Connect with us

Politika

“BANDITI PRIVILEGOVANI, PENZIONERI KAŽNJENI”! Stanivuković podnio inicijativu Ustavnom sudu (VIDEO)

Gradonačelnik Banjaluke i predsjednik PSS Draško Stanivuković saopštio je da je danas podnio inicijativu za ocjenu ustavnosti Zakona o zdravstvenom osiguranju pred Ustavni sud Republike Srpske, navodeći da je riječ o diskriminatorskom zakonu kojim se oko 10 hiljada penzionera dovodi u neravnopravan položaj.

Radi se o penzionerima koji su veći dio radnog vijeka proveli u inostranstvu, a koji prema novom zakonu moraju izdvajati više od 10 odsto za zdravstveno osiguranje ukoliko žele da se liječe u zdravstvenim ustanovama Republike Srpske.

Stanivuković je poručio da je riječ o zakonu koji nije u skladu sa Ustavom Republike Srpske.

– Ne dolazimo ovdje kada nismo sigurni da smo u pravu. Ovaj zakon je diskriminatorski jer jedne građane stavlja u jedan, a druge u potpuno drugačiji položaj. Imate oko 10 hiljada penzionera koji moraju plaćati preko 10 odsto za zdravstveno osiguranje, dok ostali penzioneri izdvajaju jedan odsto. Kako je moguće da ista kategorija građana bude tretirana različito – rekao je Stanivuković.

On je istakao da član 37 Ustava Republike Srpske jasno definiše da se zdravstveno osiguranje za starija lica, djecu i trudnice finansira iz javnih izvora, odnosno iz budžeta.

– Ako Ustav kaže da se zdravstveno osiguranje za penzionere finansira iz javnih izvora, onda je i jedan odsto neustavan, a kamoli 10,2 odsto za određene kategorije penzionera – naveo je on.

Stanivuković je rekao da su mnogi od tih ljudi bili prinuđeni da napuste Republiku Srpsku zbog rata, siromaštva i teških životnih okolnosti, te da im država sada praktično poručuje da nisu dobrodošli.

– Ti ljudi su otišli kada su bili mojih godina, radili po Njemačkoj i drugim zemljama, a sada kada žele da se vrate u svoju zemlju i provedu starost ovdje, država im kaže da moraju plaćati dodatne namete. Em tjeraju mlade, em ne daju ljudima ni da se vrate u poznim godinama – poručio je Stanivuković.


Posebno je kritikovao vlast zbog, kako tvrdi, privilegovanog odnosa prema krupnom kapitalu i tajkunima.

– Dok penzionerima uzimaju jedan ili deset odsto, pojedini tajkuni i ljudi bliski vlasti dobijaju pomoć države, fondova i institucija. To je morbidna politika – rekao je predsjednik PSS-a.

On je najavio da će Pokret Sigurna Srpska nastaviti pravnu i političku borbu protiv spornih zakona, te poručio da će svaki penzioner kojem je, kako kaže, nezakonito uziman novac biti obeštećen.

Stanivuković je uputio i oštre kritike na račun ministra zdravlja Alen Šeranić, navodeći da je predloženi zakon o zdravstvenom osiguranju predviđao enormno povećanje participacija za pojedine medicinske zahvate.

– Ne možete građanima koji jedva preživljavaju uvoditi participacije od po 3.000 maraka za operacije. To nije socijalna politika, to je udar na narod – rekao je Stanivuković.

Govoreći o izmjenama Zakona o socijalnoj zaštiti, on je naveo da su posebno ugroženi roditelji djece sa poteškoćama u razvoju.

– Roditelji njegovatelji moraju biti najzaštićenija kategorija društva. Ne možete ograničavati prava roditelja starosnom granicom od 65 godina, jer dijete sa poteškoćama ne ozdravi kada napuni 30 godina – rekao je Stanivuković.

Na kraju je poručio da će opozicija zajedno sa građanima nastaviti proteste i pravnu borbu protiv, kako je naveo, “nakaradnih zakona”.

– Ovakvi zakoni ne smiju postojati u Republici Srpskoj i zato moramo učiniti sve da oni koji ih donose više nikada ne dobiju povjerenje građana – zaključio je Stanivuković.
Banjaluka24

Politika

KARAN HOSPITALIZOVAN NA UKC RS! Stigli prvi zvanični detalji

Predsjednik Republike Srpske Siniša Karan hospitalizovan je danas, 08.06.2026. godine u prijepodnevnim časovima, u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske, gdje je primljen radi obavljanja ranije zakazanih kontrolnih medicinskih pregleda koji su dio redovnog zdravstvenog nadzora.

Iz UKC Republike Srpske potvrđeno je da je predsjednik Karan stabilnog zdravstvenog stanja, te da se radi isključivo o rutinskim i unaprijed planiranim pregledima.

Kako je navedeno, nakon završenih medicinskih kontrola, predsjednik Republike Srpske Siniša Karan vratiće se svojim redovnim i institucionalnim obavezama.

Ovaj pregled dio je standardnih procedura redovne medicinske kontrole nosilaca najviših javnih funkcija.

Nastavi čitati

Politika

REVIZORI „ČEŠLJALI“ RAD VLADE RS: Tri ministarstva dobila primjedbe, najviše problema sa zapošljavanjem i ugovorima

Od 16 ministarstava u Vladi Republike Srpske, samo njih tri nisu imala pozitivna mišljenja i o finansijskim izvještajima i o usklađenosti za prošlu godinu od strane Glavne službe za reviziju javnog sektora RS.

Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite

Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite kojim rukovodi Radan Ostojić dobilo je pozitivno mišljenje o finansijskim izvještajima i pozitivno mišljenje o usklađenosti.

Ministarstvo finansija

Ministarstvo finansija na čijem čelu je Zora Vidović dobilo je pozitivno mišljenje o finansijskim izvještajima i pozitivno mišljenje o usklađenosti uz skretanje pažnje uz mišljenje o usklađenosti.

“Članom 42. stav (2) Zakona o državnim službenicima propisano je da Vlada Republike Srpske imenuje vršioce dužnosti na period od 90 dana bez sprovođenja postupka javne konkurencije, s tim da se za isto radno mjesto akt o postavljenju može donijeti još najviše dva puta uzastopno. Vlada Republike Srpske je aktima o postavljenju imenovala devet vršioca dužnosti pomoćnika ministra, Sekretara Ministarstva i rukovodioca Centralne jedinice za harmonizaciju na period od 90 dana, s tim da su za navedena radna mjesta akti o postavljenju doneseni više puta u odnosu na zakonom propisani period”, piše u reviziji.

Ministarstvo unutrašnjih poslova

Pozitivno mišljenje o finansijskim izvještajima i o usklađenosti je dobilo i Ministarstvo unutrašnjih poslova kojim rukovodi Željko Budimir.

Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju

Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju na čijem je čelu Zlatan Klokić je dobilo takođe pozitivno mišljenje o finansijskim izvještajima, ali je ipak uz pozitivno mišljenje o usklađenosti skrenuta pažnja zbog postavljanja dva pomoćnika na mjesto vršioca dužnosti do 90 dana više puta od dva, koliko je zakonom propisano.

Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje

Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje na čijem čelu je trenutno Draga Mastilović (koji 2025. godine nije ni bio ministar jer je tada bio Siniša Karan, trenutni predsjednik RS) je dobilo pozitivna mišljenja o finansijskim izvještajima uz skretanje pažnje uz pozitivno mišljenje o usklađenosti isto zbog imenovanja pomoćnika ministara na period od 90 dana više od dva puta.

Ministarstvo pravde

Za 2025. godinu je Ministarstvo pravde na čijem je čelu Goran Selak dobilo pozitivno mišljenje o finansijskim izvještajima i o usklađenosti.

Ministarstvo porodice, omladine i sporta

Ministarstvo porodice, omladine i sporta kojim je prošle godine rukovodila Selma Čabrić, a trenutno Irena Ignjatović, dobilo je za prošlu godinu pozitivno mišljenje o finansijskim izvještajima, te mišljenje sa rezervom o usklađenosti.

“Ministarstvo je u toku 2025. godine angažovalo pet izvršilaca po osnovu povećanog obima posla na period duži od šest mjeseci, što nije u skladu sa članom 50. stav (3) tačka b) Zakona o državnim službenicima”, piše, između ostalog, u reviziji ovog ministarstva.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede kojim rukovodi Anđelka Kuzmić dobilo je oba pozitivna mišljenja, uz skretanje pažnje uz mišljenje o usklađenosti isto zbog postavljanja vršioca dužnosti pomoćnika ministara više od dva puta.

Ministarstvo trgovine i turizma

Ministarstvo trgovine i turizma na čijem je čelu 2025. godine bio Denis Šulić, a sada je Ned Puhovac, dobilo je oba pozitivna mišljenja, ali je skrenuta pažnja u oba izvještaja.

“Ministarstvo je izvršilo evidentiranje dobitaka od prodaje imovine i primitke od prodaje zemljišta u iznosu od 556.795 KM po osnovu odluka Vlade Republike Srpske o načinima i uslovima prodaje nepokretnosti u svojini Republike Srpske neposrednom pogodbom u svrhu kompletiranja građevinske parcele i zaključenih ugovora. Nepokretnosti koje su bile predmet prodaje nisu bile u poslovnim evidencijama Ministarstva”, piše, između ostalog, u reviziji.

Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju

Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju (Bojan Vipotnik) je dobilo pozitivno mišljenje o finansijskim izvještajima za prošlu godinu, ali mišljenje sa rezervom o usklađenosti.

“Ministarstvo je u toku 2025. godine angažovalo dva izvršioca po osnovu povećanog obima posla na period duži od šest mjeseci, što nije u skladu sa članom 50. stav (3) tačka b. Zakona o državnim službenicima. Takođe, po osnovu ugovora o djelu angažovani su izvršioci za poslove koji predstavljaju redovnu djelatnost poslodavca, što nije u skladu sa članom 205. stav (1) Zakona o radu”, piše u reviziji.

Ministarstvo privrede i preduzetništva

Mišljenje sa rezervom o finansijskim izvještajima za 2025. godinu je dobilo Ministarstvo privrede i preduzetništva na čijem je čelu tada bio Vojin Mitrović, a sada je Radenko Bubić.

Mišljenje o usklađenosti je pozitivno.

“Prihodi po osnovu usklađivanja vrijednosti finansijske imovine potcijenjeni su u iznosu od 161.159 KM, za koliko su precijenjeni ostali neporeski prihodi, jer je naplata sredstava iz stečajne mase evidentirana kao ostali neporeski prihod, iako ista predstavlja namirenje potraživanja po osnovu ranije korigovanih datih plasmana, što nije u skladu sa članom 74. stav 1) Pravilnika o računovodstvu, računovodstvenim politikama i računovodstvenim procjenama za budžetske korisnike”, navodi se u reviziji.

Ministarstvo uprave i lokalne samouprave

Ministarstvo uprave i lokalne samouprave kojim rukovodi Senka Jujić dobilo je oba pozitivna mišljenja, s tim da im je uz mišljenje o usklađenosti skrenuta pažnja.

“Vlada Republike Srpske je aktima o postavljenju imenovala pomoćnika ministra za Resor lokalne samouprave i glavnog upravnog inspektora na period od 90 dana, s tim da su za navedena radna mjesta akti o postavljenju doneseni više od dva puta”, ističe se u reviziji.

Oba pozitivna mišljenja je dobilo Ministarstvo prosvjete i kulture na čijem je čelu Borivoje Golubović, kao i Ministarstvo saobraćaja i veza (Zoran Stevanović), Ministarstvo energetike i rudarstva (Petar Đokić), te Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite (Alen Šeranić).

Nastavi čitati

Politika

POTPUNO LUDILO! Psihički nestabilni Vukanović POPLJUVAO I SDS, narod mu poručio “TI SI IGRAČ SNSD-a!”

Politički cirkus u Republici Srpskoj dotakao je samo dno, a glavni klovn u toj predstavi ponovo je Nebojša Vukanović. Čovjek koji iza sebe nema ni legitimne organe stranke, ni funkcionalne odbore na terenu, a očito ni mrvu političke pameti, drznuo se da javno kroji sudbinu i određuje kandidate jedne potpuno druge, ozbiljne i samostalne političke partije!

U svom prepoznatljivom naletu mesijanskog kompleksa i neviđene političke drskosti, Vukanović je na društvenim mrežama bez ikakvog stida poručio:

“Nakon svega Blanuša ne može biti kandidat, jer je nepouzdan i neiskren, potpuno je srozao svoj i ugled SDS-a, i mora se povući u koristi Milana Milićevića ili  Dr Ljubiša Petrović, koji bi vratili elan u narodu i mogu da pobijede.”

Potpuna psihička nestabilnost: Napao sve oko sebe, osim sopstvenog ega

Ovakav bezobrazluk jasno dokazuje da Vukanović više ne kontroliše ni svoje izjave ni svoje postupke, pokazujući hroničnu psihičku nestabilnost. Njegovi svakodnevni histerični ispadi pokazuju čovjeka koji je potpuno izgubio kompas – bjesomučno je napao bukvalno sve političke aktere unutar opozicije, popljuvao svakog potencijalnog partnera, dok jedino sebe vidi kao bezgriješnu političku vertikalu. Ova bolesna sujeta, političko sljepilo i bjesomučni napadi na sve oko sebe osim na samog sebe, direktno uništavaju bilo kakvu šansu za zajednički nastup protiv vlasti.

Gnijev naroda u komentarima: “Vukane, povuci ručnu, nisi ti nikakav ‘tata-mata’!”

Da je Vukanović prešao svaku granicu i da građani više ne nasjedaju na njegovu jeftinu galamu i manipulacije, bjelodano pokazuju komentari ogorčenih čitalaca koji su ga bukvalno sahranili na njegovoj sopstvenoj stranici. Narod je prozreo ovu jeftinu igru, pa mu poručuju:

“Vukan umislio da je tata mata, pa da osim u svojoj partiji treba da odlučuje šta treba da rade i ostali samostalni politički subjekti. Vukane povuci ručnu”

U gomili gnjevnih komentara, čitaoci mu otvoreno poručuju da se urazumi jer svojim soliranjem direktno radi prljav posao za aktuelnu vlast:

“VUKANE,,UOZBILJI SE, NE MOZES TI DA ODREĐUES U IME SDS a. Ili se složi ili (PROBAJ TAKO DODIKU DA PREDLOŽIŠ??)”

Maske su pale: Vukanović je najkorisniji igrač SNSD-a!

Nakon ovog skandaloznog uplitanja u unutarstranačke stvari SDS-a, sve maske su pale. Postavlja se ključno pitanje: za koga zapravo igra Nebojša Vukanović? Dok se kune u borbu protiv sistema, on svojim suludim potezima, ucjenama i sijanjem razdora servira pobjedu Miloradu Dodiku na tacni.

  • Nema partijsku infrastrukturu, ali bi da komanduje tuđom.

  • Nema politički kapacitet, ali ima bolesnu ambiciju da kroji liste najvećoj opozicionoj stranci.

  • Gura opoziciju u propast unoseći razdor u momentu kada je jedinstvo najpotrebnije.

Svojim ponašanjem, konstantnim blaćenjem partnera i odbijanjem bilo kakvog kompromisa, Vukanović je i zvanično postao glavni razbijač opozicije. Sve ukazuje na to da je Vukan zapravo najkorisniji igrač SNSD-a unutar opozicionih redova, ubačen sa zadatkom da minira svaki dogovor i omogući režimu laku pobjedu. Narod ga je pročitao, a SDS ga je izbaco ga iz svih kombinacija!

Banjaluka24

Nastavi čitati

Aktuelno