Društvo
CIKLONSKI UŽAS IDE PREMA BALKANU! Obilna kiša paralisala BiH, ali i region

Meteorolozi upozoravaju da se ciklonski vrtlog nastavlja, uz mogućnost novih vremenskih nepogoda tokom vikenda.
Hrvatsku je u četvrtak zahvatilo značajno pogoršanje vremenskih prilika, donoseći obilne padavine, snažan vjetar i olujne udare duž obale. Meteorolozi upozoravaju na moguće probleme u saobraćaju i potencijalnu materijalnu štetu.
Na Jadranu bura dostiže olujnu snagu, dok su južni dijelovi obale pod uticajem jakog juga. Državni put DC54 Maslenica–Zaton Obrovački zatvoren je zbog olujnog vjetra, dok visoki talasi dodatno otežavaju saobraćaj duž obale.
U Zagrebu su već ujutro zabilježene posljedice snažnog vjetra.
Nestabilne vremenske prilike zahvatile su i Dalmaciju, gdje su moguće grmljavinske nepogode.
Temperature će se kretati između 13 i 17 stepeni Celzijusa, dok će se duž obale vjetar smjenjivati između umjerene do jake bure i juga južno od Šibenika.
More je pretežno valovito, što dodatno otežava pomorski saobraćaj, piše hrvatski portal Dnevno.hr.
Na jugu Hrvatske prevladava olujni jugo
Na krajnjem jugu Hrvatske dominira jak jugo, koje povremeno prelazi u olujni. Iako se očekuju sunčani periodi, lokalni pljuskovi praćeni grmljavinom i dalje su mogući.
Kiša i vjetar širom zemlje
Na istoku Hrvatske, uključujući Slavoniju, Baranju i Srem, preovladava oblačno vrijeme s povremenim kišnim periodima. Najviše padavina očekuje se u zapadnim dijelovima regije, dok će temperature biti između 9 i 14 stepeni Celzijusa.
“Molimo građane da ostanu mirni i pribrani” Vodostaj Sane i dalje raste, ovakvo je stanje na području Prijedora
Vjetar, koji duva sa sjeveroistoka, dodatno će jačati tokom popodneva.
Centralni dijelovi zemlje prolaze s manjom količinom padavina, iako se veće količine kiše očekuju u Pokuplju i Banovini. Vjetar će duvati umjereno do jako iz sjeveroistočnog pravca.
Gorska Hrvatska je na udaru snažnog sjeveroistočnog vjetra, dok će u podvelebitskom području bura dostići orkanske udare između 65 i 145 km/h.
Meteorolozi upozoravaju na moguća oštećenja konstrukcija, rizik od letećih krhotina i prekide u snabdijevanju električnom energijom.
Stiže smirivanje vremena
Petak donosi nastavak oblačnog i kišovitog vremena u unutrašnjosti, s obilnijim padavinama u Gorskoj Hrvatskoj.
Već od subote očekuje se postepeno razvedravanje i sve više sunčanih perioda. Vjetar će oslabiti, dok će temperature postepeno rasti.
Na obali će takođe doći do poboljšanja vremenskih prilika. Nedjelja bi mogla donijeti najsunčaniji i najtopliji dan vikenda, uz uglavnom suvo vrijeme i umjerenu buru.
Popularni meteorolog Dino Dundić ističe:
– Modeli su za sada potpuno ukinuli hladne nalete početkom aprila, te se crta pravo proljetno vrijeme, kako i dolikuje ovom dijelu godine. Voćari i vinogradari za sada mogu odahnuti, jer hladnih naleta iz Sibira nema. Mi nastavljamo pratiti nove prognoze u nadi da do ‘Babljih huka’ neće ni doći – napisao je Dundić na Fejsbuku.
Nažalost, prije poboljšanja vremena, regiju očekuje još jedan talas nestabilnosti. Meteorolozi upozoravaju da se ciklonski vrtlog nastavlja, uz mogućnost novih vremenskih nepogoda tokom vikenda.
Stranica Meteo Expert objavila je: “Ciklonski vrtlog u akciji nad južnim dijelom Evrope imaće svoje efekte sutra, a nakon toga u subotu slijedi novi poremećaj”.
Nevrijeme pogodilo i BiH
Snažno nevrijeme pogodilo je i Bosnu i Hercegovinu, gdje su u popodnevnim satima zabilježeni jaka kiša, vjetar i grad.
U Nevesinju su ulice bile prekrivene ledom, dok su temperature naglo pale. Mještani su prijavili značajnu štetu na drveću i usjevima.
Dnevni Avaz javlja da je nevrijeme bilo posebno intenzivno u Nevesinju. Temperature su se u večernjim satima naglo spustile, pa je tako u 20 sati izmjereno 20 stepeni Celzijusa.
Mještani su za N1 BiH ispričali kako je vjetar lomio grane, cvijeće i plodove voća.
– Padao je led, nastao je kolaps – izjavio je jedan od građana.
Jak vjetar praćen obilnim padavinama rušio je stabla i grane kod Doboja, koja su padala na puteve i ometala saobraćaj.
Na mnogim dionicama puteva zadržala se velika količina vode, što je dodatno otežavalo kretanje vozila. Nevrijeme je oštetilo i krovove na kućama i objektima.
Posebno teška situacija zabilježena je na magistralnom putu prema Maglaju, gdje se saobraćaj odvija usporeno i otežano zbog stabla koje je vjetar oborio na kolovoz. Vozačima se savjetuje oprez i prilagođavanje brzine uslovima na putu.
Društvo
PADAVINE KONAČNO STAJU! U nekim dijelovima Srpske, danas sunačno i toplije

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH danas će u većini krajeva biti oblačno sa slabim padavinama.
Padaće slaba do umjerena kiša, u višim predjelima slab snijeg, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Na krajnjem sjeveru i jugu biće i sunčanih perioda.
Kasnije popodne padavine će jačati na istoku, a uveče i u narednoj noći će se prjemeštati ka zapadu i sjeveru.
Vjetar će ujutru biti slab, zatim umjeren do pojačan sjeverni, a na jugu Hercegovine mogući su i olujni udari bure.
Najviša temperatura vazduha biće od sedam do 12, na jugu do 16 stepeni Celzijusovih.
Temperatura vazduha izmjerena u 7.00 časova: Han Pijesak i Kupres jedan, Bjelašnica dva, Sokolac četiri, Mrkonjić Grad, Bugojno i Drvar pet, Sarajevo, Bihać i Zenica šest, Banjaluka, Prijedor, Ribnik i Sanski Most sedam, Novi Grad, Doboj, Rudo i Tuzla osam, Bijeljina devet, Trebinje 10, Mostar i Neum 12 stepeni Celzijusovih.
Srna
Društvo
APSURD MINIMALCA! Ako gledamo plate, radnici u Srpskoj su POLUPISMENI!

Kada je Vlada Republike Srpske, krajem januara, odlučila da minimalna plata za 2025. godinu bude od 900 do 1.300 KM, u zavisnosti od stručne spreme radnika, u mnogim preduzećima su se bacili u lov na “rupe u zakonu”, kako bi legalno zakinuli radnike.
Tako tvrde brojni sindiklaci i poznavaoci lokalnih ekonomskih prilika, a da u ovom narativu ima istine potvrđuju statitstike o obrazovnoj strukturi radnika u Srpskoj, te o platama nakon što je povećan minimalac.
Podaci koje je iznio Savez Sindikata RS potvrđuju da prosječna neto plata u Republici Srpskoj isplaćena u februaru 2025. godine iznosi 1.475 KM i veća je za 41,00 KM ili samo 2,9 % nominalno, odnosno za 2,0% realno, u odnosu na prosječnu neto platu isplaćenu u januaru 2025.
I tu ne bi bilo ništa čudno, da se u januaru, u pravilu, nisu uplaćivale decembarske plate, dakle plate koje su obračunavane “po starom minimalcu”, a u februaru smo imali isplate januarskih plata, gdje je minimalna plata morala biti u skladu sa Olukom Vlade RS.
Po “novom” minimalac za nekvalifikovane radnike iznosi 900 KM, za kvalifikovane 950 KM, za one sa završenom četvorogodišnjom srednjom školom 1.000 KM, a za radnike za višom školom ili fakultetom 1.300 KM.
Dakle, porast plata je mora biti mnogo značajniji od mršavih 2,9 %, osim… ako je većina zaposlenih u Srpskoj neškolovana i polupismena.
A da li je baš tako? Evo šta o tome kažu podaci Zavoda za statistiku Republike Srpske.
Prema najnovijim podacima Zavoda, onima iz posljednjeg kvartala 2024. godine, U Republici Srpskoj je u poslovnim subjektima RS bilo 246.001 zaposlenih radnika.
Ubjedljivo najbrojniji među njima su radnici za završenom srednjom školom: ima ih 120.509, što će reći malo više od 50 odsto. Drugi po brojnosti su zaposleni ljudi za završenom višom i visokom školom, njih ima ukupno 75.727, što bi bilo skoro 31 % zaposlenih u Srpskoj.
U strukturi zaposlenih radnika najmanje je nekvalifikovanih i polukvalifikovanih, dakle onih kojima sleduje minimalac od 900 KM. Takvih radnika ima ukupno 13.960 ili nešto manje od 6 %.
Kako je onda moguće da je porastom minimalca za visokoobrazovane, sa 900 na 1.300 KM, odnosno za najbrojnije “srednjoškolce” sa 900 na 1.000 KM, prosječna plata porasla za manje od 3 odsto?
Pri tome, ne treba da nas zavara ukupna prosječna plata od 1.475 KM, jer je ona daleko veća od “medijalne”, odnosno one plate koju prima većina zaposlenih. Prosjek popravlja manjina najplaćenijih u finansijskom sektoru, gdje je februarski prosjek iznosi 1.896 KM.
S druge strane, prema podacima Saveza sindikata RS, najmanji rast plata je zabilježen tamo gdje radi veliki broj radnika, pa i veliki broj onih koji primaju minimalac. Tako je u prerađivačkoj industriji plata porasla za manje od pola procenta, svega 0,4 %.
– Isto tako, u trgovini prosječna neto plata u februar 2025. godine u odnosu na januar 2025. godine veća za svega 27 KM ili 1,3% – navode u Savezu sindikata.
Viša stručna saradnica za ekonomska pitanja u Savezu sindikata RS Božana Radomir kaže da navedeni statistički podaci potvrđuju da odluka o diferenciranoj najnižoj plati nije doprinijela značajnijem rastu plata.
– I dalje postoji zloupotreba instituta najniže plate od strane poslodavca. Javljali su nam se radnici koji nisu članovi sindikata, sa žalbama da se mijenjaju sistematizacije, kako bi se radnicima smanjila prava, odnosno kako bi im mogli isplaćivati manju minimalnu platu. Koliko je ta praksa raširena, ne mogu vam tačno reći, još uvijek nemamo podataka o tome -kaže Božana Radomir.
Ona dodaje da bi rješenje bilo propisivanje platnih razreda, ali i standarda, po kojima bi se odredilo ko može obavljati koji posao.
– Jasno je da rukovalac teškim mašinama ne može biti nekvalifikovani radnik, ali ima slučajeva da oni primaju minimalne plate propisane za NK radnike – kaže Božana Radomir.
Nekoliko čitalaca je za Srpskainfo svjedočilo da su im, nakon povećanja minimalca za radnike sa srednjom, višom i visokom školom, odmah ponudeni ugovori po kojima pristaju da rade sa manjim obrazovanjem od onog koji imaju, i to po principu “uzmi ili ostavi”.
– Taman sam se obradovao da ću imati sigurnih 1.300 KM osnovne plate, međutim uslijedio je hladan tuš. Šefovi su mi rekle da ono što ja radim, može raditi i tehničar i ponudili mi da potpišem ugovor sa srednjom školom – svjedoči jedan iskusni inženjer sa višom školskom spremom.
Razlika u obrazovanju je samo 1 stapen, ali razlika u minimalcu je ne baš malih 300 KM.
Vlada omogućila zloupotrebe
Pravnici sa kojima smo razgovarali kažu da je, svjesno ili nesvjesno, Vlada RS prilikom donošenja Odluke o najnižoj plati, ostavila “odškrinuta vrata” za moguće zloupotrebe.
Naime, u Odluci se navodi da “najniža plata za poslove za čije obavljanje se zahtijeva NAJMANJE stečeno više obrazovanje iznosi 1.300 KM neto”. Isti princip, dakle sa ključnom riječju “najmanje” propisan je i za minimalac za kvalifikovane radnike i “srednjoškolce”. Dakle, poslodavcu je ostavljena mogućnost da svojim aktima propiše da je za posao koji, na primjer, obavlja radnik sa fakultetskom diplomom, dovoljna “najmanje srednja škola”.
Društvo
STABILIZUJE SE SITUACIJA Vodostaji u opadanju, voda se povlači

Stabilizuje se situacija u Srpskoj izazvana padavinama i poplavama.
U Prijedoru je ukinuto stanje vanredne odbrane od poplava nakon što se stanje na poplavljenim područjima počelo stabilizovati i voda povlačiti.
Ipak, stotine objekata u potkozarskim opštinama i dalje su pod vodom. Najteža situacija je u prijedorskim prigradskim naseljima Gomjenica i Tukovi.
Vodostaj Sane je niži za pola metra, a Gomjenice za više od metar.
I dalje je na snazi preporuka iz gradskog Vodovoda da je vodu prije upotrebe za piće neophodno prokuvati. U Kozarskoj Dubici i Novom Gradu pod vodom je po deset objekata, a u Kostajnici šest.
U Kozarskoj Dubici vodostaji se smanjuju i stagniraju.
Ukinute su vanredne mjere odbrane od poplava u Kostajnici i Kozarskoj Dubici, prenosi RTRS.
-
Politika2 dana ago
JAVOR POTOPIO PRIJEDORSKA NASELJA! Milioni nestali, NASIP PROBIJEN NAMJERNO?
-
Politika2 dana ago
JAVOR BI DA PODNOSI KRIVIČNE PRIJAVE, građani mu poručili “SVI DA PODNESU PRIJAVE PROTIV TEBE! Podnesi ostavku” (FOTO)
-
Društvo3 dana ago
NOVI GRAD POD VODOM! Obustavljen saobraćaj i škole zatvorene!
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ JASAN! “Država mora pokazati da je jača od pojedinca, ma kako se on zvao!”
-
Banjaluka3 dana ago
GRAĐANI OPREZ! Lažno se predstavljaju kao Civilna zaštita i pokušavaju evakuisati stanovnike Banjaluke
-
Politika2 dana ago
ĐAJU POTJERAO MALER! Nakon prodaje klizeće garaže, POTOPLJEN MU I RESTORAN (FOTO)
-
Politika2 dana ago
IMA SE MOŽE SE! Dodikov zet kupio akcije banaka da izbjegne sankcije
-
Politika2 dana ago
DODIK PONOVO ISTO “Najavljena potjernica jad i nesposobnost Sarajeva”