Politika
BORENOVIĆ PODNIO TUŽBU ZA KLEVETU “Došao je kraj “blogeru” bez impresuma!
“Nisam vjerovao da ću ikada preduzeti ovakav korak, budući da sa profesionalnim medijima od uvijek imam korektnu ili više nego korektnu saradnju. Takođe, kao političar sam navikao i na spletke i neistine i spinove, ali količina beskrupuloznih izmišljotina koje plasira ‘bloger’ bez impresuma, prevazilazi svaku mjeru.
Zbog kleveta i laži navodnog blogera, a zapravo kvazipolitičkog propagandiste Vaskovića, bio sam primoran da angažujem advokatski tim, advokaticu Jovanu Kisin-Zagajac i Vanju Pavlović, koji je uputio obavještenje registrovanim medijima, a koje prenosim u cijelosti. Vjerujem da će profesionalizam nadvladati senzacionalizam i da niko sebi neće dozvoliti da prenosi tekstove najobičnijeg klevetnika i lažova, kao ni bilo kojeg ‘medija’ koji nema jasno naznačene elemente da bi uopšte mogao biti medij,” saopštio je danas predsjednik PDP-a Branislav Borenović.
Obavještenje advokatskog tima:
Poštovani,
U ime našeg klijenta, Branislava Borenovića, predsjednika PDP-a, želimo da izrazimo protest povodom serije propagandnih i klevetničkih tekstova koji se posljednjih dana objavljuju na internet stranicama bez impresuma, a koje naknadno prenose ozbiljne medijske kuće bez ikakvih daljih provjera i bez kontaktiranja Branislava Borenovića lično.
Želimo podsjetiti da su jedan od glavnih problema sa kojima se mediji susreću upravo preuzimanje tekstova objavljenih na anonimnim portalima ili blogovima urednika i autora koji su se učinili nedostupnim pravnoj državi i koji odbijaju snositi bilo kakve pravne posljedice, a za koje tekstove kasnije pred bosanskohercegovačkim sudovima upravo odgovaraju registrovani mediji koji su takav tekst prenijeli.
Član 10 stav 2 Evropske konvencije o ljudskim pravima jasno predviđa da ‘ostvarivanje slobode izražavanja, budući da uključuje dužnosti i odgovornosti, može biti podložno formalnostima, uslovima, ograničenjima ili kaznama koje su propisane zakonom i nužne u demokratskom društvu… radi zaštite ugleda ili prava drugih.’ U skladu sa ovim, naglašavamo da sloboda izražavanja ne smije biti zloupotrijebljena za širenje kleveta i neistina, kao i da je shodno Zakonu o zaštiti od klevete odgovornost za klevetu i na onom ko neistinu prenosi.
Ističemo da je Branislav Borenović odgovoran i ugledan političar koji se zalaže za transparentnost, održava godinama dobru saradnju sa medijima, te je uvijek bio dostupan za sve upite koje dolaze iz medija. Klevetničke kampanje, koje se vode protiv njega, nisu zasnovane na činjenicama i imaju za cilj narušavanje njegovog ugleda i političkog rada.
Pravni tim će ubuduće, i za slučaj daljeg prenošenja neprovjerenih i netačnih informacija, preduzeti sve dostupne pravne korake kako bi zaštitio njegov ugled i integritet.
Zahvaljujemo se medijima koji objektivno izvještavaju i koji će podržati ovaj demanti,” advokat Jovana Kisin-Zagajac i advokat Vanja Pavlović.
Нисам вјеровао да ћу икада предузети овакав корак, будући да са професионалним медијима одувијек имам коректну или више него коректну сарадњу. Такође, као политичар сам навикао и на сплетке и неистине и спинове, али количина бескруполозних измишљотина које пласира “блогер” без… pic.twitter.com/GwlXoUb9US
— Branislav Borenović (@BBorenovic) August 7, 2024
Politika
STANIVUKOVIĆ: „Prvih 100 dana Vlade RS – kriminal, korupcija i droga u institucijama“
Predsjednik Pokreta Sigurna Srpska i gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković, poručio je da je prvih sto dana nove Vlade Republike Srpske obilježeno „kontinuitetom kriminala, korupcije i uvođenjem elemenata koji prevazilaze granice zdravog razuma“. Kako je izjavio, rad Vlade u tom periodu ulazi „u domen vjerovali ili ne“.
„Ovo je mandat koji ulazi u rubriku ‘vjerovali ili ne’. Kontinuitet kriminala i korupcije dobio je novitet – drogu. To je bizarno, ali dešava se u našoj zemlji“, rekao je Stanivuković.
On je dodao da je primijetio „nove trendove“ u institucijama otkako je formirana nova Vlada.
„Do sada droga nije bila dio institucija, a otkako je on došao, i to se uvelo“, tvrdi Stanivuković.
Podsjetio je i na niz afera koje su, prema njegovim riječima, obilježile početak mandata Vlade RS – od termoelektrana „kojih nema, a 300 miliona je dato milijarderu“, preko „najskupljih radara na svijetu“, do, kako kaže, „pljačke hotela Monument, za koji se plaća 16,5 do 17 miliona maraka, a objekat propada“.
„Kada smo se već navikli na vrhunac kriminala i korupcije, onda su dodali još i začin – ono bijelo, kokain“, rekao je Stanivuković. On tvrdi da je „direktor Kliničkog centra direktno povezan sa drogom koja je navodno trebalo da bude podvaljena njemu, gradonačelniku“.
Posebno je kritikovao reakciju institucija, odnosno njihovo izostajanje.
„Sto dana smo gledali ćutanje. Ćutanje je znak odobravanja. Minić ćuti. Tužilaštvo ćuti. I pitam – zašto Budimir ćuti?“, izjavio je Stanivuković.
Najavio je da će uskoro biti objavljeni novi dokazi:
„Bićemo primorani da iznesemo još dokaza. Ne želimo to, nije to moja nadležnost, ali moram jer niko drugi neće. Ako treba, reći ćemo ko je policajac, ko je kriminalac – sve ćemo objaviti. Đajić tvrdi da nije okrivljen. Pitam: šta je onda? Oštećen što je trgovao drogom?“
Za kraj, poručio je da ovakvu vlast treba „poslati na političko smetlište“.
„Takve ljude treba poslati na deponiju političkog smetlišta. Ovoj zemlji treba ozdravljenje“, zaključio je Stanivuković u izjavi za BN televiziju.
Politika
GRAĐANI NIJEMI: Ovo što se desilo na izborima je već oprobani sistem pljačke
Komentarišući nedavno održane izbore u Republici Srpskoj, Banko Todorović iz Helsinškog odbora za ljudska prava, rekao je, gostujući u rubrci “Bez uvijanja”, Jutarnjeg programa BN televizije, da je ono što se dešavalo tokom glasanja već više puta viđeni i oprobani sistem pljačke od strane vladajuće garniture, na šta opozicija izgleda nema nikakav odgovor, a stanovništvo nijemo posmatra.
Prošla je još jedna simulacija izbora u Republici Srpskoj, na kojoj se vidjelo da smo još uvjek veoma daleko od onoga kakvi bi oni ustvari trebalo da budu, rekao je Todorović.
“Izbori u Republici Srpskoj već dugo vremena nisu ono što bi trebali da budu – pokazivanje volje građana, praznik demokratije… Oni se već godinama ponavljaju kao nekakva parada zloupotreba, prevara, pljačke, kupovine gasova i ono što je najgore, to je jedna vrsta utakmice u kojoj jedna strana ima sve na raspolaganju, a druga strana doslovno ima vezane ruke. Ja bih rekao da su ovi izbori bili potpuno neravnopravni i kao takvi nisu nikakav pokazatelj izborne volje građana u Republici Srpskoj”, kaže Todorović.)
Todorović smatra da je opozicija morala narodu nedvosmislno staviti do znanja i ukaže na sve propuste vlasti kako bi ih pokrenula da izađu na izbore u većem broju.
“Gospodin Blanuša je izbjegao da lopove nazove lopovima, kriminalce kriminalcima, pljačkaše izbora da nazove tako. Kada je vidio da je tretiran neravnopravno na RTRS-u, da se pojavio ukupno 2 minuta, a njegov protivnik svakog dana po 20 minuta, onda je trebao reći: ”Nisu stvoreni uslovi za fer i poštene izbore i ja jednostavno ne želim u tome da učestvujem”, kaže
Veoma je teško raditi i funkcionisati u državi u kojoj je tužilaštvo korumpirano i kriminalizoano do beskraja, rekao je Todorović.
“Tužilaštva u Republici Srpskoj, kao i u BiH ne rade svoj posao. Oni su dio kriminalnih političkih struktura. Sudovi su dio kriminalnih političkih struktura. SIPA je potpuno pod kontrolom vlasti, onih koji su na vrhu kriminalne političke piramide.
Znači imamo institucije koje su potpuno zarobljene od strane kriminalaca unutar vlasti, koji ne žele da se bave bilo kakvim istragama. U Republici Srpskoj imate korupcionaške afere teške nekoliko stotina miliona maraka, podnijete su brojne prijave Tužilaštvu i šta je ono uradilo”?, upitao je Todorović.
Stanje u Republici Srpskoj je do te mjere loše da su svi njene institucije potpuno urušene, te da ako želimo da sami sebe potpuno uništimo nastavićemo tim putem, dok u protivnom mogućnost da mjenjamo stvari imaćemo već u oktobru naredne godine, rekao je Todorović.
Politika
CIK BiH naložila ponovna brojanja i otvaranje vreća NA VIŠE BIRAČKIH MJESTA
Centralna izborna komisija BiH je na jučerašnjoj sjednici donijela naredbu koja naređuje Glavnom centru za brojanje da izvrši ponovno kontrolno brojanje glasačkih listića sa redovnih biračkih mjesta i utvrdi rezultate izbora u osnovnim izbornim jedinicama, navode iz CIK-a.
Iz CIK-a navode da će se ponovo prebrojati glasovi, po službenoj dužnosti, na tri biračka mjesta u Banjaluci, Laktašima i Zvorniku.
“Po službenoj dužnosti u osnovnoj izbornoj jedinici Zvornik, na biračkom mjestu 083B028; po službenoj dužnosti u osnovnoj izbornoj jedinici Banja Luka, na biračkim mjestima 034B113; po službenoj dužnosti u osnovnoj izbornoj jedinici Laktaši, na biračkom mjestu 011B014B”, navode iz CIK-a.
Takođe, u cilju pronalaska izvoda iz Centralnog biračkog spiska, CIK BiH je naredila Glavnom centru za brojanje otvaranje vreća sa glasačkim materijalom na još tri biračka mjesta:
OIJ Gradiška – biračko mjesto 010B046
OIJ Brčko Distrikt BiH – biračko mjesto 200C086
OIJ Bijeljina – biračko mjesto 029B130
Glavni centar za brojanje najavio je da će aktivnosti po izdatim naredbama započeti danas u 15:00 časova.
-
Banjaluka2 dana agoPOLICIJA NIJE REAGOVALA! Vandali noćas uznemirili stanare banjalučkog naselja
-
Region2 dana agoACA LUKAS I NASER ORIĆ zajedno uživaju dok Šerif Konjević pjeva (VIDEO)
-
Politika2 dana agoDODIKOVO IMANJE I VOĆNJAKE U BAKINCIMA čuva cijela policijska stanica! ZAŠTO I OD KOGA?
-
Politika2 dana agoDODIK I STEVANDIĆ BIJESNI NA LUKASA! Otkazan nastup na otvaranju sezone na JAHORINI
-
Hronika1 dan agoNAPAD NA DIJETE U BANJALUCI? Više patrola i Hitna na licu mjesta!
-
Politika3 dana ago“U POLITICI SAM VIŠE OD DECENIJE”: Trpim velike pritiske zbog izgleda
-
Estrada2 dana agoDa li je ovo ikom normalno? SANDRA AFRIKA ZAKAZALA KRŠTENJE PSA, pjeva Vesna Zmijanac
-
Region23 sata agoNakon skandiranja u Sarajevu, Vučić poručio: “NE DA MI NE SMETA, VEĆ MI I IMPONUJE!”
