Connect with us

Banjaluka

RAFTING KLUB KANJON “Deset godina od poplava – svi smo sada puno spremniji”

Prije tačno deset godina, Banjaluka sjeverni dio Republika Srpska pogodile su katastrofalne poplave. U tim trenucima, ugroženom stanovništvu Doboja, Banjaluke i Šamca, prvi su u pomoć pritekli banjalučki rafteri, sve sa ciljem da se spasi stanovništvo.

– Mi možda tada i nismo znali sve što sada znamo, ali stavili smo se nesebično na raspolaganje, ne samo mi u RK Kanjoj, već mnogi klubovi, inistitucije, iz nevladinog sektora, svi su stali oko jednog ijedinog cilja. Ja mogu svima sada samo da čestitam, kao i našim članovima. Mi smo tu vidjeli neke od scena koje nikada u životu nismo vidjeli u životu, i praktično smo se borili sa stihijom – kaže predsjednik RK Kanjon, Aleksandar Pastir.

Puno je priča ispričano iz potopljenog Doboja, ali uvijek se valja prisjetiti i ispičati neku, možda nikad ispričanu priču, kažu u banjalučkom RK Kanjon.

– Nešto što je na mene ostavilo utisak, pošto smo i mi u Kanjonu bili potpoljeni, otišli smo u Doboj, poslije toga u Šamac, ostavili smo Kanjon, sedmi dan smo se tek vratili, sve je ovdje bilo uništeno. I u nekom momentu, renoviranja Kanjona, svi sun am se stavili na raspolaganje, naši prijatelji iz Federacije BiH, Srbije, Slovenije, i praktično smo to svojim snagama sanirali. I onda u jednom momentu dolazi jedan čovjek iz Doboja kojeg sam ja prepoznao iz te poplave, i čovjek mi reče, ja sam tu kao izaslanik stanovnika grada Doboja da se vama pomogne. Oni su prepoznali sve ono što smo mi uradili za Doboj i riješili da nama pomognu. Mi smo naravno odbili, ali eto ostaće upamćeno – kazao je Pastir.

Foto: Elta TV

Na kraju zanimalo nas je, da li smo danas spremniji u odnosu na tu 2014. Godinu, da li bi u slučaju elementarnih nepogoda reagovali brže i bolje.

– RK Kanjon nije stao nakon 2014. nego smo nastavili sa našim obukama, unaprijedili smo naša znanja izuzetno, ušli smo u RESCUE 3, Europe, imamo sve licence, obučavamo se punih deset godina za ne daj Bože.

Foto: Elta TV

Nadamo se da nikada nećemo morati da upotrijebimo to svoje znanje. I mi i mnogi drugi su radili na svom usavršavanju, i mislim da ako bi se dogodila ponovo neka velika elementarna nepogoda poput poplave 2014, da bi svi reagovali brže i bolje – rekao je Pastir.

Foto: Elta TV

Upravo tako, nadajmo se da se nikada više nikome neće ponoviti 2014. godina, ali s druge strane dobro je znati da postoje ljudi koji su spremni dati sebe da spasu ugroženo stanovništvo, kao što je bio slučaj prije tačno deset godina.

Ljubinko Spasojević/Srpska Cafe

Banjaluka

JUTRANJI POGLED SA BANJ BRDA! Radovi na vidikovcu USKORO GOTOVI!

Banjalučani će uskoro moći da uživaju u najljepšem pogledu na Banjaluku koji će se pružati sa novog vidikovca na Banj brdu.
Radovi na izgradnji su pri kraju, a sa visinom 15 m i dužinom platforme 35 m ovaj impresivni vidikovac obezbijediće najljepši pogled na naš grad.

Homepage

Nastavi čitati

Banjaluka

“OVO NISU SAMO KOZMETIČKE PROMJENE” Šukalo: Banjaluka kao ekološka sredina mora biti NA VRHU liste prioriteta

Od prvog dana angažmana u Gradskoj upravi, zalažem se za urbanu mobilnost i izuzetno sam ponosna što, uz podršku gradonačelnika Draška Stanivukovića, izgrađujemo i širimo šetališta i biciklističke staze, promovišemo vožnju bicikala i trotineta.

Poručila je ovo savjetnik gradonačelnika Banjaluke Milada Šukalo povodom Samita o zelenoj mobilnosti koji je održan u Sarajevu.

Šukalo je podsjetila da je završena studija javnog prevoza koji bi trebalo da bude dominantan u Banjaluci.

-Želimo da imamo što više pješačkih zona poput one u Gajevoj ulici. Cilj nam je i izgradnja podzemnih garaža kako bi naša Banjaluka sačuvala epitet “grad zelenila – naglasila je Šukalo.

U svojoj objavi na društvenoj mreži Facebook je dodala da grad na Vrbasu može biti poput Beča, Graca, Malmea.

-Promjene u saobraćaju podrazumijevaju i promjene svijesti građana – moramo staviti naš, grad kao ekološku sredinu, na listu prioriteta – istakla je Šukalo.

Dodaje da je u planu i uvođenje malih električnih vozila na šetalištima “banjalučkih kavalira”, kao i uvođenje električnih autobusa.

-Ovo nisu samo kozmetičke promjene, već i povećanje stepena bezbjednosti u saobraćaju. Čast mi je što sam učestvovala na Svjetskom samitu o zelenoj mobilnosti i što su projekti koje je Banjaluka sprovela i planira prepoznati na ovako velikim događajima – zaključila je Šukalo.

Nastavi čitati

Banjaluka

“Banjaluka više nije samo sezonska destinacija”: Konstantno RASTE BROJ TURISTA U SRPSKOJ

Nešto više od 113.000 noćenja turista evidentirano je u Srpskoj u prošlom mjesecu, što je za 15 odsto više nego u istom periodu lani.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u maju su ostvarena 49.133 dolaska turista, što je u odnosu na april više za 24,6 odsto, te 113.444 noćenja turista, što je u odnosu na april više za 16,7 odsto.

-Broj dolazaka turista u maju 2024. godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine veći je za 6,8 odsto, dok je broj noćenja veći za 15,1 odsto – navode iz Republičkog zavoda za statistiku.

Rukovodilac Sektora za razvoj i promociju Turističke organizacije Republike Srpske Marko Radić za “Nezavisne” ističe da su rezultati za maj baš onakvi kakve su predvidjeli i prije zvanične statistike.

-Oko 20.000 više registrovanih noćenja u ovoj godini u odnosu na isti period prethodne govori da ćemo zasigurno još jednom brisati stare rekorde i upisivati nove momente u turizmu Republike Srpske, koji je jedan od najsvjetlijih segmenata privrede. U ovom periodu godine cijela Republika Srpska kao destinacija živi turizam, mnogo je aktivnosti, događaja i manifestacija kojima se upotpunjuje i obogaćuje ponuda u velikom dijelu lokalnih zajednica – ističe Radić.

Prema njegovim riječima, Banjaluka, Trebinje i Istočno Sarajevo su tri destinacije sa najviše aktivnosti, s tim da su banje standardno dobro posjećene tokom čitave godine.

-Izdvojio bih još i rafting na Tari kao najuzbudljiviju aktivnost za ovaj period godine, uprkos tome što statistički to ne možemo opravdati zbog visokog, skoro stoprocentnog rada u sivoj zoni u kampovima – kaže Radić.

Što se strukture turista tiče, kako kaže, ona se mnogo ne mijenja, uglavnom su to, pored domaćih, turisti iz regiona, a uz standardne Nijemce, Turke i Austrijance, primjetan je porast dolazaka Rumuna, Makedonaca i Kineza, između ostalih.

-Sve je više zainteresovanih da svoj kapital investiraju u određene vidove ponude, što će primorati i odgovorne da se više posvete infrastrukturi, koja nam je možda i najveći problem pri građenju destinacije kakvu želimo – dodaje on.

I Branka Branković, viši stručni saradnik za odnose sa javnošću u Turističkoj organizaciji Banjaluke, kaže da je u Banjaluci u maju evidentirano 16.055 noćenja, s tim da je zabilježena tendencija rasta u odnosu na mjesec ranije.

-Bilo je 11.307 dolazaka turista, što je takođe više u odnosu na april. Većinom su to stranci, a od navedenog broja, bilo je 7.350 stranih državljana. Kada su u pitanju noćenja, evidentirano je 10.766 noćenja stranih turista, dok je domaćih bilo 5.200 – kaže Brankovićeva.

Navodi da se očekuje da će u narednom periodu rasti broj noćenja i dolazaka turista, s obzirom na to da nas već sljedeće sedmice očekuju “Banjalučki etno-dani”, a zatim počinje i “Ljeto na Vrbasu”, te druge manifestacije.

Dodaje da Banjaluka više nije sezonska destinacija, već da turisti dolaze tokom cijele godine i većinom se zadržavaju po dva-tri dana.

Nastavi čitati

Aktuelno