Connect with us

Banjaluka

BANJALUKA ĆE NASTAVITI DA SE RAZVIJA! Stanivuković: Svaki dom osjetio podršku grada

Banjaluka će nastaviti u narednom periodu da se razvija i prati trendove vodećih evropskih gradova, a jedan od naših prioriteta biće uvođenje električnih autobusa u saobraćaj, koje će građani besplatno moći da koriste, istakao je u intervjuu za “Glas Srpske” kandidat PDP-a za prvog čovjeka Banjaluke i aktuelni gradonačelnik Draško Stanivuković.

Električni autobusi, koji će cirkulisati gradskim jezgrom, smanjili bi, objasnio je Stanivuković, gužve u saobraćaju, posebno u špicu, zbog čega će, između ostalog, na ulazu u centar biti izgrađene javne garaže, gdje će građani moći da ostavljaju automobile. I prve tramvajske linije u gradu su takođe stvar koja bi, kako kaže, mogla prikazati Banjaluku kao metropolu.

GLAS: Koje projekte trenutno realizujete na području grada i koja je njihova vrijednost?

STANIVUKOVIĆ: Na most u Česmi čeka se deset godina, a sada završavamo i taj projekat. Dvadeset godina se čekala osnovna škola u Adi i taj objekat smo uspjeli da izgradimo i on nosi naziv “Kosovo i Metohija”. Naredne nastavljamo da gradimo na Paprikovcu. Centralno spomen-obilježje se uzdiglo nakon 30 godina i predstavlja simbol besmrtnosti. Počela je i dugo očekivana izgradnja hotela “Palas”. Takođe Banjaluka više od 50 godina nije dobila nijedan park, dok smo mi u ovom mandatu izgradili sedam novih parkova. Svaki sa simbolikom: od ćiriličnog do onog u Trapistima, a uz to u protekle četiri godine nikle su i mnoge druge zelene oaze. Šezdeset godina nijedan milimetar obale Vrbasa nije uređen, a sada smo uredili šest kilometara, a osvijetlili smo i Kastel. Izgradili smo, nakon jednog vijeka, i prvi kulturni centar, a to je Kuća Milanovića. Tu je, naravno, i vidikovac na Banj brdu, a uredili smo i glavne saobraćajnice kroz mnoga naselja.

Uložili smo 35 miliona KM u snabdijevanje vodom. Blizu 500 kilometara vodovodne, kanalizacione i putne infrastrukture smo izgradili u proteklom periodu. U naselju u kojem nikad nije radila glavna saobraćajnica danas radimo dvije faze. Okončana je rekonstrukcija i modernizacija saobraćajnice kroz Kuljane, projekat je realizovan u tri faze, a sada nastavljamo da radimo kroz Debeljake, zatim Priječane, Mišin Han i Motike. Jako sam ponosan i na šetališta u samom centru grada, kao i na najveće kružne raskrsnice. Više desetina dječijih igrališta i sve to je samo dio onog što je stalo u ove četiri godine. Isto tako je svaka kuća i svaka porodica imala podršku grada, bilo da se radi o legalizaciji objekata, besplatnim priključcima, besplatnim udžbenicima ili infrastrukturnim projektima. Oko 35.000 karata smo doživotno i trajno poklonili. To govori da je ovo jedini period u istoriji kada su svaka kuća i svaki čovjek dobili direktnu podršku grada. To je ono na šta smo, takođe, ponosni.

GLAS: Koje investicije planirate da realizujete u narednom periodu?

STANIVUKOVIĆ: Ono što planiramo dalje, što nam nisu drugi dozvolili, a mogli smo, je izgradnja kolektora na Vrbasu. Tu su zatim i tri škole: Građevinska, Ugostiteljska i Politehnička, kao i završetak gradnje mosta u Docu.

Plan nam je, između ostalog, da obnovimo sva sportska igrališta i izgradimo nove terene, kao i 100 kilometara kanalizacione mreže u gradu, što će biti jedan od prioriteta. Plan je obezbijediti deset miliona KM u budžetu, da bi bili riješeni svi neasfaltirani i nekategorisani putevi u prvoj godini. To znači da ćemo u prvoj godini mandata nastojati da asfaltiramo sve puteve do kuća. Moram da kažem da nam je jedan od prioriteta i rješavanje izazova koje imamo sa sistemom “Tunjice jedan i dva”, kao i izmještanje deponije u Ramićima. Uz kolektore, koje ćemo završiti u prve dvije godine, nastavićemo i sa pješačkom stazom od Rebrovca do najvećeg gradskog parka, na koji sam jako ponosan. Naravno, pojačaćemo i ulaganje u sport i kulturu. Prije svega, završićemo sportsku dvoranu u parku “Mladen Stojanović”, a na Laušu ćemo uraditi moderan sportsko-rekreativni kompleks sa atletskom stazom, jer je u planu i preuređivanje gradskog stadiona, gdje atletska staza nije po svjetskim standardima.

GLAS: Grad je posebnu pažnju posvetio kulturnim i drugim manifestacijama. Po čemu je sve Banjaluka postala prepoznatljiva?

STANIVUKOVIĆ: Svaka turistička sezona je sve bolja i bolja. Rekord obaramo iz godine u godinu. Uspjeli smo da organizujemo manifestacije koje nisu bile nikad prije. Jedna od njih je “Banjaluka fest”, jedan regionalni događaj, zatim banjalučki karneval, Trotoart. Nezaobilazno je i “Banjaluka proljeće”, nadogradnja “Banjalučkog ljeta”, kao i “Banjalučka jesen” i “Banjalučka zima”, koje su potpuno prerasle i nadrasle sve ono što je bilo prethodnih godina. To pokazuje da je ovaj grad u nekim segmentima udvostručio i utrostručio svoju posjećenost, prihode i noćenja. Banjaluka je u mom mandatu dobila događaj, najveći nakon Zimskih olimpijskih igara 1984. godine, a riječ je o teniskom spektaklu, na koji su došli svjetski teniseri, a čije mečeve su pratili milioni ljudi širom svijeta. Naravno, plan nam je da sa tim događajima nastavimo. U ovom mandatu smo dva puta bili svjetski domaćini Svjetskog prvenstva u raftingu. Onda, kada pričamo u boksu, imali smo nekoliko važnijih događaja na svjetskom i evropskom nivou. To je zaista mnogo značilo gradu na Vrbasu. S obzirom na to da sada imamo prostor, odnosno gradski park, koji odjednom može da primi između 50.000 i 100.000 ljudi, nastavićemo da nadograđujemo i proširujemo postojeće manifestacije, kao što smo to krenuli da radimo sa “Kočićevim zborom”. Smatram da suština nije u kvantitetu, nego u kvalitetu manifestacija. Planiramo sve što imamo da brendiramo, tako da Banjaluka ima nešto poput “Egzita”.

GLAS: U kojem pravcu grad Banjaluka ide kada je u pitanju podrška privredi?

STANIVUKOVIĆ: Nedavno je otvoren nadograđeni dio fabrike “Celeks”, kojem je pomogla i Gradska uprava, onoliko koliko je bila u mogućnosti. Imali smo italijanskog investitora kojeg je Skupština tri puta odbila i on je otišao u Laktaše. Meni je to drago, ali valjda se mi ovdje borimo za interese Banjaluke. Skupština je to odbila. Imali smo i zainteresovanog investitora iz Njemačke. Međutim, gradska Skupština je i njega odbila, jednostavno nijedna odluka nije prošla Skupštinu. Što se tiče privrede, uradili smo dosta. Povećali smo subvencije. Do sada samo za 500 manjih i srednjih preduzetnika dali direktno novčanu podršku i do 30.000 maraka za dodatnu opremu, samozapošljavanje, zapošljavanje i druge vidove pomoći. Mnogi su pokrenuli i osnažili svoje poslove, kao i proširili kapacitete. I grad Banjaluka uglavnom podstiče manje i srednje preduzetnike. Mi smo bili spremni da dijelimo besplatno zemlju za ono što investitor hoće da uloži. Međutim, ni za to nismo dobili podršku. Tako da je bilo i sa te strane manje razumijevanja.

Podrška

GLAS: Koliko grad pomaže porodicama, mladima i na koji način? Koliko novca izdvaja za te namjene, šta su prioriteti?

STANIVUKOVIĆ: Za direktnu podršku porodicama do sada smo izdvojili 55 miliona maraka, što je na istorijskom maksimumu i vrhuncu. Mogu očekivati da ćemo nastaviti i dalje i da ćemo te stvari povećavati. Na primjer, osnažićemo subvencije za privatne vrtiće. U prvoj polovini godine novog mandata ćemo ih potpuno izjednačiti. Za mlade bračne parove ćemo obezbijediti placeve, čime će biti obuhvaćene i višečlane porodice. Stipendije smo u nekoliko navrata povećavali, nastavićemo to i u narednom periodu. Planiramo da smanjimo i cijenu pojedinačne karte za gradski prevoz sa 2.30 KM, koliko je sada, na marku i po, a sve radničke karte da budu 20 odsto povoljnije.

Banjaluka

BANJALUKA SE SPREMA ZA KLIMATSKE UDARCE Pet seminara, konkretna rješenja i PRIRODA U ODBRANI GRADA!

Grad Banja Luka, uz ekspertsku podršku LIR Evolucije, uspješno je realizovao seriju od pet lokalnih seminara posvećenih jačanju kapaciteta i razmjeni znanja o rješenjima zasnovanim na prirodi (Nature-based Solutions – NbS za prilagođavanje klimatskim promjenama.

Seminari su dio aktivnosti u okviru međunarodnog projekta NATURED – Nature-bAsed soluTions for a jUst Resilience in thE Adriatic-Ionian cities.

Seminari su bili usmjereni na ključne izazove koje klimatske promjene donose urbanim sredinama – uključujući bujične poplave, efekat urbanih toplotnih ostrva, suše i druge ekstremne vremenske pojave. Kroz prezentacije i interaktivne diskusije, učesnici su upoznati sa konceptom NbS, mogućnostima njihove primjene u lokalnom kontekstu te sa alatima za planiranje i implementaciju ovih rješenja.

Poseban fokus bio je na:

• razumijevanju odnosa između klime i gradova,
• identifikaciji ranjivih grupa i urbanih zona,
• mogućnostima integracije NbS u lokalne razvojne planove.

Seminari su okupili predstavnike Gradske uprave, javnih institucija, stručne i akademske zajednice, privrede, kao i predstavnike civilnog društva i lokalnih zajednica, čime je ostvarena participacija različitih sektorskih aktera.

Projekat NATURED odgovara na sve izraženije klimatske izazove u regiji ADRION (Jadransko-jonska regija), koja obuhvata više država i gradova posebno pogođenih poplavama, toplotnim talasima, požarima i drugim klimatskim nepogodama.

NATURED ima za cilj da omogući donosiocima odluka i lokalnim akterima da usvoje mjere i politike za prevenciju i prilagođavanje, koristeći snagu prirodnih procesa kao odgovor na ove izazove.

Grad Banja Luka, kao partner na projektu, aktivno doprinosi razvoju alata i mjera koje će se primjenjivati lokalno, ali i dijeliti sa drugim gradovima regije putem transnacionalne saradnje.

Nastavi čitati

Banjaluka

PROŠLE 84 GODINE OD USTAŠKOG POKOLJA! Stanivuković otkrio spomenik prvim žrtvama Banjaluke

Gradonačelnik Draško Stanivuković prisustvovao je obilježavanju 84. godišnjice od stradanja Srba iz Prijakovaca, Dragočaja i Ramića u ustaškom pokolju. Tom prilikom otkriven je i osveštan novoizgrađeni spomenik na mjestu stradanja u Duralama, te položeni vijenci i cvijeće.

Kako je poručio gradonačelnik, u ovim mjesnim zajednicama stradale su prve žrtve od ustaške ruke na području Banje Luke.

-Zato je bilo važno da danas budemo ovdje i zato je važno što je Grad prepoznao inicijativu potomaka da izgradimo spomenik koji će govoriti o prvim Srbima pravoslavacima koji su ubijeni. I poslije je to, nažalost, krenulo dalje odnosno odavde iz Prijakovaca, Ramića, Drogačaja i ovih potkozarskih sela taj plamen jedne zločinačke ruke krenuo je da se širi cijelom Banjom Lukom – kazao je gradonačelnik i dodao da je na sjećanje na žrtve ustaškog terora podignut  spomenik.

Napomenuo je da su obnovljene ili izgrađene desetine spomenika i da će biti nastavljena gradnja kompleksa u Duralama, ali i da se radi na idejnom i projektnom rješenju spomenika šargovačkim đacima.

-Da bi svijet poštovao naše žrtve moramo najprije mi da ih poštujemo. A to radimo i na ovaj način, gradeći spomenike – kazao je gradonačelnik.

Ističe da danas možemo ponosno reći da gradimo i završavamo Centralno spomen-obilježje iz Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Naime, parastosu u mjestu stradanja u Duralama je prethodila sveta liturgija u Crkvi Vaznesenja Gospodnjeg u Prijakovcima.

Podsjećamo, ustaše su u mjestu Durale u Prijakovcima 2. avgusta 1941. godine na svirep način ubili 36 Srba. Bio je ovo jedan od prvih, većih zločina na području Banje Luke u Drugom svjetskom ratu.

Nastavi čitati

Banjaluka

Na Banj brdu obilježen Dan ustanka protiv fašizma, Šukalo: Ne smijemo dozvoliti da više ikada položimo vijence na gradilišnu ogradu!

Povodom obilježavanja 27. jula – Dana ustanka naroda BiH protiv fašizma u Drugom svjetskom ratu, danas su položeni vijenci na spomenik palim Krajišnicima na Banj brdu.

U ime Grada i gradonačelnika Draška Stanivukovića, vijenac je položila projekt menadžer Grada Milada Šukalo koja je poručila da smo se danas okupili kako bi zajedno odali počast precima, narodnim herojima koji su ustali u borbi protiv okupatora u Drugom svjetskom ratu.

-Prije 84 godine narod Bosne i Hercegovine odlučno je rekao NE okupatorskim silama koje su došle sa namjerom da pokore cio Balkan. Bunt naroda, želja za slobodom i samostalnosti i organizacija Partizanskog pokreta prije tačno 84 godine pokrenuli su procese koji će četiri godine kasnije rezultirati velikom narodnom pobjedom. Tada su zajedno svi građani ove zemlje ustali protiv strane tiranije. Onima koji su ostavili svoje živote sanjajući slobodu dugujemo da od ove zemlje napravimo poželjno mjesto za život da odavde ljudi ne bi odlazili već gdje bi živjeli svoje snove – kazala je Šukalo.

Duh antifašizma, kako je istakla – i dalje je prisutan u Banjoj Luci i današnje obilježavanje jubileja ustanka na Banj brdu pokazao je da ideja jedinstva, jednakosti i borbe za slobodu itekako živi u našem gradu.

-Ustanicima dugujemo poštovanje i ne smijemo dozvoliti da više ikada položimo vijence pomena na gradilišnu ogradu, jer je to uvreda za sve one koji su položili živote da bi mi danas živjeli. Onima koji su za nas dali sve moramo da se odužimo makar elementarnim poštovanjem – poručila je Šukalo i dodala da je Grad zajedno sa Zavodom za zaštitu spomenika uradio projekat rekonstrukcije spomenika i apelovala na Vladu Republike Srpske da se što prije pristupi rekonsturkciji.

Predsjednik SUBONR-a Banja Luka, Ljubica Tadić kazala je da se svake godine na ovom mjestu sjećamo boraca učesnika narodnooslobodilačke borbe koji su dali svoj život za slobodu.

Povodom obilježavanja 84. godišnjice ustanka protiv fašizma, vijence su danas položile i brojne delegacije i pojedinci.

Nastavi čitati

Aktuelno