Društvo
ČEKA SE DOGOVOR UPRAVE I SINDIKATA: Nezvjesnost u “ArcelorMittalu”
Pregovaramo sa rukovodstvom firme o najboljem mogućem rješenju za više od 600 radnika koji trenutno nisu radno angažovani, rekao je Dario Antonić, predsjednik Sindikalne organizacije kompanije “ArcelorMittal” u Prijedoru.
Kako je kazao, jutros se sindikat sastao sa generalnim direktorom i menadžerskim timom, dok je za sutra planirano da se sastanu sindikati iz Prijedora i Zenice.
“Sindikat traži daleko veća prava za radnike za vrijeme njihove neangažovanosti nego što omogućavaju zakon i interni akti firme, jer je za vrijeme čekanja propisano 55 odsto plate, a u junu je, kada je jedan broj radnika bio na čekanju, rudnik isplaćivao 80 odsto plate”, objasnio je Antonić.
Istakao je da je dogovoreno i produženje pojedinačnog kolektivnog ugovora do kraja prvog kvartala 2024. godine, a koji ističe 17. decembra ove godine.
“Ovo znači da smo zadržali dostignuta prava, a u Zenici je upravo i nastao problem jer je njihov pojedinačni kolektivni ugovor vrijedio do maja, a novi nije ispregovaran. Najveći strah je neizvjesnost koliko dugo može trajati ova situacija, jer će nedonošenje dugoročnih odluka doprinijeti tome da radnici napuštaju firmu”, pojasnio je Antonić.
Saša Kukolj, predsjednik Sindikata metalaca i rudara Republike Srpske rekao je da se Konfederacija sindikata RS odlučila obratiti Vladi Republike Srpske i da je interes Vlade da se uključi u rješavanje ovog problema.
“Podsjećamo da samo “ArcelorMittal” u Prijedoru mjesečno plaća 680.000 KM poreza i doprinosa za radnike. U ovom vremenu su ljudi primorani da rade dodatne poslove i kada imaju punu platu”, naglasio je Kukolj.
Podsjećamo, “ArcelorMittal” u Prijedoru je saopštio u ponedjeljak da su primorani da obustave process rada jer je jedini kupac “ArcelorMittal” Zenica prethodno obustavio proizvodnju zbog loših uslova koji vladaju na tržištu čelika.
Društvo
KRAJ ZA NAJPOZNATIJU DOSTAVU! Glovo zvanično prestaje sa radom u BiH!
Platforma za dostavu Glovo 10. avgusta, prestaje sa radom u Bosni i Hercegovini, pa korisnici više neće moći naručivati hranu, namirnice i druge proizvode putem ove aplikacije.
Kompanija je ranije najavila da će do tog datuma potpuno obustaviti poslovanje na domaćem tržištu, a korisnicima je sada stigla i završna potvrda.
„Kao što je prethodno najavljeno, Glovo će prestati sa radom u Bosni i Hercegovini 10. avgusta. Od tog datuma više nećete moći naručivati putem Glova“, naveli su iz kompanije.
Odluku o povlačenju obrazložili su promjenom poslovne strategije i namjerom da resurse i investicije usmjere na tržišta na kojima vide veći prostor za rast.
Glovo je najavio da će ispuniti finansijske i zakonske obaveze prema zaposlenima, partnerima i drugim stranama uključenim u poslovanje.
Gašenjem usluge završava se višegodišnje prisustvo Glova u BiH. Platforma je povezivala korisnike sa restoranima i trgovinama, dok su dostavu obavljali kuriri koji su sarađivali sa kompanijom. Za građane je najvažnija promjena jednostavna: od 10. avgusta aplikacija Glovo u BiH više neće biti dostupna za naručivanje.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i izuzetno toplo
Prvi radni dan naredne sedmice donosi prave ljetne žege širom Bosne i Hercegovine. Prema prognozama meteorologa, u ponedjeljak, 10. augusta, očekuje nas sunčano i izuzetno vruće vrijeme.
Tokom većeg dijela dana preovladavće stabilno i vedro vrijeme. Vjetar će biti slab, uglavnom istočnog i sjeveroistočnog smjera, pa značajnijeg osvježenja neće biti ni na vidiku.
Jutarnje i dnevne temperature
Jutro: Najniža jutarnja temperatura zraka kretat će se većinom između 14 i 19°C, dok će na jugu zemlje jutro biti znatno toplije, s temperaturama do 24°C.
Dan: Najviša dnevna temperatura zraka u većini krajeva iznosit će između 31 i 36°C, dok će na samom jugu Hercegovine živa u termometru dostizati i do 39°C.
Savjet meteorologa: S obzirom na visoke temperature, građanima se preporučuje izbjegavanje dužeg boravka na suncu u najtoplijem dijelu dana, adekvatna zaštita od UV zračenja i unos dovoljne količine tečnosti.
Društvo
MISLILI STE DA JE VRUĆINAMA KRAJ? Meteorolozi izdali novo upozorenje za Srpsku do 18. avgusta, EVO ŠTA NAS ČEKA
Republiku Srpsku očekuje još nekoliko veoma toplih dana, jer će se uticaj toplotnog talasa nastaviti sve do 18. avgusta. Temperature će se kretati od 32 do čak 40 stepeni, a od nedjelje će ponovo biti aktivan meteoalarm.
Prije nastavka velikih vrućina, do kraja dana moguće su i vremenske nepogode. Očekuju se lokalni jaki pljuskovi sa grmljavinom i olujnim vjetrom.
Nakon kratkotrajnih nestabilnosti ponovo slijedi period sunčanog i veoma toplog vremena, pa će cijela Republika Srpska ostati pod uticajem ekstremno toplog vazduha. Prema trenutnim prognozama, osjetnije osvježenje ne očekuje se prije kraja druge dekade avgusta.
„Blaži pad temperature očekuje se tek krajem druge dekade avgusta, ali će tačan termin biti preciznije određen u narednim prognozama“, navode iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske, prenosi Srpskainfo.
Građane tako očekuje još najmanje desetak dana visokih temperatura, uz vrijednosti koje će u najtoplijem dijelu dana u pojedinim krajevima dostizati 40 stepeni.
-
Politika2 dana ago„NEĆEMO ČEKATI DEBELI MINUS DA SE SMRZAVAMO!“ Dakić (PSS) upozorava “Ugljevik ne smije ponovo ostati bez grijanja!”
-
Politika3 dana ago„K’O DA KOPAJU PANAMSKI KANAL!“ Građani Prijedora raskrinkali predizborne LAŽI SNSD-a!
-
Politika3 dana agoSTANIVUKOVIĆ O ZLOČINU BEZ KAZNE! „Nije im bilo dovoljno što su protjerali 250.000 Srba, pa su bombardovali djecu i starce u koloni!“
-
Politika2 dana agoSRPSKA JOŠ BEZ ROBNIH REZERVI Vukomanović: “Ova Vlada nije samo loša, već i opasna”
-
Društvo3 dana ago31 GODINA OD ZLOČINA NA PETROVAČKOJ CESTI! Danas se odaje počast stradalim civilima!
-
Politika2 dana ago„DOSTA JE BILO NEPRAVDE!“ Draško Stanivuković i u Tesliću pokrenuo borbu za ukidanje PDV-a na lijekove
-
Hronika3 dana ago„OTKINUĆU TI GLAVU!“ Horor u kafiću završio optužnicom: Jezive prijetnje supruzi pred zapanjenim gostima!
-
Politika1 dan agoSKANDAL U LAKTAŠIMA! Po nalogu SNSD-a i Bojića uklanjaju štandove PSS-a: Zašto im smeta nulta stopa PDV-a i volja naroda?!
