Connect with us

Društvo

BIJELA IDILA U SRPSKOJ! Snijeg pao u skoro svim krajevima, VOZAČI OPREZ

U Republici Srpskoj i FBiH danas prije podne padaće susnježica i jak snijeg u većini predjela uz brzo formiranje i porast snježnog pokrivača.

Jače padavine očekuju se na sjeverozapadu i zapadu gdje se već do jutra očekuje od 10 do 20 centimetara snijega.

Tokom dana u nižim predjelima biće od 20 do 30 centimetara snijega, a u brdsko-planinskim područjima i do 60, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Na istoku će biti uglavnom suvo ili kišovito, ali bez snježnih padavina.

Tokom dana jače padavine će zahvatiti i istočna područja uz formiranje ili porast snježnog pokrivača i u ovim predjelima od 10 do 20 centimetara. Na krajnjem jugu jača kiša.

Biće i vjetrovito, pogotovo na jugu i planinama. Jak vjetar i snijeg praviće snježne nanose i mećave na planinama. Uveče i u narednoj noći snijeg će i dalje padati, ali slabijeg intenziteta.

Maksimalna temperatura vazduha iznosiće od minus jedan do četiri, na jugu oko osam stepeni Celzijusovih, u višim predjelima od minus tri.

Vjetar će biti umjeren do jak sjeverni. U Hercegovini i u višim krajevima na zapadu prognozirani su olujni udari vjetra.

U Republici Srpskoj i FBiH jutros je oblačno sa kišom u Hercegovini i ponegdje u centralnim krajevima, a u ostalim područjima sa susnježicom i snijegom, podaci su Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Temperatura vazduha u sedam časova: Bjelašnica minus pet stepeni, Kneževo minus tri, Čemerno minus jedan, Han Pijesak minus dva, Banjaluka, Bihać, Bugojno, Drvar, Gradačac, Prijedor, Sanski Most i Sokolac nula, Bijeljina, Prijedor, Doboj, Ivan sedlo, Jajce, Srebrenica, Tuzla i Zenica jedan, Livno i Sarajevo tri, Trebinje i Bileća pet, Široki Brijeg šest, a Mostar sedam stepeni Celzijusovih.

U Kneževu je jutros izmjereno 30 centimetara snijega, na Han Pijesku 22, Mrkonjić Gradu, Novom Gradu i Čemernu 14, u Prijedoru i Banjaluci 10.

Društvo

KOLAPS ŠIROM BiH! “Očekuju se količine snijega kakve nismo imali godinama”

Kako se danima najavljivalo, padavine su stigle u Bosnu i Hercegovinu. U većem dijelu zemlje pada snijeg dok će samo krajnji jug Hercegovine proći sa kišom. Meteorolozi najavljuju da do četvrtka veći dio zemlje očekuju velike količine snijega kakve danima nismo vidjeli.

Na brojnim područjima kolaps

Snijeg je jutros počeo padati i u Sarajevu, ali već je na sjeveru i sjeverozapadu zemlje izazvao veliki kolaps.

Najkritičnija situacija je na planinskim prevojima, ali zameteni su i putevi kao i autoceste. Tako je na prevoju Makljen kod Gornjeg Vakufa od ranih jutarnjih sati prava mećava dok se otežano saobraća na većini dijelova u Bosni.

Na prevoju Makljen kod Gornjeg Vakufa prava mećava

U Krajini je već pao ogroman snijeg pogotovo u Bihaću što je na brojnim dionicama izazvalo kolaps.

Ogroman snijeg pao je u Bihaću, otežano se saobraća.

Takođe, odgođena je i nastava na području Unsko-sanskog kantona upravo zbog velikog snijega.

Kolaps je i u Žepću pa su se na putu stvorile duge kolone vozila na izlazu iz ovog mjesta.

Duge kolone na izlazu iz Žepča, snijeg zatrpao put.

S druge strane, autoput na potezu Konjic-Sarajevo, ali i nekoliko dijelova A1 su potpuno prekriveni snijegom te se savjetuje oprezna vožnja budući da su padavine i dalje veoma intenzivne

Autoput Konjic-Sarajevo zameten snijegom.

Snijeg je zameo i dijelove Petrovca, a na potezu Jajce – Mrkonjić Grad evidentna je ogromna količina snijega pa se i na tom dijelu vozila usporeno kreću.

Iz BIHAMK-a savjetuju opreznu vožnju

Iz BIHAMK-a su obavijestili da je snijeg izazvao brojne poteškoće na putevima u BiH pa je tako saobraćaj obustavljen na magistralnom putu Ormanica-Gradačac, zbog intenzivnih sniježnih padavina.

Također, na putnim pravcima Srebrenik-Gračanica i Posušje-Blidinje zabranjen je saobraćaj za teretna motorna vozila.

Važno je istaći da se snijeg danima ranije najavljivao te da su građani obaviješteni o velikim padavinama te im se savjetovalo da odgode putovanja, a ukoliko već kreću na njih da budu izuzetno oprezni.

Budući da smo već naveli da je u Žepću snijeg izazvao ogromnu gužvu, iz BIHAMK-a su naveli da se na putnom pravcu Žepče-Maglaj (kod tunela Karaula) zbog popriječenog teretnog vozila, saobraća izrazito otežano, uz česte zastoje.

“U većem dijelu Bosne pada snijeg te se saobraća usporeno, dok je u Hercegovini pretežno mokro. Otežani su uslovi za saobraćaj preko prevoja: Makljen (Prozor-Gornji Vakuf), Komar (Travnik-Donji Vakuf), Borova Glava (Livno-Šuica), Oštrelj (Bosanski Petrovac-Drvar), Lanište (Bosanski Petrovac-Ključ) i Banj brdo (Tuzla-Bijeljina), ali i na putnim pravcima: Bosansko Grahovo-Resanovci-Drvar, Bugojno-Kupres, Kolo-Tomislavgrad-Šuica, Glamoč-Mlinište, Lašva-Kaonik i Jajce-Crna Rijeka. Na ovim dionicama obavezna je upotreba lanaca za kamione sa prikolicom i šlepere”, saopćili su iz BIHAMK-a te dodali:

“Zbog nižih temperatura i poledice na kolovozu u zasjenjenim dijelovima, na mostovima i nadvožnjacima, ali i prilazima tunelima upozoravamo na visok stepen opreza pri upravljanju motornim vozilom. Apelujemo na vozače da voze oprezno te da obavezno prilagode brzinu trenutnim uslovima na putu. Napominjemo, na put ne krećite bez zimske opreme”.

Slijede velike količine padavina

BH Meteo je objavio da snježne padavine zahvataju prostor većeg dijela zemlje.

“U nastavku dana i u ostalim krajevima gdje još nije počelo izuzev dijelova juga Hercegovine. U dijelovima Krajine već je palo 20 cm snijega. Do četvrtka veći dio zemlje očekuje velike količine snijega kakve nismo imali godinama”, poručili su.

Sinoć su također naveli da je zimska ciklona na pomolu te da će samo krajnji jug Hercegovine proći sa kišom.

Takođe, Federalni hidrometeorološki zavod BiH izdao je za danas narandžasto upozorenje zbog vremenskih prilika, konkretnije zbog pojačanog vjetra i visine snijega.

Nastavi čitati

Društvo

SRPSKA JE 2. U REGIONU KOJA ĆE GA IMATI! Sistem “Pronađi me” danas će biti pušten u rad

Sistem hitnog obavještavanja javnosti u slučaju nestanka maloljetnog lica “Pronađi me” danas će biti pušten u rad u Republici Srpskoj, a to će, u slučaju nestanka maloljetne osobe, omogućiti policiji da hitno, putem savremenih sredstava komunikacije, obavijesti javnost i u potragu uključi širu društvenu zajednicu.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) RS juče su najavili puštanje u rad ovog sistema i dodali da će isti biti promovisan u Administrativnom centru Vlade u Banjaluci.

Dekan banjalučkog Fakulteta za bezbjednost i zaštitu Slobodan Župljanin rekao je da je uvođenje ovog sistema izuzetno važan korak za Srpsku i njene građane.

– To je sistem koji se pokazao veoma uspješnim u zemljama koje ga već imaju. Bilo bi najbolje da nikada nikome ne zatreba, ali u slučaju potrebe uvjeren sam da će i onima koji traže dijete i porodici olakšati potragu i omogućiti pronalazak nestale osobe – istakao je Župljanin.

Ovim potezom, Srpska je druga u regionu, nakon Srbije koja će imati ovaj sistem.

Predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Srbije iz Novog Sada Igor Jurić izrazio je zahvalnost Vladi Srpske i ministru unutrašnjih poslova Siniši Karanu na uloženim naporima da ovaj sistem profunkcioniše. On je podsjetio da se sistem ne pokreće za svaki prijavljeni nestanak djeteta.

– Kada se ispune kriterijumi za pokretanje sistema kao građanin ćete dobiti SMS poruku da je nestalo dete. Mediji će imati obavezu da u prvih šest časova nestanka na svakih pola sata daju obavesti o nestanku deteta, a do 48 časova na svakih sat vremena. Na autoputevima će biti obaveštenja da je dete nestalo, na autobuskim i železničkim stanicama biće obaveštavani putnici o nestanku. U prevodu to znači da će građani Republike Srpske veoma brzo dobiti informaciju o nestanku – pojasnio je Jurić.

Istakao je da bi ovakav sistem trebalo da ima cijeli region.

– Verujem da će i ostatak BiH uskoro dobiti sistem “Pronađi me”. Ovo je bila hrabra odluka rukovodstva Republike Srpske i ja sam ponosan na sve to. Srbija i Srpska imaju gotovo identične kriterijume, ako je dete u životnoj opasnosti, ako je mlađe od sedam godina, ako je dete žrtva otmice. U Srbiji se pokrenuo dva puta u godini na izmaku. Nadam se da ga vi u Srpskoj nećete nikada pokrenuti, ali zlu ne trebalo, ovo je korak u sprečavanju velikih tragedija. Nadam se da će građani Srpske, a posebno deca videti benefite od ovog sistema – dodao je Jurić.

MUPRS je od 2018. godine bio aktivan član nevladine organizacije “Amber alert Jurop” koja okuplja veliki broj zemalja članica, ali to članstvo nije omogućavalo aktiviranje sistema hitnog obavještavanja javnosti, što je cilj MUP-a Srpske.

Sporazumi

Iz MUP RS su naveli da će u okviru promocije sistema “Pronađi me” ministar unutrašnjih poslova Siniša Karan danas potpisati sporazume sa ministrom zdravlja i socijalne zaštite Alenom Šeranićem i ministrom saobraćaja i veza Nedeljkom Čubrilovićem.

Sporazumi će biti potpisani i sa generalnim direktorima RTRS-a Dijanom Milanković i kompanije “m:tel” Jelenom Trivan.

Kako su naveli, događaju će prisustvovati i predstavnici institucija Srpske, javnih preduzeća i TV i radio-stanica, koji su se odazvali pozivu ministarstva da budu dio ovog sistema. Prisustvovaće i predstavnici Srbije koji su pomogli uspostavljanje ovog sistema u Srpskoj, piše Glas Srpske.

Nastavi čitati

Društvo

Nema branše koja nije pogođena: Poslodavci ni svijećom NE MOGU NAĆI RADNIKE, kulminacija problema tek slijedi

BiH će veoma brzo nedostajati između 60.000 i 100.000 radnika, a dodatni problem predstavlja to što će od 1. januara 2025. Njemačka definitivno dozvoliti zapošljavanje bez ikakvih prepreka.

Ovo je pokazala analiza poslovne zajednice kojoj je, trenutno, jedan od većih problema naći radnike.

Kakve će to potrese izazvati, pokazaće vrijeme, a poslodavci već sad muku muče da dođu do radne snage.

Kad se pomene nestašica radnika, najpre se pomisli na zanatlije, ali se naša privreda već sad suočava i sa deficitom gotovo svih drugih zanimanja, čak i nekvalifikovane radne snage.

Prema podacima Agencije za rad i zapošljavanje,  poslodavci su samo u oktobru ove godine zavodima i službama zapošljavanja u BiH prijavili potrebu za zapošljavanjem 3.591 novog radnika.

Ova brojka obuhvata samo broj radnika za čijim su zaposlenjem poslodavci zvanično iskazali potrebu, dok se mnogi, iako kubure sa manjkom radne snage, još ne oglašavaju.

Jasno je da su stvarne potrebe poslovne zajednice za radnicima  daleko veće, jer se proizvodni i uslužni procesi u mnogim firmama obavljaju sa daleko manjim brojem zaposlenih, od onog koji bi bio optimalan.

I poslodavci su svjesni da tako neće moću dugo.

– U Srpskoj nema branše da joj trenutno ne nedostaje radnika, a situacija će biti još alarmantnija u narednom periodu. Trenutno, situacija je najalarmantnija kod nedostatka zanatlija u građevinarstvu. Međutim, i u svim drugim oblastima vlada hronični nedostatak radne snage. Razlog je, prvenstveno, odlazak ljudi sa ovih prostora – potvrdili su nedavno za Srpskainfo iz Unije udruženja poslodavaca Srpske.

Iz sindikata su jasni – bez povećanja plata poslodavci ne treba ničem dobrom da se nadaju. Upozoravaju da će, ako zarade ne budu rasle, ljudi još masovnije odlaziti sa ovih prostora, pa će i problem nestašice radne snage u Srpskoj i BiH samo rasti.

Uprkos činjenici da poslodavci vape za radnom snagom, u oktobru su u BiH bila registrovana 323.143 nezaposlena.

Među njima, najviše je kvalifikovanih radnika – 100.911, nekvalifikovanih radnika – 94.514, te radnika sa srednjom stručnom spremom – 91.943.

Nastavi čitati

Aktuelno