Connect with us

Politika

AGENTI STRANOG UTICAJA? Novi zakon zabranjuje udruženjima i fondacijama političko djelovanje

Na narednoj sjednici NSRS trebalo bi da se oformi poseban registar neprofitnih organizacija osnovanih u Srpskoj koje finansijski ili na drugi način pomažu strani subjekti kao agente stranog uticaja

U skladu sa Nacrtom zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, koji će biti razmatran na narednoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, trebalo bi da se oformi poseban registar ovih organizacija osnovanih u Srpskoj koje finansijski ili na drugi način pomažu strani subjekti kao agente stranog uticaja.

U obrazloženju Nacrta zakona navodi se da bi ovim aktom trebalo da se urede uslovi i način obezbjeđenja javnosti rada neprofitnih organizacija, te propišu druga pitanja u vezi sa njihovim djelovanjem kako bi bilo što transparentnije.

“Jedan od razloga usvajanja ovog akta jeste to da do danas posebnim zakonom nije uređena oblast javnosti rada neprofitnih organizacija, njihovo političko djelovanje, objavljivanje finansijskih izvještaja, vođenje poslovnih knjiga, kao i nadzor nad zakonitošću rada i ostale odredbe o radu neprofitnih organizacija”, navodi se u tekstu Nacrta zakona.

U obrazloženju se podsjeća da je Zakon o udruženjima i fondacijama Republike Srpske uredio pitanja osnivanja, postupak registracije, unutrašnju organizaciju i prestanak rada, s tim da oblast javnosti rada nije regulisao.

“Nepostojanjem zakona kojim se propisuje oblast javnosti rada neprofitnih organizacija, njihovo političko djelovanje, objavljivanje finansijskih izvještaja, vođenje poslovnih knjiga, kao i nadzor nad zakonitošću rada i ostale odredbe o radu neprofitnih organizacija, stvaraju se pretpostavke za urušavanje pravnog sistema i ustavnog uređenja Srpske i čine štetne posljedice na rad organa i organizacija Republike”, navodi se u obrazloženju.

Nacrtom zakona propisuje se osnivanje registra neprofitnih organizacija u koji se upisuju podaci – ime, prezime i adresa, odnosno naziv i sjedište osnivača, osnivački akt i rješenje o upisu izdato od nadležnog organa, te statut i organi neprofitne organizacije.

Propisuje se da registar neprofitnih organizacija vodi Ministarstvo pravde Republike Srpske, kao i šta se u smislu ovog zakona smatra tom organizacijom, stranim subjektom, vladom druge države i stranom političkom strankom.

“Tako se pod neprofitnim organizacijama podrazumijevaju udruženja i fondacije, kao i strane i međunarodne nevladine organizacije osnovane i registrovane u Republici Srpskoj u skladu sa Zakonom o udruženjima i fondacijama Srpske, koje u cijelosti ili đelimično finansiraju druge države, njihovi organi ili njihovi ovlašteni zastupnici, međunarodne i strane organizacije, strani državljani ili registrovane nevladine organizacije koje se finansiraju iz inostranstva”, navodi se u obrazloženju.

Pod stranim subjektom podrazumijeva se vlada, izvršni organ druge države ili strana politička stranka, fizičko lice koje nema državljanstvo BiH i prebivalište u BiH ili pravno lice ili grupa pravnih lica koja je organizovana po propisima druge države ili koja ima sjedište u drugoj državi.

“Vlada druge države označava izvršni organ vlasti svake države, osim BiH, a strana politička stranka označava svaku političku stranku registrovanu po propisima druge države”, ističe se u obrazloženju.

Odredbama navedenog akta se propisuje i šta se smatra političkim djelovanjem i političkim aktivnostima neprofitnih organizacija.

Pod političkim djelovanjem podrazumijeva se učešće u predizbornoj kampanji političkih stranaka i kandidata, prikupljanje sredstava za političke stranke i kandidate, finansiranje kandidata, odnosno političkih stranaka i sprovođenje političke aktivnosti s ciljem formiranja javnog mnjenja radi postizanja političkih ciljeva, a politička aktivnost označava svaku aktivnost prema organima, institucijama ili izabranim predstavnicima Srpske ili predstavnicima Srpske u institucijama BiH u smislu formulisanja usvajanja ili izmjene propisa i politike Republike ili u smislu političkog i javnog interesa.

“Neprofitnim organizacijama nije dozvoljeno obavljanje političke aktivnosti niti političko djelovanje”, navodi se u tekstu Nacrta zakona.

Odredbama ovog nacrta zakona se propisuje da se političkim djelovanjem u smislu ovog zakona ne smatra đelovanje u oblasti nauke, kulture, socijalne i zdravstvene zaštite, sporta, zaštite potrošača, zaštite prava nacionalnih manjina i lica sa invaliditetom, zaštite životne sredine, borbe protiv korupcije, filantropije, volonterstva i informisanja.

Takođe, propisuje se da je neprofitna organizacija obavezna Ministarstvu pravde Srpske dostaviti polugodišnji i godišnji finansijski izvještaj sa naznakom uplatioca, visine doznačenih sredstava, vrste i iznosa naknade i prihoda izraženih u novcu ili drugoj vrijednosti, kao i izvještaj o utrošku sredstava.

Ministarstvo pravde s ciljem vršenja inspekcijskog nadzora finansijski izvještaj dostavlja Poreskoj upravi, a propisuje se da nadzor nad zakonitošću rada neprofitne organizacije vrši nadležni inspekcijski organ.

“Propisuje se da u slučaju da neprofitna organizacija u svom djelovanju postupa suprotno Ustavu Srpske i propisima Republike na štetu individualnih i drugih prava građana ili podstiče na nasilje, koristi govor mržnje ili podstiče vjersku ili drugu netrpeljivost s ciljem postizanja političkih ciljeva ili ukoliko Poreska uprava utvrdi nepravilnosti u finansijskom poslovanju, Ministarstvo pravde pokreće postupak za zabranu obavljanja rada, kao i postupak protiv odgovornih lica u skladu sa Krivičnim zakonikom Srpske”, navodi se u obrazloženju ovog nacrta zakona.

Naredna sjednica Narodne skupštine biće održana u utorak, 26. septembra.

(Srna)

Politika

MLADEN IVANIĆ o Dodiku, Deklaraciji i izborima “Osjećam da Draško Stanivuković ima NAJVEĆE ŠANSE”

O aktuelnoj situaciji u Republici Srpskoj, ali i Bosni i Hercegovini za Dan uživo govorio je počasni predsjednik PDP-a Mladen Ivanić.

Na samom početku razgovora govorio je da li Milorad Dodik postaje dodatno rezigniran zbog efekta američkih sankcija te kako komentariše novu ideju sa IRB-om.

Takođe, prokomentarisao je da li Dodik ima prostora za približavanje SAD i Evropskoj uniji.

“Vjerovatno je uvlačenje IRB-a u ozbiljne stvari. Svako ko bude radio sa licima koja su na sankciji, može da bude na udaru SAD sankcija. Ne mislim da je to pametan potez. Mogli su to da urade na puno pametniji način. Bilo je sigurno i manje rizičnih opcija. Ovim potezem će uvuću u IRB jednu tešku i rizičnu situaciju. No, zakon će sigurno usvojiti i provesti. Na međunarodnom planu postoje razlike između dvije strukture. Evropske zemlje pod raznim utjecajem, ne postoji jedinstven pristup. Nisam sigurno da će EU raditi oštro kao SAD i Velika Britanija. Dodiku je stalo da politički opstane. Nije realno očekivati neki veliki zaokret u narednih nekoliko mjeseci kada je Dodik u pitanju”, kazao je Ivanić.

Potom je dodao:

“Mislim da on nije jedini koji pravi probleme. Da bi napravili probleme morate imati partnere koji prave probleme. Trojki on služi kao izgovor, pa i za masu stvari koji oni pogrešno rade. Sve što se u Srpskoj dešava rezultat je njegove politike. Uvlači RS u rizik, bez potrebe. Ne vidim u ovom trenutku dramatično na stolu, kada je u pitanju pozicija RS. Ne vidim pravnu osobu za ovakav sukob. Kada se puno očarate, brzo se razočarate. Kada se partneri raziđu dobijate negativne emocije, i tome trenutno svjedočimo”, kaže Ivanić.

Nakon što ste nedavno poručili kako nema ništa od mirnog razdruživanja, te da se raspao Dodikov brak s Amerikancima, lider SNSD-a uzvratio vam je uvredama da ste lažni profesor i štetočina. Kako odgovarate na ove Dodikove optužbe?

“Godinama sam u jednoj vrsti političkog dijaloga sa Dodikom. On kada nema argumente on koristi uvrede. Na uvrede ne želim odgovoriti, ne želim se na tom nivou sa njim obračunavati. Niti on zna šta je profesor, niti se ikada bavio tim. Spreman sam argumentima, ali uvredama i spuštanje na privatni nivo da to radim. Meni to ne treba. Meni je njega žao, malo jadno izgleda takvom vrstom retorike”, kazao je Ivanić,

Poslanici NSRS usvojili su juče Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda usvojenoj na Svesrpskom saboru. Koja je težina ovog dokumenta?

“Ne mislim da ima nešto spektakularno novo. Mislim da je deklaracija nastavak priče o paralelnim vezama. U samom dokumentu ne vidim ništa što je opasno i suprotno Dejtonskom sporazumu. Ne bih tome davao sepktakularniji značaj. Mislim da je to jedno svojevrsno pretjerivanje. Ne mislim da će donijeti spektakularne pomake. Ne može donijeti neki napredak. Dodik je razumio poruke i zato je napravio neke informacije. U pitanju je korak nazad. ‘Razdruživanje’ podrazumijeva sporazum dvije strane. Ne postoje dvije strane koje su spremne na to. To je bio tipičan primjer Dodikove galame, a nikakvog poteza”, naveo je Ivanić.

Između ostalog, Mladen Ivanić je kazao da li može da dođe do rekonstrukcije državne vlasti.

“Nisam siguran u rekonstrukciju. Meni se čini da ovakav Dodik odgovara Trojci. Bolji nam je ovakav Dodik, nego pametni ljudi. To je njihova teza. PDP dobija ono što je njihovo pravo. Da bi se razdrzžila sadašnja većina, neko to mora pokrenuti. Meni je jasno da Trojki ovakav Dodik odgovara, i to neće niko pokrenuti. Trojka je dala četvrti mandat svojevrsno. Ni ne treba da sada ulaze u proces rekonstrukcije državne vlasti. Ne mislim da će doći do ozbiljnije promjene. Dodik je pristao na budžet, kada je u pitanju praktični dio imati dogovore, a po pitanju svega drugog neće. Sve će to tako biti do narednih izbora. Vjerujem da će se dogovoriti oko budžeta. Nema tu zajedničkog pristupa ni čemu. Nisam vidio jedinstvo oko neke teme. Možda nisam dobro informisan, ali ja nisam imao priliku da vidim”, kazao je Ivanić, zatim dodao:

“Ne vidim ni ličnosti niti politike koje su spremne da bi se nešto moglo uraditi. Nastavićemo ovako još naredne dvije godine. Vidjećemo krajnji rezultat i lokalnih izbora. Nadam se da Banjaluka ostati u rukama opozicije. Moj je osjećaj da bez obzira na sve Draško Stanivuković ima najveće šanse. Osjećam da je tako. Suštinska šansa za opoziciju je drugačija politika. Opozicija se mora jasno pokazati da je drugačija od onog što radi Dodik. Moraju pokazati da će RS otvoriti prema svijetu, da je neće zatvoriti. Opozicija mora pokazati da ne smije biti ovaj nivo korupcije. Da neće biti privilegovanih firmi. Sadržano mora da ide. Politika mora biti drugačija. Narod je umoran od ove vrste politike. Traže nešto drugo. Ukoliko se tome opredjele onda imaju šansu”, kaže Ivanić, piše N1.

Nastavi čitati

Politika

PRIJAVITE SE NA VRIJEME! Rok za registraciju birača iz inostranstva do 23. jula

Državljani BiH, ukoliko se žele prijaviti da glasaju iz inostranstva, potrebno je da podnesu svoju prijavu za glasanje izvan BiH na zvaničnoj internet stranici Centralne izborne komisije (CIK) BiH do 23. jula do ponoći.

Državljani BiH koji su se prijavili da glasaju izvan BiH na prošlim opštim izborima putem portala “e-izbori”, potrebno je da potvrde svoju prijavu, dopune eventualne izmjene ako ih je bilo i dostave potrebnu dokumentaciju, saopšteno je iz CIK-a BiH.

Kako bi birač podnio prijavu, neophodno je da do krajnjeg roka za podnošenje prijava za glasanje izvan BiH otvori korisnički nalog, prijavi se na portal “e-izbori”, unese podatke za prijavu za glasanje izvan BiH, priloži identifikaciona dokumenta i pošalje prijavu, piše Srna.
Do danas portalu “e-izbori” pristupilo je i otvorili nalog 17.018 korisnika, od čega 13.623 birača ispunjava uslove za glasanje izvan BiH, navedeno je u saopštenju.

Detaljne infomacije o postupku zainteresovani mogu pogledati u video-uputstvu na internet stranici CIK-a BiH.

Nastavi čitati

Politika

VUKOMANOVIĆ O MOGUĆIM SANKCIJAMA IRB-u! “Spašavajući PROINTER, uništavaju Srpsku”

Svako rješenje na brzinu doneseno da se spasi neka firma, neko blizak vlasti, može napraviti veću štetu drugim stvarima, rekla je poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske Tanja Vukomanović diskutujući o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Investiciono razvojnoj banci Republike Srpske.

-Svima nam je žao radnika ali ove sankcije su se desile zbog kriminala Upravo smo čuli da smo mi iz opozicije navukli sankcije firmama što je nedopustivo. Mi se nikada nismo radovali sankcijama, mi smo se radovali pravdi koju će te firme dobiti u našoj zemlji od naših sudova i organa, a ne od Amerike. Nevjerovatno je da želieći da spasu Prointer, mogu da naprave haos u bankarskom sistemu i cijeloj Srpskoj – rekla je Vukomanovićeva.

Ona ističe da joj je čudno šta se sve neće čuti od izgovora kada je u pitanju ovaj zakon.

-Nevjerovatno kakve sve izgovore nećemu čuti. Smišljajući izgovore da se spasi ove firme i njihovo poslovanje sada su nam dobri Federacija BiH i Amerika i sad se trebamo ugledati na njih– rekla je ona.

Vukomanović kaže da će oni glasati protiv ovog rješenja jer, kako kaže, smatra da je ovo slično kao kada je izmijenjen Zakon o radu, omoćućavajući plate u koverti, gdje su, po njenim riječima, otvorena vrata sivoj ekonomiji i da se ovim sada otvaraju vrata hilajdama drugih problema.

-Meni je u svemu ovome to što vi spašavate svoje firme najmanji problem, veći je to šta će se uništiti spašavanjem njih. Ko nam garantuje da sankcije neće moći da zakače IRB i da će nastaviti da posluje? Šta ako sankcije ipak dođu do IRB, da li će štetu snositi Republika Srpska ili mladi bračni parovi i ljudi koji su digli kredite? Da li žrtvujete njihovu budućnost, IRB, njihove kredite zbog nekoliko firmi koje su upravo zbog sumnjivog poslovanja u ovom problemu? – upitala je Vukomanovićeva.

Kaže da nisu krivi zposleni u tim firmama, ni ljudi koji su dizali kredite u IRB, a mogu da se nađu u problemu.

-Rekli ste da se vladine institucije mogu usmjeriti da svoje poslovanje prebace u IRB, a sobzirom na to da znamo da su depoziti Vlade i vladinih institucija na kraju godine u bankama u Srpskoj iznosli 860 miliona KM i 300 miliona KM javnih peduzeća. To je preko milijarda KM koji se nalaze na računima u našim bankama, šta će biti ako dođe do naglog povlačenja tog novca i prebacivanja u IRB? Meni iz ovih rješenja niko ne garantuje da neće biti posljedica i drugih problema dok vi rješavate probleme firmama bliskim vlasti – zaključuje Vukomanović.

Nastavi čitati

Aktuelno