Connect with us

Društvo

CIJENE DIVLJAJU A NIKO VIŠE NE REAGUJE: Je li narod u Srpskoj oguglao na poskupljenja?

I dok je početak ove godine obilježio sveopšti bojkot zbog visokih cijena, na policama su danas pojeftinjenja neznatna. Cijene su za mnoge i dalje visoke, ali uprkos tome, kao da su postale “novo normalno” za potrošače.

Kada se uporede prosječne cijene proizvoda i usluga iz januara i marta, koje iz mjeseca u mjesec analizira Republički zavod za statistiku, vidi se da su cijene mnogih proizvoda rasle.

Tačnije, rast cijena zabilježilo je skoro 70 proizvoda i usluga, pad oko 40, a iste cijene su ostale kod samo njih desetak.

Tako je, na primjer, između ostalog, u martu, u odnosu na januar, kilogram riže pojeftinio za samo jedan fening, a svinjetina bez kosti za 11 feninga. Pileći fileti skuplji su za skoro pola marke, kao i junetina s kostima.

Neke od stvari koje su poskupjele su i banane, jabuke, paradajz, maslac, margarin, med, sok, peškir, tepih, šerpa, sapun, šampon, pa i toalet-papir, dok, između ostalog, jeftinije pazarimo mlijeko, papriku, mrkvu, krastavce, posteljinu, mašinu za veš, tavu, pastu za zube i higijenske uloške.

Prema riječima Snežane Šešlije, predsjednice Udruženja građana “Tolerancijom protiv različitosti” (ToPeeR) iz Doboja, potrošači na rast cijena više ne reaguju.

“Mi smo prije neki dan napravili kružnu anketu, obišli smo pekare i u tri dana razlike su bile otprilike 50 feninga po proizvodu, a potrošači to uopšte nisu ni primijetili. Reakcija im je bila ravna nuli. Niko nije ni pitao kako je pita od krompira skuplja 0,5 KM. Nije to na 10 maraka poskupljenje, nego na 1,2 KM. Potpuno smo postali ravnodušni na to što cijene rastu. Imam utisak da svaki dan rastu. Mislim da ulazimo u trgovački ili cjenovnički haos i da su se jednostavno potrošači navikli da ne mogu da priušte sve ono što im treba”, kaže Šešlija za “Nezavisne novine” i dodaje da se ne poštuju ni marže.

Dok cijene godinama lagano rastu, kako kaže Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja za zaštitu potrošača “Don” Prijedor, građani kupuju samo ono osnovno i što im je potrebno.

“Uvijek smo se čudili kada su govorili biće mnogo robe, ali ne i novca da se kupuje. Mi smo sada u takvom vremenu. Milioni proizvoda su u svakom tržnom centru, nezavisno od toga da li se radi o prehrambenim artiklima ili cipelama i obući. Naša platežna moć diktira kupovinu. I koliko god poskupljuje nešto, mi kupujemo samo ono što nam treba. To je odraz svega. Definitivno se primjećuje da će mnogi zatvarati trgovine. Postali smo adresa samo za najjeftiniju robu, to možemo priuštiti. Ta roba će najbolje ići”, kaže Marićeva za “Nezavisne novine” i dodaje da su mnogo veći redovi na kasama u radnjama koje su jeftinije.

Osvrćući se na kampanju “0 odsto marže” koja je na snazi od marta, ona kaže da nije postignut efekat kakav se očekivao.

“Proizvodi koji su birani da budu dio te priče nisu oni koji se svakodnevno najviše kupuju. Odmah nije ni odjek takav. Kečap zaista nije proizvod koji će se svakodnevno kupovati. Možda se najviše profitiralo s mlijekom, dok ostali proizvodi nisu baš iz one liste koja je zastupljena u potrošačkoj korpi i koji su svakodnevno na trpezi u svakom domaćinstvu”, ističe ona za “Nezavisne novine”, a mi podsjećamo da su se na listi proizvoda našli, između ostalog, marmelada, sok od paradajza, više vrsta kečapa, začini za jelo i jogurti.

Dragan M. iz Banjaluke ističe da više ni sam ne prati poskupljenja, jer je, kako kaže, shvatio da od pojeftinjenja nema ništa.

“Iskreno da vam kaže, kupujem šta mi treba i ne pratim cijene. Mada svaki put vidim da je kesa praznija. Kako je krenulo, još malo pa nam za račun od 50 KM neće ni trebati kesa, moći ćemo sve ponijeti u rukama”, kaže on izražavajući nadu da će se nešto promijeniti.

Društvo

SLIJEDE PRIMJER BANJALUKE! Besplatni udžbenici za sve osnovce u još jednoj opštini u Srpskoj

Osnovci u Kozarskoj Dubici od petog do devetog razreda dobiće za novu školsku godinu besplatne udžbenike.

Biće to finansirano iz budžeta opštine, a mnogo će olakšati troškove roditeljima.

“Osnovca imamo, znači kada jedan budžet bude veći za 250 KM, to je nešto fantastično i nemamo riječi”, kaže Adrijana Vila, roditelj.

“Pa to je od velikog značaja za svakog roditelja ovdje iz ovog grada i to je za svaku pohvalu. Načelnik je obezbjedio knjige od petog do devetog razreda. Roditelj sam dvoje djece i mislim da je to podrška svim mladim ljudima ovdje u Dubici”, ističe Snježana Vrebac, roditelj, prenosi ATV.

I moramo da budemo podrška našoj omladini. Oni su naša budućnost, poruka je načelnika Kozarske Dubice, Igora Savkovića.

“Tako da ćemo ove godine obezbjediti za 532 učenika sve udžbenike. Mi ovim ukazujemo koliko nam je bitno njihovo obrazovanje, ali isto tako da pružimo finansijsku podršku roditeljima oko školovanja naše djece. Nama zaista trebaju mladi i obrazovani ljudi, a naša lokalna zajednica sigurno će u prioritet stavljati naše najmlađe sugrađane”, rekao je Igor Savković, načelnik Kozarske Dubice.

Iz budžetskih sredstava u ovoj opštini ove godine plaćene su i sve maturske proslave osnovaca i srednjoškolaca. Iz Dubice poručuju i da je ulagaganje u mlade temelj za dobru budućnost.

Nastavi čitati

Društvo

SPREMITE SE NA NOVI UDAR! Putovanje u EU za građane BiH postaće TROSTRUKO SKUPLJE

Ukoliko novi plan Evropske komisije bude usvojen, građani BiH će od kraja naredne godine morati platiti 20 evra za ulazak u 30 evropskih zemalja povezanih u Šengen, umjesto sedam evra, koliko je bilo prvobitno predviđeno. Iako nam u odgovoru objašnjavaju da je razlog povećanja cijena inflacija i nabavka dodatne tehničke opreme, spekuliše se da je stvarni razlog nedostatak novca u evropskom budžetu za naredni period, koji počinje 2028. godine.

Naime, kako navode neki mediji, EU bi godišnje ovim povećanjem trebalo da ostvari prihod od oko 300 miliona evra, a u prijedlogu novog budžeta ova stavka je navedena u dijelu koji se odnosi na budžetske prihode. Energetska kriza, inflacija, rat u Ukrajini, trgovinski problemi sa SAD, troškovi zelene tranzicije i sve veće poteškoće s balansiranjem budžeta zemalja članica doveli su do nužnih rezova i traženja načina za dobijanje novih prihoda za gotovo dvije hiljade milijardi vrijedan sedmogodišnji budžetski okvir EU.

Iako je stvarni razlog za smanjenje sredstava za BiH iz Plana rasta neodgovornost domaćih političara i neispunjavanje evropskih obaveza, jedan od indirektnih razloga je da je novca sve manje i da EU mora davati prioritet onima koji obaveze ispunjavaju.

Što se tiče ETIAS-a, ne govori se direktno da bi razlog za povećanje cijena mogle biti poteškoće s evropskim finansiranjem.

“Ovo povećanje ima za cilj pokrivanje operativnih troškova ETIAS-a, uzimajući u obzir sve njegove funkcionalnosti i stope inflacije, te usklađivanje naknada EU s naknadama drugih zemalja koje imaju slične programe za odobravanje putovanja”, objašnjeno nam je.

Podsjećanja radi, sistem ETIAS predstavlja novi moderni način upravljanja granicama, kako bi se smanjila opasnost za ugrožavanje bezbjednosti EU i zemalja Šengena, a ujedno je cilj da se olakša prelazak granica za građane trećih zemalja koje ulaze u EU.

Naime, ovaj sistem je produžetak sistema za elektronsko evidentiranje ulazaka i izlazaka na spoljnim granicama EU (EES), a koji bi za nekoliko mjeseci trebalo da počne s radom.

Već sada je većina graničnih prelaza spremna za EES, a građani koji prelaza granice mogu primijetiti elektronske kutije na kojima će putnici ostavljati elektronsku evidenciju otiska prsta i biti fotografisani radi uzimanja bioloških podataka lica.

Ovaj sistem će imati tu vrstu pogodnosti da će biti omogućen prelazak granice bez graničnog policajca, jer će svi podaci o putnicima već biti evidentirani u bazama podataka.

Što se tiče ETIAS-a, kao što smo o tome već više puta pisali, građani koji namjeravaju da putuju u EU prvo će morati popuniti onlajn obrazac u koji će unijeti svoje osnovne podatke. Jedina razlika je da će umjesto prvobitno planiranih sedam evra morati platiti 20 evra. Ukoliko prijava bude odobrena, građani će moći ulaziti u EU u periodu od tri godine, ili do isteka važenja pasoša.

U Evropskoj komisiji uvjeravaju da će proces odobravanja biti rutinski i da će u 99 odsto slučajeva građani dobiti povratnu informaciju u roku od nekoliko minuta nakon slanja.

Takođe, oni kažu da će sistem doprinijeti jačanju bezbjednosti i lakšem prolasku ljudi preko granica.

“Određene grupe, uključujući osobe mlađe od 18 ili starije od 70 godina, biće oslobođene plaćanja naknade. Prilagođavanje naknade sada će proći dvomjesečni period preispitivanja od strane Vijeća i Evropskog parlamenta, s mogućnošću jednog produženja. Stupiće na snagu čim ETIAS bude operativan, što se očekuje u posljednjem kvartalu 2026. godine”, objasnili su oni.

(Nezavisne)

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano, ali mogući pljuskovi

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje pretežno sunčano i veoma toplo vrijeme, uz lokalni razvoj oblačnosti i moguće pljuskove sa grmljavinom od jugozapada prema istoku.

Jutro će biti uglavnom vedro, ali na sjeveru i sjeveroistoku moguća je prolazna oblačnost i magla u kotlinama, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Tokom dana u većini predjela biće sunčano i vrelo, dok će u istočnim krajevima u drugom dijelu dana biti uslova za kratkotrajne pljuskove sa grmljavinom, a u Hercegovini će se zadržati suvo vrijeme. Uveče će biti pretežno vedro, osim u Posavini i Semberiji, gdje se očekuje umjerena prolazna oblačnost.

Minimalna temperatura vazduha biće od 15 do 21, u višim predjelima oko 12 stepeni, dok će maksimalna dnevna iznositi od 32 do 36 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab do umjeren vjetar, povremeno pojačan, uglavnom sjevernih smjerova, u Hercegovini južnih.

Nastavi čitati

Aktuelno