Connect with us

Svijet

“BEZ NJIH ĆE SE HAOS TEŠKO SREDITI” Ukrajina pravi prve korake ka mobilizaciji žena u rat sa Rusijom

Ukrajinski parlament Vrhovna Rada preduzeo je prve korake prema mobilizaciji žena u rat s Rusijom, izjavio je ukrajinski poslanik Dmitro Razumkov.

Razumkov je kazao da zakon br. 12076, usvojen 3. decembra, sadrži odredbu koja omogućava ženama koje zadovoljavaju zdravstvene i starosne kriterijume da se prijave za vojnu službu i prođu osnovnu vojnu obuku, izvijestio je ukrajinski portal Strana News. Razumkov je pozvao na uklanjanje te odredbe prije drugog čitanja zakona.

Ako se usvoji, ova promjena bi mogla značajno uticati na stanje u ukrajinskoj vojsci i omogućiti ženama da budu regrutovane za učestvovanje u ratu. Prema predloženim izmjenama Zakona o vojnoj obavezi i vojnoj službi, žene koje žele da služe u ukrajinskoj vojsci mogu biti regrutovane i uvrštene u registar vojnih obveznika koji u slučaju potrebe mogu biti angažovani.

Međutim, dio prijedloga izazvao je kritike i i od Glavne naučno-stručne uprave Kancelarije Vrhovne Rade, koja je istakla da je “neprikladno registrovati žene kao pričuvnice neposredno prije početka osnovne vojne obuke”, prenosi Index.hr.

Žene se mogu prijaviti, ali ne postoji obavezna mobilizacija

Prema trenutnom ukrajinskom zakonu, u vojsku se regrutuju muškarci stariji od 25 godina. Zakon dopušta ženama da se dobrovoljno prijave, ali ne i da budu obvezno mobilizovane.

Ukrajinska poslanicaa Marijana Bezuhlaja snažno podržava promjene.

“U našem Ustavu ne postoje dvije vrste građana. Trenutno postoji ilegalna diskriminacija muškaraca. Osim toga, ako se mobilizuju žene, manje će se mobilizovti muškaraca – to je jedan od razloga zašto vi, muškarci, podržavate mobilizaciju svojih sugrađanki”, rekla je on.

Bezuhlaja je predložila da se žene u početku mobilizuju za pozadinske pozicije, poput administrativnih službenica, kadrovskih radnica i uloga u bezbjednosnim jedinicama, kako bi se muškarci mogli preusmjeriti na borbene položaje na prvim linijama.

“Rat ne smije biti odgovornost samo odabranih”, napisala je Bezuhlaja. “Posebno kada je riječ o opstanku nacije i pravu na život, a ne samo o teritorijima ili sferama uticaja.”

Dodala je da bez opšteg nacionalnog otpora Ukrajina ne može ostvariti pobjedu te je zaključila: “Bez mobilizacije žena ovaj haos u redovima naše vojske teško će se srediti.”

Svijet

CRNI MAJ ZA FRANCUSKU! Građani strepe za finansije, veliki pad poverenja u EKONOMIJU

Raspoloženje potrošača u Francuskoj se pogoršalo u maju, a zabrinutost zbog sopstvene finansijske situacije i budućnosti je u porastu, pokazuju danas objavljeni podaci francuskog Nacionalnog instituta za statistiku i ekonomska istraživanja (Insee).

Vrijednost indikatora koji mjeri sentiment francuskih domaćinstava je pala sa aprilskih 91 poena na 88 poena u maju, što je značajno ispod dugoročnog prosjeka od 100 poena.

Domaćinstva su takođe bila manje sklona velikim kupovinama, a zabrinutost zbog nezaposlenosti je naglo skočila, dostigavši najviši nivo od maja 2015. godine, navodi Figaro, prenosi Tanjug.

Stopa nezaposlenosti u Francuskoj blago je porasla sa 7,3 odsto u posljednja tri mjeseca prošle godine na 7,4 odsto u prvom kvartalu 2025, saopštio je Insee prošle nedjelje.

Ekonomski sentiment na početku godine nije pomogao smanjenju nezaposlenosti u Francuskoj, posebno nakon carina američkog predsjednika Donalda Trampa koje su u velikoj mjeri poremetile globalnu privredu i dovele do gubitka povjerenja među investitorima i kompanijama, naveo je francuski list.

Nastavi čitati

Svijet

NJUJORK I LONDON NEDODIRLJIVI! Ali pravi šok tek dolazi, evo ko je IZBACIO Tokio s vrha!

U vremenu kada svijet puca po šavovima – zbog ratova, kriza i neizvjesnosti – jedan poredak ostaje važniji nego ikad: koji su gradovi najjači, najstabilniji i najpoželjniji za život i rad?

Odgovor donosi nova lista 1.000 najvažnijih svjetskih gradova koju je sastavio tim analitičara iz kompanije Oxford Economics, ocjenjujući ih kroz pet ključnih kategorija: ekonomija, ljudski kapital, kvalitet života, ekologija i upravljanje.

Top 10 gradova svijeta za 2025:
Njujork (SAD)

London (Velika Britanija)

Pariz (Francuska)

San Hoze (SAD)

Sijetl (SAD)

Melburn (Australija)

Sidnej (Australija) [novi ulazak]

Boston (SAD) [novi ulazak]

Tokio (Japan)

San Francisko (SAD)

Zašto baš ovi gradovi?
Njujork i London i dalje drže vrh. Ne samo da su svjetski finansijski centri, već i mjesta gdje se stvaraju ideje, obrazuju najbolji kadrovi i donose ključne odluke. Ovi gradovi su pravi motori planete.

Pariz je ove godine prestigao Silicijumsku dolinu i zasjeo na treće mjesto. Francuska prijestonica ima ogroman BDP i fokus na uslužni sektor. San Hoze i dalje briljira zahvaljujući tehnološkim gigantima poput Apple-a, Google-a i Mete – ali je pao na četvrto mjesto, prenosi Kurir.

Sijetl, dom Amazona, Microsofta i Boinga, ima odličnu kombinaciju tehnologije, avio-industrije i maloprodaje. Zahvaljujući tome, zauzeo je petu poziciju.

Sidnej i Boston – nova imena među elitom
Po prvi put među deset najboljih našli su se Sidnej i Boston. Sidnej je skočio na listi zbog izvanrednog kvaliteta života i poboljšanja ekoloških standarda. Boston, s druge strane, ima jaku ekonomiju, prestižne univerzitete (Harvard, MIT) i sve je popularniji kod globalnih kompanija.

Ko ide gore, a ko pada?
Stručnjaci iz Oxford Economics navode da su se gradovi iz Indije, Indonezije i Velike Britanije značajno popravili ove godine, dok su japanski, kanadski i brazilski gradovi zabilježili pad.

Gradovi budućnosti: Osam arhetipova
Analiza ide korak dalje i grupiše gradove prema njihovim karakteristikama u osam kategorija: globalni lideri, regionalni centri, kulturne prijestonice, održivi gradovi, industrijski centri, naslijeđeni gradovi, rastući megagradovi i zvijezde u usponu.

Svaka grupa ima svoje izazove i prednosti:

Globalni lideri (poput Njujorka i Londona) najbolje mogu da iskoriste potencijal vještačke inteligencije, ali se suočavaju sa sve većom nejednakošću.

Rastući megagradovi (u Aziji i Africi) imaju ogroman potencijal za razvoj ljudskog kapitala, ali se bore sa prebrzom urbanizacijom.

Kako se mjeri atraktivnost jednog grada?

Oxford Economics Global Cities Index uzima u obzir:

Koliko grad doprinosi globalnoj ekonomiji

Koliko je obrazovan i produktivan njegov narod

Kako se u njemu živi – zdravstvo, stanovanje, bezbednost

Koliko brine o okolini

Kako se njime upravlja – transparentnost, efikasnost, stabilnost

Nastavi čitati

Svijet

HOROR! Napad nožem u Hamburgu: Žena na glavnoj željezničkoj stanici izbola 17 ljudi

Na glavnoj željezničkoj stanici u Hamburgu večeras je došlo do napada nožem, izvještava BILD.

Najmanje sedamnaest osoba je povrijeđeno, a savezna policija zbog napada je uhapsila ženu staru 39 godina, prenosi Index.

Zbog napada je u potpunosti obustavljen željeznički saobraćaj na glavnoj stanici. Incident se dogodio između perona 13 i 14, a tragovi krvi na podu svjedoče o brutalnosti napada.

U početku se govorilo o osam povrijeđenih, ali je policija kasnije precizirala da su tri osobe u životnoj opasnosti, tri teže povrijeđene, dok šest ima lakše tjelesne povrede. Najnovije informacije govore da je ukupno sedamnaest ljudi povrijeđeno, a četvoro se nalazi u kritičnom stanju. Prema saznanjima lista BILD, neki od povrijeđenih zbrinuti su unutar vozova.

 

Nastavi čitati

Aktuelno