Društvo
Spaseni svi rudari koji su bili zarobljeni u Trepči

Svi rudari koji su oko 18 časova bili zarobljeni u rudniku Trepča spaseni su, rekao je danas predsjednik sindikata rudara kompanije “Trepča Jug” Ibrahim Jonuzi.
On je za Telegrafi rekao da je fizičko zdravlje rudara dobro, ali da su potreseni zbog duge blokade u rudniku.
Oko 50 rudara rudnika ”Trepča Jug” bilo je od sinoć zarboljeno u rudniku zbog kvara na jednom od liftova.
Prethodno je kroz drugi izlaz iz rudnika izašlo 10 rudara.
Društvo
VAŽI I ZA GRAĐANE BIH: Objavljeno kada se sistem ETIAS konačno uvodi

Kada EES bude u potpunosti implementiran, ETIAS će stupiti na snagu.
Putnici koji se kreću državama Evropske unije neće makar do aprila 2027. morati da brinu o sistemu ETIAS (Evropski sistem za informacije o putovanjima i odobrenjima).
Prema navodima Generalnog direktorata EU za migracije i unutrašnje poslove, očekuje se da će ETIAS stupiti na snagu u posljednjem kvartalu 2026. godine.
Međutim, pošto će postojati prelazni period, zahtjev za ETIAS pre putovanja neće postati obavezan do 2027. godine, prenosi Schengen.News.
ETIAS je povezan i sa Sistemom ulaska/izlaska – EES). Nakon nekoliko odlaganja, EU je pristala da postepeno uvede EES u oktobru ove godine.
Ako EU odluči da uvede EES u oktobru 2025. godine, države članice će morati da registruju deset odsto putnika koji prelaze granicu nakon prvog mjeseca.
Tokom prvih 60 dana, sistem će moći da se koristi bez biometrijskih funkcionalnosti. Međutim, nakon tri mjeseca, u januaru 2026. godine, sve države članice bi trebalo da koriste EES sa biometrijskim funkcionalnostima, a u aprilu 2026. godine, uvođenje EES-a bi trebalo da bude završeno.
Kada EES bude u potpunosti implementiran, ETIAS će stupiti na snagu. Kao što su objasnile vlasti EU, ETIAS će biti implementiran šest mjeseci nakon EES-a, što znači oko oktobra 2026. godine.
“Pravila putovanja u većinu evropskih zemalja su se promijenila. Šest mjeseci nakon EES-a, oko 1,4 milijarde ljudi iz 59 zemalja i teritorija izuzetih od viza moraće da imaju dozvolu za putovanje za ulazak u 30 evropskih zemalja za kratak boravak”, navodi se iz Generalnog direktorata EU za migracije i unutrašnje poslove.
Iako ETIAS može stupiti na snagu u oktobru 2026. godine, ETIAS će biti opcionalan tokom prvih šest mjeseci, što predstavlja prelazni period.
Tokom prelaznog perioda, koji traje od oktobra 2026. do aprila 2027. godine, putnici izuzeti od viza bi trebalo da se prijave za ETIAS, ali će im biti dozvoljen ulazak u šengensku zonu tokom ovog perioda čak i bez dozvole za putovanje, pod uslovom da ispunjavaju ostale kriterijume za ulazak.
Nakon šestomjesečnog prelaznog perioda, u aprilu 2027. godine, ETIAS će postati obavezan za sve, osim za one koji prvi put ulaze u EU nakon završetka prelaznog perioda. Ova grupa putnika će imati grejs period od šest mjeseci, do oktobra 2027. godine.
Uzimajući u obzir ove kalkulacije, to znači da će ETIAS postati obavezan za većinu u aprilu 2027. godine i potpuno obavezan za sve putnike izuzete od viza u oktobru 2027. godine.
Šta su sistemi ETIAS I EES?
ETIAS i EES su komplementarni sistemi koji bi zajedno trebalo da doprinose bezbjednosti i efikasnosti upravljanja granicama na teritoriji Evropske unije. Dok se ETIAS fokusira na procjenu rizika prije dolaska putnika, EES se bavi praćenjem ulazaka i izlazaka na granicama.
ETIAS je osmišljen da unaprijedi sigurnost unutar Šengenskog prostora prikupljanjem informacija o putnicima iz zemalja koje ne zahtijevaju vizu za ulazak. Njegov cilj je procjena rizika prije nego što putnici stignu u Evropu.
S druge strane, EES je razvijen kako bi se pratio ulazak i izlazak putnika iz Šengenskog prostora. Njegov cilj je da poboljša upravljanje granicama i da spriječi zloupotrebu prava na boravak. Kada putnici ulaze ili izlaze iz Šengenskog prostora, njihovi biometrijski podaci (otisci prstiju i fotografije) će se automatski skenirati i bilježiti u EES.
Kako se to odnosi na građane BiH?
ETIAS će koristiti građani zemalja koje su izuzete od viza za ulazak u Šengenski prostor. To uključuje i građane BiH, kao i državljane Sjedinjenih Američkih Država, Kanade, Australije i mnogih drugih. Korišćenje ovog sistema će biti obavezno za sve putnike iz tih zemalja koji planiraju da posete bilo koju od država članica Šengenske zone.
Da bi koristili ETIAS, putnici će morati da preuzmu aplikaciju i popune online formular sa svojim ličnim podacima, informacijama o putovanju i, u nekim slučajevima, informacijama o imigracionoj istoriji. Očekuje se da će proces biti brz i efikasan, a putnici će dobijati elektronsko odobrenje za ulazak u Šengen prije nego što krenu na put.
Procijenjuje se da će ETIAS koštati sedam evra, a odobrenje će važiti naredne tri godine ili do isteka pasoša putnika, šta god pre dođe. Osobe mlađe od 18 godina neće plaćati ovu naknadu.
Društvo
NEDIM SLADIĆ “Vraća nam se pravo proljeće”

Do kraja sedmice vrijeme u Bosni i Hercegovini se neće potpuno stabilizovati. Nakon minusa i hladnog vjetra, meterolog Nedim Sladić ipak donosi ohrabrujuće vijesti.
Ovaj hladni talas nije neuobičajen jer se dešavao i ranije. Donio je niske temperature za 4. mjesec. Ohrabruje popuštanje hladnoće kako budemo išli prema kraju radne sedmice.
Pred nama su sada hladni dani, naročito jutarnji sati u kojima se temperature zraka u nižim područjima mogu spustiti do -5 stepeni. Okvirni rang temperatura vazduha je od -5 do 3 stepena u Bosni, a u Hercegovini od 4 do 8 stepeni.
Temperature će biti u dvocifrenim vrijednostima kako budemo išli ka kraju radne sedmice, a mnogo toplije vrijeme očekujemo od 11. aprila – rekao je Nedim Sladić za Novu BH.
Kako je saopšteno iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda, u narednim danima preovladavaće pretežno oblačno uz povremenu slabu kišu u nižim i slabim snijegom u višim područjima u Bosni.
U jutarnjim satima moguć je slab mraz, a tokom dana i kraći sunčani intervali.
Na prostoru Hercegovine preovladavaće umjereno oblačno sa više sunca. Stabilnije vremenske prilike na prostoru naše zemlje izgledne su u dane vikenda.
– Prema raspoloživim sinoptičkim modelima i naredne sedmice (od 14.04.) preovladavaće nestabilno vrijeme sa slabom kišom. Više nestabilnosti očekuje se u drugom dijelu sedmice – dodaju iz FHMZ. Jutarnje temperature variraće između 5 i 9 stepeni u Bosni do 14 stepeni na jugu Hercegovine. Maksimalne temperature između 17 stepeni i 22 stepeni u Bosni do 25 stepeni u Hercegovini.
Agencije
Društvo
UIO SE “BACILA NA POSAO! Šverceri ostali bez vibratora i bičeva

Službenici Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH u akcijama suzbijanja šverca i kriminala oduzeli su lani raznu robu vrijednu 17,22 miliona KM, a među plijenom našli su se i vibratori, sirovo meso kamile, igle za presađivanje kose, bičevi, bižuterija, auto-dijelovi, namještaj i računari.
Sudeći prema podacima koje je UIO BiH dostavila “Glasu Srpske” šverc tekstilom je najzastupljeniji među krijumčarima, jer je tokom prošle godine najviše zaplijenjeno proizvoda od tekstila i to u vrijednosti od oko 2,5 miliona KM.
Na drugom mjestu, po vrijednosti oduzete robe su duvan, cigarete, prerađevine i arome za nargilu “teški” ukupno 2,37 miliona KM.
Među plijenom grupa za sprečavanje krijumčarenja i prekršaja UIO BiH našlo se i na stotine sunčanih naočara vrijednih pola miliona KM, kao i satovi, bijela tehnika, zlato, srebro, medicisnka oprema, igračke, parfemi i kozmetički proizvodi, kafa, alkohol, torbe, motocikli, bicikli i niz drugih proizvoda kojima se trguje na domaćem tržištu.
– Ukupna vrijednost privremeno oduzete robe od strane grupa za sprečavanje krijumčarenja i prekršaja je 12,27 miliona KM, dok je ukupnu vrijednost zaplijenjene robe koja se ustupa drugim organizacionim jedinicama UIO ili drugim organima 4,95 miliona maraka. Kada je riječ o robi ustupljenoj drugim organizacionim jedinicama UIO, tu se radi u najvećem dijelu o povredi prava intelektualne svojine, dok se u slučaju drugih organa najčešće radi o narkotičkim sredstvima – pojasnili su u UIO BiH.
Dodali su da je roba koju njihovi službenici oduzimaju prokrijumčarena u carinsko područje BiH, odnosno roba stranog porijekla za koju nisu plaćene uvozne dažbine, to jest carina i PDV, te akciza ako se radi o akciznim proizvodima.
– Roba se uglavnom otkrije prilikom pregleda ličnog prtljaga, odnosno prevoznog sredstva. Robe oduzete na takav način su odjeća, satovi, kreme, parfemi, šminka, laptopi i mobilni telefoni, lijekovi, polovna tehnička oprema i mašine i alati, cigarete. Jedan od interesantnijih načina otkrivanja je kada putnici skupocjene satove nose na ruci, a pripadajući sertifikat i originalno pakovanje uredno spakuju u torbu, te na taj način izbjegavaju carinsku kontrolu ili kada vozači autobusa ili drugih vozila robu kriju u posebno izgrađenim bunkerima – naveli su iz UIO BiH.
Među plijenom službenika UIO lani se našla i nesvakidašnja roba. Tako je na carinskoj ispostavi u Gradišci oduzeto 60 vibratora u vrijednosti od 6.350 KM, kao i 80 krema za potenciju namijenjenih muškarcima u vrijednosti od 1.600 KM. Oduzeto je i 15 bičeva “teških” 750 KM, kao i dvije muške seks silikonske lutke koje vrijedne 1.000 KM.
Na sarajevskom aerodromu oduzet je 21 kilogram sirovog mesa kamile i 12 kilograma sirove piletine ukupne vrijednosti 2.070 KM.
Krijumčari su na istom aerodromu pokušali u zemlju unijeti i razne sprejeve, čokolade, med i gelove namijenjene potenciji procijenjene vrijednosti 4.700 KM, kao i 148 krema za psorijazu u vrijednosti od 9.500 KM. Nadalje, na graničnom prelazu Vardište zaplijenjeno je 18 komada goveđe kože, dok su na prelazu Pavlovića most službenici zaplijenili pojaseve i prsne štitnike za tekvondo u vrijednosti od 7.800 maraka.
Među neobičnim plijenom je i šest igala za presađivanje kose, kao i razni vitamini, serumi i pjene za kosu vrijedni oko 2.000 KM.
U UIO BiH za “Glas” su istakli da je u njihovim skladištima smještena oduzeta roba čija procijenjena vrijednost dostiže 20,79 miliona KM.
– Tokom prošle godine održano je 11 javnih aukcija prvi i drugi put i 16 direktnih prodaja oduzete robe i tom prilikom je ostvaren ukupan prihod od 344.254 KM – naglasili su u UIO BiH i dodali da su njihovi službenici tokom januara i februara ove godine oduzeli robu vrijednu 2,3 miliona KM, od čega najviše tekstila, auto-dijelova, vozila, te duvana.
KAZNE
U UIO BiH pojašnjavaju da od vrste i količine robe koja se pokušava prokrijumčariti u carinsko područje BiH ili koja se prodaje bez dokumentacije o porijeklu, zavisi i vrsta kazne.
– Kod manje vrijednosti oduzete robe podnose se zahtjevi za pokretanje prekršajnih postupaka, a sve prekršaje, pa tako i carinske, rješavaju nadležni sudovi koji određuju i kazne po svakom pojedinačnom prekršaju. U slučaju da je vrijednost oduzete robe veća, podnose se izvještaji nadležnim tužilaštvima o postojanju osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo iz oblasti indirektnih poreza – dodali su iz UIO.
-
Politika3 dana ago
MIHAJILICA PITA: Gdje je završilo dodatnih 7 miliona KM za garažu UKC-a?
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ SA UNIVERZITETA NA FLORIDI “Nastavljamo da učimo, gradimo prijateljstva i donosimo mudre odluke u interesu naroda”
-
Politika2 dana ago
DODIK “Neću izdati narod i neću se povući dok god imam PODRŠKU NARODA”
-
Region3 dana ago
PRONAĐENI DUKS I RANAC: U potragu za dječakom biće uključeni i dronovi, DJED OTKRIO DETALJE
-
Svijet3 dana ago
OGLASILA SE ANA LIRMAN: Dodik PRIJETIO NASILJEM i protjerivanjem iz Banjaluke (VIDEO)
-
Sport2 dana ago
BRAVO MOMCI! Rukometaši Borca upisali uvjerljiv trijumf u Zenici
-
Politika3 dana ago
VUKANOVIĆ U ČUDU: Ludak je napravio diplomatski skandal!
-
Politika3 dana ago
Dodik udario na STRUČNJAKE ZA MEDIJE u Vladi Srpske, NSRS NAZVAO RUGLOM, a ovo bi sad ukidao