Connect with us

Društvo

BiH bi ove godine mogla postati članica jedinstvenog područja plaćanja u evrima: ŠTA DONOSI SEPA?

Bosna i Hercegovina nije dio jedinstvenog područja plaćanja u evrima (SEPA), ali to bi se moglo uskoro promijeniti.

Kada to postane, evro neće biti domaća valuta umjesto konvertibilne marke, već će građani imati benefite pri transferu u evrima.

Centralna banka Bosne i Hercegovine (CB BiH) je koordinator aktivnosti različitih institucija za pridruživanje SEPA-i. Osim Centralne banke, u Koordinacionom odboru su entitetska ministarstva finansija, entitetske agencije za bankarstvo i Udruženje banaka u Bosni i Hercegovini. To znači da institucije različitih nivoa vlasti moraju uraditi svoj dio posla kako bi se Bosna i Hercegovina pridružila SEPA-i.

Naime, kako su napomenuli iz Centralne banke, biće neophodno da te institucije naprave zakonske prilagodbe da bi se podnijela Aplikacija za članstvo u SEPA-i. Ukazali su da rade na izradi te aplikacije koja se podnosi Evropskoj komisiji i Evropskom platnom vijeću. Istakli su to kada bismo Aplikaciju mogli podnijeti i kada bismo mogli postati članica SEPA-e, objavio je Klix.ba.

“Kada entitetska ministarstva okončaju aktivnosti na prilagođavanju zakonskih rješenja odredbama Direktive Evropske unije, stiču se preduslovi za apliciranje, te bi podnošenje Aplikacije za članstvo u SEPA-u bilo moguće tokom ove godine, a implicitno i članstvo u SEPA-i”, naglasili su iz Centralne banke.

Kao ništa manje važne preduslove za ovo članstvo istakli su tehničke preduslove, a za koje su podsjetili da su u drugoj fazi.

“U skladu sa svojim mandatom aktivno radimo, kako na analizi mogućih modaliteta integracije, tako i na analizi konkretnih tehničkih rješenja, kako bi se nakon formalnog prijema u SEPA-i pokrenuo i platni promet u SEPA aranžmanu. Sve kako bi građani i privreda što prije imali konkretne koristi, što jeste konačan cilj”, obrazložili su.

Šta donosi SEPA

U SEPA-i je 41 država u i izvan Evropske unije te za Zapadni Balkan (Bosnu i Hercegovinu, Srbiju, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju, Albaniju i Kosovo) predstavlja prvi stub Plana rasta EU. Zapravo, članstvo u SEPA-i je jedan od uslova za članstvo u EU. Iz Centralne banke su se osvrnuli na neke od benefita ovog članstva.

“Stvoriće se uslovi da naknade za prekogranične transakcije budu jednako tarifirane. Istraživanjima Svjetske banke je utvrđeno da pravna i fizička lica na Zapadnom Balkanu plaćaju šest puta veću proviziju za prekogranične transakcije, nego pravna i fizička lica u SEPA-i”, naglasili su.

Koliko će to biti značajno za bh. ekonomiju istakli su podatak da Bosna i Hercegovina s državama SEPA-e ima 80 posto uvozno-izvoznih aktivnosti te da većina bh. dijaspore, koja doznakama generiše 10 posto bh. bruto društvenog prihoda (BDP), živi u državama SEPA-e. Ocijenili su da će se ovim osigurati dodatni rast BDP-a Bosne i Hercegovine te su se osvrnuli na još neke benefite.

“Pravi se korak naprijed ka članstvu u EU, postiže se bolja investiciona klima, povećavaju formalni novčani tokovi, smanjuje se siva ekonomija te poboljšava standard građana i privrednika”, dodaju.

Za njih je nesumnjivo da će rast konkurentnosti i transparentnosti te osnaživanje kohezije s dijasporom imati pozitivan uticaj na bh. ekonomiju, stvaranje dodatnih vrijednosti na tržištu te značiti zamah u inovacijama i digitalizaciji privrede i finansija.

Društvo

STIŽE ZATOPLJENJE! U BiH će biti temperature od 30 stepeni

U BiH stižu temperature do oko 30 stepeni Celzijusovih, objavio je BHMETEO.

“I to bi bilo to, sa današnjom kišom opraštamo se od nešto dužeg perioda umjerenijih temperatura i uskoro ulazimo u period pravog ljeta. Već od sutra više sunčanih intervala dok se od vikenda očekuje osjetnije zatopljenje sa temperaturama do oko 30 stepeni Celzijusovih u nedjelju”, naveli su u objavi..

Iduće sedmice očekuje se još toplije uz prave ljetne temperature koje bi prema trenutnim prognozama obilježile veći dio prve dekade juna.

“Prva dekada juna pored toplog vremena donosi i dosta sunčanih sati. Iako bi u pojedinim danima moglo biti lokalnih pljuskova opšta slika vremena – ljetna”, naveli su.

 

Nastavi čitati

Društvo

Otvara se prvo odmorište na auto-putu u Srpskoj, 14 GODINA NAKON OTVARANJA!

Prvo odmorište na auto-putu na realaciji Banjaluka-Gradiška, otvara se u Lužanima, u ponedjeljak, 2. maja.

Riječ je odmorištu na auto-putu u sklopu pumpe “Super Petrol”, a svečano otvaranje planirano je od 10.30 do 11.30.

Tako će nakon 14 godina od otvaranja autoputa Banjaluka – Gradiška vozači koji tom dionicom dobiti mjesto za predah.

Gradnja prvog objekta na odmorištu “Lužani” počela je u junu 2023. godine, a predviđeni rok za završetak radova, odnosno početak rada benzinske stanice bio je maj 2024. godine, međutim koncesionar kompanija “Super petrol” zatražila je dodatni rok od 12 mjeseci zbog niza nepredviđenih i objektivnih okolnosti na koje nije mogla uticati.

Nastavi čitati

Društvo

Novi EU sistem za putovanja će olakšati putovanje, EVO I ZAŠTO!

Iako je u bh. javnosti novi sistem ulaska u zemlje Šengena, koji treba da počne s postepenom primjenom od oktobra ove godine, uglavnom dočekan negativno i sa skepsom, postoji više argumenata koji bi mogli ići u prilog tvrdnjama da će on zapravo olakšati, a ne otežati putovanja u EU.

Prvo, radi podsjećanja o čemu se radi, EU je nakon migrantske krize 2015, koja je uzburkala duhove, ojačala ekstremnu desnicu i dovela do rasta populizma, odlučila da se na sistemski način pozabavi sigurnosti granica EU, ali i generalno borbom protiv međunarodnog kriminala. Brojne mjere su tokom proteklih godina predstavljene, od jačanja Frontexa, odnosno evropske granične službe, jačanja bezbjednosti na aerodromima, jačanja saradnje s policijskim agencijama i graničnim službama zemalja koje graniče s EU, pa do uspostavljanja patroliranja na zelenoj granici, potpisivanja sporazuma saradnje sa zemljama iz kojih migranti najčešće dolaze i finansiranja humanitarne pomoći i izbjegličkih kampova u inostranstvu.

Mjera o kojoj danas govorimo je kontrola ulaska i izlaska na spoljnim granicama EU i zemalja Šengena koje nisu članice. Ta mjera se, u suštini, može podijeliti na dva osnovna segmenta. Prvi se odnosi na EES, odnosno Sistem ulaska i izlaska, koji podrazumijeva uspostavljanje baza podataka i uzimanje biometrijskih podataka putnika koji ulaze na prostor Šengena. On počinje s primjenom u oktobru ove godine, ako ne dođe do novih neplaniranih odgađanja, i prva faza primjene hoće dovesti do usporavanja prelaska granice jer će putnici na graničnim prelazima morati davati svoje biometrijske podatke, poput fotografije lica i otiska prstiju. Međutim, kada se taj postupak završi, prelazak granice će biti brži i jednostavniji jer će granični službenici zemalja EU odmah moći utvrditi ne samo identitet osobe koja prelazi granicu, nego i brzo obaviti bezbjednosnu procjenu. On će čak omogućiti i prelazak granice bez carinskih službenika putem automatizovanih kućica u kojima će putnici sami provući svoj pasoš kroz skener, dati otiske prstiju i napraviti fotografiju. Ovaj način graničnih kontrola postoji već danas u EU, posebno na aerodromima i većim graničnim prelazima, ali on nije dostupan za naše građane jer ćemo tek nakon uvođenja EES-a biti dio baza podataka.

Drugi dio sistema je ETIAS, odnosno Evropski informatički putnički sistem za autorizaciju, i o njemu, vjerovatno, postoji najviše nedoumica i nerazumijevanja u javnosti. On bi trebalo da počne s primjenom sljedeće godine, a podrazumijeva onlajn prijavu prije ulaska u EU putem interneta, i ne predstavlja vizu, kako smatra dio naše javnosti, već sigurnosnu mjeru kako bi se pojačala bezbjednost unutar EU i spriječile zloupotrebe od strane trgovaca ljudima i drugih kriminalaca.

Ono što je manje-više poznato je da će ova onlajn potvrda koštati sedam evra, a važiće tri godine ili do isteka važenja pasoša, ali je manje poznato da građani BiH čak i nakon otpočinjanja rada ETIAS-a neće biti vraćani s granica ako nisu ispunili obrazac. Naime, predviđeno je da prvih šest mjeseci granični službenici samo obavještavaju putnike da je ETIAS počeo s radom, a narednih šest mjeseci će bez ETIAS-a moći ući samo oni građani koji u prethodnih šest mjeseci nisu putovali u EU, odnosno nisu primili obavještenje na graničnom prelazu. Tek nakon pune godine, sistem počinje s punom primjenom, i ETIAS će važiti za sve.

U Agenciji za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH, koja izdaje važeća dokumenta građanima, smatraju da građani BiH neće imati problema u korištenju ovih sistema.

“Bh. građani moći će koristiti ove nove tehnologije pod uslovom da posjeduju putne isprave najnovije generacije koje imaju punu biometriju. S obzirom na to da su ovi obrasci dostupni onlajn, IDDEEA BiH predviđa porast potražnje za kvalifikovanim elektronskim potpisima, koje je građanima BiH stavila na raspolaganje u julu 2024. godine. Ove nove mjere imaju za cilj da kriminalcima ili teroristima otežaju ulazak u EU s lažnim pasošima, ističu oni.

Nastavi čitati

Aktuelno