Connect with us

Svijet

BOREL PORUČIO SAD: Prestanite da naoružavate Izrael

Visoki komesar EU za spoljnu politiku i bezbjednost Žozep Borel poziva SAD, pored ostalih zemalja, da prestanu da naoružavaju Izrael.

“Ako vjerujete da se previše ljudi ubija, možda bi trebalo da obezbjeđujete manje oružja kako bi spriječili da se ubija tako mnogo ljudi”, rekao je Borel novinarima u Briselu poslije razgovora sa šefom Agencije UN za palestinske izbjeglice, prenio je “AP”.

U ratu u Gazi je ubijeno više od 28.000 Palestinaca, raseljeno je preko 80 odsto stanovništa i izbila je velika humanitarna kriza.

Borel je rekao da nije dovoljno da zemlje samo šalju delegacije u Tel Aviv i mole da Izrael ne ubija previše civila.

“Koliko je previše? Koji je standard? Netanjahu ne sluša nikoga”, rekao je Borel.

On je takođe izrazio zabrinutost zbog očekivanog izraelskog kopnenog napada na Rafu, blizu granice s Egiptom gdJe je više od polovine stanovnika Gaze pobJeglo od sukoba.

“Oni će evakuisati. GdJe, na Mjesec? Gdje će evakuisati te ljude”, upitao je Borel, prenosi “b92”

Svijet

SVJETSKA ARENA U USIJANJU! Trampov plan za Gazu usvojen, Hamas odbacuje međunarodnu vlast

Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) usvojio je rezoluciju koju su sastavile Sjedinjene Američke Države u znak podrške mirovnom planu predsjednika SAD Donalda Trampa za Pojas Gaze.

UN su odobrile plan SAD kojim se ovlašćuju međunarodne stabilizacione snage u Gazi i potencijalni budući put do palestinske države, prenosi AP.

Trinaest od petnaest članica SB UN glasalo je za dokument, dok su Rusija i Kina bile uzdržane, prenosi TASS.

Ranije je Hamas saopštio, u svoje i u ime drugih palestinskih frakcija koje predvodi u Pojasu Gaze, da je rezolucija koju su SAD podnijele SB UN “opasna” i da predstavlja “pokušaj da se Pojas Gaze podvrgne međunarodnoj vlasti”.

U saopštenju koje prenosi “Times of Israel” navodi se da palestinske frakcije odbacuju svaku klauzulu koja se odnosi na razoružanje Gaze ili narušavanje “prava palestinskog naroda na otpor”.

Hamas je takođe odbacio svako strano vojno prisustvo u Pojasu Gaze, uz navode da bi to predstavljalo kršenje palestinskog suvereniteta.

“Svaka međunarodna snaga mora da bude direktno potčinjena UN i da radi u koordinaciji sa zvaničnim palestinskim institucijama”, navodi se u saopštenju.

Hamas je isključio učešće izraelskih trupa u snagama UN.

Sveobuhvatni plan američkog predsjednika prekida vatre u Gazi predviđa da o bezbjednosti u Gazi brinu Međunarodne stabilizacione snage, dok je uprava povjerena palestinskoj administraciji, koju će nadgledati Odbor za mir kojim predsjedava Tramp.

Prema mirovnom planu, Gaza treba da bude demilitarizovana i obnovljena, iako je Hamas do sada odbijao da se složi u vezi s pitanjem demilitarizacije, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

Rajaner izgubio pravo za slijetanje na jedan aerodrom ZBOG KAŠNJENJA LETOVA!

Irska avio-kompanija “Rajaner” izgubila je dva svoja slota za slijetanje na aerodromu u Ajndhovenu zbog učestalih kašnjenja letova, saopštio je nizozemski list “Ajndhovens Dagblad”.

Koordinacija aerodroma Holandije (ACNL), tijelo koje dodjeljuje slotske termine, utvrdila je da je “Rajaner” kasnio na letove u ponedjeljak uveče iz Sofije i u četvrtak uveče iz Pize, prenio je Rojters.

Kao posljedica toga, avio-kompanija je isključena iz dva slota u sljedećem ljetnjem rasporedu, kaznu koja se rijetko izriče, naveo je list.

ACNL i “Rajaner” nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.

Nastavi čitati

Svijet

PREDSJEDNIK FINSKE OTVORENO: “Evropa će prije ili kasnije morati direktno pregovarati sa Rusijom!”

Evropa će prije ili kasnije morati direktno da pregovara sa Rusijom, izjavio je predsjednik Finske Aleksander Stub.

“Kad god dođe taj trenutak, koji će doći nekad, to će morati da bude koordinisano”, ogovorio je Stub na pitanje “Politika” da li Evropa treba da se uključi u direktne pregovore sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom, prenosi Srna.

Premijer Mađarske Viktor Orban nazvao je u oktobru oklijevanje EU da pregovara sa Rusijom “katastrofalnom greškom”, jer smatra da će zbog toga drugi odlučivati o budućnosti Evrope.

Nastavi čitati

Aktuelno