Connect with us

Društvo

Ako se vlast ne dogovori, EU će povući novac?

Ukoliko vlasti BiH uskoro ne dogovore izgradnju “Južne interkonekcije”, gasovoda koji bi Hrvatsku povezao s BiH i pomogao diverzifikaciji energetskih izvora, EU bi mogla uskratiti sredstva za finansiranje ovog projekta.

Naime, kako saznaju “Nezavisne”, i EU i SAD su isfrustrirane činjenicom da partneri u FBiH do danas nisu uspjeli postići saglasnost o realizaciji ovog projekta, posebno zbog činjenice da bi sredstva EU uskoro mogla biti preusmjerena na druge projekte.

Ovaj projekat, zajedno s “Istočnom interkonekcijom”, projektom koji podržava Republika Srpska kako bi se otvorio još jedan smjer snabdijevanja ruskim gasom, trebalo je da se nađe na ovosedmičnoj sjednici Savjeta ministara BiH, koja je odgođena do sljedeće sedmice.

Jedan od ministara u Savjetu ministara nam je nezvanično rekao da vjeruje da će biti postignuto rješenje do naredne sjednice, ali da nema stoodstotne garancije.

“Ako uspijemo preživjeti ovu krizu, ovaj saziv će odraditi mandat do kraja.

Ako na ovom ‘pukne’, moglo bi čak možda doći i do raspada koalicije”, rekao nam je naš izvor.

Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova BiH, u petak je sugerisao da je problem u tome što entiteti nisu nadležni za međudržavne pregovore BiH i Srbije.

“‘Istočnu interkonekciju’ vraćamo u institucije, vraćamo je Savjetu ministara i idemo sa nivoa države da pregovaramo sa Srbijom o tom projektu”, rekao je on.

Pojasnio je da postoji interes da se jedan krak usmjeri ka Gradačcu, a moguće i ka Brčkom.

“Dobili smo priču koju smo tražili. Insistirali smo da ‘Južna’ bude sastavni dio i to smo dogovorili”, rekao je Konaković, iz čega se može zaključiti da će obje interkonekcije biti rješavane u paketu.

Prema njegovim riječima, uz ova pitanja bi mogla biti riješena i druga pitanja koja su na dnevnom redu neko vrijeme, poput zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu, zakona o spoljnim poslovima, zakona o međunarodnim sporazumima, kao i nabavka helikoptera za Oružane snage BiH.

“Imali smo dogovor da će tako biti, a onda je Zoran Tegeltija, ministar finansija i trezora, na sjednici Kolegijuma rekao da oni neće podržati te zakone, o kojima smo razgovarali i sa Dodikom, i mi smo rekli da to nije saradnja i na te vrste ucjena ne pristajemo. Oni su juče prvi put do sada pokušali proigrati naš dogovor i zato nije bilo sjednice Savjeta ministara”, rekao je u petak Konaković.

Juče smo dobili indirektnu potvrdu iz Evropske komisije da bi sto miliona evra za “Južnu interkonekciju” moglo da bude “na ledu” ako do dogovora ne dođe.

Naime, Ana Hernandez Pisonero, portparolka Evropske komisije, za “Nezavisne” je izjavila da postoji saglasnost EU da se unutar Investicionog okvira za zapadni Balkan podrži “Južna interkonekcija”, kako bi se BiH preko Novog Travnika i Mostara povezala s Hrvatskom.

“Ovaj projekat bismo mogli podržati i grantom, pod uslovom da dobijemo zrelu ponudu za projekat.

Osim toga, Evropska komisija aktivno pomaže BiH da dobije kofinansiranje projekta iz Nezavisnih fiskalnih institucija EU (IFIs)”, saopštila nam je Hernandez Pisonero u pisanom odgovoru.

(Nezavisne) Foto: Mondo

Društvo

“RADNICI ODLAZE NA PRIMORJE, PLATE DVOSTRUKO VEĆE”: Poslodavci se žale kako je SVE MANJE radne snage u ugostiteljstvu

Ljetna sezona je na pragu i s njom dolazi paradoks kada imamo povećan broj turista, a sve manje radne snage u ugostiteljstvu. Gdje odlaze konobari i kuvari?

Rješenje vidimo u obučavanju radnika koji žele da rade u ovoj branši a koji nisu kvalifikovani, rekao je Goran Kurtinović, član UO Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeka”.

– Ugostiteljstvo je u velikom problemu. Mi sada u aprilu i maju sastavljamo osoblje koje će iznijeti ljetnu sezonu. Da bi zadržali profesionalnog radnika treba ga i adekvatno platiti što je trenutno nerealno. Zato mnogi radnici odlaze na primorje gdje su plate dvostruko veće – rekao je Kurtinović gostujući u našem Јutarnjem programu.

Kako je naveo, rješenje vidi u obučavanju radne snage i testiranju radnika kako bi se vidio njihov nivo znanja.

– Ti radnici bi dalje obučavali sve zainteresovane koji imaju želju da rade u ugostiteljstvu. Bitno je pokrenuti lanac ulaganja u radnu snagu da bismo za dvije tri godine stekli kvalitet – kaže Kurtinović.

Kurtinović je iznio podatak da je trenutno daleko manje pazara u kafićima i restoranima i da je 30 do 40 odsto manje prometa, te da se uzdaju u strane turiste.

U Srpskoj je sve više radne snage iz Nepala, Indije i dugih zemalja koji rade u građevinskom sektoru. Ipak, njih još ne viđamo u restoranima i kafićima, kaže Kurtinović, prenosi RTRS.

– Strani radnici su neminovnost, ali mi gledamo da budemo posljednja grana u kojoj će doći strana radna snaga. Nadamo se brzom izlasku iz krize kako bismo krenuli naprijed – istakao je Kurtinović.

Nastavi čitati

Društvo

PROTESTI PRED FEDERALNOM VLADOM: Katastrofalno stanje u Donjoj Jablanici

Neformalna grupa studenata “Hoćel` ta promjena – HTP” najavila je za danas studentski protest ispred zgrade federalne Vlade u Sarajevu zbog ćutanja i izostanaka reakcije vlasti nakon katastrofalnih klizišta i poplava koje su u oktobru prošle godine pogodile Donju Jablanicu, Konjic i Fojnicu.

Ni šest mjeseci nakon što je u katastrofalnom nevremenu u Donjoj Jablanici, u opštini Jablanica, poginulo 19 ljudi za to niko nije odgovarao.

Ostalo je nejasno šta su istražioci utvrdili kada je riječ o poslovanju kamenoloma iznad ovog naselja, niti da li nekog terete za ovu strašnu tragediju koja se dogodila u noći između 3. i 4. oktobra.

Mirni protest u Sarajavu najavljen je za 11.30 i trajaće do 13.00 časova.

Dok u Sarajevu bude trajao protest ispred zgrade Vlade FBiH, ova entitetska institucija zasjedaće u Mostaru, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Društvo

Počinje ISPLATA PENZIJE za mart, pogledajte ko će u ovom mjesecu DOBITI NAJVIŠE PARA

Isplata penzije za mart ove 2025. godine, počinje danas.

Iz Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Srpske saopštili su da je isplatom penzije za mart obuhvaćeno ukupno 289.055 korisnika prava, od čega je 232.383 u Srpskoj, a van Republike 56.672.

– Za isplatu penzije za mart potrebno je 159,64 miliona KM u neto iznosu, odnosno 161,58 miliona KM u bruto iznosu. Prosječna penzija iznosi 631,31 KM i čini 42,8 odsto prosječne plate u Srpskoj. Iznos najniže penzije za staž od 40 i više godina je 637,43 KM i čini 43,21 odsto prosječne plate u RS – navodi se u saopštenju.

Za puni staž osiguranja od 40 godina prosječna penzija za mart iznosi 944,83 KM, što čini 64,06 odsto od prosječne plate u Srpskoj.

Iznos najviše penzije za mart u Republici Srpskoj je 3.422,36 KM.

Prihod po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje u martu 2025. godine, iznosio je 130,8 miliona KM.

Strukturu korisnika prava za mart čine starosne penzije sa 63,54 odsto, porodične sa 24,39 odsto, invalidske sa 12,02 odsto i ostala prava sa 0,05 odsto.

Nastavi čitati

Aktuelno