Connect with us

Svijet

OGROMNO ZAGAĐENJE: U okeanima 171 BILION komada PLASTIKE

– Procenjuje se da više od 170 biliona komada plastike sada pluta u okeanima širom sveta, kažu naučnici, a prenosi Bi-Bi-Si (BBC).
Plastika ubija ribu i druge morske životinje i potrebne su stotine godina da se razgradi na manje štetne materijale.Zagađenje bi moglo da se utrostruči do 2040. ako se ne preduzme ništa, upozoravaju naučnici.

Prošle nedjelje, potpisan je istorijski sporazum pod pokroviteljstvom Ujedinjenih nacija čiji je cilj da zaštiti 30 odsto okeana.

Prethodno je grupa naučnika sprovela analize počevši od 1979. i dodala najnovije podatke koje su prikupile ekspedicije koje po morima postavljaju mreže za prikupljanje plastike.

Podaci o plastici prikupljenoj u mrežama se potom dodaju u matematički model kojim se izračunava globalna zagađenost.

„Više od 170 biliona komada plastike se nalazi u okeanima”, rekao je za Bi-Bi-Si njuz glavni autor studije doktor Markus Eriksen iz Instituta 5 Gajres.

Plastika za jednokratnu upotrebu kao što su boce, ambalaža, oprema za pecanje ili drugi predmeti se vremenom raspadaju na manje komade usljed sunčeve svjetlosti ili mehaničke degradacije.

Divlje životinje poput kitova, morskih ptica, kornjača i riba često mešaju plastiku sa hranom i mogu umrijeti od gladi dok im ispunjava stomake.

Komadi plastike takođe ulaze u vodu za piće, a mikroplastika je pronađena u ljudskim plućima, venama i placenti.

Naučnici kažu da još ne znamo dovoljno o ​​tome da li mikroplastika negativno utiče na zdravlje ljudi.

Koncentracija plastike u okeanima značajno je porasla sa oko 16 biliona komada u 2005. na 171 bilion u 2019.

Doktor Eriksen kaže da naučnici nisu sigurni zašto je tako, ali bi se to moglo objasniti jačim zakonima koji su zamijenjeni dobrovoljnim sporazumima, razbijanjem plastike ili činjenicom da je prikupljeno manje podataka.

Najveća koncentracija plastike trenutno je u Sjevernom moru, dijelu Atlantskog okeana, a velike plutajuće mase plastike uočene su i na Pacifiku.

Autori takođe sugerišu da promenljivi nivoi zagađenja prije 2000. godine mogu biti posljedica efikasnosti sporazuma ili politika koje regulišu zagađenje.

Tokom 80-ih godina nekoliko pravno obavezujućih međunarodnih sporazuma nalagalo je zemljama da prestanu da odbacuju plastiku u okeane, kao i da očiste određene količine.

Kasnije su uslijedili dobrovoljni sporazumi za koje autori kažu da su možda bili manje efikasni i mogli bi da objasne porast plastike od oko 2000. nadalje.

Autori tvrde da se rješenja moraju usredsrediti na smanjenje količine proizvedene i korišćene plastike, umjesto na čišćenje okeana i recikliranje jer je manje vjerovatno da će to zaustaviti tok zagađenja.

(Glas Srpske)

Svijet

ODJEKUJU EKSPLOZIJE KOD BAGDADA: Jedna osoba poginula, više ranjeno

Serija eksplozija prosto je raznijela štab iračkog Narodnog fronta za mobilizaciju 50 kilometara južno od Bagdada.

Serija eksplozija prosto je raznijela štab iračkog Narodnog fronta za mobilizaciju 50 kilometara južno od Bagdada, svega nekoliko sati pošto su pripadnici proiranskih milicija lansirali dronove ka izraelskog vazduhoplovnoj bazi nedaleko od Elijata. Prema prvim informacijama najmanje jedna osoba je poginula, a više ranjeno u napadu. Vašington i Jerusalim odbacuju odgovornost.

Najmanje jedan pripadnik Narodnog fronta za mobilizaciju, proiranske milicije koja se nalazi u sastavu iračkih oružanih snaga, je poginuo, dok je desetak ranjeno u napadu neidentifikovanih aviona na bazu ovih snaga kod Bagdada, javljaju mediji u Iraku.

Iračke milicije su, odmah, za napad optužili Amerikance, koji su, jednako brzo, odgovorili da ”koalicione snage u Iraku nemaju nikakve veze sa ovom akcijom”.

Odmah zatim, umiješanost u ovaj napad negirale su i vlasti u Jerusalimu. Proiranske milicije su, istovremeno, najavile osvetu ”bilo kome ko se usudio da pokrene ovakav napad”.Narodni front za mobilizaciju, koji broje oko 200.000 boraca je, tokom prvih mjeseci rata u Pojasu Gaze, u 107 navrata napadao baze u kojima se nalaze američki vojnici, ali su akcije prestale kada je Pentagon zaprijetio žestokim protivudarima.

Izraelske vlasti se, za sada, nisu oglašavale o ovom napadu, ali su oficiri iračkog ratnog vazduhoplovstva naveli da su letjelice, koje su ispalile projektile na bazu proiranske milicije, najverovatnije doletjele iz pravca Jordana. Vođa iračkog Narodnog fronta za mobilizaciju Abu Fadak el Muhamadavi je, rame uz rame sa prvim čovjekom palestinskog Islamskog džihada Zijadom el Zahalehom u Teheranu prisustvovao sahrani trojice generala Revolucionarne garde ubijenih u izraelskom napadu na konzulat u Damasku.

Abu Fadak, koga je iranska novinska agencija Tasnim opisala kao lidera 200.000 boraca u Iraku, navodno je obećao da će njegove snage ponijeti dio tereta osvete Izraelcima. Skladišta municije Abu Fadakovih snaga kod Bagdada eksplodirala su svega dan pošto su izraelski avioni sa tri projektila uništili radar iranskih protivvazdušnih snaga, raspoređenih kod Isfahana kako bi štitili tamošnje nuklearno postrojenje. Iran je, pak, objavio da je vojna baza u Isfahanu napadnuta dronovima lansiranim sa lokacije unutar Irana, zbog čega nema namjeru da pokreće novi osvetnički napad protiv Izraela.

Tokom prvog direktnog napada Irana na Izrael, 13. aprila, na dve izraelske vazduhoplovne baze lansirano je nekoliko stotina projektila i bespilotnih letjelica, od kojih je nekoliko uspjelo da probije odbranu i ošteti pistu i transportni avion C-130 ”herkules”.

Sjedinjene Američke Države, čije su se diplomate silno trudile da obe strane ubijede da obustave talas osvetničkih napada, su poslije izraelske akcije u Iranu ocijenile da su ovakve operacije okončane.

Irački premijer Mohamed Šia el Sudani se već nedjelju dana nalazi u Vašingtonu, gde je od američkih zvaničnika zatražio da izvrše pritisak na Izrael kako bi se okončao rat u Pojasu Gaze.

Nastavi čitati

Svijet

SAD POVLAČI SVOJE TRUPE IZ NIGERA: do sporazuma došlo nakon državnog udara

SAD su obavijestile vladu Nigera da su pristale na njen zahtjev za povlačenje američkih trupa iz te zapadnoafričke zemlje, rekla su tri neimenovana američka zvaničnika za Vašington post.

Visoki zvaničnik Stejt departmenta rekao je da je premijer Nigera zatražio od Vašingtona da povuče trupe iz te zemlje i da su se SAD sa tim saglasile.

– Dogovorili smo se da u roku od nekoliko dana počnemo razgovore o tome kako da razvijemo plan za povlačenje trupa – rekao je visoki zvaničnik.

Šta znači sporazum?
Odluka je donijeta u petak, na sastanku zamjenika američkog državnog sekretara Kurta Kembela i premijera Nigera Alija Lamina Zejnea. Taj sporazum će označiti povlačenje više od 1.000 američkih vojnika iz Nigera i dovesti u pitanje status američke vazdušne baze vrijedne 110 miliona dolara

To je kulminacija prošlogodišnjeg vojnog udara u Nigeru u kojem je zbačena demokratski izabrana vlada u toj zemlji i uspostavljena vladavina vojne hunte koja je američko vojno prisustvo proglasila “nezakonitim”.

Za američke zvaničnike koji su bazu u Nigeru smatrali za važno sredstvo za borbu protiv terorizma, sporazum o povlačenju predstavlja značajan korak nazad, ocjenjuje Vašington post.

U Nijamej stiglo 100 ruskih vojnih instruktora

Zvaničnici Nigera optužili su SAD da pokušavaju da diktiraju da ta zapadnoafrička nacija nema nikakve veze sa Iranom, Rusijom ili drugim protivnicima SAD.

Niger, vojska
FOTO: ISSFOU DJIBO/EPA

Stotine demonstranata okupilo se u Nijameju prošlog vikenda pozivajući američke trupe da napuste Niger, nakon što je vlast dodatno promijenila svoju strategiju okončanjem vojnog sporazuma sa SAD i dobrodošlicom ruskim vojnim instruktorima, piše Index.

Osam državnih udara u zapadnoj i središnjoj Africi tokom četiri godine, uključujući Burkinu Faso, Mali i Niger, podstaklo je rastuću zabrinutost zbog demokratskog nazadovanja u regionu, navodi portal. Iz Nigera su se ranije povukle francuske trupe koje su u protekloj deceniji predvodile protivterorističke operacije protiv ekstremističkih grupa u regionu.

Najmanje 100 ruskih vojnih instruktora stiglo je prošle sedmice u glavni grad Nigera, Nijamej.

Nastavi čitati

Svijet

KAKAV PARADOKS! Porodica Kenedi podržala Bajdena PROTIV KENEDIJA

Predsjednik SAD Džozef Bajden rekao je da je nevjerovatno počastvovan time što je njegovu kandidaturu za novi mandat u Bijeloj kući podržalo više od deset članova porodice Kenedi, čiji je član Robert F. Kenedi Mlađi nezavisni kandidat u trci za novog lidera Sjedinjenih Država.

Na predizbornom mitingu u Filadelfiji, dok su s njim na bini bili braća i sestre njegovog rivala, Bajden je govorio o nasljeđu porodice Kenedi i njenom uticaju na političke prilike u SAD, te njihovom uticaju na njegov politički život, ističući da su nekadašnji senator i državni tužilac Robert F. Kenedi i Martin Luter King Mlađi “jedina dva politička heroja koja je imao tokom odrastanja”, prenio je “Blumberg”.

“Uvijek se pitam šta bi oni uradili u teškim trenucima”, rekao je Bajden i dodao da njihove biste drži u Ovalnoj sobi.

Sestra nezavisnog kandidata Keri Kenedi predstavila je Bajdena na filadelfijskom skupu rekavši da postoje samo dva kandidata koja imaju šanse za trijumf na izborima, a potom osula paljbu na Donalda Trampa, okrivljujući ga i za širenje teorije zavjera o klimatskim promjenama, vakcinama i izbornoj krađi 2020. godine.

Iako nije spominjala ime svog brata, jasno je bilo da se obraćala i njemu na temu vakcina, budući da je on poznat po svojim antivakserskim stavovima.

Keri su se na bini pridružili i Ketlin Kenedi Taunsend, bivša zamjenica guvernera Merilenda, reditelj Rori Kenedi, nekadašnji kongresmen Džo Kenedi Drugi, Kristofer Kenedi i Maksvel Kenedi Stariji.

Na javnu podršku Kenedijevih demokratskom kandidatu reagovao je i Robert F. Kenedi navevši vodu na svoju vodenicu – objavio je na Iksu da mu je drago što su članovi njegove porodice aktivni pošto je to porodična tradicija.

“Podijeljeni smo u mišljenjima, ali ujedinjeni u ljubavi jedni prema drugima. Vjerujem da ovakva može biti i Amerika. Možemo li da se ne slažemo, a da ne mrzimo svoje protivnike? Možemo li da vratimo uljudnost i poštovanje u javni diskurs? Mislim da možemo”, napisao je Kenedi Mlađi, prenosi RT Balkan.

Inače, ankete sugerišu da će Kenedijeva kandidatura uticati na Bajdenove glasače. Ipsosovo martovsko istraživanje pokazalo je da su Kenedijevi glasači najprije žene, neopredijeljeni glasači, ali i oni nezadovoljni politikama Trampa i Bajdena. Upravo ove glasačke grupe bile su presudne za Bajdenov trijumf 2020. godine, prenosi ATV.

Takođe, u javnosti postoji velika podrška tandemu predsjednik Tramp – potpredsjednik Kenedi, što je treći kandidat demantovao riječima da je protiv nekadašnjeg šefa Bijele kuće, ali je dodao i da Bajden ne može da pobijedi na izborima.

Nastavi čitati

Aktuelno