Connect with us

Svijet

Bajden se oglasio povodom srušenih neidentifikovanih letećih objekata

Predsjednik SAD Džo Bajden održao je konferenciju za medije na kojoj se osvrnuo na temu špijunskih balona koji su oboreni iznad Amerike.

Tokom razgovora s medijima, Bajden je rekao kako preliminarni obavještajni podaci pokazuju kako su balonima, odnosno nepoznatim letećim objektima, najvjerovatnije upravljale privatne kompanije ili istraživačke institucije, a ne Kina.

Povezani sa privatnim kompanijama
– Trenutna procjena obavještajne zajednice je da su ova tri objekta najvjerovatnije bili baloni povezani s privatnim kompanijama i istraživačkim institucijama koje proučavaju vremenske prilike ili sprovode druga naučna istraživanja – rekao je Bajden.

– Ipak, detalji istrage tek će se znati u narednim mjesecima. Još ne znamo tačno šta su bila ova tri objekta, ali ništa trenutno ne ukazuje na to da su povezani s kineskim programom špijunskih balona ili da su to bili nadzorni objekti iz bilo koje druge zemlje – poručio je prvi čovjek SAD.

Revizija procedura
Takođe, Bajden je na konferenciji za medije objasnio kako je donio odluku da savjetnik za nacionalnu sigurnost Džejk Salivan vodi međuagencijski tim za reviziju procedura, a koji bi trebao razviti oštrija pravila za praćenje i potencijalno obaranje nepoznatih letećih objekata.

– Ova pravila bi pomogla da se napravi razlika između onih za koje postoji vjerovatnoća da predstavljaju sigurnosne rizike koji zahtijevaju akciju – dodao je Bajden, prenosi Avaz.

Svijet

ZASTRAŠUJUĆE! Šumski požari u 2024. uništili područje VEĆE OD INDIJE!

​Između marta 2024. i februara 2025., globalni šumski požari zahvatili su područje veličine najmanje 3.7 miliona kvadratnih kilometara – područje veće od Indije – prema istraživanju tima međunarodnih naučnika.
Ta brojka označava smanjenje od deset odsto prosječne godišnje spaljene površine u posljednje dvije decenije. Međutim, zbog povećanja šumskih požara koji se javljaju u šumama bogatim ugljikom, emisije CO2 koje su rezultat tih požara bile su gotovo deset odsto iznad prosjeka.

Jedan autor studije objašnjava da takav trend ukazuje na scenario u kojem ćemo doživjeti “sve veći obim i jačinu požara u globalnim šumama, koje su bogate ugljikom”, u poređenju s požarima u biomima travnjaka manje bogatim ugljikom.

Najveći porast spaljene površine i emisija ugljika tokom sezone šumskih požara bio je u kanadskim borealnim šumama, vlažnim tropskim šumama u regiji Amazone, suhim šumama Čikuitano u Boliviji i Seradu – tropskoj savani u centralnom Brazilu, prenosi “Geographical”.

Nastavi čitati

Svijet

UŽAS U RUMUNIJI: Na kocki izgubio novac namijenjen liječenju supruge oboljele od raka, pa se ZAPALIO NA SRED ULICE

Stravične scene odigrale su se sinoć u Temišvaru, a svemu je prehodila svađa bračnih partnera.

Mladić od 26 godina zapalio se nasred ulice, a zatim, dok je bio zahvaćen plamenom, ušao u dvorište Onkološke klinike, gdje je bila hospitalizovana njegova supruga, javlja Antena Observator.

Svađa s partnerkom navodno je bila stvarni razlog zbog kojeg je mladić pribjegao ovom očajničkom činu.

Nakon što je saznala da je suprug prokockao novac pozajmljen za njeno liječenje, žena je odlučila da ga napusti.

Na kocki izgubio novac namijenjen liječenju supruge oboljele od raka, pa se zapalio nasred ulice.

Obuzet sramotom i očajem, muškarac se bez razmišljanja zapalio.

Nakon što je to uradio, ušao je u dvorište bolnice u kojoj se liječi njegova supruga, gde je nastao opšti haos, prenosi Telegraf.

– Ušao je čovjek u plamenu s ulice. Čuli smo vrisku u dvorištu. Odmah smo sišli u bolničko dvorište. Vidjeli smo ga kako gori. Odmah smo preduzeli mjere gašenja pomoću aparata za gašenje požara. Pokušali smo da smirimo njegovu suprugu i njega – izjavila je doktorka Tatijana Hagau, ljekarka koja ga je spasila.

Sa opekotinama koje zahvataju 20 odsto površine tijela, mladić je hitno prebačen u bolnicu.

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP O SLANJU “TOMAHAVKA” UKRAJINI: Imamo ih mnogo, ali su nam potrebni

Američki predsjednik Donald Tramp, povodom mogućnosti isporuke Ukrajini raketa dugog dometa “tomahavk”, izjavio da su one potrebne i SAD.

Tramp dodao da će se s predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom vjerovatno sastati u naredne dvije nedjelje.

U razgovoru s novinarima u “Bijeloj kući”, američki predsjednik je potvrdio da će se prije toga ministri spoljnih poslova dvije zemlje Marko Rubio i Sergej Lavrov dogovoriti da se sastanu malo prije toga, prenosi “Sky news”.

Tramp je povodom mogućnosti isporuke Ukrajini raketa dugog dometa “tomahavk” rekao da su one potrebne i SAD.

“Rakete ‘tomahavk’ su nam potrebni i za Sjedinjene Američke Države. Imamo ih mnogo, ali su nam potrebne. Ne možemo da iscrpljujemo našu zemlju. Ne znam šta možemo da uradimo povodom toga”, rekao je Tramp.

Naveo je i da će u petak, na sastanku u “Bijeloj kući”, obavijestiti ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog o razgovoru sa Putinom.

“Imamo problem, njih dvoje se ne slažu baš najbolje”, dodao je Tramp, navodeći da to zahtijeva odvojene sastanke.

Priznao je da je vjerovao da će se sa ratom u Ukrajini “lakše nositi zbog svog odnosa sa predsjednikom Putinom”, prenosi “b92”.

Nastavi čitati

Aktuelno