Društvo
BiH postaje zadnja granica odbrane od šverca cigareta u EU
Nakon ulaska Hrvatske u Šengen zonu, Bosna i Hercegovina postaće zadnja granica odbrane od šverca cigareta i u vezi s tim pitanjem moraće se intenzivirati saradnja sa regionom, a nadležne institucije kao što su SIPA, Granična policija, UIO i entitetske inspekcije imaće priliku da budu ravnopravan partner zemljama EU u borbi protiv crnog tržišta cigareta.
O švercu cigareta nedavno je bilo govora i u Zagrebu, gdje je održana panel-rasprava na temu najnovijih trendova u borbi protiv nezakonitih aktivnosti i nelegalne trgovine duvanskih proizvoda kao i očekivanja na tom području, s akcentom na ulazak Hrvatske u Šengen.
Na panelu su učestvovali Carinska uprava, Hrvatsko udruženje poslodavaca, zatim Ministarstvo unutrašnjih poslova, Kriminalistička policija te predstavnici carinskih službi Slovenije i Mađarske.
Na panelu je zaključeno da se u Evropskoj uniji bilježi rast potrošnje ilegalnih cigareta, dok, konkretno u Hrvatskoj, taj udio nastavlja padati i smanjio se na šest odsto, međutim udio potrošnje ilegalnog rezanog duvana i dalje je relativno visok. Takođe, istaknuto je da je Hrvatska napravila puno u suzbijanju nelegalne trgovine duvanskim proizvodima, a neke od najvažnijih mjera su povećanje nadzora, koje je rezultiralo pozitivnim rezultatima u rastu zapljena, kao i smanjenje količine dozvoljenog unosa duvanskih proizvoda iz država koje nisu članice EU, kao što je, na primjer, Bosna i Hercegovina.
Naglašeno je da je ključno nastaviti s napretkom domaćeg regulatornog okruženja koje mora imati na umu činjenicu da Hrvatska graniči sa državama u kojima su cijene duvanskih proizvoda značajno niže, što znači da kontinuirano postoji podsticaj za uspostavljanje nelegalnih tokova prema Hrvatskoj, a nakon ulaska Hrvatske u Šengen, preko Hrvatske prema ostatku tržišta EU.
– Realno je očekivati da će kontrole protoka ljudi i robe sigurno biti još jače nakon što Hrvatska postane dio Šengena i sigurno je da će sprovoditi procedure na koje se obavezala, a one podrazumijevaju detaljnije preglede. U tom smislu, ilegalna trgovina duvanskim proizvodima biće otežana, i što se tiče BiH, možemo očekivati da nastavi sa koordinisanim akcijama entitetskih MUP – ova, SIPA, UIO i Granične policije koje su se pokazale veoma uspješnim. Isto tako, treba očekivati koordinaciju naših institucija sa regionom i to treba jačati, jer, na primjer, u Crnoj Gori imamo vrlo uspješan niz akcija koje su svakako uticale na smanjenje crnog tržišta – rekao je Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista Republike Srpske (SWOT).
Što se tiče panela održanog u Hrvatskoj, na njemu je naglašeno i da nivo ilegalnih duvanskih proizvoda nije problem samo za industriju i trgovce, već sa sobom nosi i značajne ekonomske i društvene implikacije.
– Pristupanje zajedničkom graničnom prostoru donosi novi izazov poput promjene u načinu prodaje i dostave ilegalnih proizvoda, ali kao članica Šengena moramo biti jako aktivni u procesu donošenja novih regulativa poput nove direktive o oporezivanju duvanskih proizvoda. Naime, bilo kakvo naglo značajnije podizanje minimalne akcize na te proizvode u Hrvatskoj može ozbiljno uticati na povećanje nelegalne trgovine s obzirom na to da graničimo sa državama koje imaju značajnije niže cijene duvanskih proizvoda – rekla je Irena Veber, direktorka Hrvatskog udruženja poslodavaca.
I Mario Demirović, direktor Carinske uprave, rekao je da posljedice nezakonitih aktivnosti u švercu duvana i duvanskih proizvoda nisu samo u gubitku prihoda, već i visok rizik za zdravlje potrošača.
– U 2021. godini Carinska uprava zaplijenila je više od 18 miliona različitih marki i vrsta cigareta, te preko 90 tona duvanskih prerađevina, a u 2022. godini više od tri i po miliona cigareta i 72 tona duvana. Iz trendova koje pratimo vidljivo je da se u zadnjih pet godina bilježi snažan intenzitet suzbijanja krijumčarenja cigareta – rekao je Demirović dodajući da je izrazito povećana otkrivačka djelatnost carinske službe na vanjskim granicama EU.
Nezavisne
Uncategorized
VREMENSKA PROGNOZA! Duvaće slab do umjeren vjetar
U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti pretežno sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost i toplije.
Jutro će biti hladno uz mraz i pretežno vedro, a na sjeveru, kao i oko rijeka i po kotlinama na istoku biće magla i niska oblačnost koja će se zadržati i tokom dana uz hladnije vrijeme saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Duvaće slab do umjeren vjetar, sjevernih smjerova, a u Hercegovini na udare pojačana bura.
Jutarnja temperatura vazduha biće od minus devet do minus tri, na jugu do jedan, u višim predjelima od minus 13, a dnevna od minus jedan do četiri, na jugu do 10, u višim predjelima i mjestima sa maglom od minus tri stepena Celzijusova.
Društvo
POSKUPLJUJU MESO, BRAŠNO, ČOKOLADA… Kako ćemo preživjeti nova poskupljenja?
Već sa prvim danima nove godine došlo je do novih poskupljenja osnovnih životnih namirnica. Poskupljuju meso, brašno, kafa, čokolada, a najavljeno je i poskupljenje goriva i pekarskih proizvoda.
Cijene osnovnih životnih namirnica su sve više, a novčanici sve tanji. Određeni proizvodi i usluge su već poskupjeli, a za druge se to tek očekuje.
Vedran Jurišić za potrebe Saveza sindikata godinama prati kretanja cijena osnovnih životnih namirnica. Rast cijena, kako kaže, samo će se nastaviti.
– Cijena ulja u novembru 2023. godine bila je 2.96 a sada je 3.10 KM, što predstavlja poskupljenje od 15 odsto. Dječije pelene su bile 25 KM, a sada su već 27 KM što je poskupljenje od šest odsto. Toalet papir je bio 4.90, a sada je 5.80 što je više za oko 4 odsto. Teletina je bila 25, a sada je 28 KM – istakao je Jurišić.
Tako ćemo za na primjer vreću brašna, koju smo do sada plaćali 25 maraka, sada morati da izdvojimo 28. Iz Udruženja potrošača kažu da su pojedini proizvođači već počeli loviti u mutnom i neopravdano dizati cijene određenih proizvoda na štetu potrošača.
– Bili smo svjedoci početkom ove godine je da je došlo do poskupljenja osnovnih životnih namirnica, tako da je ulje prije Nove godine bilo 3.05, a sada iznosi oko 3.12 KM. Imamo i poskupljenje mesa, konkretno svinjskog buta bez kosti koji je bio 9 KM, a sada iznosi 12, pa čak i do do 15 KM – naveo je Dragan Jošić iz Udruženja za zaštitu potrošača Republike Srpske.
– Ne može sve krajnji potrošač da servisira. Smatramo da bi unutar svakog, bilo da je riječ o pekarskom proizvođaču, unutar njihove firme trebalo napraviti svoje proračune i da ne idu odmah sa poskupljenjem koje su najavili – rekao je Udruženje potrošača “Don” Prijedor Zoran Petoš.
Prema najavama mlinara, cijene brašna mogle bi u ovoj godini rasti za čak 10 odsto. Poskupljenje pravdaju prošlogodišnjim povećanjem minimalca i skokom cijene pšenice na berzama, prenosi RTRS.
– Cijene pšenice imaju blagi trend rasta. Međutim, imamo informaciju da će sada značajna količina pšenice stići iz Rusije u Srbiju. A kako znamo, Rusija je najveći proizvođač pšenice u Evropi, tako da će to usporiti rast cijena, ali do blagog rasta ipak mora doći zbog povećanja plata i struje – istakao je Mićo Sajlović iz “Žitoposavine”
Sindikalna potrošačka korpa za novembar prošle godine iznosila je 2.650 maraka. Sa prosječnom platom u Srpskoj građani su uspjeli da pokriju tek 54 odsto potrošačke korpe.
Društvo
“PUTEVI SRPSKE” KRIJU TRAGOVE! 700.000 KM javnog novca otišlo u TAJNE DŽEPOVE u izbornoj godini
Uprava „Puteva Republike Srpske“ odlučila je da sakrije od javnosti kome je i po kojim kriterijumima u prošloj predizbornoj godini podijelila oko 700.000 maraka donacija iz dobiti preduzeća.
Dok je direktor Milan Dakić u pritvoru zbog sumnje da je umiješan u pranje novca, zloupotrebu položaja i primanje mita, u „Putevima“ su zauzeli stav da građani Republike Srpske ne treba da znaju kome se i kako se dijeli novac ovog javnog preduzeća.
Ovakva odluka sigurno neće doprinijeti tome da se njihov poljuljani ugled u javnosti popravi.
Portal CAPITAL je u skladu sa Zakonom o slobodi pristupa informacijama tražio krajem prošle godine spisak udruženja i organizacija kojima je podijeljen novac.
Zadnjeg dana zakonskog roka, umjesto konkretnih imena dobili smo šturi odgovor u dvije rečenice u kojem naš zahtjev odbijaju pravdajući se zaštitom privatnosti.
„Spisak nismo u mogućnosti dostaviti u skladu sa članom 8. Zakona o slobodi pristupa informacijama, u kojem je navedeno da će nadležni javni organ utvrditi izuzetak kada opravdano utvrdi da tražene informacije uključuju lične interese koji se odnose na privatnost trećeg lica“, navodi se u njihovom odgovoru u kojem nisu ostavili ni pouku o pravnom lijeku, odnosno pravo na žalbu.
Međutim oni koji su dobro upućeni u ovu tematiku kažu da se ovdje ne može govoriti o zaštiti interesa treće strane jer je važnije pitanje zaštite javnog interesa.
U Transparency Internationalu BiH podsjećaju da je ovdje novac dijelilo javno preduzeće koje se finansira kroz akcize na gorivo, pa je po njima nedopustivo govoriti da je zaštita bilo čijih interesa važnija od interesa građana koji imaju pravo znati kako se troši novac koji je od njih naplaćen.
Ono što je još važnije, dodaju, posao javnog preduzeća nije da finansira udruženja građana.
Portparol TI BiH Srđan Traljić kaže da se sredstva moraju dijeliti na javnom pozivu po jasnim i mjerljivim kriterijima i samo tako ćemo izbjeći korupcijske rizike.
„Ovde se radi o javnom preduzeću koje ne posluje u tržišnim uslovima, gotovo isključivo se finansira kroz akcize na gorivo, imaju i dio prihoda od registracije vozila ali sva ta sredstva su namjenska i trebaju biti utrošena u svrhu održavanja i izgradnje novih puteva. Trošiti ta sredstva na finansiranje udruženja građana bez javnog poziva i ne dozvoliti javnosti uvid u to kome, pod kojim uslovima i za koje projekte je dodijeljen taj novac je krajnje nedopustivo“, ocjenjuje on.
Inače, ova organizacija godinama unazad upozorava na izvlačenje novca iz javnog sektora za finansiranje partija i izbornih kampanja putem udruženja građana.
Identifikovali su preko 800 kandidata na izbornim listama koji su bili na čelu udruženja koja su dobijala javni novac sa svih nivoa vlasti u BiH, a javnosti nisu dostupni ni osnovni podaci šta su udruženja sa tim novcem uradila.
„Ovo je posebno izraženo u izbornim godinama, a sa druge strane imamo veliku razliku u finansijskim izvještajima stranaka između onoga što prijave i što potroše na terenu. Najveće stranke prikazale su gotovo dva miliona KM manje troškove kampanje od onih koje smo mi utvrdili monitoringom samo četiri segmenta“, zaključio je Traljić.
Inače, CAPITAL je opširno pisao o tome kako se novac preko donacija izvlačio u predizborne svrhe.
Primjera radi, Uprava „Autoputeva Republike Srpske“ na čelu sa Nedeljkom Ćorićem (SNSD) nekoliko dana prije početka izborne kampanje donijela je odluku o raspodjeli skoro 900.000 KM kroz donacije.
Novac je odobren za 185 projekata, a među onima koji su dobili najviše novca su udruženja i organizacije iza kojih stoje članovi SNSD-a.
Takođe, najviši funkcioneri na nivou BiH su iskoristili instrument budžetske rezerve podijelivši prije izbora na stotine hiljada maraka raznim udruženjima građana, javnim ustanovama i pojedincima, piše Capital.
-
Svijet2 dana ago
ODMOR SE PRETVORIO O PAKAO! U Italiji poginuli skijaši: Lavina ih vukla stotinama metara
-
Politika3 dana ago
Dodik o proslavi koja smeta POLITIČKOM SARAJEVU “Deveti januar nismo mi izabrali, on je izabrao nas”
-
Hronika3 dana ago
UBISTVO O KOM BRUJI BANJALUKA! Šta je do sada poznato o ubistvu Dele
-
Region2 dana ago
Milanovićev luksuzni portfolio: Stan, vikendica, firma i štednja od koje se ZAVRTI U GLAVI!
-
Region2 dana ago
OLUJNA BURA PREKINULA LINIJE! Djeca nakon turnira u BiH prenoćila na trajektu
-
Društvo2 dana ago
“NEKA VAS PRATI BOŽIJA MILOST” Drinić čestitao Pravoslavnu novu godinu
-
Svijet14 sati ago
AGENCIJE UPOZORILE! Trampova inauguracija potencijalna meta za EKSTREMISTE!
-
Društvo3 dana ago
Populistički potez ili JER SMO TAKO U MOGUĆNOSTI? Dodik predlaže povećanje plate u Srpskoj, evo šta kažu poslodavci