Connect with us

Banjaluka

Ako ste planirali do opštine, trgovine ili kafane EVO KO I KOLIKO RADI SUTRA

U skladu sa Zakonom o praznicima Republike Srpske, te Zaključkom Vlade Republike Srpske, zbog obilježavanja novogodišnjih i božićnih praznika, Gradska uprava Grada Banjaluke neće raditi u srijedu i četvrtak, 1. i 2. januara, kao ni 6. i 7. januara 2025. godine

Iz Odjeljenja za opštu upravu napominju da će u te dane za eventualne hitne slučajeve – slučajeve smrti lica, čiji je upis u MK umrlih neodložan radi prevoza tijela van teritorije BiH, biti organizovano telefonsko dežurstvo matičara.

Matičari se mogu kontaktirati 1, 2, 6, 7. i 9. januara u terminu od 8 do 13 časova putem telefona broj: 051 244 – 444. Za svaki dan dežurstva poziv će biti proslijeđen dežurnom matičaru.

Radno vrijeme povodom predstojećih novogodišnjih i božićnih praznika

Odlukom o određivanju radnog vremena pravnim licima i preduzetnicima, koji obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost na području grada Banjaluka propisano je koja od navedenih djelatnosti može da se obavlja i u koje dane.

U srijedu, 1. januara, kao i u utorak, 9. januara u skladu sa Odlukom o određivanju radnog vremena pravnim licima i preduzetnicima, koji obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost na području grada rade:

-U vremenu od 00.00 do 24 časa pravna lica i preduzetnici koji obavljaju djelatnost proizvodnje hljeba, peciva, svježe tjestenine i kolača, i prodaja istih; trgovinski objekti tipa „dragstor“ i trgovinski objekti u autobuskim i željezničkim stanicama i na benzinskim pumpnim stanicama, te u vremenu od 8 do 21 trgovine na malo pogrebnom opremom”, navode oni.

Navedeni subjekti mogu da rade i 2. januara, a uz njih, na taj dan, na području grada Banjaluke, od 8 do 16.00 časova mogu da rade i pravna lica i preduzetnici koji obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost, te trgovački centri koji na pomenute datume mogu da rade u vremenu od 8 do 22 časa.

Kada je riječ o ugostiteljskim objektima za vrijeme gore navedenih praznika, sve do 31. januara 2025. godine, mogu raditi duže u odnosu na propisano radno vrijeme

Banjaluka

ZAJEDNIČKA AKCIJA ZA AZIL NA MANJAČI Grad i volonteri usklađuju planove za bolje uslove napuštenih životinja

U Gradskoj upravi održan je sastanak sa predstavnicom Udruženja „Wag Wag“, Anđelom Španović, te predstavnicima volonterske grupe građana Nevenom Stojaković i Ninom Vidović, a u vezi sa stanjem i narednim koracim u azilu na Manjači.

Sastanku su prisustvovali doktori veterinarstva Dejan Vujanić i Draško Polić.

-Tom prilikom, napravljen je presjek trenutnog stanja uslova u prihvatilištu za pse, kao i rada higijeničarske službe, a dotakli smo se i saradnje sa veterinarskim ambulantama. Konstatovano je da je djelatnost zoohigijene u našoj državi zapostavljena, te da je potrebno stati iza onih koji nemaju pravo glasa i na taj način pokazati humanost – navedeno je iz Odjeljenja za komunale poslove.

Dodaju i to kako je uspostavljanje sistema zaštite napuštenih životinja složen i dugotrajan postupak, ali moguće ga je izgraditi uz saradnju lokalnih vlasti i volontera.

-Ubrzo ćemo izaći sa pravilnikom rada azila, uključujući i rad volontera u istom. Kao hitne aktivnosti dogovoreno da se što prije obezbijedi veterinarski pregledi i liječenje pasa, prijem obučenih i posvećenih radnika za rad u azilu, te izgradnja vanjskih ispusta. Volonteri su dali podršku ovim planovima, te će koordinisati aktivnosti na prikupljanju donatorskih sredstava za izgradnju ispusta – kazali su iz odjeljenja.

Naglašeno je i to da komunalna policija mora aktivnije ući u rješavanje problema napuštenih životinja, jer nijedan azil nema dovoljan kapacitet da primi neograničen broj pasa.

-Od komunalne policije će se zatražiti da počnu sa redovnim obilaskom terena i kažnjavanjem vlasnika pasa koji nisu čipovani i vakcinisani u skladu sa zakonom. Takođe, volonteri su napomenuli da je Grad zaključio sporazum o saradnji sa „Dogs trust“ organizacijom o besplatnoj sterilizaciji pasa, o čemu će zajednički sa udruženjima za zaštitu životinja koordinisati akciju i promovisanje ovih aktivnosti na cijeloj teritoriji grada – navode iz resornog Odjeljenja.

Dodaju i to kako su volonteri istakli da se puno uradilo za kratko vrijeme – od prvog dana od kad su prvi put volonteri ušli u azil, što je dovelo do aktivnijeg učešća Gradske uprave kao i zainteresovanosti građana o čemu svjedoči veliki broj udomljenih pasa, što je glavni cilj .

-Takođe, volonteri će dati doprinos u vođenju promotivnih akcija i podrška na društvenim mrežama – poručuju iz Odjeljenja za komunalne poslove.

Nastavi čitati

Banjaluka

POSLODAVCI KOJI POŠTUJU RADNIKE! U ovom preduzeću zaposleni primili božićnicu i regres

Radnici gradskog “Vodovoda” danas su primili božićnicu i regres, što je za naš portal potvrdio jedan od zaposlenih.

Iako su se u javnosti pojavile informacije o mogućoj krizi u preduzeću, radnik ističe da to nije tačno i da su im sva radnička prava uredno ispunjena.

-Sve je isplaćeno kako treba, uključujući i božićnicu i regres. Priče o problemima nisu tačne – rekao je sagovornik.

Iz Vodovoda za sada nisu komentarisali ove informacije.

Nastavi čitati

Banjaluka

MALA BANJALUČANKA nakon izvojevane bitke sa TEŠKOM BOLEŠĆU objavila knjigu

Zrnca radosti i sreće u najtežim životnim trenucima za malenu Banjalučanku Sofiju Stojnić, koja je pobijedila leukemiju, bila su osmišljavanje i pisanje šaljivih pitanja za njene drugare, a koja su zahvaljujući ljubavi i predanosti porodice pretočena među korice zabavne knjige.

Šta rade slonovi kada ih zasvrbi surla”, “Plaše li se duhovi duhova”, “Opiši svoju omiljenu pidžamu”, “Da li bi radije imao jednoroga ili dinosaurusa za kućnog ljubimca”, “Opiši svoj savršen dan”, “Kada bi svi iz tvoje porodice živjeli u zoološkom vrtu, ko bi bio koja životinja”, “Kada bi bio vladar neke države, kako bi se ona zvala”, samo je mali dio pitanja iz Sofijine knjige pod nazivom “222 luda pitanja”, koja je nedavno ugledala svjetlost dana.

Knjiga je nastala tokom višemjesečnog bolničkog liječenja, transplantacije matičnih ćelija u Srbiji i kućne izolacije jer nakon transplantacije dugo vremena nije smjela imati kontakt sa spoljnim svijetom. Pitanja je kreirala uz pomoć brata i oca koji su joj bili podrška putem video-poziva, što je ujedno bila Sofijina jedina okupaciona terapija tokom borbe s leukemijom koja joj je dijagnostikovana u decembru 2021. godine. Ova hrabra heroina tada je imala samo osam godina, a bolest je stigla iznenada i u svega nekoliko dana do tada miran porodični život preokrenula naopačke. U beogradskom Institutu za majku i dijete obavljena je transplantacija matičnih ćelija koje joj je donirao mlađi brat Stefan, koji je tada imao svega dvije godine.

Period liječenja za cijelu porodicu je bio težak i neizvjestan, ali ponajviše za Sofiju koja se vojnički borila za budućnost. Sa željom da “pobjegne” iz svakodnevnog bolničkog okruženja i posveti se nečemu veselijem, Bojan Stojnić, otac djevojčice, za “Glas” kaže da su došli na ideju da kreiraju pitanja za Sofijine školske drugare kako bi imala šta da im donese kada se vrati iz Beograda.

– Osmislila je neku vrstu spomenara, odnosno na stotine ludih i šaljivih pitanja. Mjesecima je radila na tome zajedno s nama, imali smo oko 500 pitanja, a ona je izdvojila 222 koja su bila najsmješnija i najzanimljivija. Kada se vratila iz Beograda, podijelila je to drugarima, a njihove reakcije su bile više nego pozitivne. Djeca su se oduševila pa smo odlučili da izdamo knjigu. Prije 15 dana iz štampe je izašao prvi tiraž od 300 komada i sve smo već podijelili prijateljima i poznanicima. Dio smo poklonili i Roditeljskoj kući u Banjaluci – ispričao je Stojnić i dodao da je porodica sve radila sama, pa čak i dizajn i karikature u knjizi koja ima 110 strana i namijenjena je djeci osnovnoškolskog uzrasta.

Tokom januara štampaće i drugi tiraž, nakon čega će znatan dio primjeraka pokloniti mališanima koji se u Univerzitetskom kliničkom centru RS i beogradskom Institutu bore sa teškim i opakim bolestima.

– Želja nam je da ta djeca osjete radost, bar nakratko promijene svakodnevicu,  baš kao i autorka koja je bila u istoj situaciji. Planiramo potražiti i knjižaru u kojoj bi se knjiga prodavala, a sav prihod od prodaje išao bi u humanitarne svrhe. Sredstva ćemo donirati Udruženju roditelja djece oboljele od malignih bolesti “Iskra” iz Banjaluke – kaže Stojnić.

On je istakao da Sofija danas ima 11 godina, pohađa šesti razred osnovne škole i, što je najvažnije, zdravo je dijete.

– Ova knjiga za mene i moju porodicu je odraz zajedništva, jer bez obzira na tešku situaciju koja nas je zadesila, zajedno smo uspjeli nešto što je bilo toliko ružno i negativno pretvoriti u pozitivno i zanimljivo – zaključio je Stojnić.

POVRATAK U ŠKOLU

Povratak školskim obavezama i druženju sa drugarima za Sofiju je, priča Bojan Stojnić, protekao lagano zahvaljujući razumijevanju zaposlenih u školi “Ivan Goran Kovačić” koji su im bili velika podrška.

– Zajedno sa zaposlenima u školi, pedagogom, direktorom, učiteljicom pripremali smo Sofiju za povratak u školu. Prije zvaničnog povratka odlazila je u nekoliko navrata u školu, posjećivala drugare, a morala je polagati gradivo iz četvrtog razreda jer je bila odsutna tokom te čitave školske godine – ispričao je Stojnić.

Nastavi čitati

Aktuelno