Connect with us

Politika

BEĆIROVIĆ ŠIRI LAŽI PO SVIJETU “Pod snažnim uticajem Moskve, organi vlasti iz Republike Srpske opasno ugrožavaju Dejtonski mirovni sporazum”

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović koristi svaku priliku gostujući po svijetu da optuži vlasti Republike Srpske kako radi na uništenju BiH i navodnog ugrožavanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Naime, Bećirović poslijednih dana boravio je u Briselu i Skoplju odakle je poslao poruke kako je usvojena Rezolucija o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN u Njujorku pokazala da je počinjen genocid nad Bošnjacima u Srebrenici, te kako vlasti iz RS rade na podrivanju Dejtonskom mirovnog sporazuma u saradnji sa Moskvom.

– Pod snažnim uticajem Moskve, organi vlasti iz Republike Srpske opasno ugrožavaju Dejtonski mirovni sporazum. Oni selektivno tumače Dejtonski sporazum i podrivaju nezavisnost, suverenitet i državnost Bosne i Hercegovine. Takvom neodgovornom politikom ugrožavaju mir i stabilnost. Posebno treba upozoriti na opasnost politike koja zagovara promjene državnih granica u Jugoistočnoj Evropi – poručio je Bećirović, između ostalog, na Samitu u okviru Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi u Skoplju.

On je, i na sastanku u Berlinu sa njemačkom ministarkom spoljnih poslova Analenom Berbok, komentarisao usvajanje deklaracije na Svesrpskom saboru Srbije i RS i poručio da je to „najteži napad na Dejtonski mirovni sporazum od 1995. godine do danas“.

Povodom toga reagovala je Željka Cvijanović, srpski član Predsjedništva BiH, koja je izjavila da je Bećirović „umislio da može govoriti u ime cijele BiH“.
– Da su pažljivije čitali, a manje mrzili sve što sadrži pridjev srpski vidjeli bi da je u deklaraciji jasno izražena posvećenost suštinskom i dosljednom provođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma – poručila je Cvijanovićeva.

Profesor Fakulteta političkih nauka u Banjaluci Miloš Šolaja kaže da se Bećirović ponaša kao „dijete kada mu oduzmu sladoled“.

– Ministarstvo spoljni poslova treba da napiše protesnu notu, jer ga uopšte neko negdje prima i s kojim ovlašćenjima. On nije inokosni organ već član kolektivnog organa, Predsjedništva BiH koje utvrđuje spoljnu politiku pa i te posjete određenim prestonicama. Ko njega prima u ličnom kapacitetu i zašto, to je to tih zemalja – kaže Šolaja.

On navodi da smo imali prilikom tokom diskusije o Rezoluciji o Srebrenici vidjeti da čak i zemlje koje su jako geografski udaljene od BiH dobro poznaju situaciju u BiH, te da ga većina tih zemanja ne bi ni primila u posjetu, jer on ide u države koje su već ranije izjasnile za takvu politiku.
– Da zaista on predstavlja BiH, prvo Njemačku trebalo bi pitati, ko je to ko je sebi dozvolio da 10 mjeseci koristeći Bećirovića, Lagumdžiju i Konakovića tajno priprema nešto protiv jednog dijela BiH, Republike Srpske i Srebrenice. Bilo bi mu bolje da to kaže, da vidimo onda ko šta radi – navodi Šolaja.

Ističe da ovako niko ne zna, koga Bećirović predstavlja, jer ga Predsjedništvo BiH sigurno nije ovlastilo da tako prezentuje situaciju u BiH.

– Da li ga je SDP ovlastio da provodi u svijetu takvu politiku, to bi trebalo da javno znamo zbog svih građana u BiH ili ide okolo kao turista i priča neku svoju priču koja je usklađena na liniji šef Predsjedništva BiH, ministar spoljnih poslova, šef misije pri UN koja potpuno protiv Dejtona – kaže Šolaja.
Što se tiče izjava o angažovanju Rusije, Šolaja navodi da je to isto „kao da pobjegnete od kuće pa se onda žalite na jednog od roditelja“.

– Rusija je članica Kontakt grupe, jedna od pet zemalja, bez obzira na tadašnju globalnu situaciju i njenu poziciju, bez čije saglasnosti ne bi bilo Dejtonskog mirovnog sporazuma jer je učestvovala kao takva u Dejtonu. Prema tome, ne znam šta sad hoće i šta je cilj sa takvim izjava. Ako je cilj sad neki novi Dejton, to bez Rusije, Srbije i Republike Srpske ne mogu. Može se bilo šta ostvariti silom, ako baš neko to želi da ima toliku silu, a u nekom međunarodno pravnom smislu to je nemoguće – poručuje Šolaja.

Dodik traži smjene
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je zbog politike koje provode u svijetu Zlatko Lagumdžija, Elmedin Konaković i Denisa Bećirovića zatražio njihove smjene.

Kako je istakao, poziv za najavljeni sastanak u Mostaru koji bi trebao da bude održan sljedeće sedmice, nije još uvijek dobio, ali i da nije siguran da li se više išta može i uraditi.

– Ako hoće dalje da razgovaramo , mora da se utvrdi odgovornost za rušenje Ustava BiH, da se smijeni Lagumdžija i da se smijeni Konaković zato što su prekršili Ustav, a da se otpočne procedura smjene Bećirovića koji je skrivao od organa BiH te aktivnosti koje su proveli u Ujedinjenim nacijama potpuno ilegalno, potpuno tajno. To je minimum. Možda onda da sjednemo i dalje da pričamo o nečemu – rekao je Dodik.
Srpskainfo

Politika

JAVIO SE DODIK “Biću predsjednik za svakog ko me takvog prihvata”

Lider SNSD Milorad Dodik izjavio je danas da će politički ostati “veoma angažovan”.

– Biću predsjednik za svakog ko me takvog prihvata – rekao je Dodik danas u Han Pijesku. Istakao je da ga kao predsjednika Republike Srpske prihvataju Rusija, Srbija, Bjelorusija… Dodao je da “kao predsjednik nije želio da Republiku Srpsku destabilizuje”, te podsjetio da nisu htjeli da idu na izbore, očekujući da će ih drugi pratiti, ali oni to nisu htjeli.

– Onda su očekivali da predlože svog kandidata, a da SNSD i stranke vladajuće koalicije ne predlože nikoga, pa je iz CIK rečeno da će organizovati 40 biračkih mjesta u Federaciji BiH i proglasiti ko je predsjednik. Mi to ne smijemo da dozvolimo već smo rekli – idemo da se borimo. Zato smo došli u ovu poziciju – rekao je Dodik.

Lider SNSD je podsjetio na to da je opoziciji u Srpskoj bila ponuđena vlada nacionalnog jedinstva, da premijer bude iz opozicije godinu dana, a da oni nisu htjeli to da prihvate niti da razgovaraju o toj temi.

RTRS

Nastavi čitati

Politika

„Srpska je OGREZLA u KORUPCIJI!“ – Stanivuković ŽESTOKO o stanju u Republici Srpskoj (VIDEO)

Gradonačelnik Banjaluke i lider Partije demokratskog progresa (PDP), Draško Stanivuković za Euronews je govorio  o formiranju novog političkog pokreta koji će činiti sedam do osam stranaka, uz podršku preko 100 odbornika i dvojcifrenog broja narodnih poslanika širom Republike Srpske.

Prva zvanična prezentacija pokreta zakazana je za 19. oktobar, kada će biti predstavljen i naziv nove političke opcije.

-Radi se o prvom ozbiljnom političkom ukrupnjavanju u posljednjih 20 godina- rekao je Stanivuković u intervjuu za Euronews BiH, naglašavajući da nova platforma predstavlja alternativu dugogodišnjoj vlasti u Republici Srpskoj.

Nakon prezentacije 19. oktobra, planiran je i veliki politički skup 26. oktobra u dvorani Borik, gdje se očekuje prisustvo između 5.000 i 6.000 članova i simpatizera. Treća faza uključuje promociju programskih ciljeva i vizije pokreta.

Stanivuković je istakao da je cilj okupljene koalicije da ponudi ozbiljnu alternativu „sistemu ogrezlom u korupciju i političku stagnaciju“, te najavio da pokret neće izlaziti sa listama na nivou BiH, jer smatra da je „taj nivo blokiran“.

-Ova koalicija imaće čvrstu organizaciju – predsjedništvo, glavni odbor, kao i jasne procedure koje je izdvajaju kao funkcionalniju alternativu postojećim strukturama- poručio je Stanivuković.

Među istaknutim imenima su bivši gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić i načelnici više opština, uključujući Pale i Kotor Varoš. Stanivuković ističe da se pokret oslanja na nova, ali i politički iskusna lica, te da više od 90% članova nisu pripadali ranijim političkim strukturama.

Pokret ima ambiciju da na opštim izborima 2026. godine predstavi ozbiljnu alternativu aktuelnoj vlasti, s ciljem, kako kaže Stanivuković, „političkog i društvenog preokreta u Republici Srpskoj“.

Posebno je naglasio da, iako je novi pokret, PDP neće prestati da postoji kao samostalna stranka: -Svaka stranka zadržava svoje postojanje, ali će pokret biti primarni okvir u kojem ćemo svi nastupati. Buduće liste za izbore nastupaće pod imenom tog pokreta.

Dodao je da je želja da se ovom koalicijom preokrene aktuelna vlast i donese konkretna promjena u Republici Srpskoj.

-Nakon izbora razmotrićemo dalje korake – da li nastaviti kao jedinstvena politička snaga ili kroz zasebne stranke, ali PDP će zadržati svoj subjektivitet i postojanje-rekao je.

Naglasio je i da formiranje pokreta nije politička igra ili gubitak vremena, već nužda i odgovor na tešku situaciju u društvu.

-Završio sam svoj posao u Banjaluci i PDP-u i odlučio da radim nešto novo, jer Republika Srpska je izolovana, ogrezla u kriminal i korupciju, i mora da se integriše sa svijetom- poručio je.

Stanivuković je izrazio želju za depolitizacijom političke scene, gdje bi politika prestala da bude borba za život i smrt, već prostor za odgovorno upravljanje i stvaranje boljih uslova za građane.

Na pitanje o odnosima sa dosadašnjim političkim partnerima i opozicijom, komentarisao je kritike koje dolaze od SDS-a i drugih stranaka o navodnom „krađi“ poslanika i odbornika:

-Dok sam ja vodio PDP zaustavili smo osipanje političke scene, a ovo što radimo sada predstavlja prvo ozbiljno ukrupnjavanje stranaka u Republici Srpskoj.

Ukazao je na problem prevelikog broja političkih stranaka i malih cenzusa koji dozvoljavaju da gotovo svako ko uspije sakupiti tri posto glasova postane „lider“ ili „predsjednik“. „Moramo napraviti političku scenu sa maksimalno tri do četiri ozbiljne stranke koje će se takmičiti programima, a ne da svako trguje i ulazi u sistem da bi imao ličnu korist,“ istakao je.

Stanivuković je ocijenio da su pojedine veće stranke svjesno razbijale opoziciju na mnogo manjih kako bi zadržale kontrolu, ali da cilj novog pokreta nije fragmentacija, već konsolidacija političke scene i vraćanje rezultata građanima.

Nastavi čitati

Politika

Zbog KORUPCIJE pokrenuta istraga o izgradnji AUTOPUTA u BiH

Evropska investiciona banka (EIB) potvrdila je danas da se u vezi sa izgradnjom pojedinih dionica na Koridoru Vc vode interne istrage o mogućem zabranjenom postupanju.

– Možemo potvrditi da EIB sprovodi interne istrage o mogućem zabranjenom postupanju u određenim dijelovima Koridora Vc te da su o tome uredno obavještene relevantne vlasti Bosne i Hercegovine i Evropske unije -naveli su iz EIB-a u odgovoru na pitanje sarajevske N1.

Iz banke dodaju da su u vezi s tim pojačali mjere nadzora i izvještavanja za operacije koje se odnose na Koridor Vc, kao i da su preduzeli i druge pravne korake kako bi se obezbijedio integritet finansijskih ulaganja. – U ovom trenutku, u interesu tekućih istraga i zbog ugovornih odredbi, nismo u mogućnosti dijeliti dodatne informacije. Ostajemo predani osiguranju odgovornosti u svim projektima koje finansira EIB Global, a preduzete mjere potvrdile su našu posvećenost transparentnosti i odgovornosti prema partnerima u zemlji – poručili su iz Evropske investicione banke.

Odgovor od EIB dobijen je na pitanje povodom medijskih navoda da je ЈP Autoceste FBiH pod istragom zbog sumnje na korupciju i netransparentno trošenje sredstava iz evropskih fondova tokom izgradnje dionica autoputa Medakovo–Poprikuše i Ozimice–Poprikuše.

Prema istim navodima, riječ je o sredstvima iz evropskih fondova, zbog čega je Evropska investiciona banka o slučaju obavijestila Evropski javni tužilački ured (EPPO), a s obzirom na to da je u projekt bila uključena i italijanska kompanija, predmet je dodijeljen kancelariji EPPO-a u Veneciji.

Nastavi čitati

Aktuelno