Connect with us

Društvo

Šta su sve bh. građani pokušali da prokrijumčare

Bokser, šoker, čamac na naduvanje, te med za potenciju i sredstvo za potenciju kamagra, samo su neke od stvari koje su oduzete prošle godine u BiH ili na graničnim prelazima, potvrdili su za “Nezavisne novine” u Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.

“U Zenici su prošle godine privremeno oduzete teleskopska palica, bokser, šoker i šuriken ukupne vrijednosti 1.365 KM, dok je u Sarajevu oduzeto 50 komada meda za potenciju od 240 grama, koje koštaju 1.500 KM”, istakli su iz UIO za “Nezavisne”.

Prema njihovim riječima, osim već navedenih stavki, u Bijeljini je oduzeto 25 čamaca na naduvavanje za četiri osobe sa pumpom i veslima u vrijednosti od 17.500 KM.

“Na graničnom prelazu Karakaj oduzeto je 600 pakovanja po sedam komada sredstva za potenciju kamagra 100 mg Oral Jelly, u vrijednosti od 21.000 maraka”, kazali su u UIO.

Najvrednije na ovom spisku je oduzeto na graničnom prelazu Ljubuški, i to mašina za pakovanje cigareta sa pripadajućim dijelovima, čija je vrijednost iznosila čak 170.000 KM.

Kada su u pitanju vrednije stvari, u Orašju je oduzeto osam gusjenica za ATV Camso x45, čija je vrijednost 24.000 KM, te prateći adapter za postavljanje gusjenica vrijedan 1.400 KM.

“Na aerodromu u Sarajevu oduzet je 51 komad stomatološkog materijala i opreme, ukupne vrijednosti 3.790 KM”, ističu u UIO.

Tako su spriječeni i pokušaji krijumčarenja stvari, kao što su kertridž za tetoviranje, kovane ograde, te 110 bočica sredstva za botoks, čija je vrijednost iznosila 13.200 KM.

Na graničnim prelazima oduzeti su i rezervni dijelovi za mašinu za proizvodnju prediva, te prah – hemikalija za njeno čišćenje, kao i morska riba, mašina za sladoled.

Kada se radi o proceduri nakon oduzimanja robe, kako navode iz UIO, u skladu sa nadležnostima Sektora za sprovođenje propisa, protiv lica od kojih je ona privremeno oduzeta, shodno prekršajnom zakonodavstvu, pokreću se prekršajni postupci pred nadležnim sudom.

Kazne se kreću u rasponu od 200 do 200.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i lica koje je počinilo prekršaj. Tako će se, prema Zakonu o carinskim prekršajima BiH, novčanom kaznom u iznosu od 3.000 do 70.000 KM kazniti za prekršaj pravno lice ili drugo lice ako preko graničnog prelaza unese ili iznese, odnosno pokuša unijeti ili iznijeti skrivenu robu.

Osim toga, i Krivični zakon BiH je za krivično djelo krijumčarenje odredio novčane kazne ili kaznu zatvora do čak 10 godina, a u zavisnosti od toga koja je težina krivičnog djela.

Društvo

BAJKERI U DONJOJ GRADINI! Odali počast jasenovačkim žrtvama

Bajkeri iz Republike Srpske i Srbije posjetili su danas Spomen-područje “Donja Gradina” u Kozarskoj Dubici, gdje su na Grobnom polju Topole položili vijence i odali počast svim stradalim u ustaškom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.

Riječ je o četvrtoj pokloničkoj vožnji bajkera u Donju Gradinu povodom 9. maja, Dana pobjede nad fašizmom.

Predsjednik Moto-kluba “Sveti Georgije” iz Prijedora i suorganizator skupa Duško Karlica rekao je da su bajkeri simbolično tiho i u miru došli u Donju Gradinu kako bi se poklonili nevinim žrtvama posrnule ideologije, te još jednom ukazali da je Dan pobjede nad fašizmom najznačajniji istorijski datum.

“I ove godine okupili smo veliki broj učesnika. Obaveza svih nas, ne samo bajkera, jeste da dođemo na ovo mjesto i da se poklonimo žrtvama. Svijet i javnost moraju da znaju kakvo stradanje i kakvo se monstruozno pogubljenje ovđe desilo”, rekao je Karlica novinarima.

Istok Briševac iz moto-kluba “MC Srbi” rekao je da su članovi tog kluba u Donju Gradinu, mjesto velikog stradanja Srba, došli da odaju počast nevinim žrtvama u vrijeme pritisaka da se srpski narod proglasi genocidnim, iako je nad Srbima izvršen genocid.

“Ne smijemo zaboraviti da je ovaj zločin počinio ustaški režim i njemački fašisti upravo na ovom mjestu”, rekao je Briševac.

Član Moto-kluba “Čopor” iz Kozarske Dubice Mićo Pilipović rekao je da Donja Gradina i fašistički teror ne smiju nikada da se zaborave.

Viši kustos u Spomen-području Donja Gradina Dejan Motl održao je istorijski čas, a u izjavi novinarima naglasio je značaj ovakvih posjeta jer se time doprinosi njegovanju kulture sjećanja.

Bajkeri su danas odali počast članu Moto-kluba “Čopor” Damjanu Kekiću koji je prošle godine tragično nastradao na magistralnom putu Kozarska Dubica – Gradiška kada se vraćao sa pokloničke vožnje u Donju Gradinu.

Poslije Donje Gradine, bajkeri su posjetili manastir Miloševac, gđe su se pomolili za žrtve zločina.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Umjereno do pretežno oblačno

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se očekuje umjereno do pretežno oblačno vrijeme, a povremeni slabi lokalni pljuskovi mogući su u centralnim i istočnim predjelima, ponegdje i u Hercegovini.

Do kraja dana, u većem dijelu Republike Srpske i FBiH očekuje se razvedravanje, saopšteno je iz Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske.

Duvaće vjetar slab do umjeren sjeverni i sjeveroistočni, uz jutarnju temperaturu od osam do 13, na jugu 16, a dnevna će iznositi od 17 do 22, na jugu do 26 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

MANJAK LJEKARA U SRPSKOJ: Prijedorski dom zdravlja predlaže da se omogući zapošljavanje penzionera

Dom zdravlja Prijedor uputio je Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite i Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske prijedloge za prevazilaženje manjka ljekarskog kadra, kao privremenu mjeru do stabilizacije stanja u tom pogledu.

Ova ustanova suočava se s problemom nedovoljnog broja specijalista porodične medicine i hitne medicinske pomoći, navedeno je izvještaju o radu ove zdravstvene ustanove za 2023. godinu.

Direktor Doma zdravlja Prijedor Miloš Marjanović rekao je da prijedlozi podrazumijevaju izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti na način da se u izuzetnim slučajevima, kao što je nedostatak doktora u evidencijama Zavoda za zapošljavanje, omogući angažovanje penzionisanih ljekara.

Prema njegovim riječima, dodatni problem koji opterećuje rad ustanova primarnog nivoa jeste mogućnost da doktor medicine neposredno nakon završenog fakulteta i zaposlenja, i bez obzira na dužinu radnog staža, može da konkuriše za specijalizacije koje raspisuju ustanove bilo kojeg nivoa zdravstvene zaštite.

“Na ovaj način doktori medicine, najčešće nakon samo nekoliko mjeseci rada na primarnom nivou, napuštaju ustanovu i odlaze na specijalizaciju u ustanove sekundarnog i tercijarnog nivoa, pri čemu se ne dovodi u pitanje samo organizovanje rada u ustanovi – već se obesmišljava projekat porodične medicine jer između ponuđenih specijalizacija doktori uopšte ne razmišljaju o specijalizaciji iz porodične medicine”, istakao je Marjanović.

Nastavi čitati

Aktuelno