Connect with us

Društvo

CEH U KAFANAMA SVE VEĆI! Ugostitelji najavljuju novi talas poskupljenja!

Inflacija u Srpskoj nije zaobišla ni ugostiteljski sektor, pokazuju zvanični podaci, a predstavnici ove branše najavljuju da će vjerovatno doći do novog rasta cijena.

To će se, po svemu sudeći, dogoditi početkom predstojeće ljetne sezone, kada naša radna snaga iz ugostiteljstva masovno sezonski prelazi u druge zemlje, najčešće na primorje.

Prema Informaciji o makroekonomskim pokazateljima Republike Srpske, dokumentu Ministarstva finansija RS, može se zaključiti da je ceh u kafanama za godinu dana povećan za deset odsto.

“Najveći rast cijena, na godišnjem nivou, januar 2025. godine u odnosu na januar 2024. godine, zabilježen je u odjeljku restorani i hoteli (9,3 odsto) usljed povećanja cijena u grupama restorani, kafići, barovi od 10 odsto i usluge smještaja od 7,3 odsto”, navedeno je u ovoj informaciji.

Goran Kurtinović, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeca”, procjenjuje da je rast cijena u ugostiteljstvu u proteklih godinu dana vjerovatno bio i veći nego što su to predočile institucije.

“Mislim da su svi artikli cjenovno rasli više od deset odsto”, rekao je Kurtinović za “Nezavisne novine”.

Na pitanje da li se, pošto stiže sezona, što donosi i manjak radnika u ovoj branši, očekuje novo povećanje cijena, on odgovara – vjerovatno.

“Vjerovatno ćemo opet morati obećavati nemoguće uslove da bismo zadržali radnike, a to se već odavno ne može isplaćivati iz dobiti poslodavaca, već se to mora učiniti kroz povećanje cijena”, najavljuje Kurtinović.

Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja građana DON Prijedor, kaže da je u pitanju loša vijest za potrošače.

“Nedostatak radne snage neće se riješiti povećanjem cijena. O tome se trebalo razmišljati prije par godina. Cijena kafe je i danas prilično povisoka za ova primanja koja imamo. Mislim da će sve manji broj ljudi biti u kafanama budu li nametnute još veće cijene”, rekla je Marićeva.

Prama njenim riječima, ugostitelji sve manje mogu računati i na ljude iz dijaspore tokom sezone.

“Naša dijaspora, a to se vidjelo prošle i pretprošle godine, radije sada ode negdje na odmor van naše zemlje. Naravno, veći gradovi kao što je Banjaluka mogu očekivati dolaske i da se nešto dešava, ali sva manja mjesta su toga uskraćena”, poručuje Marićeva u izjavi za “Nezavisne novine”.

Prema podacima Ministarstva finansija Republike Srpske, cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u januaru 2025. godine, u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku su više za 1,6 odsto, dok su u odnosu na januar prethodne godine više za 3,2 odsto.

“Od 12 glavnih odjeljaka proizvoda i usluga, na mjesečnom nivou, više cijene zabilježene su u deset odjeljaka, niže cijene u jednom odjeljku, te su u jednom odjeljku cijene ostale na istom nivou”, navodi se u najnovijoj informaciji o makroekonomskim pokazateljima Republike Srpske.

Društvo

DAN SLOBODE MEDIJA U BIH: Sloboda na papiru, pritisci u stvarnosti

Svake godine 3. maja obilježava se Svjetski dan slobode medija, dan posvećen osnovnom principu slobodnog izražavanja i neometanog rada novinara.

Ustanovljen 1993. godine od strane Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, ovaj datum podsjeća na značaj nezavisnih, pluralističkih i slobodnih medija kao temelja svakog demokratskog društva.

Inicijativa za obilježavanje Dana slobode medija potekla je iz Deklaracije iz Vindhuka, usvojene 1991. godine u Namibiji, gdje su afrički novinari zatražili garancije za slobodu medija, zaštitu novinara i ukidanje cenzure. Dvije godine kasnije, UNESKO i UN su ovaj datum proglasili zvaničnim praznikom, dajući time međunarodni legitimitet borbi za slobodu štampe.

Ipak, više od tri decenije kasnije, sloboda medija u svijetu i dalje je pod ozbiljnim pritiscima.

Prema izvještajima organizacija poput Reportera bez granica, novinari se širom svijeta suočavaju sa prijetnjama, cenzurom, hapšenjima i nasiljem – često i sa smrtnim ishodima. Digitalni prostor je otvorio nove mogućnosti, ali i izazove, uključujući dezinformacije, manipulaciju algoritmima i sveprisutni nadzor.

U mnogim zemljama, uključujući i one sa formalno demokratskim institucijama, mediji se bore sa političkim pritiscima, ekonomskim ucjenama i koncentracijom vlasništva. U takvom ambijentu, uloga nezavisnog novinarstva – da postavlja pitanja, raskrinkava korupciju i informiše građane – postaje ne samo izazovna, već i opasna.

Prema Indeksu slobode medija za 2024. godinu koji je objavila organizacija Reporteri bez granica (RSF), Bosna i Hercegovina je zabilježila pad od 17 mjesta, zauzevši 81. poziciju na listi. Ovo je najznačajniji pad među zemljama Zapadnog Balkana, a glavni razlozi su politički pritisci i ograničenja Republikci Srpskoj, uključujući kriminalizaciju klevete i političku kontrolu nad javnim emiterom RTRS.

Izveštaji ukazuju na sve veći broj slučajeva zastrašivanja, uznemiravanja i napada na novinare. Rekriminalizacija klevete u avgustu 2023. godine izazvala je zabrinutost među organizacijama za slobodu medija, jer se smatra da takvi zakoni mogu imati “hladeći efekat” na slobodu izražavanja.

Transparentnost vlasništva nad medijima u Bosni i Hercegovini ostaje problematična. Nedostatak jasnih informacija o vlasničkim strukturama otežava identifikaciju političkih i ekonomskih uticaja na medijske sadržaje. Takođe, javni emiteri često su podložni političkim uticajima, što dodatno kompromituje njihovu nezavisnost.

U svjetlu ovih izazova, Dan slobode medija predstavlja priliku za refleksiju i akciju. Nezavisno novinarstvo je stub demokratskog društva, a njegovo očuvanje zahtijeva zajednički napor institucija, civilnog društva i međunarodnih partnera.

Dan slobode medija nije samo simboličan podsjetnik, već i poziv na akciju – za medijske radnike da istraju u svojoj profesiji, a za društvo i institucije da osiguraju uslove u kojima istina može slobodno da se izgovori i čuje.

Nastavi čitati

Društvo

OBILJEŽAVANJE 33 GODINE OD ZLOČINA U DOBROVOLJAČKOJ: Pomen za nastradale vojnike ЈNA

U Istočnom Sarajevu i Sarajevu danas će biti obilježene 33 godine od zločina nad vojnicima ЈNA u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici gdje su napadnuti od muslimanskih paravojnih jedinica.

U Hramu Svetog velikomučenika Georgija u Miljevićima služen je parastos za stradale pripadnike ЈNA.

Potom je predviđen odlazak autobusima u Sarajevo u bivšu Dobrovoljačku ulicu gdje će u 11.00 časova mirnom šetnjom, polaganjem cvijeća i prisluživanjem svijeća biti odat pomen stradalim pripadnicima ЈNA.

Riječ je o istorijskom događaju od republičkog značaja čije obilježavanje organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Napadom na kolonu ЈNA u Dobrovoljačkoj, koja se mirno povlačila iz Sarajeva prema sporazumu i uz garanciju mirovnih snaga UN na čelu sa generalom Luisom Mekenzijem, rukovodili su tadašnji član Predsjedništva BiH Ejup Ganić i rukovodstvo tadašnje takozvane RBiH.

Iako je za bezbjednost vojnika garantovao tadašnji predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović, kolona ЈNA nije bezbjedno izašla iz Sarajeva, već je prekinuta i napadnuta.

Politički predstavnici institucija Republike Srpske već godinama naglašavaju da su glavni krivci za tragične događaje u Dobrovoljačkoj ulici članovi političkog vrha tadašnje RBiH, ali i paravojne muslimanske jedinice u Sarajevu, poput “Zelenih beretki”, “Patriotske lige” i drugih kriminalnih formacija.

Pomoćnik ministra za boračko-invalidsku i zaštitu civilnih žrtava rata Republike Srpske Nebojša Vidaković rekao je ranije da je kolona ЈNA, kada je krenula 3. maja uz pratnju Unprofora, presječena u Dobrovoljačkoj ulici i u unakrsnoj vatri mučki napadnuta od muslimanskih paravojnih jedinica.

Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, 2. i 3. maja u Sarajevu poginulo je najmanje 28 pripadnika ЈNA.

CЈB Istočno Sarajevo podnio je 2005. godine krivičnu prijavu protiv 15 lica osumnjičenih za ovaj zločin, ali je Tužilaštvo BiH tek u novembru 2007. godine pokrenulo istragu. Međunarodni tužilac u BiH DŽud Romano donio je u januaru 2012. godine odluku o obustavljanju istrage.

Tužilaštvo BiH je 20. novembra 2018. godine donijelo naredbu o ponovnom otvaranju istrage u predmetu “Dobrovoljačka”, te je Sud BiH u maju 2022. godine potvrdio optužnicu protiv 10 lica koja se terete za ratni zločin.

Među optuženima su Ejup Ganić, kao član Predsjedništva RBiH, Zaim Backović, kao član operativnog centra Štaba Teritorijalne odbrane RBiH i Јusuf Pušina, kao pomoćnik ministra unutrašnjih poslova RBiH i načelnik štaba MUP-a RBiH.

Ovaj postupak je još u toku.

Nastavi čitati

Društvo

SAVRŠEN DAN! Vrijeme sunčano, temperatura do 31 stepen Celzijusa

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) sutra će biti pretežno sunčano i vrlo toplo vrijeme, uz temperaturu vazduha do 31 stepen Celzijusov.

Poslije podne i tokom večeri očekuje se postepeno naoblačenje od zapada ka jugu i istoku uz jačanje vjetra, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U noći sa subote na nedjelju biće oblačno, na sjeveru i zapadu vjetrovito. Slaba kiša je u noći moguća samo ponegdje na zapadu i jugu.

Duvaće slab do umjeren zapadni i jugozapadni vjetar, a uveče i naredne noći na sjeveru i zapadu povremeno jak.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od osam do 13, na jugu 16, u višim predjelima četiri, a dnevna od 26 do 31, u višim predjelima 21 stepen Celzijusov.

Nastavi čitati

Aktuelno