Connect with us

Svijet

AMERIKA TRAŽI KONTROLU NAD GASOVODOM kojim se ruski gas šalje u Evropu

Izgrađen u sovjetsko vrijeme, gasovod je ključni dio nacionalne infrastrukture i glavna energetska ruta

Amerika traži kontrolu nad ključnim gasovodom u Ukrajini koji se koristi za slanje ruskog gasa u Evropu.

U petak je održan sastanak zvaničnika iz SAD i Ukrajine koji su razgovarali o prijedlozima Bijele kuće za sporazum o mineralima.

Američki predsjednik Donald Tramp (Trump) želi da Kijev preda svoja prirodna bogatstva u zamjenu za oružje koje je isporučila prethodna Bajdenova (Bidenova) administracija.

Novi nacrt SAD
Međutim, razgovori su postali sve oštriji, navodi Reuters.

Novi američki nacrt se uveliko razlikuje od onog iz februara te se u njemu traži da se Vašingtonu (Washingtonu) daju rijetki metali u vrijednosti od 500 milijardi dolara, kao i nafta i gas.

Pozivajući se na izvor blizak razgovorima, novinska agencija je rekla da najnoviji dokument uključuje zahtjev da Međunarodna finansijska korporacija za razvoj američke vlade preuzme kontrolu nad gasovodom.

Glavna energetska ruta
Izgrađen u sovjetsko vrijeme, gasovod je ključni dio nacionalne infrastrukture i glavna energetska ruta.

Ukrajina je 1. januara prekinula isporuku gasa kada joj je istekao petogodišnji ugovor sa ruskom državnom energetskom kompanijom Gazprom.

Obje zemlje su ranije zaradile stotine miliona eura na tranzitnim taksama, čak i tokom prve tri godine rata punog razmjera, prenosi Avaz.

Svijet

PUTIN DRŽI KLJUČ SUDBINE STRUJE! Odluka o udarima na čekanju – moratorijum ističe sutra!

Odluka o tome da li će se produžiti moratorijum na udare na energetske objekte u Rusiji i Ukrajini zavisiće od ruskog predsjednika Vladimira Putina, rekao je pres-sekretar ruskog lidera Dmitrij Peskov.

– To će zavisiti od odluke predsjednika Putina – odgovorio je on na pitanje da li će sporazum biti produžen nakon što istekne 16. aprila (30 dana nakon što je moratorijum objavljen 18. marta).

Peskov je podsetio da ukrajinska strana “moratorijum, u suštini, nije poštovala”.

– Zbog toga će, naravno, biti potrebno analizirati ovih 30 dana. Da se ​​razmijene, vjerovatno, informacije i mišljenja sa Amerikancima. A onda će vrhovni komandant, predsjednik, donijeti odluku – rezimirao je predstavnik Kremlja, prenosi Sputnik.

Predsjednici Rusije i SAD Vladimir Putin i Donald Tramp obavili su 18. marta telefonski razgovor u kojem su razgovarali o situaciji u Ukrajini.

Putin se složio sa prijedlogom da se 30 dana uzdrži od napada na objekte energetske infrastrukture i dao nalog ruskom Ministarstvu odbrane.

Kasnije je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao da će Ukrajina podržati prijedlog da se zaustave napadi na energetske objekte.

Nastavi čitati

Svijet

Merc tvrdi: Stiže nova FINANSIJSKA KRIZA, zbog Trampa će se desiti ranije nego što očekujemo!

Fridrih Merc, budući njemački kancelar i čelnik Hrišćansko-demokratske unije (CDU), upozorio je da trgovinska politika američkog predsjednika Donalda Trampa povećava rizik od nove finansijske krize.

“Sljedeća finansijska kriza sigurno će doći. Samo ne znamo kad i zašto”, rekao je Merc u intervjuu za njemački Handelsblatt i dodao: “Politike predsjednika Trampa povećavaju vjerovatnost da do te krize dođe ranije nego što očekujemo.”

Merc se posebno osvrnuo na Trampov carinski režim, koji je posljednjih deset dana uzdrmao globalna tržišta zbog straha od recesije. Tramp je naknadno ublažio neke od najavljenih mjera te u petak izuzeo pametne telefone, računare i drugu elektroniku iz sistema reciprocičnih carina.

Traži novi trgovinski dogovor s Amerikom
Merc, koji je prošle sedmice postigao koalicioni dogovor sa Socijaldemokratskom strankom (SPD), planira da stupi na dužnost 6. maja. U intervjuu je najavio da mu je cilj novi transatlantski trgovinski sporazum bez carina, ali i sklapanje bilateralnih dogovora s državama poput Kanade, Južne Koreje i Indije.

Zaustavljanje pregovora o TTIP-ju (Transatlantski trgovinski i investioni sporazum) u 2010-ima nazvao je propuštenom prilikom. Merc je takođe rekao da je Njemačka otvorena za uvoz američkog ukapljenog gasa, što bi moglo uticati na energetsku saradnju EU i SAD.

Poziva na jedinstven evropski odgovor
U razgovoru za Handelsblatt naglasio je da Evropa mora zajednički odgovoriti na pritiske iz Vašingtona i iskoristiti priliku za provođenje ključnih unutrašnjih reformi.

“Najvažnije je ujedinjenje evropskih tržišta kapitala. Tu će se u sljedećim mjesecima razviti nova dinamika”, rekao je Merc pozivajući se na razgovore s Emanuelom Makronom, Donaldom Tuskom i Kirom Starmerom.

Istovremeno je poručio da dijeli neke Trampove stavove, naročito kad je riječ o premalim evropskim izdvajanjima za odbranu.

“Da, šlepali smo se uz Amerikance”, rekao je Merc, prenosi index.hr.

Nastavi čitati

Svijet

DRAMA U RIMU! Policija koristila vodeni top (VIDEO, FOTO)

Teški incidenti odvijaju se na ulicama Rima pred večerašnji gradski derbi u Seriji A između Lacija i Rome, koji bi mogao da odluči koji od dva tima će na kraju sezone uspjeti da se domogne evropskih takmičenja.

Kako prenosi italijanski Rai, došlo je do sukoba navijača dva tima, a nakon što je oko 500 navijača Rome pokušalo da dođe do mosta Milvio, gdje se okupljaju tifozi Lacija, prije nego što krenu na stadion.

U jednom momentu, kako se može vidjeti i na samim snimcima, došlo je do juriša navijača Rome sa palicama i hidrantima prema tifozima Lacija, a mnogi od njih su preko lica imali maske kako bi sakrili svoj identitet.

Počeli su da bacaju predmete i došlo je do manjeg okršaja, koji je brzom reakcijom sprečila policija, koja je upotrijebila vodeni top, pošto su se tifozi Rome sukobili i sa njima.

Rivalstvo između Lacija i Rome jedno je od najvećih u Italiji, a policija na Čizmi za sada nije saopštila da li je bilo uhapšenih ili povrijeđenih nakon teških incidenata.

Meč se igra na “Olimpiku” večeras sa početkom od 20.45 časova.

(Telegraf.rs)

Nastavi čitati

Aktuelno