Connect with us

Politika

Češće izmjene u Vladi nego u rukometnoj utakmici

Sevlid Hurtić biće treći ministar koji odlazi iz Vlade Republike Srpske od njenog formiranja prije manje od mjesec dana.

Dan, odnosno dva nakon izbora Vlade, ostavke su podnijeli Dado Dogan i Dragoslav Kabić.

Šta to znači u praksi?
Prema članu 13. Zakona o Vladi Republike Srpske, predsjednik Vlade može, za vrijeme trajanja mandata Vlade, na osnovu prethodno pribavljenog pisanog mišljenja predsjednika Republike i predsjednika Narodne skupštine, vršiti promjene u sastavu Vlade do jedne trećine prvobitno izabranog sastava Vlade.

U prevodu, premijer Radovan Višković, u dogovoru sa koalicijom, sada može da mijenja još samo dva, od ukupno 16 ministara, u sastavu tek formirane Vlade. Sve preko toga značilo bi da pada kompletna Vlada.

Ova situacija može da se tumači na više načina. Prije svega, premijeru, ali i kompletnoj vladajućoj koaliciji, smanjene su dalje manevarske mogućnosti za personalne promjene u novoj Vladi. To, istovremeno, hrani tvrdnje da ova Vlada neće izdržati ni dvije godine, koliki im je dao rok predsjednik Srpske, Milorad Dodik.

Narodni poslanik Za pravdu i red, Đorđe Vučinić, ocjenjuje da je Vlada RS toliko ozbiljno sastavljena da je apsolutno nebitno ko je u njoj ministar “što i dokazuje da su češće izmjene u Vladi nego na rukometnoj utakmici”.

Međutim, klupa za rezervne igrače vrlo vjerovatno ponudiće najpoznatiju rezervu Denisa Šulića koji igra na poziciji džokera, pogodan je za sve pozicije kad se uzburka u vladajućoj koaliciji. Čim se formira Savjet ministara BiH tu više neće biti personalnih promjena, a svakako da čekamo kada će premijer iz Vlade istjerati prvog prevaranta RS Petra Đokića, što bi i bilo logično jer znamo da su dva ministra uklonjena zbog pravosnažnih presuda – kaže Vučinić za Srpskainfo.

Šef Kluba poslanika PDP u Narodnoj skupštini, Igor Crnadak, kaže da je ovo rekord jer se nikada nije desilo da Vlada RS tako brzo ostane bez tri ministra.

Očigledno je da će ovo ograničiti mogućnost izmjena, i personalnih i političkih, unutar skupštinske većine i sigurno ukazuje na to da ova Vlada neće izdržati mandat do kraja. Takođe, veoma je loša poruka da se iz tzv. kvote stranaka iz Republike Srpske u Savjet ministara BiH šalje ministar Bošnjak. To je presedan čije će se posljedice tek vidjeti – kaže Crnadak za Srpskainfo.

Istovremeno, politički analitičar, Nebojša Tojagić, ne slaže se da je Vlada RS pred nekom smjenom ili u nekom ekstremno turbulentnom periodu zbog odliva ministara. Kako kaže, smjene Dogana i Kabića idu na dušu onih koji su ih predložili, a koji su smatrali manje bitnim njihove presude, a tek djelimično na teret premijera Viškovića koji je vjerovatno imao mehanizme da provjeri njihovu prošlost i prije imenovanja za ministre.

Ovako je Vlada RS ispala potpuno neozbiljna, jer ispada da se prosječno preduzeće prilikom zaposlenja više raspituje za radnu prošlost nekog trgovca ili pekara nego što to čini Vlada RS prilikom imenovanja ministara. Ipak, Zakon je na strani Vlade i jasno kaže da njen predsjednik “može vršiti promjene u sastavu Vlade do jedne trećine prvobitno izabranog sastava”. Kako Vlada RS ima 16 ministara moguća je smjena pet ministara do kraja njenog mandata, što se teško može desiti u praksi čak i ako Sevlid Hurtić ode sa mjesta ministra trgovine i turizma – kaže Tojagić za Srpskainfo.

Politika

PETKOVIĆ PODRŽAO SKUP “Srpska te zove”! “Mi nismo GENOCIDAN NAROD”

Mi nismo genocidan narod i bilo ko da organizuje ovakav skup treba podržati.

Napisao je na društvenim mrežama odbornik u Skupštini grada Banjaluka Aleksandar Petković.

– Isto to mogli su organizovati i drugi, jer pečat genocida naroda koji je bio najveća žrtva prošlog vijeka niti može niti ima bilo kakvog opravdanja da se rezolucija o genocidu nađe i odlučuje revolucijom UN-a! Zašto nikada Jasenovac nije proglašen genocidom koji je u stvarnosti i bio? Svaka vrsta unutrašnje borbe nije upitna, ali ovaj pečat koji se srpskom narodu želi staviti neopravdano mora da bude jedinstven stav svih faktora koji učestvuju u Republici Srpskoj i ne smije biti stvar kalkulisanja i po ovom pitanju javno se moraju deklarisati svi, napisao je Petković.

Nastavi čitati

Politika

“OVO NIJE STRANAČKI SKUP”: Svaka čast onom političaru koji se uzdigao iznad ličnih procjena i izabrao da stavi NACIONALNO IZNAD PARTISKOG

“To nije paradni nacionalizam, to je izraz samopoštovanja i samopouzdanja srpskog naroda. Svako reaguje na takva pitnja emotivno jer iz njega progovara i njegov otac, djed, pradjed”.

Rekao je Đorđe Vuković, profesor FPN u Banjaluci komentarišući za UNATV današnji miting “Srpska te zove” koji će biti održan u Banjaluci.

Vuković je naglasio da ukoliko sumnjamo šta je po pitanju dolaska na miting ispravno, onda bi trebalo da nas vodi “naš unutrašnj glas”.

“Znam da ovo postaje predmet naših užasnih nesuglasica kojima se raduju naši dušmani. Da naš narativ bude podudaran sa narativom nekog Šmita ili da nam uredničku politiku određuje Senad Hadžifejzović, a da se mi međusobno svađamo je ono na šta nas naša moralna, kulturna i politička zaostavština upozorava da to ne činimo”, rekao je Vuković.

Takođe je naglasio da pozdravlja odluku svakog političara koji je, kako je rekao, stavio nacionalno iznad partijskog osjećaja.

“Žao mi je što u tome ne učestvuju svi i siguran sam da bi to bila dobitnička kombinacija za svaku političku partiju koja bi učestvovala u tom događaju. Jer zašto dati bilo kojem pojedincu ili političkoj partiji da ona bude portparol našeg kolektivnog osjećanja. U tom slučaju, naš narod bi se osjećao bolje i sigurnije, a iz takvog ambijenta bi naši predstavnici mogli da vode politiku koja bi imala snažnije argumente. Onda sarajevski spin majstori ne bi mogli uzeti kao potvrdu da ako kazne jednog čovjeka ili grupu ljudi da će doći na površunu onaj neko koji će osigurati ono što oni žele”, poručio je Vuković.

 

Nastavi čitati

Politika

Posebna sjednica Narodne skupštine RS o IZBORNOM ZAKONU

Na posebnoj sjednici Narodne skupštine Repubike Srpske poslanici će danas razmatrati Prijedlog izbornog zakona i Prijedlog zakona o referendumu i građanskoj inicijativi Republike Srpske.

Na dnevnom redu su i Zaključni izvještaj Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine.

Na dnevnom redu trinaeste posebne sjednice su i Prijedlog odluke o sastavu delegacije Narodne skupštine Republike Srpske u Parlamentarnom forumu Srbija – Republika Srpska, Prijedlog zakona o dopunama Zakona o radu – po hitnom postupku, te Prijedlog zakona o imunitetu Republike Srpske.

Sjednica bi trebala da počne u 10 časova.

Razmatranje izbornog zakona, zakona o referendumu i građanskoj inicijativi i zakona o imunitetu Republike Srpske prijedlozi su narodnih poslanika.

Predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić rekao je ranije u vezi sa ovom sjednicom da će Republika po Dejtonu biti jedna izborna jedinica, te da će Republička izborna komisija biti nadležna i za izbor predsjednika Srpske, poslanika, odbornika i gradonačelnika.

Nastavi čitati

Aktuelno