Connect with us

Banjaluka

BANSKI DVOR: Džez trio iz Norveške otvorio 7. INTIME JAZZ FEST

Koncertom vrhunskog džez trija iz Norveške kojeg čine STIG VIGESTRAND / STIG WIGESTRAND (violina) – FRUDE ŠEKSTAD / FRODE KJEKSTAD (električna gitara) – PER MATISEN / PER MATHISEN (kontrabas) sinoć je u Banskom dvoru počeo 7. festival džez muzike INTIME JAZZ FEST.

-Ova tri muzičara, jedinstvena u svom izrazu izveli su kompozicije koje nazivaju i draguljima džez standarda koje je izvodio i Didier Lockwood Didier Lokvud poznati francuski džez violinista, kojem su posvetili ovaj nastup, a koji će ostati zapamćen po svom jedinstvenom sviranju violine i sistemu improvizacije – saopštili su iz Banskog dvora.

Ističu da je prvi koncert na ovogodišnjem Festivalu obilježilo virtuozno izvođenje sa kombinacijom sofisticirane tehnike, spontanosti i kreativnosti. Nije nedostajalo ni međusobne komunikacije, komunikacije sa publikom i osjećaja za prostor, kao ni prelaza između tradicionalnog džeza, modernih uticaja i skandinavske estetike.

-Prije svega jako sam srećan što sam ponovo pozvan da nastupam ovdje, mislim da je ovo već četvrti ili peti put da sam tu, i svaki put sam se osjećao kao dobrodošao. Kada je riječ o drugim festivalima sve se nekako dešava prebrzo, što donosi određenu vrstu stresa, dok na vašem festivalu osjećamo da imamo dovoljno vremena da relaksirano izvedemo naš koncert, a poslije i da odemo na Jam Session što nas posebno raduje – kazao je Per Matisen.

Zbog posebne akustike Koncertne dvorane, ističe da su nastupi u Banskom dvoru sa umjetničke strane jako izazovni.

-Međutim večeras smo nastupali sa violinom, gitarom i kontrabasom, bez bubnjeva, tako da vjerujem da se izvedba savršeno uklopila sa akustikom ovoga prostora. Još bih dodao, vezano za sam je i koncept festivala u kom svakog festivalskog dana nastupa po jedan džez bend odličan.Tako da publika zaista može da se fokusira na jedan određeni koncert dok na drugim festivalima to nije slučaj. Publika mora da bira između više koncerata što stvara određeno opterećenje. I to je još jedna stvar zbog koje vaš festival smatram vrlo kvalitetnim i posebnim – naglasio je Matisen.

Nakon uspješno realizovanog 7. Internacionalnog festivala umjetničke muzike JESENJA SONATA, ovo je druga festivalska manifestacija koju Banski dvor realizuje u ovoj godini, nastavljajući praksu organizovanja reprezentativnih kulturnih sadržaja i programa u vlastitoj produkciji.

– Od samog početka festival džez muzike INTIME JAZZ FEST konceptualno je zamišljen kao kamerni festival džez muzike koji će se fokusirati na manje sastave i vrhunske soliste ovog muzičkog žanra, uključujući maksimalno formacije do džez kvinteta koji su ove godine ušli u festivalsku selekciju. Ovogodišnji festivalski program obuhvatiće koncerte poznatih džez sastava i istaknutih džez umjetnika današnjice – podsjetio je direktor Banskog dvora Mladen Matović.

Druge večeri 7. festivala džez muzike INTIME JAZZ FEST 26. novembra u 20.00 u Koncertnoj dvorani Banskog dvora koncert će održati VLADIMIR KOSTADINOVIĆ BEND: Remembering Roy Hagrove kojeg čine vrhunski muzičari VLADIMIR KOSTADINOVIĆ (bubnjevi) – STRAHINJA BANOVIĆ (truba) – BRANKO MARKOVIĆ (kontrabas) – JAKA KOPAČ (saksofon) – BOJAN CVETKOVIĆ (klavir).

U skladu sa dobrom praksom brojnih džez festivala u okruženju, kao i prethodnih godina INTIME JAZZ FEST će nakon svake koncertne večeri u Banskom dvoru dobiti svoj „nastavak“ – i ovaj put u banjalučkom kafeu „HAOS TUBORG PUB“. U njemu će nakon svakog festivalskog koncerta od 22.00 časa nastupati poznati banjalučki džez sastav „Combine Quartet“ kojem će se u okviru jam sessiona na bini pridružiti učesnici festivala. Ulaz je besplatan.

Pokrovitelji ovogodišnjeg festivala su Kabinet predsjednika Republike Srpske i Grad Banja Luka.

Banjaluka

BANJALUKA DOBIJA UDŽBENIKE – BESPLATNA isporuka u školama

Banja Luka i ove godine šalje snažnu poruku – znanje je pravo, a ne privilegija. Distribucija novih udžbenika za koje smo izdvojili ove godine 1,7 miliona maraka, počela je u banjalučkim osnovnim školama.

Poručila je ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za brigu o porodici i demografiju Adriana Basara.

Kako je navela, preko 8.700 naših osnovaca od 5. do 9. razreda u novu školsku godinu ulazi sa besplatnim udžbenicima. -Ovo nije samo pomoć roditeljima, ovo je ulaganje u svako dijete, u svaku njegovu želju, u svaku njegovu šansu. Već petu godinu zaredom, Grad izdvaja sredstva da nijedna klupa ne bude prazna zbog troška, da nijedan učenik ne ostane bez ključa koji otvara vrata znanja. Te knjige su više od papira i korica, to su karte za nova otkrića, mostovi ka budućim dostignućima, temelji na kojima se grade ljekari, učitelji, inženjeri, umjetnici i prvenstveno dobri ljudi – navela je Basara.

Napomenula je da je Banja Luka prvi grad u Republici Srpskoj koji je uveo ovu mjeru, te da i ove godine, zahvaljujući našim vrijednim i odgovornim đacima koji su čuvali svoje udžbenike, naše knjige putuju u 16 gradova i opština širom Republike Srpske.

-Ovo nije samo priča o udžbenicima, ovo je priča o tome kakav grad jesmo. Grad koji ulaže u znanje, koji se bori za jednake šanse, koji svoju budućnost gradi slovima, rečenicama i stranicama. Banja Luka je grad koji misli na svoju djecu, koji čuva znanje i koji zna da je svaka uložena marka u obrazovanje najsigurnija investicija u bolje sutra – zaključila je Basara. Naime, kontingent udžbenika za banjalučke osnovce isporučen je u Osnovnu školu „Branko Radičević“, OŠ „Branko Ćopić“, „Vuk Stefanović Karadžić“, „Jovan Dučić“ i „Borisav Stanković“, te u škole „Branislav Nušić“ i „Petar Kočić“ – Kola.

U nastavku donosimo plan raspodjele udžbenika i za ostale škole:

-18. avgust – osnovne škole: „Georgi Stojkov Rakovski“, „Ivo Andrić“, „Aleksa Šantić“, „Jovan Cvijić“;
-19. avgust – osnovne škole: „Sveti Sava“, „Dositej Obradović“, „Jovan Jovanović Zmaj“, „Petar Petrović Njegoš“,“Mladen Stojanović“ – Bronzani Majdan i „Miroslav Ilić“ – Bistrica;
-20. avgust – osnovne škole: „Miloš Crnjanski“, „Desanka Maksimović“ – Dragočaj, „Đura Jakšić“ – Šargovac;
-21. avgust – osnovne škole: „Milutin Bojić“ – Potkozarje i „Sveti Ćirilo i Metodije“ – Piskavica;
-22. avgust – osnovne škole: „Milan Rakić“ – Karanovac i „Vojislav Ilić“ – Krupa na Vrbasu;
-25. avgust Osnovna škola „Stanko Rakita“;
-28. avgust Osnovna škola „Ivan Goran Kovačić“.

Istovremeno, zahvaljujući odgovornim učenicima banjalučkih škola, koji su tokom protekle školske godine sačuvali udžbenike, pri kraju je dopremanje udžbenika iz Banje Luke djeci u drugim gradovima i opštinama.

Nastavi čitati

Banjaluka

MIRNA SAVIĆ BANJAC: Bogat program “Kočićevih dana”

I ove godine Banjaluka će od 22. do 24. avgusta biti domaćin manifestacije “Kočićevi dani”.
“Prethodnih godina pokazali smo veliki iskorak uvođenjem novog koncepta u organizaciji ‘Kočićevog zbora’. Upravo taj koncept, pod nazivom ‘Dan istine’, ‘Dan slobode’ i ‘Dan otadžbine’, nastavlja se i ove godine, donoseći bogat kulturni i umjetnički program”, poručila je gradski menadžer Mirna Savić Banjac.

Kako je istakla, “Kočićevi dani”, posvećeni liku i djelu našeg velikog pisca Petra Kočića, već godinama okupljaju veliki broj posjetilaca i ljubitelja književnosti, tradicije i kulturne baštine našeg kraja.

“Svečano otvaranje zakazano je za 22. avgust u parku ‘Petar Kočić’, a program će, kao i prethodnih godina, biti ispunjen bogatim književnim sadržajem, malom školom zmijanjskog veza, izložbama, sajmom starih zanata, pozorišnim predstavama i prigodnim kulturno-umjetničkim događajima”, navela je ona i dodala da cijela manifestacija donosi raznolik i kvalitetan program, a za završnicu 24. avgust u 20 časova na Kastelu sve zainteresovane očekuje nastup stendap komičara Neše Bridžisa.

Nastavi čitati

Banjaluka

MILANOVIĆ OSUDIO ORKESTRIRANI NAPAD na izgradnju Centralnog spomen-obilježja u Banjaluci

Sa žaljenjem moram konstatovati da ne prestaje orkestrirani napad na izgradnju centralnog spomen obilježja u Banjaluci od strane pojedinaca koji žele da sakupljaju političke poene na temi koja to nikako ne zaslužuje.

Rekao je ovo Dragan Milanović, član Predsjedništva PDP i odbornik u Skupštini grada Banjaluka, koji je istakao da se posljednji napad desio jutros na javnom servisu, kada su u jutarnjem programu gostovali odbornica SNSD Žana Grmuša, istoričar Goran Latinović i predsjednik Udruženja veterana Garda Panteri Petar Cvijetinović.

Od svega izrečenog jedino bih se složio sa prof. Latinovićem koji je rekao da su republičke vlasti podbacile i nisu bile na visini zadatka. Da jesu, ni Banjaluka, ni jedna druga lokalna zajednica ne bi trebala da se bavi ovom temom, a još manje da finansira izgradnju. Ali, nažalost, nije bilo ni volje ni želje i trebalo je da se pojavi gradonačelnik Banjaluke i pokrene inicijativu da nakon 30 godina heroji i najbolji sinovi Republike Srpske dobiju spomenik zahvalnosti. Za drugi dio izjave, da se nije trebalo žuriti i kako nije kasno da se izgradi i za 50 godina, zaista nemam komentar – naveo je Milanović.

Dodaje da opet mantraju o broju brigada, o nezvaničnim informacijama kojim redosljedom će biti ispisana imena itd., iako je bezbroj puta rečeno da će biti obuhvaćeni svi poginuli borci VRS i policijskih snaga.

Ali očigledno onome kome nisu dobre namjere, nemoguće je objasniti. Imena poginulih boraca će dostaviti BORS, Ministarstvo za boračko-invalidsku zaštitu, Centar za istraživanje ratnih zločina i svi drugi koji vode evidenciju, a ukoliko bi se desilo da neko od navedenih napravi propust ili nema u evidenciji neko ime, biće ostavljen prostor za naknadni upis – kaže Milanović.

Milanović ističe da uz dužno poštovanje, veliki pijetet i zahvalnost svakom borcu koji je i jedan dan proveo u borbi za očuvanje naših ognjišta, mora reći da borci zaslužuju reprezentativnijeg predstavnika od onoga koji ih je navodno jutros predstavljao.

Zaslužuju nekoga ko ratni put nije ukaljao poslijeratnim djelima. Zato gospodina neću ni komentarisati. To ću prepustiti zvaničnim predstavnicima Boračke organizacije Republike Srpske. Što se tiče lokacije, moram reći da su je upravo birali borci i da izričito nisu htjeli ništa osim centra grada, a to je bila jedina lokacija koja je bila na raspolaganju. Centralno spomen obilježje će biti izgrađeno i to je jedino važno, a ovi pokušaji bacanja mrlje na ovo patriotsko djelo biće zaboravljeni kao i njegovi akteri – poručuje Milanović.

Nastavi čitati

Aktuelno