Connect with us

Banjaluka

BRAVO LJEPOTICE! “Banjalučanke” osvojile zlatnu medalju u Budimpešti

Ženski kamerni hor “Banjalučanke” je na upravo završenom renomiranom 19. Internacionalnom horskom takmičenju “Budapest Choir Competition” ostvario još jedan značajan uspjeh i osvojio zlatnu medalju u kategoriji tradicionalne muzike.

Pod umjetničkim rukovodstvom kompozitora i dirigenta, profesora Mladena Matovića “Banjalučanke” su nastupile kao jedini predstavnik Republike Srpske i Bosne i Hercegovine na ovom značajnom međunarodnom takmičenju.

Kako su iz ovog kamernog hora saopštili takmičenje je od 1988. godine izraslo u jedno od najuglednijih horskih bijenala, na kojem se svake dvije godine susreću vrhunski horski ansambli iz cijelog svijeta, a ove godine je održano od 13. do 17. aprila u glavnom gradu Mađarske.
“Veoma smo srećni i ponosni što smo na još jednom značajnom takmičenju zadržali kontinuitet kvalitetnih takmičarskih nastupa na internacionalnoj horskoj sceni. Čestitam svim članicama na velikom trudu, odricanju, ljubavi i posvećenosti koji su utkani u ovo dvadeseto međunarodno priznanje za naš hor. Nastupi u čuvenom zdanju Palate umjetnosti u Budimpešti su za nas sve predstavljali jedno zaista posebno iskustvo i istinski smo uživali u toj nevjerovatnoj akustici i izvođenju svakog tona i fraze takmičarskih kompozicija. Posebna čast nam je ukazana i prilikom dodjele same nagrade koju nam je lično uručio umjetnički direktor takmičenja maestro Gabor Holerung”, izjavio je Mladen Matović, dirigent hora.

Takmičenje je kroz više takmičarskih kategorija okupilo preko 30 horova iz 11 zemalja sa tri različita kontinenta (Australija, Japan, Izrael, Švedska, Danska, Turska, Indonezija, Slovenija, Mađarska i Letonija).

Hor se predstavio odabranim kompozicijama značajnih domaćih autora a kao solisti ansambla nastupili su Neđica Mijajlović i Jelena Vulin, te u dvije numere i instrumentalisti Mladen Janković (klavir) i Andrej Petković (perkusije).
Linker
“Sve ansamble ocjenjivao je internacionalni stručni žiri, sačinjen od uglednih svjetskih eksperata za horsku muziku iz Izraela, Mađarske, Njemačke i Švedske, dok je umjetnički direktor i ovogodišnjeg takmičarskog izdanja bio čuveni mađarski dirigent maestro Gabor Holerung. Pored učešća u kategoriji tradicionalne muzike, Ženski kamerni hor ‘Banjalučanke’ je ostvario i veoma zapažen nastup na završnom koncertu najboljih horova takmičenja, na kojem se ansambl predstavio sa zahtjevnim a capella programom”, stoji u nastavku saopštenja.

Dalje su naveli da je učešće hora na takmičenju u Budimpešti realizovano je zahvaljujući podršci Kabineta predsjednika Republike Srpske i Grada Banjaluka.

Nakon učešća na takmičenju u Budimpešti, kao značajne aktivnosti u narednom periodu hor “Banjalučanke” najavljuje dva cjelovečernja gala koncerta koji će se tokom mjeseca maja održati u Koncertnoj dvorani Banskog dvora, a pored toga uprava hora će već tokom ove godine započeti i aktivnosti na izradi obimne i referentne monografije u okviru početka priprema za obilježavanje velikog jubileja – 50 godina postojanja i rada hora “Banjalučanke”.

U prethodnih 15 godinа hor je ostvаrio nаjznаčаjnije rezultаte u svojoj istoriji osvojivši zlаtne medаlje nа tаkmičenjimа u Lincu, Amsterdаmu, Veneciji, Barseloni, Malti, Budimpešti, Magdeburgu, Kalamati, Riva del Gardi, Rimu, dvа olimpijskа srebrа nа horskim olimpijаdаmа u Kini i Sjedinjenim Američkim Državama, dok najveći uspjeh u istoriji hora predstavlja osvajanje tri uzastopne olimpijske zlatne medalje na Svjetskim horskim Olimpijadama u Rigi, Sočiju i Južnoafričkoj Republici.
“Zаhvаljujući ovim rezultаtimа ženski kаmerni hor ‘Bаnjаlučаnke’ je uvršten nа zvаničnu Rаng listu 50 nаjboljih kаmernih horovа svijetа Svjetske horske аsocijаcije INTERKULTUR – Musica Mundi (TOP 50 CHAMBER CHOIRS & VOCAL ENSEMBLES). Hor je dobitnik i značajnih društvenih priznanja i odlikovanja – Zlatnog grba Grada Banja Luka i Ordena Njegoša II reda”, zaključili su iz ovog hora

Banjaluka

Novi korak ka ZVIJEZDAMA! Astrofizičar iz Banjaluke u SVEMIRSKOM timu

Istraživanje svemira je vječita težnja čovječanstva. Veliku pažnju svjetske i naučne javnosti izazvao je novi projekat istraživanja svemira čija će baza biti Opservatorijum „Vera Rubin“ u Čileu.

Riječ je u desetogodišnjem projektu koji je po svojoj složnosti i sistematičnosti – najnapredniji do sada. Srpski naučni tim, čiji je član i astrofizičar iz Banjaluke Nemanja Rakić, imaće posebno mjesto u novom projektu.

Opservatorijum smješten u Čileu, čija izgradnja traje 20 godina, postavio je teleskop izuzetnih karakteristika u planinama Anda zbog velikog broja vedrih noći u tom dijelu svijeta, objašnjava profesor na Prirodno – matamtičkom fakultetu u Banjaluci Nemanja Rakić, gostujući u emisiji Eho nauke Radija Republike Srpske i ističe da će svemir biti sniman svake treće večeri u sljedećih deset godina što bi čovječanstvu moglo da ponudi nova saznanja.

– Ne možemo ni zamisliti količinu podataka koju ćemo dobiti o promjenama na objektima koje ćemo pratiti, što je nama bitno da bi s fizičke strane objasnili te pojave. Jedan od zadataka je i da u našem Sunčevom sistemu snimamo sva mala tijela, komete, asteroide, meteore pa ako postoji mogućnost za potencijalni sudar da pravovremeno reagujemo – naveo je Rakić.

Profesor Rakić ističe da bi jedan od rezultata ovog istraživanja svemira u koje je već uloženo nekoliko milijardi dolara i upotrebljeno sedam hiljada kilometara optičkog kabla, moglo biti i utvrđivanje postojanja devete planete našeg Sunčevog sistema.

– Znamo za određene naučne indicije da bi ta planeta mogla da postoji, to smo vidjeli indirektno kroz gravitaciona djelovanja na ostala tijela ali dokazivanje njenog postojanja je veoma komplikovano. Ono što bi htjeli da vidimo je kako ta potencijalna Iks planeta djeluje na ostala tijela u Sunčevom sistemu. Sa radom Opservatorijuma „Vera Rubin“ imaćemo dovoljno podataka o tome – rekao je Rakić-

Srpski naučni tim je među prvima koji je ušao u projekat Opservatorijuma „Vera Rubin“ za istraživanje svemira čiji su nosioci američki naučnici. Nemanja Rakić jedini je naučnik iz Republike Srpske i BiH koji je dio svjetskog tima stručnjaka za ovaj projekat.

– Srpski naučnici su na osnovu znanja ušli u ovu priču. Neki su ušli tako što su finanasijski podržali. Kompleksna tema, kompleksan teleskop zahtijevaju mnogo eksperata i ni jedna država ne može samostalno da izvede ovakav projekat. Srpski tim naučnika, čiji sam i ja član, zajedno sa francuskim je među prvima pristupio ovom projektu istraživanja svemira, čiji su nosioci Amerikanci. Još kao beogradski student postao sam dio te ekipe – kaže u razgovoru za emisiju Eho nauke Radija Republike Srpske, doktor astrofizike Nemanja Rakić.

Srpska naučna zajednica jedna je od onih koje će rezultate istraživanja, zbog svoje uloge u projektu, dobiti odmah, a ostalima će rezutati biti dostupni nakon dvije godine. Na zvaničnoj stranici Opservatorijuma „Vera Rubin“ navedeno je da treba očekivati odgovore na pitanja koje čovječanstvo još ne zna ni da postavi.

Nastavi čitati

Banjaluka

GDJE JE ZAPELO: Banjaluka i Bijeljina još nisu dobile ni marku od svojih 14 miliona

Ni mjesec dana nakon odluke Ustavnog suda Republike Srpske Banjaluka i Bijeljina nisu dobile ni marku, od ukupno oko 14 miliona, za koliko su “zakinute” tako što su im za sedam odsto smanjeni prihodi od raspodjele PDV-a.

Podsjećamo, izmjene zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske izazvale su početkom ove godine veliku buru, jer su podrazumijevale smanjivanje prihoda za gradove koji imaju više od 100.000 stanovnika, u korist izrazito nerazvijenih opština.

Slučaj je stigao i do Ustavnog suda Republike Srpske, koji je 25. juna zaključio da smanjivanje prihoda od raspodjele PDV-a za ova dva grada nije u saglasnosti sa Ustavom Republike Srpske.

“Neustavnom normom je, naime, regulisano da se pojedinačno učešće u raspodjeli prihoda od indirektnih poreza opština i gradova koje imaju više od 100.000 stanovnika izračunava tako što se nakon primjene koeficijenata raspodjele prihod umanjuje za sedam odsto i dobijeni iznos sredstava se raspodjeljuje opštinama i gradovima koji imaju manje od 50.000 stanovnika, te da se isti iznos sredstava raspodjeljuje srednje razvijenim, nerazvijenim i izrazito nerazvijenim jedinicama lokalne samouprave, a da konačnu raspodjelu sredstava pojedinačnim opštinama i gradovima utvrđuje Vlada svojom odlukom u 2025, 2026. i 2027. godini”, navodi se u saopštenju Ustavnog suda RS.

Od tada, do danas, Banjaluka i Bijeljina čekaju svoje milione. Nisu ih, poručuju, još dobili. Ni marku.

“Grad Banjaluka zakinut je za skoro sedam miliona zakonom koji je proglašen neustavnim. Nismo dobili nijednu marku i preduzimamo sve pravne korake da dobijemo sredstva koja pripadaju svim građanima Banjaluke. To je neiskren i maćehinski odnos prema Banjaluci i Ustavni sud je potvrdio da je naš grad bio protivzakonito zakinut”, kaže za “Nezavisne novine” Mirna Savić Banjac, gradski menadžer grada Banjaluka.

Računicu su napravili i u Bijeljini i već planiraju – i oni će, navode, ako ništa drugo, morati u pravnu bitku kako bi svoj novac vratili.

“Ukupan iznos koji gradu Bijeljini treba da bude vraćen na osnovu Odluke Ustavnog suda o neustavnosti Izmjena i dopuna zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske je 6.911.145 KM, koliko je od našeg grada po tom osnovu oteto za prvih šest mjeseci 2025. godine”, rekla je za “Nezavisne novine” Gordana Petrović, gradski menadžer grada Bijeljina.

Njima, dodaje, predstoji pravna bitka da se ta sredstva vrate i svjesni su da će taj proces vjerovatno potrajati.

“Kao razumni i odgovorni ljudi, nećemo tražiti prelamanje ovog problema preko koljena, pa smo od Ministarstva finansija tražili da se do 1. avgusta ove godine održi sastanak sa ministrom finansija Zorom Vidović na kojem bismo razgovarali o načinu i rokovima vraćanja ovih sredstava. Odgovor iz Ministarstva još nismo dobili, a ako na tome ostane, postoje i drugi načini institucionalne borbe. Uostalom, pobijedili smo u Ustavnom sudu, pobijedićemo opet ako bude trebalo, jer iza nas stoji pravo i pravda. Od Semberije niko neće otimati ono što joj po zakonu pripada”, kaže Petrovićeva za “Nezavisne novine”.

Odgovor smo i mi pokušali dobiti iz Ministarstva finansija Republike Srpske. Pitali smo ih kada će Banjaluci i Bijeljini biti vraćena sredstva, u skladu sa odlukom Ustavnog suda Republike Srpske, ali odgovor, do zaključenja ovog broja “Nezavisnih novina”, nismo dobili.

Nastavi čitati

Banjaluka

ŠUKALO O KUĆI „PREDAH“: Osluškujemo potrebe sugrađana, ovo je prva ustanova tog tipa u Republici Srpskoj

U toku je javna nabavka za izgradnju kuće „Predah“.

-Bio je ovo obiman posao i želim da se zahvalim, prije svega, roditeljima kao inicijatorima koji su željeli da jedan ovakav objekat, jedna ovakva ustanova nastane prvi put u Republici Srpskoj, i to baš u Banjoj Luci. Takođe, želim da naglasim da je gradonačelnik Draško Stanivuković prepoznao potrebu izgradnje jedne ovakve ustanove. U proteklih godinu dana mi smo intenzivno radili, dali svoj maksimum, kako roditelji, tako i gradska administracija, kako bi prvo pronašli adekvatnu lokaciju, što je prilično izazovno, pa uradili idejni projekat, pripremne radove, završili glavni projekat i evo, sada je u toku javna nabavka za izbor izvođača građevinskih radova – poručila je projekt menadžer Grada, Milada Šukalo.

Naglasila je da vjeruje da će do zimskog perioda, ukoliko sva procedura dobro prođe – Banja Luka dobiti jedan ovakav objekat, sa krovom i grubim radovima, te da se već, ukoliko sve bude teklo planiranom dinamikom, na naredno proljeće uredi unutrašnji prostor.

-Prva usluga koju ćemo uvesti jeste usluga predah, gdje ćemo omogućiti porodicama koje imaju lica sa poteškoćama u razvoju da privremeno ostave svoje članove porodice u jednom humanom okruženju, gdje će biti omogućeno zadovoljavanje svih njihovih potreba, a sve kako bi članovi porodice, najčešće majke i očevi mogli da to vrijeme posvete sebi za obavljanje nekih potreba koje su neophodne, a koje ove porodice često nisu mogle da ostvare. Na primjer, mi imamo roditelja koji imaju djecu sa razvojnim poteškoćama i treba da idu na operaciju, ali ne mogu da odu jer nemaju gdje da ostave svoje dijete. Nakon toga u nekom narednom periodu naša vizija je da ova ustanova bude i trening centar, gdje ćemo pripremati lica sa potešćama koja su u mogućnosti da žive samostalno uz podršku za stanovanje uz podršku, a naravno naš dugoročni cilj jeste da omogućimo i trajno zbrinjavanje lica sa poteškoćama jer sada nažalost oni završe u nekim psihijatrijskim ustanovama. Mi bismo željeli da otjeramo jedan od najvećih strahova koji roditelji imaju, a to je da šta će biti sa njihovom djecom kada njih više ne bude – istakla je ona.

Dodala je kako je najveći izazov kratkoročno, pored izgradnje i uspostavljanje ustanove.

-Ovo je prvi put da će se ovakva usluga moći obezbijediti kod nas i mi svakako dok radimo građevinske radove, radimo i sa našim pravnim timom koji opet čine i roditelji i roditelji koji su pravnici, a koji su upoznati sa ovom tematikom, te pravni tim iz Grada. Očekujemo i da će Vlada Republike Srpske, te ministarstva i sve relevantne ustanove da se uključe u osnivanje jedne ovakve ustanove – naglasila je Šukalo, dodavši da je potreba za jednim ovakvim objektom velika i da su svi projekti koji su realizovani nastali kroz osluškivanje potreba sugrađana.

Podsjećamo, nakon dugotrajne i zahtjevne procedure, prošle sedmice raspisana je javna nabavka za izgradnju kuće „Predah“. Zainteresovani ponuđači ponude treba da predaju do 7. avgusta ove godine.

Nastavi čitati

Aktuelno