizovanja u Republici Srpskoj”, rekao je Mazalica u završnoj riječi u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

On je istakao da nisu tačni navodi opozicije da je ovim prijedlogom zakona primijenjen pricip Kristijana Šmita, čijom odlukom su obustavljene isplate sredstava iz budžeta za SNSD i Ujedinjenu Srpsku.

Šef Kluba SDS-a Ognjen Bodiroga smatra da je spomenuti zakonski prijedlog sporan po dva osnova – pravnom i političkom i da će sigurno pasti na Ustavnom sudu RS.

„Ukidate višestranački sistem i demokratiju, ukidate slobodu političkog organizovanja i gušite političke partije“, rekao je Bodiroga.

Podsjetio je na odluku OHR-a iz 2004. godine kojom je zabranjeno finansiranje SDS-u iz budžeta RS, a kada je ova stranka bila dio vlasti. Zatim da su 2006. godine dobili kaznu da plate dva miliona KM, a da je od 2002. do 2006. godine smijenjeno preko 90 funkcionera SDS-a.

„Gledajte kakav je masakr doživjela SDS. Nije tada usvajala niti joj je palo na pamet da usvaja sličan zakon. SDS je prihvatila da svoj krst nosi sama. To je pitanje obraza, a bogami i kućnog vaspitanja“, kazao je Bodiroga i podsjetio da su na posljednjim Lokalnim izborima, zbog blokiranih računa, morali da izađu pod nazivom SDS – volja naroda.

Nastavi čitati

Aktuelno