Connect with us

Banjaluka

RAFTING KLUB KANJON “Deset godina od poplava – svi smo sada puno spremniji”

Prije tačno deset godina, Banjaluka sjeverni dio Republika Srpska pogodile su katastrofalne poplave. U tim trenucima, ugroženom stanovništvu Doboja, Banjaluke i Šamca, prvi su u pomoć pritekli banjalučki rafteri, sve sa ciljem da se spasi stanovništvo.

– Mi možda tada i nismo znali sve što sada znamo, ali stavili smo se nesebično na raspolaganje, ne samo mi u RK Kanjoj, već mnogi klubovi, inistitucije, iz nevladinog sektora, svi su stali oko jednog ijedinog cilja. Ja mogu svima sada samo da čestitam, kao i našim članovima. Mi smo tu vidjeli neke od scena koje nikada u životu nismo vidjeli u životu, i praktično smo se borili sa stihijom – kaže predsjednik RK Kanjon, Aleksandar Pastir.

Puno je priča ispričano iz potopljenog Doboja, ali uvijek se valja prisjetiti i ispičati neku, možda nikad ispričanu priču, kažu u banjalučkom RK Kanjon.

– Nešto što je na mene ostavilo utisak, pošto smo i mi u Kanjonu bili potpoljeni, otišli smo u Doboj, poslije toga u Šamac, ostavili smo Kanjon, sedmi dan smo se tek vratili, sve je ovdje bilo uništeno. I u nekom momentu, renoviranja Kanjona, svi sun am se stavili na raspolaganje, naši prijatelji iz Federacije BiH, Srbije, Slovenije, i praktično smo to svojim snagama sanirali. I onda u jednom momentu dolazi jedan čovjek iz Doboja kojeg sam ja prepoznao iz te poplave, i čovjek mi reče, ja sam tu kao izaslanik stanovnika grada Doboja da se vama pomogne. Oni su prepoznali sve ono što smo mi uradili za Doboj i riješili da nama pomognu. Mi smo naravno odbili, ali eto ostaće upamćeno – kazao je Pastir.

Foto: Elta TV

Na kraju zanimalo nas je, da li smo danas spremniji u odnosu na tu 2014. Godinu, da li bi u slučaju elementarnih nepogoda reagovali brže i bolje.

– RK Kanjon nije stao nakon 2014. nego smo nastavili sa našim obukama, unaprijedili smo naša znanja izuzetno, ušli smo u RESCUE 3, Europe, imamo sve licence, obučavamo se punih deset godina za ne daj Bože.

Foto: Elta TV

Nadamo se da nikada nećemo morati da upotrijebimo to svoje znanje. I mi i mnogi drugi su radili na svom usavršavanju, i mislim da ako bi se dogodila ponovo neka velika elementarna nepogoda poput poplave 2014, da bi svi reagovali brže i bolje – rekao je Pastir.

Foto: Elta TV

Upravo tako, nadajmo se da se nikada više nikome neće ponoviti 2014. godina, ali s druge strane dobro je znati da postoje ljudi koji su spremni dati sebe da spasu ugroženo stanovništvo, kao što je bio slučaj prije tačno deset godina.

Ljubinko Spasojević/Srpska Cafe

Banjaluka

ŠEVO ODGOVORIO NINKOVIĆU: “Ono što vi uništite za dan, teško se popravlja godinama”

Ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za opštu upravu Grada Banjaluka, Miroslav Ševo, oštro je odgovorio na istupe odbornika Ljube Ninkovića, komentarišući njegove tvrdnje o stanju vodovodne mreže i pokušaje prebacivanja krivice na aktuelnu administraciju.

– Gospodine Ninkoviću, napokon ste rekli, doduše djelimičnu, istinu. Samo, iz Vaših istupa nikada ne znamo, a očigledno i Vas to muči – koji ste Vi to Ninković? “Velika nada” SDS-a, DNS-ova “alternativa”, ili SNSD-ov, kako to Vaša potpredsjednica partije kaže, “papak”? – izjavio je Ševo.

On je podsjetio da Vodovod a.d. Banjaluka nije imao ozbiljno investiciono održavanje skoro četiri decenije, ali da je većinu tog vremena – kako kaže – upravo SNSD imao ključne poluge vlasti.

– Tačno je da Vodovod 40 godina nije imao investiciono održavanje i da je mreža dotrajala. Ali, podsjetiću Vas da je 25 godina SNSD imao većinu u Skupštini grada, a 20 godina i gradonačelnike. Možda Vi imate amneziju o tome ko je donosio odluke i ko je kriv za stanje u prethodnih 25 godina, ali znajte – onaj ko donosi odluke, taj je i kriv i zaslužan – poručio je Ševo.

Posebno je reagovao na pokušaje Ninkovića da problematizuje rad Gradske uprave na području vodovodnog sistema “Banjica”, uz podsjećanje da su slične sabotaže već viđene.

– Na slici koju Vam šaljem – da biste lakše prepoznali, sve je zaokruženo – vidi se sistem ventila u šahtu koji pripada vodovodnom sistemu “Banjica” u selu Dobrnja, koji je zatvoren i u potpunosti odsječen. Nekoliko puta je zatvaran ventil i dio Donjih Kola je ostajao bez vode. Isti princip viđen je u proljeće u Bronzanom Majdanu, pa 2022. u Melini i prošle godine u potkozarskim selima. To je matrica – ističe Ševo.

On dodaje da su upravo Ninković i njegovi partijski partneri odgovorni i za probleme sa sistemom “Tunjice”.

– Gospodine Ninkoviću, prošle godine niste digli ruku, tačnije niste čak ni zakazali sjednicu Skupštine grada da se sanira šteta koju ste napravili Vi i Vaši partijski drugovi na sistemu “Tunjice”, ugradnjom cjevovoda manjeg promjera. Isto to ste odbili i na prošloj sjednici Skupštine, ili ste i to zaboravili? – pita Ševo.

Na kraju, poručio je da građani Banjaluke više ne nasjedaju na manipulacije.

– Ono što Vi i Vaši partijski drugovi uništite za dan, teško da se može popraviti za godinu. Ali, mi nećemo odustati od toga da popravljamo ono što ste Vi svjesno urušavali decenijama – zaključio je Miroslav Ševo.

Nastavi čitati

Banjaluka

MIROSLAV ŠEVO “Građani su prepoznali važnost naših apela”

Bez obzira na rekordnu sušu u junu, Banjaluka je uspjela obezbijediti stabilno vodosnabdijevanje na svim područjima, uključujući i zone poput platoa Manjače i potkozarskih sela.

Kazao je ovo Miroslav Ševo u ime Stručno-operativnog tima, te Štaba za vanredne situacije Grada, naglasivši kako su sugrađani poštovali mjere koje su donesene.

– Građani su maksimalno ispoštovali mjere i zahvaljujem im se na saradnji. Ekipe komunalne policije su stalno bile na terenu, izdavali su preporuke, govorili o neracionalnoj potrošnji vode, što se pokazalo kao dobra stvar i nešto što smo uradili na najbolji mogući način. Na kraju jednog sušnog perioda, mi vidimo rezultate – rekao je Ševo. Poručio je kako je stanje na izvorištu „Banjica“ izuzetno dobro.
– Urađena je sanacija, uložili smo 1,5 miliona KM. Urađen je novi vodozahvat i nove pumpe. Kao što smo rekli, do 15. jula je testni period. Jutros smo dobili izvještaj da svi sistemi koji se snabdijevaju sa rezervoara „Banjica“ su preko 80 odsto puni, tako da kompletan plato „Manjače“ ima uredno vodosnabdijevanje. Svakako, imamo te visinske zone koje u toku dana znaju imati prekide u vodosnabdijevanju. Moram da kažem to da imamo veliku količinu kamenca koji se nagomilao u cijevima i zbog toga dolazi do zapušavanja cijevi – rekao je on.

Podsjetio je i na to da se ponovo dešavaju određene sabotaže na terenu, te zamolio građane da ukoliko nešto primjete, to i prijave.
– To se dešavalo prije tri godine u Bronzanom Majdanu, prošle godine na Manjači a to je zavrtanje ventila od strane NN lica. Suočili smo se i ove godine sa tom nepopularnom pojavom, a to je da je neko zavrnuo ventil na vodovodnom sistemu i u potpunosti ga odsjekao. Ti su neke sabotaže koje se dešavaju iz nama nepoznatih razloga. Molim sve građane da koji primjete nešto prijave „Vodovodu“ kako bi mogli da otklonimo kvarove – rekao je on.

Naglasio je kako se i dalje nalazimo u sušnom periodu, ali da izvorišta imaju dovoljno vode.

– Ono što je problem jeste sistem i vodovodna mreža, koja je stara više od 50 godina. Takođe, znamo da smo još prošle godine mogli da riješimo problem potkozarskih sela da je bilo sluha od strane skupštinske većine. Ove godine su odbili da riješimo taj problem, koji su njihovi prethodnici i sami prouzrokovali. Vode ima, dakle, ali je problem sistem. Još jedom apelujem na građane da štede vodu, kako bi sačuvali system – rekao je Ševo.

Nastavi čitati

Banjaluka

“MALA ŠKOLA ZMIJANJSKOG VEZA” U BANJALUCI: Djeca uče o tradiciji, ali i humanosti

Humanitarno udruženje “Duga” i ove godine organizuje “Malu školu zmijanjskog veza”, edukativni program koji mališanima osnovnoškolskog uzrasta pruža priliku da kroz tradicionalnu tehniku veza uče o istoriji, kulturi, ali i o vrijednosti humanosti.

Naime, radionice su počele juče, a interesovanje, kako ističu organizatori, ponovo je nadmašilo kapacitete.

“Ovo je već peta godina zaredom kako održavamo ‘Malu školu zmijanjskog veza’. Djeca imaju priliku da nauče tehniku veza, ali i mnogo više, nešto o tradiciji, humanosti i istoriji našeg grada”, izjavila je Slobodanka Gašić, predsjednica Udruženja “Duga”.

Radionice se održavaju svakog ponedjeljka i srijede, od 18 do 19.30, u etno-kući, a broj učesnika je ograničen na 30, zbog čega mnoga djeca, iako zainteresovana, nažalost, budu odbijena.

“I ove godine primili smo maksimalan broj djece. Nažalost, ne možemo više, iako uvijek ima zainteresovanih”, dodaje Gašićeva.

Škola zmijanjskog veza do sada je pokazala veliki uspjeh. Većina mališana koji upišu radionicu, kaže Gašićeva, ne samo da je uspješno završi, već i nastavi dolaziti u prostorije Udruženja, vezu i volontiraju u raznim aktivnostima.

“Djeca zaista uživaju u ovom programu. Uče da pomažu, a mnogi od njih se rado odazivaju i na naše pozive za razne događaje i snimanja. Iz ‘Male škole zmijanjskog veza’ svake godine izađe i jedan humanitarni projekat”, istakla je ona.

Naime, radovi koje djeca izrade tokom radionica kasnije se prodaju na humanitarnim prodajama, a sav prihod ide u dobrotvorne svrhe.

“Ove godine sav novac od prodaje doniraćemo udruženjima koja se bave djecom oboljelom od malignih bolesti. Prošle godine pomogli smo Udruženju ‘Iskra'”, kaže Gašićeva i naglašava da je cilj ovih radionica da djecu nauče kako uz malo truda i bez novčanih sredstava mogu učiniti velika djela.

“Djeca tada shvate da mogu pomoći drugima, a to im pruža osjećaj radosti i ponosa. Imamo veoma dobru i dragu djecu, samo ih moramo usmjeriti na prave vrijednosti”, poručuje ona.

Pored škole veza, “Duga” i ovog ljeta realizuje druge aktivnosti. U okviru programa “Dugin pozdrav ljetu”, svakog utorka organizuju se promocije i gostovanja književnika, psihologa i drugih kulturnih i društvenih aktera.

“Već tri utorka zaredom imali smo zanimljive promocije i razgovore. Želimo da na pravi način uđemo u ljeto, bogatiji za nova znanja i iskustva”, zaključuje Gašićeva.

Nastavi čitati

Aktuelno