Connect with us

Region

CIFRA OD KOJE SE VRTI U GLAVI! Koliko vrijedi oteta srpska imovina na Kosmetu?

U opljačkanu srpsku imovinu na Kosovu i Metohiji koja, prema nekim procjenama, vredi nekoliko stotina milijardi dolara, od Svetog Nikole ubraja se i “Rajska banja” u selu Banjska kod Zvečana.

U ovaj objekat upali su do zuba naoružani kosovski policajci, na ulici ostavili 60 radnika, a kompleks – uzurpirali.

Srbi sa sjevera sumnjaju da će na tom prostoru građenom za 1.000 pacijenata, biti formirana još jedna baza tzv. kosovske policije. Kako je rekao Dragiša Milović, nekadašnji gradonačelnik Zvečana, to bi bila 28. baza na sjeveru KiM, čime se ovaj dio srpske pokrajine pretvara u geto pod okupacijom tzv. kosovske policije.

“Rajska banja” nije ni prvi, a po svemu sudeći ni posljednji objekat koji su Albanci nasilno uzeli. U posljednje dvije decenije oteta su brojna preduzeća ogromne vrijednosti, a pljačku društvene, javne, crkvene i privatne imovine aminovala je, a vrlo često i potpomagala međunarodna zajednica, koja je u potpunosti zanemarila neprikosnoveno pravo svojine.

Analize Privredne komore Srbije pokazuju da se samo vrijednost oko 1.500 privatizovanih srpskih preduzeća na KiM procjenjuje na više od 1,2 milijarde evra.

Prema procjenama stručnjaka, među uzurpiranom imovinom najvrijedniji su kombinat “Trepča” i 30 rudnika.
Brojke koje je izveo beogradski Rudarsko-geološki fakultet kažu da se u pokrajini nalazi oko 15,7 milijardi tona lignita, koji može da se eksploatiše narednih 200 godina. Rezerve rude cinka i olova procijenjene su na 46 miliona tona, magnezita na osam miliona tona, boksita na 1,6 miliona tona, a registrovana su i značajna nalazišta nikla. Ova imovina vrijedi nevjerovatnih 100 milijardi dolara!

Osim rudnika, Albanci su oteli i objekte “Elektroprivrede Srbije” – kopove, elektrane i distributivne mreže čija je vrijednost procijenjena na više od tri milijarde dolara.

Na udaru se našlo i preduzeće “Telekom Srbija” koje je ostalo bez baznih stanica i druge opreme, a računica pokazuje da je šteta oko 1,4 milijarde dolara.

Oteta je i imovina “Željeznica Srbije”, a vrijednost infrastrukture i voznih sredstava procjenjuje se na 206 miliona dolara.

Naftna industrija Srbije do NATO bombardovanja je u vlasništvu imala 31 objekat, koji su odlukom Unmika uzurpirani i njima upravlja preduzeće “Kosovo-petrol”.

Na udaru Albanaca našlo se i skijalište “Brezovica”, a veliku vrijednost imaju i otete vojne i zdravstvene ustanove, škole i zgrade ustanova kulture, sportski, objekti…

Meta pljačke bila je i privatna imovina Srba, a Albanci su uzurpirali više od milion privatnih katastarskih parcela čiji su vlasnici protjerani. Vrhunac pravog siledžijstva bio je donošenje Uredbe po kojoj onaj ko uzurpira zemljište može poslije 10 godina da dobije pravo vlasništva na tom zemljištu, pozivajući se na pojam “državna imovina”.

Prema riječima Igora Popovića, pravnika u Kancelariji za KiM i pomoćnika direktora Kancelarije za KiM, ovo tijelo vodi 42.000 sporova pred tzv. Agencijom za verifikaciju i upoređivanje imovine.

– Imamo više od 30.000 imovinskih suđenja i 18.000 tužbi za uništenu imovinu koja je protivpravno uzurpirana – kaže Popović.

Ni crkvena imovina nije zaštićena, a upravo “Rajska banja”, u koju su prije tri dana upali kosovski policajci je crkvena imovina. Da uzurpacija ovog lječilišta predstavlja ogoljenu otimačinu privatne imovine SPC naveo je i Petar Petković, direktor Kancelarije za KiM. On je rekao da je ovaj kompleks jedan od najznačajnijih investicija Vlade Srbije i Kancelarije za KiM.

Večernje novosti

Region

KORUPCIJSKA AFERA U HRVATSKOJ: Spavali u istoj sobi, a naplaćivali odvojene

Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) u Zagrebu i Kancelarija za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala upali su u Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske zbog sumnji na nezakonito korištenje evropskih sredstava.

Za sada je, prema dostupnim informacijama, pet osoba pod sumnjom da su preko putnih naloga izvlačili novac iz EU i hrvatskog proračuna.

Kako piše hrvatski Index, novac su izvlačili tako što su odlazili na putovanja, tamo dijelili jednu sobu, a kada su se vraćali, ispostavljali bi fakture za dvije odvojene sobe.

Tako su po putovanju uspjeli izvući između 200 i hiljadu evra. Na sporna putovanja išli su između 2019. i 2024. godine, i to u Njemačku, Irsku, Srbiju, Rumuniju i BiH.

“Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske je krajem siječnja ove godine, a nakon provedene opsežne analize svojih stručnih službi, prijavilo USKOK-u uočene nepravilnosti vezane uz obračun putnih naloga nekolicine djelatnika iz tehničke domene informatičke potpore MVEP-a. U tijeku je postupanje nadležnih institucija”, saopštili su iz Ministarstva spoljnih i evropskih poslova.

Iz Ministarstva saznaju da niko od osumnjičenika nije poznat široj javnosti.

Nastavi čitati

Region

SKANDAL U HRVATSKOJ! Izvlačen novac iz ministarstva, sporna i putovanja u BiH

Kancelarija evropskog javnog tužitelja i USKOK nastavili su sprovođenje akcije u kabinetu šefa hrvatske diplomatije Gordana Grlića Radmana, sada su otkriveni i detalji cijelog slučaja.
Prema pisanju Indexa, aferu u Ministarstvu spoljnih poslova Hrvatske otkrila je vanredna unutrašnja kontrola, odnosno interna inspekcija.

Za sada, za pronevjere se sumnjiči ukupno pet osoba. Oni su, kako se navodi, preko putnih naloga izvlačili novac iz evropskog i budžeta Hrvatske.

To su radili na način da bi odlazili na putovanja, tamo dijelili jednu sobu, a prilikom povratka ispostavljali bi fakture za dvije odvojene sobe.

“Tako su po putovanju uspjeli izvući između 200 i hiljadu evra. Na sporna putovanja išli su između 2019. i 2024. godine, i to u Njemačku, Irsku, Srbiju, Rumuniju i BiH”, piše Index.hr.

Povodom cijelog slučaja oglasilo se i ministarstvo.

“Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Republike Hrvatske je krajem januara ove godine, a nakon provedene opsežne analize svojih stručnih službi, prijavilo USKOK-u uočene nepravilnosti vezane uz obračun putnih naloga nekolicine djelatnika iz tehničke domene informatičke potpore MVEP-a.

U toku je postupanje nadležnih institucija”, priopćili su iz Ministarstva spoljnih i evropskih poslova Hrvatske.

(Index.hr)

Nastavi čitati

Region

ZAKON O GROBLJIMA? Hrvatski sabor raspravlja o uklanjanju srpskih spomenika

Na dnevnom redu današnje sjednice Hrvatskog sabora je i rasprava o predloženom novom zakonu o grobljima, koji, između ostalog, predviđa, uklanjanje spomenika postavljenih nakon 30. maja 1990., a koji su ispisani ćirilicom i porukama koje nisu po volji vladajućoj koaliciji HDZ-a, posebno Domovinskom pokretu.

Riječ je o spomenicima podignutim tokom i poslije poslednjeg rata, a koji je, prema zvaničnom tumačenju Hrvatske, započet “srpskom agresijom”, pa su samim tim nepoželjni spomenici koji, kako se navodi, “veličaju srpsku agresiju”.

Kao primjer je naveden spomen-mauzolej podignut Vukašinu Šoškočaninu u Borovu Selu.

Zakonom se predviđa uklanjanje spomenika koji, kako se navodi, “vrijeđaju vjerske, moralne ili nacionalne osjećaje hrvatskih građana i veličaju agresorsku vojsku u Domovinskom ratu – i to u roku od 30 dana od stupanja zakona na snagu”.

Sporne nadgrobne spomenike moći će da prijavi bilo ko, a predviđeno je i uvođenje povjerenstava na nivou županija koja će davati mišljenje o njihovoj prikladnosti.

Prijedlog ovog zakona usvojila je Vlada Hrvatske prošlog četvrtka, a predstavljajući novi zakon potpredsednik Vlade i ministar prostornog uređenja Branko Bačić je rekao da se ovaj akt donosi nakon 27 godina, kada je prvi i jedini puta donesen Zakon o grobljima, a koji, kako je naveo, “nije prikladan današnjem vremenu”.

Ako sam korisnik grobnog mjesta spomenik ne ukloni u zakonskom roku, uklanjanje bi se izvršilo putem trećih osoba. Ako ga vlasnik groba na kojem se nalazi takav spomenik ne ukloni, prijeti mu i kazna od 1.000 do 5.000 evra.

Istovremeno, novim zakonom o grobljima prvi put će biti uređen status memorijalnih grobalja za poginule hrvatske branitelje, kojim će u ime Hrvatske upravljati Ministarstvo hrvatskih branitelja.

Nastavi čitati

Aktuelno