Connect with us

Politika

AMBASADA RUSIJE odgovorila Zukanu Helezu: “I njemu se PRIVIĐAJU RUSI”

Ambasada Ruske Federacije u BiH saopštila je danas de se ne bi čudila ako bi se ministru odbrane u Savjetu ministara Zukanu Helezu priviđali Rusi i u sopstvenoj kući.

Ambasada Rusije je u svojoj, kako su naveli, fusnoti, jer “Helez ne zaslužuje pravi komentar”, istakla da su se i drugima priviđali Rusi.
Iz Ambasade su istakli da se priča da je američki sekretar za odbranu u periodu 1947–49. DŽejms Forestol trčao po psihijatrijskoj bolnici i vikao – “Rusi dolaze! Rusi dolaze! Posvuda su! Vidio sam ruske vojnike!”, a onda se bacio kroz prozor.

– Apsolutno se nećemo čuditi ako se Helezu sutra budu priviđali Rusi ispod kreveta u njegovoj spavaonici. O tome dovoljno govori ova fusnota jer Helez ne zaslužuje pravi komentar. U to smo se uvjerili kada je posjetio Ambasadu Rusije – istakli su iz Ambasade.

Ministar odbrane u Savjetu ministara Zukan Helez sinoć je izjavio za N1 da na području Republike Srpske postoje vojni kampovi za obuku i da su to paravojne formacije. “Locirani su, pratimo ih i možemo ih lako eliminisati”, rekao je Helez, istakavši da cijeli proces vode “neki ljudi iz Rusije”.

Loading...

Politika

ČAMPARA PODNIO OSTAVKU! Više nije tužilac

Dugogodišnji tužilac Tužilaštva BiH Dubravko Čampara jutros je podnio ostavku Visokom sudskom i tužiteljskom savjetu BiH, a njegova ostavka bi već danas trebala biti prihvaćena.

Čamparina ostavka bi trebala stupiti na snagu od 1. maja.

On je u Tužilaštvu BiH radio posljednjih 16 godina, a između ostalog rukovodio je grupom za borbu protiv terorizma, ali i drugim predmetima. Bio je dio tužilačkog tima koji je nedavno formiran, a koji se bavi istragom protiv rukovodstva Srpske, Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića.

Odlukom glavnog tužioca Milanka Kajganića iz spomenutog tima je prebačen u odjeljenje za borbu protiv terorizma.

Čampara je rođen u Dubrovniku 1976. godine, a na Pravnom fakultetu u Sarajevu je diplomirao 1999, dok je pravosudni ispit položio 2001.

Ranije je radio kao tužilac u Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo od 2005. do 2009. a onda je imenovan za tužioca Tužilaštva BiH.

Čampara bi sada trebao preći u advokaturu.

Glas Srpske

Nastavi čitati

Politika

ZAOKRET KOJI OSTAVLJA BEZ TEKSTA! Dodik spreman da zamrzne sporne zakone u NSRS?

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik oglasio se na društvenoj mreži “X” i istakao kako je spreman za dijalog i razgovor.

“Republika Srpska i ja kao njen predsjednik uvijek smo branili Ustav. Međutim, naivno je vjerovati da se na nepravdu samo treba pokazati da bi se riješila. Jedino rješenje je u poništavanju voluntarizma Kristijana Šmita i svih rješenja koja je nametnuo”, naveo je Dodik i dodao:

“U tom slučaju Republika Srpska je spremna da na određeno vrijeme zamrznemo zakone koje smo nedavno donijeli u Narodnoj skupštini.
Hoćemo da damo šansu dijalogu i dogovoru tri naroda. Na dogovor i sada pozivam. Kako se dogovorimo, tako će nama biti. Ne nekima drugima.”

Inače, ovo se dešava nakon diplomatske aktivnosti koja je pokrenuta u EU, ali i nakon razgovora predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i predsjednika Francuske Emanuela Makrona, gdje je naglašeno da je nedopustivo rušenje ustavo pravno poretka BiH.

BN

Nastavi čitati

Politika

NAJVEĆA POSTRATNA KRIZA DRMA BIH: Ima li izlaza iz političkog ambisa?

Političkoj krizi, koju mnogi nazivaju najvećom od Dejtona do danas, ne nazire se kraj, a sudeći po stavovima domaćih i međunarodnih aktera, status kvo mogao bi ostati do daljeg, s obzirom na to da u ovom trenutku nijedno potencijalno rješenje nije izvjesno.

Republika Srpska rješenje vidi u unutrašnjem razgovoru i dogovoru te odlasku OHR-a, međutim, sa druge strane Bošnjaci i sve bošnjačke političke partije od SDA do SDP-a to ne žele ni da čuju, odbijajući bilo kakav razgovor sa, kako kažu, onima koji “ruše ustavni poredak”.

Dakle, od razgovora, barem u skorijoj budućnosti, neće biti ništa.

Za razliku od Republike Srpske, Bošnjaci rješenje problema vide u hapšenju Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske, i Radovana Viškovića, premijera Republike Srpske, ali ni od toga, barem za sada, nema ništa, i mali su šanse da njih trojica budu uhapšeni, a u slučaju da se to i desi, mnogi su mišljenja da će se politička situacija samo dodatno radikalizovati i zakomplikovati.

Istovremeno, Bošnjaci insistiraju i na tome da reaguje međunarodna zajednica, prije svih OHR, koji bi, kako kažu, trebalo da nametne određene odluke i razriješi političku krizu u BiH, dok sa druge strane, u Republici Srpskoj smatraju da je upravo međunarodna zajednica i OHR glavni krivac za krizu koju imamo danas.

Takođe, jedna od opcija za razrješenje krize mogla bi biti i eventualna međunarodna konferencija o BiH, ali i od toga u ovom trenutku neće biti ništa s obzirom na probleme sa kojima se suočavaju i EU i SAD.

Načelno, gotovo sve svjetske sile, barem do sada, podržale su BiH i njenu cjelovitost, ali osim deklarativne podrške, još niko nije preduzeo konkretne korake u smjeru rješavanja političke krize.

“SAD su se definitivno povukle ne samo iz naše države, već se povlače i iz ostalih dijelova svijeta i nemaju više interes da troše resurse na rješavanje naših problema. EU sa jedne strane ima mnogo većih svojih problema za čije rješenje im treba mnogo više vremena i resursa, dok sa druge strane, ni sami ne znaju kako bi mogli da riješe problem u jednoj nefunkcionalnoj državi kao što je BiH”, rekao je Velizar Antić, politički analitičar.

On kaže da ni opcija hapšenja nije realna ne samo iz realne snage i moći onoga ko bi to izvršio, već i sa pravne strane, jer kako kaže, upitno je po kom osnovu izvršiti to hapšenje.

Takođe, ističe i da je najizvjesnija opcija izlaska iz krize da se preko nje pređe kao da se ništa nije dogodilo, što ne bi bilo prvi put, i u tom slučaju “svi nastavljaju srećni i zadovoljni”.

“Veliku odgovornost za krizu snose bošnjačke političke elite koje nemaju hrabrosti da kao predstavnici najbrojnijeg naroda u BiH poslušaju drugu stranu i naprave određeni konsenzus. Oni su se ‘zakopali’ u svoje pozicije i boli kakav kompromis sa drugom stranom vide kao znak slabosti i uništavanje nacionalnih interesa. U tom stavu ih je do sada podržavala međunarodna zajednica kroz instituciju visokog predstavnika i stranih sudija u Ustavnom sudu. U ovom trenutku, kada međunarodna zajednica niti ima moć kao što je imala ranije, a niti ima interesa da se miješa u unutrašnja pitanja BiH, bošnjačka strana ne zna šta da radi i kako da se ponaša”, ističe Antić.

Nastavi čitati

Aktuelno