Connect with us

Banjaluka

BANJALUKA BLISTA! Obnovljeno ŠEST kultnih SPORTSKIH igrališta, Stanivuković prezadovoljan

Grad zelenila, grad sporta, grad kulture, sve su to sinonimi za najveći grad Srpske, ali i česte političke floskule. Da Banjaluka zaista jeste grad sporta i da to nije još samo jedna izlizana fraza, potvrdio je radom i djelima prvi čovjek grada Draško Stanivuković.

“Završili smo renoviranje i šestih u nizu sportskih terena u našem gradu! Projektom vrijednim 200 000 KM realizovali smo modernizaciju terena, zaštitnih ograda i pratećih objekata i na taj način ovim kultnim terenima, nakon više od 40 godina, vratili stari sjaj”, izjavio je gradonačelnik Banjauke prilikom završetka radova na popularnom igralištu “K4”.

U samo kratkom periodu obnovljeni su Sokolsko igralište, tereni “K4”, sportsko igralište kod PMF, dva terena u parku „Mladen Stojanović“, igralište u Kočićevom vijencu, a izgrađene su i dvije nove sportske dvorane – jedna kod parka „Mladen Stojanović“ a druga u naselju Lauš, kod Osnovne škole „Sveti Sava“.

TERENI KOD “SOKOLSKOG DOMA”

Nakon što je aktuelna gradska administracija prvo “odbranila” Sokolski dom i vratila ga u vlasništvo Grada, donesena je i odluka da se rehabilituje staro, zapušteno igralište za koje mnoge Banjalučane veži lijepe uspomene.

Početkom jula zablistao je potpuno obnovljen sportsko – rekreativni kompleks u dvorištu banjalučkog Sokolskog doma sa terenima za rukomet, mali fudbal i basket, zonom za stoni tenis, trim stazom oko terena, teretanom na otvorenom, kao i tribinama.

“Mali Borčev teren je bio duh, sentiment, suština naše Banjaluke. Tu se se okupljale sve generacije a onda su počele da se grade zgrade i taj teren je nestao. Smatramo da je ovaj novizgrađeni teren prava alternativa za takvo nešto. Mnogim generacijama će koristiti”, rekao je Stanivuković na otvaranju Sokolskog najavivši i otvaranje prve sportske gimnazije u Banjaluci koja bi bila smještena u Sokolskom domu.

SPORTSKI TERENI KOD PMF-a

Sportsko igralište kod Prirodno-matematičkog fakulteta godinama je čekalo na obnovu, a dobilo je na radost rekreativaca i sportista potpuno novo ruho početkom oktobra.

“Nekako nam je smetalo da je ovo igralište u blizini Parka „Mladen Stojanović“, bilo godinama gotovo prazno i zapušteno. Prepoznali smo to i uložili 110.000 KM da obnovimo teren, i odbojkaški, košarkaši i fudbalski, da uradimo hortikulturu i da zamijenimo sve ono što je bilo potrebno. U principu, izgradili smo novo igralište, koje će biti i na korist studenata i zaposlenih na PMF-u, ali i svih drugih sugrađana”, poručio je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.

Podršku za ovaj važan projekat dali su i zaposleni PMF-a.

“Vjerujem da će ovaj teren dobiti svoju prvobitnu funkciju, sportsko-rekreativnu, gdje će zajedno uz naše studente i radnike ovdje da se pridruži i veliki broj djece, omladinaca i odraslih koji se bave sportom i koji vole sport. Terene koriste i učenici Građevinske škole. Zaista, ovdje sada sve lijepo izgleda”, naglasila je Aleksandra Petrašević u ime dekana Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Banjaluci.

TERENI U PARKU MLADEN STOJANOVIĆ I IGRALIŠTE U KOČIĆEVOM VIJENCU

U okviru porojekta obnovljeno je i zapošteno igralište u banjalučkom naselju Kočićev vijenac i to po svjetskim standardima. U pitanju je multifunkcionalno sportsko igralište sa fudbalskim i košarkaškim terenima i to sa podlogama koje su u rangu onima na kojima se igra US Open i koje pružaju potpunu bezbjednost za sve rekreativce.

U Parku “Mladen Stojanović” mališani su dobili najveće i najskuplje igralište u koje je uloženo gotovo milion KM.

Namijenjeno je za djecu uzrasta od tri do 15 godina, a prostire se na površini od 1.500 kvadratnih metara. Sastoji se od 12 kula različitih visina, koje su međusobno povezane visokim adrenalinskim okruglim mostom ukupne dužine od 24 metra i „zip lajnom“ dužine 22 metra.

Takođe, obnovljeno je i postojeće igralište, te obogaćeno dodatnim sadržajima za igru i sa novim čine pravi raj za mališane.

U okviru velike rekonstrukcije parka „Mladen Stojanović“, na koju je Banjaluka čekala gotovo pet decenija, obnavljena je trim staza u dužini od 1.200 metara. Sa trim stazom i dva dječja igrališta Banjalučani su dobili zabavni park – tzv. „fun park“ poput onih u Beogradu, Beču, Zagrebu.

TERENI “K4”

Završetnkom obnove sportskih terena “K4” završen je i realizacija projekta modernizacije šest kultnih banjalučkih sportskih terena po kojima je prepoznatjiva, a za koji je Grad izdvojio 200.000 KM.

Direktor „Studentskog centra „Nikola Tesla“ i odbornik SNSD u Skupštini Grada Dragoslav Topić kazao je prilikom otvaranja obnovljenih terena da je nakon 40 godina došlo do kompletne rekonstrukcije terena kod „K4“.

“Hvala svima koji su doprinijeli da se ovo realizuje, a mi ćemo se truditi da se domaćinski posluje sa ovim objektom i da sve termine koje ne koriste studenti stavimo na raspolaganje građanima Banje Luke”, kazao je tom prilikom Topić.

DVIJE NOVE SPORTSKE DVORANE

Veliko banjalučko naselje “Lauš” početkom juna dobilo je novu dvoranu za sportske aktivnosti učenika, sportskih klubova, te mještana naselja, a smještena je uz Osnovnu školu „Sveti Sava“.

Dvorana je postala pravi epicentar sportskih aktivnosti i okupljanja. Opremljena je vrhunskom opremom i omogućava širok spektar sportskih aktivnosti – od košarke, odbojke i rukometa do gimnastike, borilačkih vještina i mnogih drugih disciplina, a ispunjava sve evropske i svjetske standarde za sve vrste takmičenja. Uz dvoranu se nalazi i otvoreno igralište sa tribinama.

Naravno, kruna cijele priče o modernizaciji uslova za sport i rekreaciju je izgradanja multifunkcionalne dvorane i pratećih sadržaja u blizini Parka “Mladen Stojanović”.

Najveće dvorane u Srpskoj, koja je tokom međunarodnog turnira “Srpska Open” bila u centru pažnje ljubitelja bijelog sporta, prostire se na 9.000 kvadratnih metara i raspolaže sa 5000 sjedećih mjesta.

Osim što se radi u skladu sa svjetskim preporukama i standardima biće, dvorana je u potpunoj harmoniji sa prirodom i okruženjem, a nosi potpis poznatog banjalučkog arhitekte Dalibora Bjelice.

Značajno je istaći da je cijeli kompleks, novi veličanstveni trg i avenija su završen u rekordnom vremenu od četiri, pet mjeseci. Zapravo, kako je rekao gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, Banjaluka je ovim dobila još jednu predivnu razglednicu!

Banjaluka

GRAD SUOČEN SA NIZOM BLOKADA: Pitanje naplate parkinga samo jedna u nizu u režiji SKUPŠTINSKE VEĆINE

Osnivanje novog preduzeća je neisplativo

Ukoliko bi Banjaluka morala da osnuje takvo preduzeće, onda bi to morali učiniti i svi drugi gradovi u Srpskoj, navodi ona.

Odluka o upravljanju parkinzima i garažama je bila spremna, predložena odbornicima, ali kao takva nije dobila podršku odbornika u Skupštini Grada. SNSD se vodi tezom da je Ustavni sud navodno rekao kako Grad mora naplatu parkinga povjeriti drugom javnom preduzeću, što apsolutno nije tačno. Zakon jasno kaže da lokalna zajednica može, ali ne mora, da to učini.

Rekla je ovo gradski menadžer Mirna Savić – Banjac, koja je istakla i to kako će Gradska uprava zatražiti autentično tumačenje zakona od Narodne skupštine Republike Srpske, a sve kako bi se razjasnilo da li je osnivanje novog preduzeća za naplatu parkinga – zaista obavezno.

-Ukoliko bi Banjaluka morala da osnuje takvo preduzeće, onda bi to morali učiniti i svi drugi gradovi u Republici Srpskoj. Postavlja se pitanje – kome je uopšte u interesu da se osniva novo, vjerovatno gubitaško preduzeće, koje bi samo dodatno opteretilo budžet – upitala je ona.

Istakla je i to kako se Grad trenutno suočava sa nizom blokada, te da je ova još jedna u nizu.

-Na svaku njihovu blokadu odgovaramo sa pet pozitivnih inicijativa. Tako ćemo i ovaj put pronaći rješenje, jer energiju želimo da usvojimo na izgradnju i razvoj Banjaluke – rekla je Savić – Banjac.

Pomenula je i finansijski gubitak koji Grad trpi zbog nesprovođenja odluke o naplati parkinga.

-Godišnje prihode od oko 5 miliona KM sada nemamo. Uz to, Banjaluka je već zakinuta za sedam miliona maraka izmjenom Zakona o budžetskom sistemu. Pitam SNSD – kako planiraju raspoređivati novac iz budžeta ako se konstantno blokiraju izvori prihoda– uptala je ona.

Savić Banjac je istakla i to da bi problem već bio riješen da je odluka usvojena u skupštinskim klupama.

-Ustavni sud je samo precizirao da cijene parkinga mora usvajati Skupština Grada, a ne gradonačelnik. Mi smo tu odluku dostavili Skupštini i – da su je izglasali, problem bi već danas bio riješen. Ako postoji volja, postoji i način. Odluka može ponovo biti na dnevnom redu – rekla je Savić-Banjac.

Kao moguće alternativno rješenje Savić – Banjc je spomenula ZIBL, koji je već postojeće preduzeće koje bi moglo preuzeti ovu d‌jelatnost bez dodatnih troškova za građane.

-Moje pitanje je – zašto osnivati novo preduzeće ako već imamo ZIBL, koji bi mogao preuzeti posao bez dodatnog zapošljavanja, novih računovodstvenih timova i povećanja administracije? To bi bilo mnogo logičnije i ekonomičnije rješenje – zaključila je Savić-Banjac.

Nastavi čitati

Banjaluka

SAVIĆ BANJAC “Bilo bi korisno da je jednaka ZAINTERESOVANOST ZA BUDŽET SRPSKE, kao što je slučaj sa Nacrtom budžeta Banjaluke”

Gradski menadžer Banjaluke, Mirna Savić Banjac, istakla je kako bi bilo izuzetno korisno da se građani više zainteresuju za nacrte i rebalanse budžeta Republike Srpske, kao što je to slučaj sa Nacrtom budžeta Banjaluke.

– Za sve nas bilo bi više nego korisno da se ljudi bar desetim dijelom interesuju za nacrte i rebalanse budžeta Republike Srpske, kao što je to slučaj za Nacrt Banjaluke – rekla je ona.

Postavila je pitanje da li je ključ interesa za Nacrt budžeta u tome što se o njemu raspravlja sa pet mjeseci zakašnjenja. Takođe, izrazila je zabrinutost zbog toga što problemi i interesovanja vezana za Banjaluku često postaju dominantna tema, dok se značajni problemi, poput milijardi dugovanja, stotina miliona arbitraža i neisplaćivanja davanja iz republičkog budžeta, prećutkuju.

– Svaki problem i svako interesovanje vješto su postali problem i tema Banjaluke, dok milijarde dugovanja, stotine miliona arbitraža i neisplaćivanje mnogih davanja iz republičkog budžeta o kojima mi građani šapuću i govore ispod glasa, ostaju negdje u magli – naglasila je Savić Banjac.

Ukazala je na to da nema čovjeka u Republici Srpskoj koji nema stav o gotovo svakoj, pa i najmanjoj sitnici u gradu: –

– Smeće, klupa, krošnja, soba 16, radnik na parkingu, semafor, dopis…neka, i treba – navela je ona.

Prema njenim riječima, interesovanje i analiza su osnov za bolje djelovanje, ma koliko pritisci često bili neobjektivni i utemeljeni na stvarima koje su daleko od istine.

– Onda, uključite mozak, saberite informacije i donesite stav. Sami i samo svoj – poručila je Savić Banjac.

Takođe, istakla je važnost toga da građani razumiju realnost situacije i postave prava pitanja.

– I prije nego što vam kažu da na javnim raspravama upisujete želje i pozdrave za trošenje, znajte da su Banjaluci uskraćeni: cca 7 miliona od PDV-a, cca 5 miliona od parkinga, cca 3 miliona od poreza na nepokretnost – dodala je.

Savić Banjac je zatim pozvala građane da se ne bave zabavnim crtanjima želja i pozdrava, već da se fokusiraju na ozbiljne probleme koji utiču na grad. Takođe, podsjetila je na redovan budžet Republike Srpske i dva rebalansa godišnje, a najnoviji rebalans najavljen je sa iznosom od 6,5 milijardi.

– Priupitajte šta je sa subvencijama za stambene kredite, šta je sa pojedinim stipendijama, šta je sa kulturom i nastavite niz – pozvala je menadžerka Banjaluke.

Zaključila je kako je, iako sve pripada građanima i cijeloj Republici Srpskoj, za Banjaluku uvijek tu da odgovori na svaki destruktivan potez sa pet produktivnih mjera.

– Ne znam zašto SNSD u Banjaluci svaki put radi istu stvar, a očekuje drugačiji rezultat – zaključila je ona.

Blink

Nastavi čitati

Banjaluka

ODATA POČAST POLOŽENI VIJENCI I CVIJEĆE: Predstavnici Grada na obilježavanju Dana policije Republike Srpske

U Banjoj Luci je danas obilježen 4. april – Dan policije Republike Srpske.

Tim povodom, odata je počast i položeni su vijenci i cvijeće na Centralno spomen-obilježje poginulim i nestalim pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, odnosno za 782 pripadnika MUP-a, koji su položili živote za slobodnu Republiku Srpsku.

U ime Grada Banje Luke cvijeće su položili portparol Gradske uprave Adriana Basara i predstavnik Odjeljenja za boračko-invalidsku zaštitu Radivoj Majstorović.

Basara je, uz čestitku svim pripradnicima Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, istakla i to da je velika čast obilježiti ovaj važan jubilej.

-Danas sam imala priliku da prisustvujem obilježavanju Dana policije Republike Srpske. Dan osnivanja policije jedan je od najznačajnijih datuma u istoriji Republike Srpske, koji obilježavamo s ponosom, dubokim uvažavanjem i zahvalnošću prema svima koji su svoj život posvetili zaštiti bezbjednosti građana i očuvanju mira. Ovo je prilika da se prisjetimo njihove hrabrosti, žrtve i posvećenosti, ali i da iskažemo podršku svim pripadnicima policije koji svakodnevno rade na zaštiti naših porodica, ulica i zajednice – istakla je ona.

Policija Republike Srpske formirana je 4. aprila 1992. godine i izvršna je institucija, operativni i istražni organ Ministarstva unutrašnjih poslova.

Nastavi čitati

Aktuelno