Region
Armagedon kuca na vrata Evrope: Ledeni talas se širi

Sniježna oluja “ledeni armagedon”, koja je tokom prethodnih mjeseci paralisala Sjedinjene Države i Kanadu, sada stiže u i Evropu.
Prva na udaru je Velika Britanija, u kojoj su temperature tokom proteklih dana u ozbiljnom padu, a procjenjuje se da će da će u naredna dva dana pasti rekordne količine snega.
Naime, državni hidrometeorološki zavod Velike Britanije najavio je da se očekuje da na teritoriji ostrvske države padne više od 38 centimetara snega.
Više od 100 škola širom Velsa je zatvoreno već sada, a otkazano je najmanje 27 letova sa aerodroma u Bristolu.
Zbog toga su izdata upozorenja za dalje moguće izmene u drumskom i vazdušnom saobraćaju, a očekuje se i da neki ruralni krajevi ostanu bez struje.
Najgore će biti u centralnoj Engleskoj
Prognozira se da će najgore proći centralna Engleska, u kojoj se očekuje da građani ostanu bez interneta i svih ostalih kanala komunikacije.
Sky News piše da meteorolozi predviđaju da bi u Jorkširu na sjeveru Engleske snijeg mogao da pada i 31 sat bez prestanka.
Temperatura izmjerena u utorak uveče, u selu Kinbrejs na sjeveru Škotske u utorak uveče, kada je izmjereno -15,4 stepeni Celzijusa, najniža je ovogodišnja, a očekuje se da će nastaviti da pada.
I dok na jugu Engleske pada snijeg kao posljedica hladnog fronta, na obali Sjevernog mora, tj. na istoku Engleske očekuje se “morski efekat snega”. On nastaje tako što ledena vazdušna masa premiještanjem preko toplije površine Sjevernog mora postane bogata vodenom parom i donese snijeg engleskoj obali Sjevernog mora. Na ovom području očekuje se od dva do pet centimetara snijega.
Ovim povodom se oglasila i portparolka engleskog hidrometeorološkog zavoda Nikol Maksej koja je rekla da se Engleskoj sa sjevera približava “arktički morski vazduh” i da je on taj koji će prouzrokovati sniježno nevrijeme koje će do kraja nedjelje proširiti na teritoriju cijele zemlje.
Upozorenje trećeg nivoa
Agencija za zdravstvenu bezbjednost Velike Britanije izdala je upozorenje o hladnom vremenu trećeg nivoa, što znači da će biti kontaktirani ranjivi i visokorizični ljudi, a zdravstvene službe očekuju naglo povećanje potražnje za njegom.
Savjetuju zagrijavanje domova na najmanje 18 stepeni Celzijusa, posebno za one koji su nepokretni, imaju dugotrajnu bolest ili su stariji od 65 godina.
Zbog toga su, dvije elektrane na ugalj ponovo su počele da proizvode struju, iako su prestale sa radom prije svega nekoliko dana.
Ono što posebno zabrinjava jeste to što meteorolozi nisu sigurni u procjenama i ne mogu da garantuju da se ovaj ledeni talas neće proširiti na ostatak Evrope. Takođe, zahlađenje sa snegom iz Britanije i Skandinavije već se proširilo i do sjevera Njemačke i Poljske, a uz obilni snijeg temperature su opale ispod nula stepeni.
“Ciklon bomba” u decembru paralisala SAD
Inače, “arktički morski vazduh”, koji je sada stigao u Britaniji, u decembru je “posjetio” SAD. Tamošnji meteorolozi su ovoj sniježnoj oluji dali naziv koji vjerno dočarava njenu razornu moć “ciklon bomba”.
Ciklonalna (ciklonska) bomba ili ciklon-bomba je izraz koji se koristi za oluju koja se brzo pojačava, pri čemu dolazi do naglog pada pritiska vazduha, najmanje 24 milibara u 24 sata. Osim vrlo niskih, ponegdje i ekstremnih temperatura, ciklonske bombe donose snijažne vjetrove i oluje.
(SrpskaCafe)
Region
POČEO LOV ZA SEZONSKIM RADNICIMA U Hrvatskoj nude NAJVEĆE PLATE do sada

Potraga za sezonskim radnicima u turizmu u Hrvatskoj počela je nikad ranije, poslodavci nude nikad bolje uvjete, a ako je vjerovati najavama, perjanicahrvatskog gospodarstva ove će godine trebati oko 60.000 sezonskih radnika.
Sigurna plaća (54 posto) i mogućnost smještaja (42 posto) dva su preduvjeta od presudne važnosti prilikom odabira poslodavca, navode pak sezonski radnici, koji na Jadran na rad u sezoni ne dolaze samo iz različitih područja Hrvatske, nego sve više iz cijelog svijeta. Minimalna mjesečna plaća koju ove godine tijekom rada u sezoni očekuju konobari, kuhari, sobarice, recepcionari, prodavači i ostali iznosi u prosjeku 1231 euro neto (oko 9300 kuna), što je čak 30 posto više u odnosu na prošlu godinu.
Većim plaćama naročito se nadaju kuhari, koji smatraju kako minimalna plaća u sezoni za njihov rad ove godine treba iznositi 1540 eura neto ili oko 11.600 kuna.
ISTRAŽIVANJE
Do tih su zanimljivih podataka došli istraživači s portala MojPosao, koji su predstavili rezultate ankete provedene među 500 radnika iz Hrvatske, od kojih je njih 81 posto najmanje jednom radilo u sezoni – bilo tokom školovanja i studija, bilo prije pronalaska posla u struci, u pauzi između stalnih poslova ili u nadi da će u toj “branši” ostati za stalno. Svaki peti ispitanik, pokazalo je istraživanje, izjavio je kako je sezonski posao “baš po njegovoj mjeri” te da mu odgovara takav način rada.
– I naše ranije analize pokazale su kako poslodavci sve ranije kreću u potragu za sezoncima i počinju se za sezonu pripremati na vrijeme.
Neki poslodavci, naročito hotelijeri koji zapošljavaju veći broj tih radnika, počeli su i više ulagati u ljude koji im trebaju. Vidimo prema klijentima u hotelijerstvu kako neki od njih radnicima nude mogućnost da ostanu stalni sezonci, pa tokom “mirovanja” troše dane godišnjeg odmora, a neki dobivaju i bonuse kako bi se vratili. Također, povećava se i broj ugovora za stalno, primjerice, prema informacijama iz jednog hotelijerskog lanca, plan im je broj ugovora za stalno povećati deset do 15 posto u odnosu na prošlu godinu – prepričava Matea Grbac s portala MojPosao. Iako sezona zapravo još nije počela, na tom su portalu od početka godine do sredine marta objavljena već 2802 oglasa za zapošljavanje turističkih djelatnika, dok ih je u cijeloj prošloj godini bilo 10.000. I ta brojka u 2022. godini predstavljala je 17-postotni porast broja oglasa u odnosu na godinu ranije i devet posto više nego rekordne 2019. godine.
– Ove godine u februaru samo u jednom danu imali smo aktivnih oko 1500 oglasa u kategoriji Turizam i ugostiteljstvo, što je iznimno visok broj – otkriva Matea Grbac.
Radnicima koji žele raditi na sezonskim poslovima najvažniji su sigurna plaća i mogućnost smještaja, a tek na trećem mjestu je visina plaće (39 posto). Još manje će u tom “vaganju” između poslodavaca kod kojih žele raditi presudnu riječ imati mogućnost slobodnih dana, radno vrijeme ili ime poslodavca/tvrtke, dok najmanje važnim u tom odabiru smatraju lokaciju radnog mjesta (presudna je za tek 14 posto sezonaca).
BORAVAK NA MORU
Zanimljivo je i da čak 60 posto ispitanika među prednostima sezonskog posla navodi stjecanje novih znanja i vještina kao i mogućnost upoznavanja novih ljudi (50 posto), a tek onda plaću, koja je za polovinu sezonaca ipak viša nego u slučaju cjelogodišnjeg zaposlenja. Njih oko 38 posto raduje se mogućnosti boravka na moru.
Region
Sa tržišta se povlači lijek za olakšavanje disanja

Farmaceutska kompanija “Pliva” iz Hrvatske povlači seriju lijeka “Salbutamol” za olakšavanje disanja zbog sumnje u neispravnost proizvoda.
Kompanija “Pliva”, u saradnji s Agencijom za lijekove i medicinske proizvode Hrvatske, preventivno povlači seriju lijeka “Salbutamol” od pet miligrama po mililitru rastvora za atomizator zbog sumnje u neispravnost u sastavu proizvoda.
Oni su preporučili da pacijenti lijek vrate u apoteku i obrate se svom doktoru radi nastavka terapije. S tržišta se povlače serije predmetnog lijeka – 15015321, 15000522, 15018422, 15036222 i 15036322, navedeno je na sajtu Agencije za lijekove i medicinske proizvode.
“Salbutamol Pliva” rastvor za atomizator koristi se za olakšanje teških simptoma stezanja u prsima, piskanja pri disanju i kašlja ili kod osoba s astmom i nekim drugim oboljenjima disajnih puteva.
Iz ove kompanije navode da pacijenti koji su prethodno koristili ovaj lijek nemaju razloga za zabrinutost.
“‘Pliva’ radi na tome da u apotekama što je prije moguće budu dostupne nove serije lijeka ‘Salbutamol Pliva’ pet miligrama po mililitru rastvora za atomizator”, navodi se u saopštenju.
(Nezavisne novine)
Region
Dva slabija zemljotresa uznemirila Zagrepčane

Dva slabija potresa zatresla su večeras područje Zagreba. Kako javlja EMSC, prvi je bio nešto prije 20 sati i jačine 1,8 prema Rihteru, a drugi oko 20.05 i jačine 1,1 prema Rihteru.
Prema komentarima na stranici EMSC-a, osjetio se u Gračanima, Markuševcu, Šestinama…
“Udarac, kao da je sve propalo, treslo se dvije sekunde”, jedan je od komentara, prenosi 24sata.
-
Banjaluka1 dan ago
HOTEL VISOK 110 METARA Stanivuković poručio da će igradnja Palasa za grad imati VIŠESTRUKI ZNAČAJ
-
Politika1 dan ago
KRALJ NEPROVJERENIH INFORMACIJA: Vukanović “Đokićevog sina” poslao u Emirate
-
Društvo2 dana ago
„Prointeru“ se smiješi državni posao od 37 MILIONA KM
-
Politika3 dana ago
Preliminarni rezultati referenduma u Bijeljini: Koliko je birača glasalo ZA, a koliko PROTIV
-
Uncategorized8 sati ago
Karan smijenio načelnika u Banjaluci i rukovodioce u još četiri policijske uprave
-
Banjaluka2 dana ago
Stanivuković poučio da je priča oko ATP-a ISTORIJSKA ZA BANJALUKU, grad se pozicionira na SVJETSKOJ MAPI i postaje BREND
-
Društvo2 dana ago
ŠKOLUJU SE DA BI SE ZAPOSLILI U EU Čak 6.000 medicinskih radnika napustilo BiH u posljednjih sedam godina
-
Sport1 dan ago
POZNAT NAGRADNI FOND ZA SRPSKA OPET Evo koliko će teniseri zaraditi na turniru u Banjaluci