Politika
BIH IZGUBILA 108,5 MILIONA EURA: Curi vrijeme do nove kazne
Evropska komisija obavijestila je Savjet ministara BiH da će sredstva koja su nam namijenjena u okviru Plana rasta za zapadni Balkan biti umanjena za deset odsto, odnosno za 108,5 miliona evra (oko 211,5 miliona KM), zbog kašnjenja u dostavljanju konačne verzije Reformske agende.
To, međutim, nije konačan iznos koji bismo mogli izgubiti, jer curi vrijeme do nove potencijalne kazne, a rok je 30. septembar.
Odluka, koja stiže iz Brisela, znači da će BiH u okviru Regionalnog garantnog fonda sada raspolagati sa 976,6 miliona evra, umjesto prvobitno predviđenih 1,085 milijardi.
S obzirom na to da do samita u Skoplju 1. jula Evropska komisija nije dobila Reformsku agendu, Komisija navodi da nema drugog izbora osim da počne postepeno umanjenje sredstava.
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos u pismu poziva vlasti BiH da bez odlaganja dostave konačnu verziju Reformske agende da bi Komisija, uz mišljenje država članica Evropske unije, mogla pristupiti njenom ocjenjivanju i eventualnom odobravanju. Ukoliko to ne bude učinjeno do 30. septembra ove godine, navodi se u pismu, Komisija će dodatno umanjiti sredstva za još deset odsto.
Novinar Dejan Šajinović kaže da je važno reći da EU neće uskratiti novac zapadnom Balkanu, ali zbog sve većih problema finansiranja svih potreba – kad je u pitanju Ukrajina, potom jačanje odbrambenog sektora, upravljanje granicama i priprema novog budžetskog okvira – novac će biti sve teže dobiti onim zemljama u procesu proširenja koje se zaista ne budu trudile da poštuju rokove i usvajaju reforme.
“Jednostavno, novca u EU će biti sve manje, dijelom i zbog novih carinskih ratova, reindustrijalizacije u Evropi i drugih globalnih izazova, i ako BiH ne bude ozbiljno počela da radi na ispunjavanju uslova, bez ikakve sumnje će ostati i bez ostatka sredstava predviđenih Planom rasta, a novac će biti usmjeren drugima. U to ne treba imati nikakve sumnje, ovo nije neki pokušaj da se BiH ‘preplaši’ pa da joj se ipak dodijeli novac i važno je da to ljudi znaju”, ističe Šajinović.
Adi Ćerimagić, viši analitičar Inicijative za evropsku stabilnost (ESI) sa sjedištem u Berlinu, podsjeća da bh. vlasti nisu dostavile usvojenu Reformsku agendu usaglašenu s komentarima Evropske komisije, a ako se ništa ne promijeni, nova smanjenja slijede na jesen.
“Za ovaj neuspjeh mnogi traže krivca. Formalno su to domaće institucije – predstavnici entiteta, kantona, Brčko distrikta i Vijeća ministara – koji su imali dovoljno vremena da postignu dogovor, ali nisu. Prave žrtve su građani i privreda: ostali su bez reformi koje bi donijele konkretne koristi i bez sredstava koja su tim reformama bila vezana”, kaže Ćerimagić za “Nezavisne novine”.
Prema njegovim riječima, ova odluka dio je šire slike koja sve više otkriva nesnalaženje EU u BiH.
“Bez usvojene Reformske agende, BiH ne može učestvovati u najvažnijem elementu Plana rasta – projekta kojim je EU najavila ambiciju povratka političkog uticaja u regiji. Istovremeno je blokiran i naredni korak na evropskom putu BiH – otvaranje pregovora o članstvu. Zbog toga sve češće dolazi pitanje: šta EU danas zapravo može postići u BiH? Sve više odgovora glasi: premalo i presporo”, ističe Ćerimagić.
Kako dodaje, očekivanje EU je da će vlasti u BiH promijeniti svoje ponašanje i uraditi što je potrebno – ne samo nakon što ostanu bez dijela sredstava, već i kada građani i privreda vide kako druge zemlje koriste Plan rasta i ostvaruju napredak.
“Slične situacije viđene su i ranije. Nakon što su Crna Gora, Srbija i Sjeverna Makedonija 2009. godine dobile bezvizni režim, vlasti u BiH su se ubrzano angažovale, nadoknadile propušteno i za godinu dana sustigle ostale. Hoće li se isto desiti i sada – ostaje da se vidi”, kaže Ćerimagić.
Premijer FBiH Nermin Nikšić rekao je da Brisel više neće gledati kroz prste BiH, što se vidi po smanjenju sredstva namijenjenih BiH u okviru Plana rasta.
“Neshvatljivo je, mi smo bili kooperativan dio ekipe koja je trebala završiti taj posao i da dođemo do pristupa fondovima EU. Nažalost, neki ljudi koji odlučuju o tome opet su se poigrali, računajući da su nam do sada iz Brisela gledali kroz prste i da će opet to uraditi, iako smo imali jasne signale da to neće biti slučaj”, rekao je Nikšić.
Plan rasta za zapadni Balkan je, inače, najambiciozniji finansijski paket Evropske unije vrijedan šest milijardi evra, koji ima za cilj da se u narednih deset godina udvostruči ekonomski rast u tim državama.
Politika
KAD SE SPOJE ČISTO SRCE I REALNI REZULTATI! Legendarni načelnik Srpca izabrao novi put i poslao moćnu poruku!
Pokret Sigurna Srpska nastavlja sa širenjem svoje organizacije u Srpcu, okupljajući ljude koji su svojim radom i rezultatima ostavili značajan trag u lokalnoj zajednici.
Generalni sekretar PSS-a Nebojša Drinić saopštio je da je ovoj političkoj organizaciji pristupio Drago Ćirić, nekadašnji načelnik opštine Srbac i ugledni privrednik, što predstavlja značajno pojačanje za stranku.
– Pokret Sigurna Srpska u Srpcu nastavlja da raste i jača. Posebno nam je drago što nam se pridružio Drago Ćirić, nekadašnji načelnik opštine Srbac, čovjek kojeg građani cijene zbog konkretnih rezultata. Tokom svog mandata prvi je uveo naknadu od 500 KM za svako novorođeno dijete, obezbijedio besplatan prevoz za učenike, snažno podržavao Srpsku pravoslavnu crkvu, izgradio odbrambeni nasip u Prijebljezima, uredio kanalsku mrežu u Bajincima i Bardači, izgradio osam mostova, te podržao dolazak novih investicija i otvaranje radnih mjesta – istakao je Drinić.
On je naglasio da Ćirićevo iskustvo, ugled u zajednici i rezultati koje je ostvario predstavljaju dodatnu snagu za dalji razvoj organizacije u Srpcu.
– Ugledan privrednik i otac četvoro djece, Drago Ćirić je veliko pojačanje za naš tim. Nastavljamo da okupljamo ljude, formiramo mjesne odbore i gradimo snažnu organizaciju. Srbac mora bolje – poručio je Drinić.
U Pokretu Sigurna Srpska ističu da će i u narednom periodu nastaviti sa jačanjem stranačke infrastrukture i okupljanjem ljudi koji svojim znanjem, iskustvom i rezultatima mogu doprinijeti razvoju lokalnih zajednica i Republike Srpske.
Politika
BAHATOST BEZ GRANICA NA JAHORINI! Grcaju u dugovima do guše, a bacaju novih 10,5 MILIONA KM!
Olimpijski centar „Jahorina“ planira izdvojiti čak 10,5 miliona maraka sa porezom za nabavku potpuno automatizovanog sistema za prodaju i kontrolu pristupa skijalištu i parkingu.
Olimpijski centar je objavio novi prečišćeni plan javnih nabavki na kojem se nalazi i pomenuta stavka.
U planu stoji da je okvirni datum pokretanja nabavke 2. jul ove godine, a biće finansirana iz vlastitih sredstava OC „Jahorina“.
Kada su u pitanju još neki vredniji tenderi koje OC planira raspisati u narednih pola godine tu je i nabavka posebnog vozila ratrak u vrijednosti oko 1,9 miliona KM.
Takođe i za organizaciju događaja „Noć Jahorine“ izdvojiće oko 819.000 maraka, a za traktor sa dodatnim priključcima 678.600 KM.
OC „Jahorina“ u narednih šest mjeseci planira sprovesti i nabavku reklamiranja na sportskim događajima.
Inače, Olimpijski centar je tender za promociju na sportski događajima do sada redovno davao Košarkaškom klubu „Jahorina“ čiji je predsjednik donedavno bio Nedeljko Elek koji je ujedno i predsjednik Nadzornog odbora Olimpijskog centra.
Podsjetimo OC „Jahorina“ već godinama kuburi sa finansijama, a Vlada RS im redovno pomaže i na sebe preuzima njihove dugove.
CAPITAL je ranije objavio da se Vlada nedavno obavezala da će platiti milionske dugove Olimpijskog centra Jahorina iz prve i četvrte emisije obveznica ukoliko ovo akcionarsko društvo ne izmiri svoje obaveze prema vlasnicima hartija od vrijednosti u utvrđenim rokovima.
Dug iz prve emisije iznosi 10,6 miliona maraka, a iz četvrte 27,8 miliona KM, što znači da je na ovaj način Vlada preuzela obavezu od ukupno 38,4 miliona marka.
Vlada Republike Srpske je takođe i u oktobru prošle godine donijela odluku da plati sve kredite Olimpijskog centra „Jahorina“ kod komercijalnih banaka, a da zatim svoja potraživanja pretvori u osnovni kapital ovog akcionarskog društva.
Riječ je o obavezama od 145 miliona maraka, dok je procijenjena vrijednost Olimpijskog centra 286 miliona KM.
Politika
PONIŽENJE GODINE U BIJELJINI! Svi su gledali u Dodika i Minića, a niko nije mogao da vjeruje šta su uradili Karanu!
Kada je 12. juna polagan kamen temeljac za izgradnju nove dionice autoputa Bijeljina – Brčko, lopate u rukama su držali predsjednik SNSD Milorad Dodik, premijer Republike Srpske Savo Minić, resorni ministar Zoran Stevanović i direktor Autoputeva Radovan Višković. Upadljivo je nedostajao predsjednik Republike Srpske Siniša Karan, koji, kako saznajemo, nije ni pozvan na ovu svečanost kojom je obilježen početak radova na dionici dugoj 17,7 km,čija je cijena 274 miliona KM.
Naime, kada je par dana ranije objavljen protokol premijera RS za ovaj događaj, među zvanicama nije bilo Karanovog imena. Naši izvori tvrde da je Karan lično kontaktirao premijera Minića i pitao ga zašto nije pozvan, napomenuvši da je u ovakvim situacijama uobičajeno prisustvo i predsjednika Republike Srpske.
Minić mu je, kako navode izvori, kratko rekao: – Molim te, nemoj mi praviti probleme. Ako ti nešto nije jasno, zovi predsjednika (Dodika) pa njega pitaj!
Slučajno, ili ne, Siniša Karan je u ponedjeljak popodne, osmog juna, privremeno hospitalizovan na UKC RS radi, kako je saopšteno iz njegovog kabineta, “obavljanja ranije zakazanih kontrolnih medicinskih pregleda, koji su dio redovnog zdravstvenog nadzora”.
Nije nam poznato kakav je bio ishod razgovora između Karana i Dodika, ali ovo nije prvi put, kako tvrde naši izvori, da je formalnom predsjedniku Republike Srpske, nakon razgovora sa neformalnim šefom njegovog kabineta, pozlilo.
Karanov kontrolni pregled samo nekoliko dana prije polaganja kamena temeljca mogao bi biti pokušaj da se izbjegne sramota pred javnošću i opravda izostanak sa ovog predizbornog događaja na kome su se okupili svi viđeniji funkcioneri SNSD-a, osim Karana.
(BN) Foto: Fejsbuk
-
Politika1 dan agoDODIKOVI KANDIDATI NEMAJU ŠANSE? Najnovije istraživanje agencije Ipsos pokazalo OGROMNU PREDNOST STANIVUKOVIĆA!
-
Politika2 dana agoVUKOMANOVIĆ: Povećenje koja Vlada daje penzionerima će vraćati njihovi praunuci
-
Politika2 dana ago„MOŽDA JE ZORI ZORA, ALI GRAĐANIMA MRAK”: Srpska se zadužuje još 800 miliona KM!
-
Politika2 dana agoPOSLANIK LISTE ZA PRAVDU I RED MILAN SAVANOVIĆ: “U pokretu više nema ni pravde, ni reda”
-
Politika2 dana agoVLADA POJEFTINILA polaganje stručnog ispita PROPALICAMA
-
Banjaluka2 dana agoOD DANAS NOVE LINIJE I TERMINI: Na snazi ljetni red vožnje u javnom prevozu
-
Politika2 dana agoBOLESNA SUJETA ILI MEDICINSKI PROBLEM? Kako seoska zatucanost i naduveni ego Ljubiše Petrovića sahranjuju Bijeljinu!
-
Politika2 dana agoPANIKA U REDOVIMA VLASTI! Otkriveno šta se krije iza žestokih udara na Draška Stanivukovića!
