Connect with us

Svijet

AMERIKA DIJELI NOVE PACKE! Zabrana ulaska za dvoje bivših poslanika Srbije

Zabrana ulaska u SAD objavljena je za dvoje bivših poslanika Narodne skupštine Srbije Verici Radeti i Petru Jojiću jer su umiješani u korupciju, rekao je danas portparol Stejt departmenta Ned Prajs.
“Amerika je označila kao nepoželjelne bivše poslanike Narodne Skupštine Srbije Vericu Radetu i Petra Jojića zbog umiješanosti u značajnu korupciju”, naglasio je Prajs.

Prema njegovim riječima, dok su bili poslanici, Radeta i Jojić učestvovali su u mitu i zastrašivanju svjedoka koji su trebali da govore pred Međunarodnim krivičnim tribunalom u Hagu.

On je istakao da je njihov cilj bio da obeshrabre svjedoke od inkriminacije lidera Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislava Šešelja.

Prajs je dodao da Amerika ostaje posvećena borbi protiv korupcije i podržava demokratiju i vladavinu prava u Srbiji. Na listu nepoželjnih dodat je i Gojko Jojić, sin Petra Jojića.

Svijet

NJUJORK I LONDON NEDODIRLJIVI! Ali pravi šok tek dolazi, evo ko je IZBACIO Tokio s vrha!

U vremenu kada svijet puca po šavovima – zbog ratova, kriza i neizvjesnosti – jedan poredak ostaje važniji nego ikad: koji su gradovi najjači, najstabilniji i najpoželjniji za život i rad?

Odgovor donosi nova lista 1.000 najvažnijih svjetskih gradova koju je sastavio tim analitičara iz kompanije Oxford Economics, ocjenjujući ih kroz pet ključnih kategorija: ekonomija, ljudski kapital, kvalitet života, ekologija i upravljanje.

Top 10 gradova svijeta za 2025:
Njujork (SAD)

London (Velika Britanija)

Pariz (Francuska)

San Hoze (SAD)

Sijetl (SAD)

Melburn (Australija)

Sidnej (Australija) [novi ulazak]

Boston (SAD) [novi ulazak]

Tokio (Japan)

San Francisko (SAD)

Zašto baš ovi gradovi?
Njujork i London i dalje drže vrh. Ne samo da su svjetski finansijski centri, već i mjesta gdje se stvaraju ideje, obrazuju najbolji kadrovi i donose ključne odluke. Ovi gradovi su pravi motori planete.

Pariz je ove godine prestigao Silicijumsku dolinu i zasjeo na treće mjesto. Francuska prijestonica ima ogroman BDP i fokus na uslužni sektor. San Hoze i dalje briljira zahvaljujući tehnološkim gigantima poput Apple-a, Google-a i Mete – ali je pao na četvrto mjesto, prenosi Kurir.

Sijetl, dom Amazona, Microsofta i Boinga, ima odličnu kombinaciju tehnologije, avio-industrije i maloprodaje. Zahvaljujući tome, zauzeo je petu poziciju.

Sidnej i Boston – nova imena među elitom
Po prvi put među deset najboljih našli su se Sidnej i Boston. Sidnej je skočio na listi zbog izvanrednog kvaliteta života i poboljšanja ekoloških standarda. Boston, s druge strane, ima jaku ekonomiju, prestižne univerzitete (Harvard, MIT) i sve je popularniji kod globalnih kompanija.

Ko ide gore, a ko pada?
Stručnjaci iz Oxford Economics navode da su se gradovi iz Indije, Indonezije i Velike Britanije značajno popravili ove godine, dok su japanski, kanadski i brazilski gradovi zabilježili pad.

Gradovi budućnosti: Osam arhetipova
Analiza ide korak dalje i grupiše gradove prema njihovim karakteristikama u osam kategorija: globalni lideri, regionalni centri, kulturne prijestonice, održivi gradovi, industrijski centri, naslijeđeni gradovi, rastući megagradovi i zvijezde u usponu.

Svaka grupa ima svoje izazove i prednosti:

Globalni lideri (poput Njujorka i Londona) najbolje mogu da iskoriste potencijal vještačke inteligencije, ali se suočavaju sa sve većom nejednakošću.

Rastući megagradovi (u Aziji i Africi) imaju ogroman potencijal za razvoj ljudskog kapitala, ali se bore sa prebrzom urbanizacijom.

Kako se mjeri atraktivnost jednog grada?

Oxford Economics Global Cities Index uzima u obzir:

Koliko grad doprinosi globalnoj ekonomiji

Koliko je obrazovan i produktivan njegov narod

Kako se u njemu živi – zdravstvo, stanovanje, bezbednost

Koliko brine o okolini

Kako se njime upravlja – transparentnost, efikasnost, stabilnost

Nastavi čitati

Svijet

HOROR! Napad nožem u Hamburgu: Žena na glavnoj željezničkoj stanici izbola 17 ljudi

Na glavnoj željezničkoj stanici u Hamburgu večeras je došlo do napada nožem, izvještava BILD.

Najmanje sedamnaest osoba je povrijeđeno, a savezna policija zbog napada je uhapsila ženu staru 39 godina, prenosi Index.

Zbog napada je u potpunosti obustavljen željeznički saobraćaj na glavnoj stanici. Incident se dogodio između perona 13 i 14, a tragovi krvi na podu svjedoče o brutalnosti napada.

U početku se govorilo o osam povrijeđenih, ali je policija kasnije precizirala da su tri osobe u životnoj opasnosti, tri teže povrijeđene, dok šest ima lakše tjelesne povrede. Najnovije informacije govore da je ukupno sedamnaest ljudi povrijeđeno, a četvoro se nalazi u kritičnom stanju. Prema saznanjima lista BILD, neki od povrijeđenih zbrinuti su unutar vozova.

 

Nastavi čitati

Svijet

KAO U FILMU! U bolnicu u Glazgovu ušao sa samostrijelom

U Univerzitetskoj bolnici “Kraljica Elizabeta” u Glazgovu danas je uhapšen muškarac (29), koji je u atrijum bolnice ušao sa samostrijelom, prenio je Gardijan.

Incident je policiji prijavljen jutros u 6.30 sati, a na lice mjesta su bili upućeni naoružani policajci, koji su uhapsili muškarca.

Policija je potvrdila da iz oružja nije pucano, i da nije bilo povrijeđenih u tom incidentu.

Portparol Nacionalne zdravstvene službe Velikog Glazgova i Klajda je saopštio da nije bilo poremećaja u pružanju usluga, iako je atrijum bolnice bio zatvoren “na kratko vrijeme”, a saobraćaj je bio privremeno preusmjeren oko bolnice.

Policija je saopštila da se istraga o incidentu nastavlja.

Prema Zakonu o samostrijelima iz 1987. godine, legalno je kupiti samostrijel u Engleskoj, Škotskoj i Velsu, i vlasnici nisu obavezni da registruju oružje ili posjeduju dozvolu, a slično zakonodavstvo važi i za Sjevernu Irsku.

Međutim, nezakonito je licima mlađim od 18 godina da posjeduju ili kupuju samostrijel, licima mlađim od 21 godine da pucaju iz njega – osim pod nadzorom starije osobe, vlasnicima da ga iznajmljuju ili pozajmljuju bilo kome drugom, ili da pucaju iz samostrijela u javnom prostoru, kao i na bilo kojem privatnom mjestu bez dozvole, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno