Connect with us

Zanimljivosti

Britanci su duže od 150 godina plaćali porez na prozore

Porez na prozore je bio porez na imovinu, izvorno uveden 1696. godine za vrijeme vladavine kralja Vilijama II. Tokom 18. i 19. vijeka porez je nametnut u Engleskoj, Škotskoj i Irskoj.

Tokom 17. vijeka mnogi su se protivili porezu na dohodak jer je zahtijevao otkrivanje ličnih primanja. Vlada je smatrala nametljivim uplitati se u takve privatne stvari, a smatralo se da je to potencijalna prijetnja sigurnosti.

Porez na prozore uveden 31. decembra 1696. godine kako bi zamijenio porez na ognjište (porez koji se temelji na broju kamina na imanju).

Bogati ljudi živjeli su u velikim kućama s puno prozora pa su plaćali više poreza, siromašni su živjeli u malim kućama s malo prozora pa su plaćali manje. Porez se stoga smatrao pravednim.

Kada je Vilijam Pit mlađi postao premijer 1783. godine u dobi od 22 godine, britansko ekonomija bila je na rubu katastrofe. Državni dug iznosio je 250 miliona funti, što je 20 puta više od godišnjeg prihoda od poreza. Pojavila se mogućnost nacionalnog bankrota.

Zbog teške ekonomske situacije u Britaniji, Pit je odlučio povećati porez na prozore, utrostručivši ga 1797. godine. Porez se smatrao prilično isplativim, teško ga je izbjeći jer su se prozori lako mogli prebrojati izvan zgrade. Bio je to oblik direktnog poreza koji su plaćali oni koji su ga najviše mogli priuštiti.

Kad je povećao porez na prozore, hiljade su prozora preko noći zazidane ili pokovane daskama. Zazidani prozori mogu se i danas vidjeti na nekim starim imanjima. U Edinburghu je postojala stambena zgrada koja je imala cijeli sprat spavaćih soba bez prozora.

Porez se pokazao nezdravim. Siromašnima je uskraćeno svjetlo i zrak. Čarls Dikens je primijetio probleme s porezom.

„Izreka ‘besplatno kao zrak’ postala je zastarjela Zakonom parlamenta. Ni zrak ni svjetlost nisu bili besplatni od uvođenja poreza na prozore. Dužni smo platiti za ono što priroda izdašno opskrbljuje sve, a siromašni koji ne mogu priuštiti troškove oskudijevaju u dvije najhitnije životne potrebe“ kazao je Dickens 1850. godine.

Negativan uticaj poreza na zdravlje bio je dobro poznat od ranog osamnaestog vijeka i o njemu se pisalo u pamfletima i popularnim baladama. Oni koji su živjeli u nastambama bez dovoljno svjetla i ventilacije bili su podložniji epidemijama tifusa, malih boginja i kolere.

Prema izvještaju dr. DB Reida o sanitarnom stanju Sunderlanda, objavljenom 1845. godine, lokalni zdravstveni odbor je svjedočio vrlo lošem učinku i djelovanju poreza na prozore, jednoglasno mišljenje je bilo da je prekrivanje brojnih prozora uzrokovano željom njihovih vlasnika da izbjegnu plaćanje poreza, u vrlo mnogo slučajeva bio primarni uzrok mnogih bolesti i smrtnosti.

Porez na prozore imao je i druge posljedice. Proizvodnja stakla trebala je biti rastuća industrija u to vrijeme. Međutim, podaci pokazuju da je tokom 1810.-1851. proizvodnja stakla u Britaniji ostala ista uprkos tome što je u to vrijeme došlo do stambenog procvata. Britanski porez na prozore ukinut je 1851. godine, 156 godina nakon što je prvi put uveden.

Zanimljivosti

REVOLUCIJA U SVIJETU SLATKIŠA: Nijemci napravili prvu čokoladu BEZ KAKAA, evo kako je to moguće

Kompanija Kaufland je, u okviru svoje privatne robne marke K-Classic, predstavila prvu čokoladu koja ne sadrži kakao.

Proizvodi su kreirani koristeći ChoViva, čokoladnu alternativu bez kakaoa koju je razvila startap kompanija Planet A Foods.

ChoViva nastaje prženjem suncokretovih sjemenki, zajedno sa biljnim mastima i šećerom, kreirajući prepoznatljivu čokoladnu aromu bez kakaoa.

Ova održiva alternativa, za razliku od kakao zrna, ne potiče iz tropskih krajeva, već može da se proizvode u Evropi, štedeći 94% vode u poređenju sa konvencionalnim uzgojem kakaoa.

Dodatno, zahvaljujući kratkim transportnim rutama, smanjuje se i emisija CO2 za oko 80% u poređenju sa tradicionalnom čokoladom, prenosi B92.

Potrošači tako sada u Kaufland prodavnicama širom Njemačke mogu pronaći Waffle Bites i Neapolitaner proizvode robne marke K-Classic sa ChoViva-om.

– Čokoladna alternativa ChoViva predstavlja pravu revoluciju na tržištu i potpuno novi pogled na jedan tradicionalni proizvod. Uzgoj kakaoa je djelimično povezan sa ekološkim i društvenim izazovima. Rješenje da se čokoladna alternativa proizvodi od domaćih sirovina zaista je u mnogim aspektima prekretnica, koju rado koristimo za proizvode naše privatne robne marke – rekao je Tobias Stricker, rukovodilac sektora za nabavku slatkiša i peciva u Kauflandu, prenosi Blic.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

ČOVJEK SE PROBUDIO I IMAO JE ŠTA DA VIDI: “Prišao sam prozoru i bio potpuno zatečen”

Brod dužine 135 metara nasukao se u dvorištvu jednog čovjeka u Norveškoj.

Jedan Norvežanin ispričao je kako se probudio i kroz prozor ugledao prizor koji djeluje kao scena iz filma – ogroman teretni brod od 135 metara dužine nasukao se pravo u njegovo dvorište.

Brod “NCL Salten” udario je u obalu nešto prije pet ujutru u četvrtak, nakon što je ušao u Trondheimski fjord na putu ka zapadnom norveškom gradu Orkangeru.

Jedan od komšija posmatrao je u nevjerici kako se brod, koji se kretao brzinom od oko 30 kilometara na sat, ne zaustavlja, već pravo ulazi u dvorište Johana Helberga, zamalo promašivši kuću.

Helberg, koji živi u mjestu Bineset nadomak Trondhejma, kaže da ga je probudilo zvono na vratima. Komšija je stajao ispred kuće, a kad je pogledao kroz prozor, vidio je pramac broda.

“Prišao sam prozoru i bio potpuno zatečen. Ogroman brod! Morao sam da savijem vrat da bih vidio njegov vrh. Bilo je potpuno nestvarno”, ispričao je za britanski Gardijan.

Na brodu, koji je registrovan na Kipru, nalazilo se 16 članova posade – Norvežani, Litvanci, Ukrajinci i Rusi. Srećom, nema povrijeđenih ni zagađenja mora. Policija je otvorila istragu i identifikovala jednog osumnjičenog sa broda.

“Inače brodovi skreću ljevo ili desno kada ulaze u fjord, ali ovaj je samo produžio pravo”, kaže Helberg, koji u istoj kući živi već 25 godina. “Bio je veoma blizu kući.”

Zašto se ovo desilo?
Portparol policije iz okruga Trendelag, Per Kristijan Stoke, potvrdio je za nacionalnu televiziju NRK da je jedan član posade osumnjičen i da je u toku ispitivanje svih članova.

Policija trenutno razmatra više mogućih uzroka, uključujući tehnički kvar i ljudsku grešku.

Iz brodarske kompanije North Sea Container Line (NCL) poručuju da je proglašenje jednog člana posade osumnjičenim standardna procedura. Izvršna direktorka kompanije, Bente Hetland, izjavila je da za sada “nema naznaka da je incident izazvan namjerno”.

“Ovakve stvari ne bi smjele da se dešavaju i pokrenuli smo internu istragu. Danas smo prije svega zahvalni što niko nije povrijeđen. Naš fokus je sada na ljudima koji su bili u blizini broda i na našoj posadi”, rekla je Hetland.

(EUpravo zato/Gardijan)

Nastavi čitati

Zanimljivosti

DA PRSTE POLIŽEŠ! Torta s jagodama i kremom od sira

Lagana i osvježavajuća, ova torta je naš današnji izbor.

Sastojci:

Kora

5 bjelanjaka

so

250 g šećera

Krema

200 ml slatkog vrhnja

200 g svježeg sira

100 g bijele čokolade

50 g šećera u prahu

5 kašika bijelog eurokrema

jagode i listići mente za dekoraciju

Priprema:

Izmutite bjelanjke i so sa šećerom u čvrsti šlag, miksajte najmanje 15 minuta dok ne dobijete sjajnu i čvrstu strukturu.

Na papiru za pečenje napraviti željeni oblik biskvita.

Ispecite odnosno sušite na 120 stepeni oko 90 minuta.

Nakon pečenja ostavite biskvit jos neko vrijeme unutra bez otvaranja rerne, može čak i preko noći ako niste u žurbi.

Bijelu čokoladu otopite na pari i dodajte eurokrem.

Vrhnje za šlag izmiksajte do pola, zatim dodajte svježi sir, šećer u prahu, otopljenu čokoladu I eurokremom.

Ukrasite voćem po želji.

Nastavi čitati

Aktuelno