Connect with us

Društvo

Amerikanac na Ostrogu zbog Đokovića: Osjećao sam se posebno

Vinaj Venkateš, novinar američkog magazina “Inside Tennis”, spojio je puteve i poistovetio svoje životno gledište sa jednim od najboljih igrača u istoriji Novakom Đokovićem.

Veliki je zaljubljenik u bijeli sport, a zbog Noleta je posjetio i Srbiju i Crnu Goru, pronašao dodatni duhovni mir i upoznao srpski narod u biti.

Amerikanac, porijeklom iz Indije, je za Telegraf podijelio svoju priču koja je usko vezana za Đokovića i njegove gigantske uspjehe, a priča je tekla uz predstavljanje.

“Da, ovdje sam na Rolan Garosu kao novinar, ali u takođe radim kao softverski inžinjer i vodim lokalni tim u Guglu u Kaliforniji. Ali, prije svega toga i nešto najbitnije, ogroman sam navijač Novaka Đokovića još od 2007. godine”,  počeo je Vinaj.

Otkrio je šta ga je privuklo da vatreno bodri i prati Novaka

“Prvi put sam ga vidio na TV-u, bio je Indijan Vels. Nisam čuo prije toga za njega. To je bilo vrijeme kada je Federer sve osvajao, a i kada nešto ne osvoji, onda to uzme Nadal. Nisam mogao da se povežem sa njima dvojicom. Svi oko mene su navijali za Federera i Nadala, a nisam htio da budem dio mase. Onda su Novak, Ana i Jelena zabriljirali upravo ovdje, na Rolan Garosu i sjećam se naslova u američkim novinama: ‘Srbi idu naprijed'”.

Kaže da je tu sve krenulo, da ga je to povuklo i počeo je da čita i istražuje o Srbima.

“Svo troje su pričali o ratu, o skloništima, da je veoma teško uspjeti u tenisu u Srbiji. Eto, te priče su me povukle gdje su udarali u praznom bazenu. Ostalo mi je u glavi da je Novak rekao da je trenirao tamo gdje je već pala bomba, jer bomba neće pasti dva puta na isto mjesto. To je učinilo svako parče mog tijela da se naježi. Novak i ja smo isto godište, to je bila instant konekcija”, ispričao je.

Otkriio je i koji meč najviše pamti.

“O, da, meč sa Federerom na US Openu. Sljedeći dan, kad sam došao u školu, bio sam u srednjoj školi. Sećam se tog klinca koji je sjedio ispred mene, pričao je kako je Federer počistio Novaka. Rekao sam mu odmah: ‘Ne, nije to učinio. Đoković je zamalo uzeo prva dva seta’. To je bilo prvi put da sam ga na taj način branio i od tog momenta sam znao da ću biti uz njega u budućnosti”, priča Amerikanac.

Prvi put uživo ga je vidio u u Indijan Velsu, čekao ga je tri sata na suncu.

“Samo sam viknuo ‘Novače, uzmi ponovo četiri Grend slema, molim te’, jer je u 2015. i 2016. godini povezao četiri Slema. Uzeo je peškir, ustao sa stolice i krenuo da trči do mene. Sve je zaobišao i došao do mene, htio je meni da pruži jer je rekao nešto lijepo. Nisam jeo i nisam spavao dok mu se sve ono dešavalo u Kovid eri, čak i kad sam tada zamišljao, krenula mi je suza, kroz šta je sve prolazio. Čista je duša, ne bi nikada nikog povrijedio. To me je motivisalo da postanem onakva osoba kakva jesam, u svakom teškom momentu se zapitam šta bi on uradio. Sve to me je dovelo do posla u Guglu”, priča Venkateš.

On je ispričao da je osjetio potrebu da dođe da ga bodrim na Serbia Openu.

“Za mene je taj put do Beograda izgledalo kao neko hodočašće. Svidjela mi se mnogo hrana tamo! Doduše, i sam sam vegetarijanac kao i Novak, ali mi se svidjela pita sa sirom. Šetao sam pijacom negde blizu Svetog Save. Ti ljudi tamo, prodavci, nisu znali jezik, ali su znali da sam posjetilac. Hteli su da probam sir, rakiju, rekli su mi da ništa ne moram da kupim, samo da probam, da uživam u srpskoj kulturi. Zaista sam bio dirnut. Putovao sam dosta u svom životu i nikada nisam osetio takvu povezanost”, priča novinar.

Kako je otišao za Crnu Goru?

“Čuo sam za manastir Ostrog koji Novak mnogo cijeni i poštuje. Čitao sam nešto o njegovoj posjeti, pa sam čitao i od samom manastiru. Shvatio sam da to moram da posetim. Odseo sam u Kotoru kod nekih crnogorskih domaćina, bili su jako dragi prema meni i bili su srećni kada su čuli da želim da idem tamo”, otkriva Novakov fan.

Rekli su mu, dalje priča on,  da tamo uzme nešto, jer će mu to biti zaštita za čitav život, gdje god se kreće.

“Zato imam, evo vidite, ikonu Svetog Vasilija i ove dvije brojanice koje nosim svakog dana od tog momenta. Imamo teških momenata, kao i svi ljudi, ali osjetim tu energiju koja mi pomogne. Osjećao sam se posebno, dobio sam i blagoslov od srpskog sveštenika. Osjećao se tamjan, ponio sam ga za Kaliforniju”, objašnjava novinar.

Amerikanac očekuje da Đoković osvoji ovaj Rolan Garos.

“Još uvijek verujem da može to učiniti. Nadal je bio taj koji ga je sputavao da ovde uzme više titula. Bio bih razočaran da ne učini to. Takođe bih bio razočaran ako bi stao na manji broj od 30 Grend slem titula! Znam da sam bijesan, ali znam njegov mentalitet. Uvijek se sejtim onoga kada je pričao da, kada publika skandira ‘Rodžer, Rodžer’ on čuje ‘Novak, Novak’. Sve njegove navike ga čine mlađim, elastičnim, vidim ga sa još osam titula Grend slema. Tu su sada ovi mlađi, znam da možda tražim previše, ali tome se nadam”,  zaključio je Vinaj,

Glas Srpske

Društvo

RATARI SE HVATAJU ZA GLAVU! Prognoze stručnjaka nisu optimistične

Intenzivni i dugotrajni toplotni talasi koji su zahvatili Srpsku u junu, najsušnijem mjesecu otkako se vrše mjerenja, već ostavljaju ozbiljne posljedice na poljoprivredu, posebno u ratarstvu i voćarstvu, a stručnjaci upozoravaju da će bez sistema za navodnjavanje i prikupljanja kišnice te prilagođavanja izbora kultura klimatskim promjenama ova vrsta proizvodnje postati neodrživa.

Iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda navode da je ovogodišnji jun bio topao i vrlo sušan, a kiša je u većini predjela pala samo jednom. U Semberiji nije bilo ni kapi tokom cijelog mjeseca, dok je u Banjaluci ovo najsušniji jun od 1961. godine.

Istovremeno, ekstremni vremenski uslovi pogađaju i ostatak Evrope. U Portugaliji je izmjereno 46,6 stepeni, u Španiji je oboren temperaturni rekord, a u Hrvatskoj su noćne temperature često iznad 30 stepeni, što je dovelo do crvenog meteoalarma i vanrednih upozorenja. Iako je tek početak ljeta, sa nesnosnim vrućinama teško se izboriti, a građani spas najčešće traže na kupalištima. Međutim, ima i onih koji najkritičniji dio dana provode na otvorenom radeći teške fizičke poslove, između ostalog, i na poljima, boreći se da koliko-toliko spasu ljetinu.

Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković upozorava da su kukuruz, suncokret i soja u Semberiji, Posavini i Lijevču polju već u velikom deficitu vlage, što će se neminovno odraziti na prinos.

– Ako u narednih sedam do deset dana ne padne značajnija količina kiše, uz ovako visoke temperature čak i najbolje obrađene njive sa kukuruzom neće izdržati – istakao je Marinković za “Glas Srpske“. Linker
Bez sistema za navodnjavanje ratarska proizvodnja će, naglasio je on, postati skoro nemoguća.

– Ministarstvo poljoprivrede je to prepoznalo i podržava ulaganja u sisteme za navodnjavanje, ali potrebno je uraditi mnogo više – dodao je Marinković.

Prema njegovim riječima, poljoprivrednici se moraju sve više okretati ozimim kulturama, koje vegetaciju završavaju prije početka sušnog perioda, apelujući i na osiguravajuća društva da usklade svoju politiku sa realnim rizicima koje suše donose.

Slično mišljenje dijeli i Bojan Kecman iz savjetodavne službe Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS. On tvrdi da kratkotrajni pljuskovi, čak i ako se dese, ne mogu bitnije popraviti stanje u zemljištu. – Povrće se već duže vrijeme mora navodnjavati svakodnevno, a uskoro će i voćari morati preći na intenzivno zalijevanje – upozorava Kecman.

Pogotovo je kritično za jabuke i kruške koje, kako kaže, ulaze u fazu nalivanja plodova te će bez vode šteta biti neizbježna. On je, između ostalog, naglasio i važnost izgradnje sistema za prikupljanje kišnice, poput onih koji postoje u primorskim zemljama.

– Italijanski gradovi mogu preživjeti godinu bez kapi kiše zahvaljujući podzemnim akumulacijama. Ako ne krenemo tim putem, nećemo imati ni bašte, ni voćnjake, ni polja – rekao je on.

Klimatolog Goran Trbić kaže da je ovogodišnji junski toplotni talas izuzetno intenzivan i neuobičajen za ovo doba godine.

– Toplotni talasi su i ranije postojali, ali ne ovakvog intenziteta i trajanja. Temperature su sada znatno više, što direktno povezujemo s globalnim klimatskim promjenama. Jun je, inače, nakon maja, uobičajeno jedan od najkišovitijih mjeseci u godini, ali ove godine u ljeto ulazimo bez ijednog ozbiljnijeg padavinskog dana, što je veliki problem – ističe Trbić.

Prema njegovim riječima, nedostatak vlage u tlu i dugotrajne vrućine imaće ozbiljne posljedice, naročito u poljoprivredi.

– Tek nas očekuju izazovi u julu i avgustu, kada će suša biti još izraženija. Teško je dati bilo kakav savjet poljoprivrednicima, jer se postavlja pitanje ima li uopšte dovoljno vode – kazao je Trbić.

On napominje da je rekordna temperatura u Srpskoj i BiH do sada bila 45 stepeni, što je zabilježeno u Mostaru, ali je veći problem to što se temperatura duže vrijeme zadržava iznad 35 stepeni.

– Nije problem ako to traje dan ili dva, ali ove godine smo samo u junu imali dva takva talasa, uz tropske noći u kojima temperatura ne pada ispod 20 stepeni. Takve uslove teško podnose čak i zdravi ljudi, a posebno stariji i hronični bolesnici – rekao je Trbić.

VREMENSKA PROGNOZA

Prema riječima meteorologa u BiH, vrhunac toplotnog talasa očekuje se sutra i prekosutra, kada će temperature dostići i do 40 stepeni, zbog čega je izdat narandžasti meteoalarm za cijelu zemlju. Meteorolozi upozoravaju da visoke temperature mogu izazvati zdravstvene probleme, posebno kod starijih i djece, i pozivaju građane da prate uputstva nadležnih. U narednih sedam do deset dana, kako su naveli, očekuje se tek ponekad lokalni pljusak.

Preporuke ljekara tokom toplotnog talasa:

– izbjegavati izlaske napolje od 11 do 17 časova,

– unositi dovoljno tečnosti,

– hronični bolesnici redovno da prate svoje stanje i u dogovoru sa ljekarom koriguju terapiju ako je potrebno,

– kod simptoma poput bola u grudima, slabosti, malaksalosti odmah se obratiti ljekaru,

– fizičke aktivnosti obavljati rano ujutro ili kasno uveče,

– preporučuje se lagana odjeća,

– izbjegavati prerađenu hranu bogatu šećerom i solju.

Nastavi čitati

Društvo

ŠTA KONKRETNO DJECI DONOSE izmjene Porodičnog zakona u Srpskoj

Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je po hitnom postupku Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Porodičnog zakona kojim je propisano da tužbu radi utvrđivanja očinstva dijete može podnijeti bez obzira na godine života.
Aktom je propisano da dijete može osporavati da mu je otac lice koje se po ovom zakonu smatra njegovim ocem, osim u slučaju kada je očinstvo utvrđeno pravosnažnom sudskom presudom.

Takođe, propisano je da tužbu za osporavanje očinstva dijete može podnijeti bez obzira na godine života.

Narodna skupština Republike Srpske prethodno je po hitnom postupku razmotrila Prijedlog zakona o platama zaposlenih u organima jedinice lokalne samouprave.

Ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Senka Jujić je u završnoj riječi ponovila da se ovim zakonskim aktom stvara pravni okvir i štiti opšti interes svih zaposlenih u organima jedinice lokalne samouprave.

Obrazlažući ovaj prijedlog zakona, Jujićeva je rekla da se njime ova oblast po prvi put nastoji urediti zakonom, budući da je do sada bila regulisana Posebnim kolektivnim ugovorom za zaposlene u oblasti lokalne samouprave Srpske.

Ona je naglasila da se zakonskim regulisanjem ove materije sa jedne strane uvodi jednoobraznost u način utvrđivanja plata i drugih naknada za zaposlene u organima jedinice lokalne samouprave u Srpskoj.

Osim toga, sa druge strane se daje dovoljno autonomije jedinicama lokalne samouprave da, u skladu sa stepenom ekonomskog razvoja i finansijskim mogućnostima, krećući se u zakonskim rasponima, utvrde visinu cijene rada i platne koeficijente.

“Predloženim zakonskim rješenjem uređuje se način utvrđivanja visine cijene rada za jedinice lokalne samouprave koja je predviđena u trogodišnjem rasponu od 120 do 160 KM. Tim aktom definišu se i rasponi koeficijenata za obračun osnovne plate službenika i namještenika koji se razvrstavaju u platne grupe zavisno od stručne spreme, složenosti poslova, samostalnosti u radu i stepena odgovornosti”, rekla je Jujićeva.

Odredbe ovog zakona, navela je ona, odnose se i na obračun plata zaposlenih u kabinetu gradonačelnika, odnosno načelnika opštine koji nemaju status službenika ili namještenika u smislu Zakona o službenicima i namještenicima u organima jedinice lokalne samouprave.

Isto tako, kaže Jujićeva, zakonom su utvrđena prava koja proističu iz rada i po osnovu rada kao što su pravo na određene naknade, pravo na novčanu pomoć, prava u slučaju prestanka radnog odnosa i druga čija će visina biti utvrđena Posebnim kolektivnim ugovorom.

“Zakonom se utvrđuje obaveza započinjanja pregovora između Ministarstva i reprezentativnih sindikata u oblasti lokalne samouprave za zaključivanje posebnog kolektivnog ugovora u roku od 15 dana od dana stupanja Zakona na snagu, odnosno od 1. januara 2026. godine”, navela je Jujićeva i dodala da će se, ako ne dođe do njegovog zaključivanja u predviđenom roku, primjenjivati odredbe Zakona o radu.

Ona je istakla da se ovaj akt u opštem interesu donosi po hitnom postupku jer se njime stvara pravni okvir za utvrđivanje plata zaposlenih u organima jedinice lokalne samouprave, a koji ne postoji u zadnje dvije godine.

Jujićeva je napomenula da je ovim aktom, između ostalog, predloženo korigovanje donje granice koeficijenata za obračun osnovne plate za radno mjesto vatrogasca-spasioca sa 12,60 na 13,60, zbog složenosti posla koje obavljaju, prenosi Srna.
Nezavisne

Nastavi čitati

Društvo

KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom

Mirza Hadžibegić, direktor Željeznica FBiH, potvrdio je da se intenzivno radi na uspostavljanju linije Sarajevo – Zagreb, preko Doboja, Banjaluke i Novog Grada.
“Postoji zajedničko operativno tijelo, formirano od Vijeća ministara BiH i Vlade Hrvatske, koje tretira neke administrativne procedure koje se odnose na granične prelaze, ali jedna od inicijativa je povezivanje Sarajeva, Banjaluke i Zagreba”, rekao je Hadžibegić.

Kako je dodao, putnički saobraćaj nije profitabilan i u svim zemljama je subvencioniran od države.

“Na linijama od Sarajeva do Čapljine, odnosno Maglaja, imamo subvencije Vlade FBiH. Uspostava novih linija značila bi nove troškove i to je stvar lokalnih zajednica i njihovih potreba”, rekao je Hadžibegić za Avaz.

Nastavi čitati

Aktuelno