Connect with us

Politika

BOŽOVIĆ REKAO ONO ŠTO SVI MISLE! “Potrebna klinika za ljude u vlasti u Srpskoj”

– Ta klinika imala bi jako puno posla, jer ljudi, koji trenutno upravljaju ovim brodom, sigurno ne mogu dobiti potvrdu od psihijatra da su normalni. Ovi naši specijalisti u BiH za njih nisu još odredili ni dijagnozu, ni terapiju – kazao je Božović.
Trenutno najbitnija investicija u Republici Srpskoj je jedna dobra psihijatrijska klinika, izjavio je za “Avaz” načelnik Istočne Ilidža (SDS) Marinko Božović, komentarišući aktuelnu situaciju i poteze vlasti u Srpskoj.

– Ta klinika imala bi jako puno posla, jer ljudi, koji trenutno upravljaju ovim brodom, sigurno ne mogu dobiti potvrdu od psihijatra da su normalni. Ovi naši specijalisti u BiH za njih nisu još odredili ni dijagnozu, ni terapiju – kazao je Božović.

Dodao je da se pitanja vezana za ustav moraju dogovarati.

– Postoje politički faktori u Republici Srpskoj koji su jako svjesni momenta u kojem se nalazimo i neće dozvoliti nikakve oblike radikalizacije, eventualno pokušaje sukoba ili bilo kakvih incidenata koji bi u ovom momentu možda najviše odgovarali ovima iz trenutne vlasti u Republike Srpske – istakao je Božović.

Sve opasnije izjave i odluke iz Banja Luke, čini se, osim zabrinutosti ne izazivaju druge emocije među građanima, koji su poprilično pasivni i drže se po strani.

– Svojevremeno je jedan državnik rekao – kad narod šuti, popuštaj. Ljudi su u jednoj vrsti straha, ali svakako ne nasjedaju na ovakve izlive histerije pojedinih političkih moćnika u Republici Srpskoj. Definitivno od sutra se mi iz SDS-a ne bavimo ovim procesom. On je neka pravna stvar. Ovo što se trenutno radi smatramo suludom i avanturističkom politikom u kojoj nećemo da učestvujemo, a posvetićemo se razlozima za poskupljenje električne energije, padu životnog standarda građana, problemima u elektro – energetskom sektoru i šumama i tražiti odgovore na ta pitanja. Ovo što vlast nastoji držati u prvom planu je nešto što u uslovima i vremenu u kojem živimo samo odgovara njima i nikom više – kazao je Božović.

(BN /Avaz) Foto: Arhiva

Politika

FORTO I BADNJEVIĆ PROTIV ODLUKE O ZABRANI: „Pokušava se prenos nadležnosti sa nivoa BiH na Republiku Srpsku“

Ministar Edin Forto i direktor IDDEEA-e Almir Badnjević ocijenili su nezakonitom odluku Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH o zabrani obrade podataka za elektronsko potpisivanje.

Ministar komunikacija i transporta u Savjetu ministara Edin Forto tvrdi da je nezakonita odluka o zabrani Agenciji za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) da obrađuje lične podatke u svrhu izdavanja kvalifikovanih elektronskih potvrda za elektronsko potpisivanje.

Forto je na konferenciji za novinare u Sarajevu rekao da Ministarstvo komunikacija i transporta ima isključivu nadležnost kada je u pitanju Zakon o elektronskom potpisu koji je, kako kaže, leks specijalis.

On tvrdi da se iza odluke Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH da zabrani IDDEEA da obrađuje lične podatke “krije pokušaj prenosa nadležnosti sa nivoa BiH na Republiku Srpsku”.

Forto je rekao da se neće dozvoliti da Kancelarija za akreditaciju i nadzor ovjerilaca, koja jedina može da odluči ko može da izdaje elektronske potpise, kako kaže, udovolji onima koji već 20 godina traže da se to dodijeli entitetima.

Direktor IDDEEA Almir Badnjević rekao je da je u zakonu propisano da je Ministarstvo komunikacija i transporta nadležno da govori o tome ko je ovjerilac i sve u vezi sa onima koji dodjeljuju kvalifikovane elektronske potpise, to su, kako navodi, IDDEEA i Uprava za indirektno oporezivanje BiH.

On je dodao da u Zakonu o elektronskom potpisu nigdje nije propisano da Agencija za zaštitu ličnih podataka može da govori o tome ko je imenovan, ko je ovjerilac ili bilo šta slično.

Badnjević je rekao da će IDDEEA iskoristiti raspoloživa pravna sredstva kako bi zaštitila svoje nadležnosti.

Agencija za zaštitu ličnih podataka BiH nedavno je zabranila IDDEEA da obrađuje lične podatke u svrhu izdavanja kvalifikovanih elektronskih potvrda za elektronsko potpisivanje, osim u postupku digitalnog potpisivanja u oblasti identifikacionih dokumenata.

Nastavi čitati

Politika

DEMOS ZAKLJUČAO VRATA U NSRS: Posljednji poslanik napustio stranku

Nakon niza odlazaka funkcionera i poslanika, DEMOS je ostao bez posljednjeg narodnog poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Siniša Mijatović pristupio je Socijalističkoj partiji Srpske, koja je time formirala samostalni poslanički klub sa četiri poslanika.

Predsjednik SPS Goran Selak poručio je da je ovo potvrda da sve veći broj odgovornih i ostvarenih ljudi prepoznaje SPS kao snagu koja dosljedno štiti interese Republike Srpske, srpskog naroda i svih njenih građana.

Siniša Mijatović istakao je da je “odluku o pristupanju SPS donio jer je u politici koju vodi Goran Selak prepoznao vrijednosti koje su temelj svakog zdravog društva – porodicu, pravdu i ponos”.

“SPS nastavlja da raste kao nacionalno odgovorna politička organizacija, okupljajući ljude koji svojim radom, znanjem i ugledom žele da doprinesu jačanju Republike Srpske i boljoj budućnosti njenih građana”, navode u SPS.

Podsjećamo, Mijatović je bio jedini poslanik DEMOS u NS Republike Srpske nakon što je ovu stranku u martu ove godine napustila Spomenka Stevanović, dugogodišnja bliska saradnica lidera stranke Nedeljka Čubrilovića.

DEMOS je nakon Opštih izbora 2022. godine imao ukupno pet poslanika.

U januaru ove godine stranku je napustio Čedomir Stojanović, čime je stranka ostala bez jedinog poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

Prije toga DEMOS su napustila još tri poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske, kao i pojedini odbornici i stranački funkcioneri.

Nastavi čitati

Politika

NOVA ŽETVA, stаri problemi!

Zаmjenik šefа Klubа poslаnikа PSS/PDP Slаvišа Mаrković kаže dа je žetvа pšenice i ječmа u punom jeku u Semberiji i širom Republike Srpske, аli problemi sа kojimа se poljoprivrednici suočаvаju ostаju isti iz godine u godinu. I ove sezone proizvođаči predаju pšenicu u mlinove, а dа pritom ne znаju po kojoj će cijeni onа biti otkupljenа.

“Cijenа kojа bi moglа zаdovoljiti poljoprivredne proizvođаče ne smije biti nižа od 0,50 KM po kilogrаmu pšenice. To je minimаlnа otkupnа cijenа аko se uzmu u obzir svi troškovi proizvodnje, koji nikаdа nisu bili veći.

Poređenjа rаdi, prošle godine otkupnа cijenа pšenice iznosilа je oko 0,35 KM po kilogrаmu, dok je cijenа nаfte u vrijeme žetve bilа oko 2,10 KM po litru. Dаnаs je cijenа nаfte u prosjeku oko 3 KM po litru, što predstаvljа povećаnje od približno 43 odsto. Kаdа se to povećаnje primijeni nа prošlogodišnju otkupnu cijenu pšenice, dolаzi se do minimаlne oprаvdаne cijene od 0,50 KM po kilogrаmu”, kаže Mаrković i dodаje:

“Pored ovog problemа, poljoprivrednici se trenutno suočаvаju i sа prekomjernim uvozom mesа, što je dovelo do drаstičnog pаdа cijene žive stoke u Republici Srpskoj. Budući dа je ovа vlаst odаvno uništilа Robne rezerve i gurnulа ih u stečаj, poljoprivrednici dаnаs nemаju mehаnizаm koji bi im pomogаo dа plаsirаju tržišne viškove.

Zbog togа se mnogi stočаri nаlаze u ozbiljnom problemu jer imаju višаk žive stoke u svojim oborimа, а nemаju kome dа je prodаju.

Trаžimo od Ministаrstvа poljoprivrede, šumаrstvа i vodoprivrede Republike Srpske dа se hitno pozаbаvi ovim problemimа i ponudi konkretnа rješenjа prije odlаskа nа godišnje odmore. Dok institucije odmаrаju, poljoprivrednici rаde 24 čаsа dnevno i nemаju luksuz godišnjeg odmorа. NJihov rаd hrаni Republiku Srpsku i zаto zаslužuju veću zаštitu i podršku nаdležnih institucijа”, nаvodi on.

Nastavi čitati

Aktuelno