Connect with us

Politika

BiH najkasnije do kraja ove godine treba da dobije status kandidata za članstvo u EU

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas da je zaključcima, koji su usvojeni na sastanku lidera Brdo-Brioni procesa, navedeno da zemlje regiona u jednom paketu treba da postanu punopravne članice EU, kao i da im se omogući vizna liberalizacija.

Dodik je ponovio da je zaključak ovog skupa u Sloveniji da BiH najkasnije do kraja ove godine potrebno dati status kandidata za članstvo u EU.

“Više zaključaka je usvojeno na sastanku. U zaključcima piše da Brisel treba da posmatra zapadni Balkan kao jedinstvenu geostratešku zonu i da zemlje regiona u jednom paketu treba da postanu punopravne članice”, rekao je Dodik novinarima na Brdu kod Kranja.

On je istakao da je zaključeno i da se zemljama zapadnog Balkana omogući vizna liberalizacija i da se nastavi sa dijalogom o svim otvorenim pitanjima.

“Govorio sam da EU ima mnogo izazova i nije više primamljiva kao prije 10, 15 godina. Sa EU treba da se radi, ali ona mora da omekša i ohrabri zemlje zapadnog Balkana, a ne da nam nameće rješenja”, rekao je Dodik.

On je naglasio da je na sastanku govorio i o situaciji i izazovima u BiH. “Rekao sam da je BiH kolonijalna zemlja pod upravom stranaca. Čuli smo i neke koji smatraju da je status još gori. U BiH nema odgovornosti, nego imamo kvazi visoke predstavnike koji su nelegalni i nelegitimni sa ovlaštenjima koja nisu dobili i u suštini načinili su veći problem u BiH”, rekao je Dodik.

On je podsjetio da u BiH nema konsenzusa o NATO-u, dok o članstvu u EU još postoji.

Dodik je naveo i da je na sastanku bilo riječi i o sukobu u Ukrajini za koji je većina rekla da je agresija Rusije.

“Rekao sam da nije riječ o agresiji na Ukrajinu, nego o specijalnoj operaciji Rusije. Mi ne bi trebalo da se u ovo uključujemo i naveo sam da sam uvijek bio protiv sankcija Rusiji i da ih BiH nije uvela. Rusiju treba gledati kao partnera i to će u budućnosti činiti i sama EU”, rekao je Dodik i ponovio da je najbolje ostati neutralan.

On je napomenuo da će Srpska i BiH pokušati dobro sarađivati sa EU i Rusijom. “Poručujemo EU da nismo spremni biti podanici njihove politike. Kada mislimo da njihova politika nije u skladu sa našim interesima jasno ćemo reći. Bio sam u manjini, pa i u odnosu na članove Predsjedništva BiH kada je bilo riječ o ovom temama”, rekao je Dodik.

On je istakao da je ovakav format razgovora dobar i da se nada da će biti nastavljen jer pruža priliku za razgovor i viđenje situacije drugih političkih predstavnika i predstavnika zemalja zapadnog Balkana.

Dodik je ponovio da Kristijana Šmita, za koga je rekao da je ilegalan, treba udaljiti iz BiH kako bi se zemlja vratila u ustavne okvire, a da stvari treba da rješavaju narodi.

“Neke reforme su urađene nasiljem visokih predstavnika i dijelom EU. Govorio sam šta bi bilo dobro da BiH bude stabilizovana i da se očuva mir, što je primarno”, rekao je Dodik.

On je istakao da je neophodno sačuvati mir u BiH, da odu stranici i strane sudije Ustavnog suda BiH, te da BiH pristupi “Otvorenom Balkanu”.

Dodik je napomenuo da je na sastanku rekao i da BiH očekuje od Evrope značajniju finansijsku podršku u narednih pet godina.

“Kada stabilizujemo prilike onda možemo razgovarato o reformama. EU će primiti sve i nespremnu BiH ako ocijeni da je to primarno. To je uradila i za Ukrajinu, mimo bilo kakvih kriterijuma. Ako je rat kriterijum, onda je BiH trebalo primiti prije 30 godina. BiH bi mogla doboti kandidatski status, pa možda i članstvo u EU ako odluči EU”, rekao je Dodik.

On je naveo da nije protiv toga, ali ako se bude odugovlačilo, Republika Srpska mora da bira svoj put. “Za Republiku Srpsku ne odgovara EU koja nameće rješenja koja nisu ustavna. Međutim, i u EU imamo prijatelje koji dobro razumiju naš status”, zaključio je Dodik.

(Srna)

Politika

HOĆE LI STATI NA DODIKU? Sankcije Njemačke i Austrije mogu biti proširene

Sankcije koje su Njemačka i Austrija uvele Miloradu Dodiku i rukovodstvu Republike Srpske mogu se proširiti i na druge osobe koje podržavaju Dodikovu secesionističku politiku, poručila je u intervjuu za BN TV njemačka ministrica za evropske poslove i klimu Ana Lirman, nakon što je juče posjetila Banjaluku, a vlast Srpsku je Lirmanovu proglasila nepoželjnom na teritoriji Republike Srpske.
“Ja sam na strani stanovništva Republike Srpske, svaki put iznova čujem da oni žele u EU što i nije slučaj sa rukovostvom RS. Dodik i oni imaju iznova mjere, dakle djeluju protiv ustavnog poretka BiH, takođe postoji nalog za njegovo hapšenje. Upravo zbog toga smo mi odlučili da preduzmemo korake kako bismo ih pozvali na odgovornost”, poručila je Lirman.

Komentarišući informaciju da su u Srpskoj nedavno povučeni neki projekti koje je trebala da finansira Njemačka, Lirman ističe da je osoba koja je zasutavila te projekte ustvari Dodik.

“Sa svojom secesionističkom retorikom i djelovanjem pokazao je da odstupa od zajedničkog cilja – pridružianje EU. Bili smo prisiljenin da pošaljemo jasnu poruku da i zaustavimo projekte. Ta sredstva su zamrznuta, a radi se o izuzetvo važnim projektima”, poručila je.

Lirman je istakla da moraju jasno da kažu da kao EU, a to i činimo, da gospodin Dodik i oni koji ga podržavaju da su prešli preko nekoliko crvenih linija zbog toga imamo te zabrane ulaska u zemlju to je prvi korak.

“Provjeriće se da li će se sankcije proširiti na dodatne osobe koje podržavaju taj secesionistični pravac djelovanja i mi tu sarađujemo, takođe i u okviru EU gdje smo osudili ove korake. Na temelju toga Dodik je u sve većoj mjeri izolovan”, istakla je u intervjuu za BN TV njemačka ministrica.

(BN) Foto: BN

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ SA UNIVERZITETA NA FLORIDI “Nastavljamo da učimo, gradimo prijateljstva i donosimo mudre odluke u interesu naroda”

Predsjednik Partije demokratskog progresa Draško Stanivuković boravio je u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je posjetio Univerzitet na Floridi i učestvovao na nizu predavanja o regionalnoj i međunarodnoj politici. Ova posjeta predstavlja nastavak njegovog kontinuiranog rada na sticanju novih znanja i iskustava, kako bi, kako ističe, mogao što kvalitetnije zastupati interese Republike Srpske.

– Posjeta Univerzitetu na Floridi i učešće na značajnim predavanjima o regionalnoj i međunarodnoj politici predstavljaju još jedan korak u našem kontinuiranom radu na sticanju novih znanja i iskustava. Kao predsjednik Partije demokratskog progresa, koja je član Evropske narodne stranke, imao sam priliku da iz prve ruke saznam više o procesu donošenja političkih odluka, posebno u kontekstu koraka koje preduzimamo u ime Republike Srpske unutar institucija BiH – izjavio je Stanivuković.

Dodao je da je razumijevanje globalnih tokova jedan od najvažnijih preduslova za donošenje odgovornih i dalekosežnih odluka koje su u interesu građana.

– Razumijevanje globalnih političkih tokova i opštih kretanja od ključnog je značaja za donošenje mudrih i odgovornih odluka u interesu našeg naroda. Zato nastavljamo da učimo, razgovaramo i stvaramo prijateljstva, jer samo tako možemo predstavljati našu zemlju i narod na najbolji način, gledati u budućnost i ići prema naprijed – zaključio je predsjednik PDP-a.

Nastavi čitati

Politika

NA SNAZI NJEGOVO RUŠENJE: Srpska će zatražiti ZAŠTITU DEJTONA od Srbije, Hrvatske, Rusije, SAD i Francuske

Imajući u vidu ukupno stanje vezano za rušenje Dejtonskog mirovnog sporazuma sasvim je prirodno da kao strana koja je potpisala sve anekse Dejtona Republika Srpska zatraži zaštitu Dejtonskog sporazuma i naše pozicije od Srbije i Hrvatske jer su one potpisnice okvirnog sporazuma, izjavio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na sjednici Vlade Srpske.

Dodik je istakao da će Srpska isto tako od Rusije, SAD i Francuske kao garanata Dejtonskog sporazuma zatražiti zaštitu Dejtona, prenosi “RTRS”.

Nastavi čitati

Aktuelno