Connect with us

Politika

ČEMU ŽURBA!? Da li je 30 dana dovoljno za raspravu o ustavu Srpske?

Nacrt ustava Republike Srpske od četvrtka, 20. marta, nalazi se u javnoj raspravi, a ona treba da bude sprovedena u narednih 30 dana.

Ovo je definisano zaključkom u vezi sa Nacrtom ustava Republike Srpske, koji je u srijedu, 19. marta, sa tekstom nacrta zvanično objavljen u “Službenom glasniku RS”.

Zaključkom se zadužuje Odbor za ustavna pitanja Narodne skupštine Republike Srpske da organizuje i sprovede javnu raspravu u roku od mjesec dana, te da po završetku tog posla utvrdi Prijedlog ustava Republike Srpske i dostavi ga na razmatranje Narodnoj skupštini.

Prema saznanjima “Nezavisnih novina”, u petak, 21. marta, trebalo bi da bude poznato kada će biti zakazana sjednica Odbora za ustavna pitanja NS RS, te određeno gdje i kada će biti održane javne rasprave.

Profesor i pravnik Vitomir Popović, predsjednik Radne grupe za izradu ustava Republike Srpske, rekao je za “Nezavisne novine” da još nisu imali nijedan sastanak jer postoji prijedlog da se ova grupa proširi sa još nekoliko članova.

On je, takođe, ostavio mogućnost da javna rasprava potraje i duže od 30 dana.

“Vidjećemo da li će se rasprava okončati u roku od mjesec dana ili ne. Pitanje ustava je jedno od najsloženijih nacionalnih pitanja, na kojima moramo raditi”, istakao je Popović.

Kazao je da je nezahvalno govoriti o detaljima samog dokumenta.

“Teško je napraviti u ovom momentu bilo kakve zaključke kad ne znamo šta će reći javna rasprava. Ja imam jasne smjernice i jasan zadatak i sigurno je da ćemo učestvovati i da ćemo mi to voditi. Šta će se tamo desiti ne mogu da pretpostavim, jer niko ne zna šta će da kaže javnost u Trebinju, Bijeljini, Istočnom Sarajevu, Banjaluci”, rekao je Popović te dodao: “Nacrt ustava Republike Srpske ima solidnu osnovu za javnu raspravu”.

Stručnjaci iz oblasti ustavnog prava saglasni su da je ovo jedno od najvažnijih pitanja za Republiku Srpsku. Dio njih takođe je uvjeren da su rokovi koje su nadležni odredili za raspravu o nacrtu jako kratki te sumnjaju da se za 30 dana mnoge sporne stvari mogu postaviti tako da idu u korist Republici Srpskoj.

U razgovoru za “Nezavisne novine” ističu da bi prioritet trebalo da budu vraćanje prenesenih nadležnosti, te jasnije definisane zakonodavne, pravne, imovinske reforme…

“U ovoj priči moraju učestvovati intelektualna javnost, univerziteti, udruženja, asocijacije, zatim političke partije kao odlučujući faktor u javnom životu i, naravno, mediji”, navodi jedan od naših sagovornika.

Dodaje da s oprezom treba načeti pitanja koja se tiču vojske, indirektnih poreza, te VSTS.

“Potrebno je detaljno obrazložiti i saslušati pitanja koja se tiču i graničnih službi, naravno i ličnih podataka. Ne smije se zaboraviti ni dalja izgradnja pravnog sistema. Sve ovo o čemu govorimo mi želimo napraviti u kratkom vremenu, a sve izgleda tako nekoordinisano”, naglašava sagovornik “Nezavisnih”.

Smatra i da se mora dokazati da ovo nije nikakav udar na dejtonski model uređenja BiH, već stvaranje pretpostavki koje će Srpsku učiniti autentičnim državotvornim entitetom u BiH i omogućiti da se njeni građani osjećaju bezbjedno i slobodno.

“Akti najviše pravne snage u ustavotvornoj teoriji i praksi u istoriji pripremani su ne godinama, već decenijama. Ovo što se sada radi je veoma kratak period, kao da se nešto donosi u vanrednim okolnostima. A mi smo izgleda stalno u nekim vanrednim okolnostima”, dodaju stručnjaci.

Mile Dmičić, član Odbora za ustavna pitanja NS RS, kaže za “Nezavisne” da još ne želi komentarisati ništa što se tiče nacrta dok ne vidi smjernice i pravce u kojima će ovo ići.

On ističe da Republika Srpska kao državotvorni dio BiH ima legalno i legitimno pravo da odlučuje o svojoj sudbini, opstanku i razvoju.

Podsjeća da je aktuelni Ustav RS pun amandmana i izmjena koje značajno otežavaju njegovo tumačenje i primjenu, ali i da uprkos tome on pruža dovoljno mogućnosti da Srpska bude funkcionalna, demokratska i moderna politička zajednica.

“Republika Srpska mora imati u vidu utvrđena načela i zahtjeve koji se odnose na to da su nesporni njen naziv, postojanje, teritorija i puni kapacitet ustavnih nadležnosti entiteta”, rekao je Dmičić za “Nezavisne novine”.

Aleksandar Jokić, advokat iz Banjaluke, kaže da je u dilemi da li će učestvovati u javnoj raspravi o Nacrtu novog ustava.

“Treba reći da se ustav donosi po proceduri koja je propisana postojećim Ustavom za promjenu Ustava, te da bilo koja druga procedura promjene nije pravno valjana i neće staviti van snage postojeći Ustav. To bi onda bio revolucionarni ustav bez revolucije i imao bi istu pravnu snagu kao i da nam ga predsjednik oktroiše svojom odlukom”, poručuje Jokić.

Kada je u pitanju sam sadržaj ustava koji je u Nacrtu, ne krije da nije zadovoljan.

“Što se tiče sadržaja, to smatram besmislenim i neozbiljnim uopšte komentarisati”, naveo je Jokić za “Nezavisne novine”.

Politika

DRINIĆ “NE DAMO ISTINU O SRPSKIM STRADANJIMA – sloboda se ne zaboravlja”

U vremenu kada se istorija pokušava prekrajati, a žrtve zaboraviti, Dan pobjede nad fašizmom za srpski narod ima posebnu težinu. To nije samo dan sjećanja – to je dan ponosa, otpora i obaveze da se nikada ne zaboravi cijena slobode.

Generalni sekretar Partije demokratskog progresa (PDP), Nebojša Drinić, tim povodom ističe:

– Dan pobjede nad fašizmom nije samo iskazivanje zahvalnosti našim slavnim precima, već i naša obaveza da se istina o srpskim stradanjima prenosi budućim naraštajima. Koračati stazama koje su utabali naši pradjedovi i ne dozvoliti da se istorija piše falsifikatima jedan je od naših najvažnijih zadataka. Samo tako možemo sačuvati slobodu koju su skupo platili naši heroji i izgraditi slobodarsku Republiku Srpsku i bolju budućnost.

Ova poruka je više od političke izjave – ona je zavjet, putokaz i upozorenje. Jer bez istine nema ni slobode, a bez sjećanja nema ni budućnosti.

Nastavi čitati

Politika

EVO ŠTA JE USAGLAŠENO! Danas potpisivanje sporazuma između stranaka dvije trojke

Stranke dvije Trojke, jedna iz Federacije Bosne i Hercegovine, druga iz Republike Srpske usaglasile su sporazum po nazivom Platforma za mir, stabilizaciju, evropsku budućnost i ekonomski napredak Bosne i Hercegovine koji bi trebao biti potpisan danas u Parlamentarnoj skupštini BiH u Sarajevu.

Potpisivanje Platforme i obraćanje predstavnicima medija biće održano u 15 sati.

Finalni dokument poslan je svim parlamentarnim strankama, osim SNSD. Dokument je ponuđen i HDZ BiH, SDA, DF.
U dokumentu se, između ostalo, navodi opredijeljenost za mir i vladavinu prava, poštivanje Opšteg okvirnog sporazuma za mir, Evropski put BiH, Plan rasta i povlačenje novca, uvođenje diferencirane stope PDV, uvođenje savremene tehnologije u izborni procesi, izmjena Izbornog zakona u skladu sa presudama Ustavnog suda BiH i presuda Evropskog suda za ljudska prava, prenosi BHRT.

Očekuje se da sporazum podrže lider NES Nermin Ogrešević i Šemsudin Mehmedović, lider stranke Naprijed.

Nastavi čitati

Politika

Maja Dragojević Stojić “VIŠE OD MILION ŽIVOTA ZA SLOBODU – NE SMIJEMO ZABORAVITI!”

Narodni poslanik Partije demokratskog progresa, dr Maja Dragojević Stojić, uputila je emotivnu poruku povodom 9. maja – Dana pobjede nad fašizmom, podsjećajući na ogromnu žrtvu koju je srpski narod dao u borbi protiv zla koje je obilježilo 20. vijek. Kako ističe, ovaj datum nije samo istorijska činjenica, već zavjet budućim generacijama da sloboda, mir i istina nemaju cijenu.

– Deveti maj je datum duboko utisnut u kolektivno pamćenje našeg naroda – simbol hrabrosti, slobode i neprocjenjive žrtve koju su podnijeli naši preci u borbi protiv najvećeg zla 20. vijeka – fašizma. Sa dubokim poštovanjem i zahvalnošću se sjećamo svih junaka koji su svoje živote ugradili u temelje slobode koju danas živimo – poručila je Dragojević Stojić.

Ona naglašava da je srpski narod u Drugom svjetskom ratu izgubio više od milion života, ali nikada nije poklekao niti odustao od borbe za pravdu, dostojanstvo i slobodu.

– Naš je dug da čuvamo istinu, da poštujemo slavnu antifašističku tradiciju i da nove generacije vaspitavamo u duhu mira, tolerancije i slobode. Samo tako možemo biti dostojni nasljeđa koje su nam ostavili heroji naše istorije – istakla je.

Na kraju, poslanik PDP-a uputila je čestitku građanima:

– U ime tog nasljeđa, i u svoje lično ime, čestitam vam Dan pobjede nad fašizmom – u slavu slobode, u čast istine i u znak vječne zahvalnosti svima koji su dali život za naše sutra.

Nastavi čitati

Aktuelno