Connect with us

Politika

Članovi Republičke izborne komisije podnijeli ostavke i ostali na funkcijama

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, Nenad Stevandić, nije prihvatio ostavke članova Republičke izborne komisije (RIK) na funkcije u tom tijelu, a koje je sredinom aprila od članova RIK tražila Vlada Republike Srpske, saznaje Srpskainfo.

Nakon što je Kristijan Šmit, koga institucije Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, prije nekoliko mjeseci nametnuo tehničke izmjene Izbornog zakona BiH, iz Vlade Srpske tražili su da članovi organa za sprovođenje izbora iz Republike Srpske podnesu ostavke na svoju dužnost. Pet od sedam članova RIK tada je, podsjećamo, podnijelo ostavke nakon sjednice tog tijela u Banjaluci, 11. aprila.

– Osim što su tražili ostavke, predstavnici vlasti u Republici Srpskoj su nakon Šmitove odluke usvojili Nacrt izbornog zakona Republike Srpske krajem marta.

Takođe, Ustavni sud BiH je 24. jula donio privremenu mjeru kojom je stavio van snage Izborni zakon Republike Srpske. Sud je entitetski zakon, koji je 19. aprila usvojila Narodna skupština Republike Srpske proglasio privremeno nevažećim, sve do donošenja konačne odluke u ovom predmetu – navodilo se u saopštenju za javnost.

– U obrazloženju odluke, Ustavni sud je ocijenio da je riječ o “vrlo ozbiljnim i složenim pitanjima ustavnosti osporenog Izbornog zakona Republike Srpske”. Izborni zakon RS reguliše pitanja koja su već regulisana Izbornim zakonom BiH, te se ovim zakonom nadležnosti Centralne izborne komisije prenose na entitetsku komisiju, dok se istovremeno stavljaju van snage odredbe Izbornog zakona BiH – ocijenio je Ustavni sud BiH.

Predsjednik RIK, Oliver Blagojević, za Srpskainfo tvrdi da ne zna da li je predsjednik Narodne skupštine lično, ili je to uradila navedena institucija, odbila ostavke koje su podnijeli na dužnosti u RIK.

– Kako je na jednoj sjednici Narodne skupštine objašnjavao predsjednik Stevandić, u izbornoj godini se ne mijenja sastav izbornih komisija, počevši od opštinskih, gradskih, republičkih, pa do CIK BiH. Imajući u vidu ne samo tu odredbu CIK BiH, oni nisu pristupili prihvatanju naše ostavke, a rečeno je da će odmah nakon potvrđivanja republičkih izbornih rezultata raspisati konkurs i birati novi saziv RIK – kaže Blagojević za naš portal.

Na naše pitanje da li je Stevandić odbijanjem ostavke učinio uslugu članovima RIK te ih time, praktično, nakon odluke Ustavnog suda BiH ostavio na poslu, Blagojević odgovara da je članove RIK izabrala Narodna skupština te da su njihove ostavke “bile u svjetlu novog Izbornog zakona RS”.

– Od nas sedam, šest je podnijelo ostavke. Šta se dalje dešavalo po tom pitanju mislim da je Narodna skupština dobro postupila kad nije prihvatila naše ostavke i za to postoje dva razloga. Prvi je odredba Izbornog zakona RS kojeg osporava Ustavni sud BiH kao takav, a ista odredba postoji u Izbornom zakonu BiH. Nije to nikakva novina i uvijek je postojala zakonska odredba da se ne mijenjaju članovi izbornih komisija, osim u izuzetno vanrednim situacijama – ističe Blagojević.

 

Politika

MIRA PEKIĆ “Svako ko je korupcijom stekao imovinu TREBA DA BUDE PREDMET ISTRAŽIVANJA!”

 

Ponovno otvaranje slučaja kupovine vile na Dedinju, čiji je vlasnik Milorad Dodik, te višegodišnja neprocesuiranost brojnih korupcionih afera vezanih za njegovo ime, postavljaju pitanje odgovornosti pravosudnih institucija u BiH. Na ovu temu je za N1, između ostalog, govorila i šef Kluba poslanika PDP-SDS-Lista a pravdu i red u PD PS BiH, Mira Pekić, istakavši da niko iz političkih struktura ne smije biti izuzet iz istražnih radnji.

“Tužilaštvo treba da radi svoj posao, istražuje i donese svoj sud. U ovom slučaju, postupak traje već dugo, a informacije cure na kapaljku. Nije lako ni Tužilaštvu jer mora sve što iznese na sudu i da dokaže. Međutim, svako ko je korupcijom stekao imovinu treba da bude predmet istraživanja”, izjavila je Pekić.

Pored pravosudnih pitanja, politička scena u BiH ostaje turbulentna, posebno nakon što je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH izglasao smjene zamjenika ministara, pri čemu je HDZ bio protiv. Ovakav stav izazvao je pitanje da li HDZ i dalje štiti SNSD, na šta Pekić odgovara da se ponavlja situacija od prije nekoliko sedmica, kada su poslanici HDZ-a svojim glasovima spriječili smjene pojedinih funkcionera.

Pekić naglašava da u politici svaka stranka slijedi svoje ciljeve.

“Očekivano je da će HDZ insistirati na Izbornom zakonu, Trojka na evropskim zakonima, a mi ćemo takođe imati svoje zahtjeve. Jedan od ključnih je izmjena zakona o PDV-u, o čemu govorimo godinama”, dodala je.

Što se tiče političke scene u Republici Srpskoj, Pekić, kao dugogodišnja članica PDP-a, tvrdi da približavanje vlasti nije opcija i da postoje razlike unutar opozicije koje se rješavaju postepeno.

“Na opštinskom nivou, naravno da postoje problemi između odbornika, ali to je realnost političkog života”, zaključila je Pekić.

Nastavi čitati

Politika

DODIK O LIRMANOVOJ “Otišla je, nećemo nijemo posmatrati njeno vršljanje po Srpskoj!”

Otišla je. Ne mogu da vjerujem da je toliko naivna da je poslije svih laži i uvreda koje je izrekla, samo da bi zadovoljila sarajevsku čaršiju, očekivala da ćemo nijemo posmatrati njeno vršljanje po Republici Srpskoj, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u objavi na društvenoj mreži Iks nakon što je njemački ministar za evropska poslove i klimu Ana Lirman napustila Banjaluku.

“U dilemi sam da li je to njena pamet ili se vodila pameću opozicije. I jedno i drugo je glupo“, dodao je Dodik.

Podsjećamo, njemački ministar ta evropske poslove i klimu Ana Lirman stigla je danas u Banjaluku kako bi se sastala sa opozicijom u Srpskoj.

Vlada Srpske proglasila je na današnjoj telefonskoj sjednici Lirmanovu personom non grata.

Iz Narodne skupštine Srpske saopšteno je da nije zaprimljen nikakav zahtjev za održavanje nekog sastanka niti najave posjete bilo koga.

Nastavi čitati

Politika

ZATVORILI JOJ VRATA! Njemačka ministrica proglašena nepoželjnom u Srpskoj zbog “političkog miješanja”

Vlada Republike Srpske proglasila je danas njemačku ministricu za evropske poslove i klimu Anu Lirman za persona non grata u Republici Srpskoj, te naložila Ministarstvu unutrašnjih poslova da je prilikom ulaska na teritoriju Republike Srpske isprati van granica, prenosi Srna.

Vlada je na telefonskoj sjednici donijela zaključak kojim izražava protest zbog jednostranih i politički motivisanih mjera koje su, bez transparentnog pravnog osnova i uz nepoštovanje principa nepristrasnosti, preduzete od određenih zvaničnika Njemačke, uključujući Lirmanovu, u vidu uvođenja sankcija predsjedniku Republike Srpske, predsjedniku Vlade i predsjedniku Narodne Skupštine.

Vlada ove mjere, ali i javne istupe i današnju posjetu Republici Srpskoj Lirmanove, smatra za direktno miješanje u unutrašnja pitanja i kršenje međunarodnih konvencija, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.

Radi zaštite političkog i institucionalnog integriteta Republike Srpske, Vlada uvodi recipročne mjere, koje predstavljaju proporcionalan i legitiman odgovor u skladu s međunarodnim praksama, te proglašava Lirmanovu za persona non grata u Republici Srpskoj.

Vlada će o ovoj odluci upoznati i Narodnu skupštinu Republike Srpske.

Lirmanova je danas u Banjaluci trebalo da održi sastanak sa šefom Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igorom Crnatkom, ali je otkazan nakon što je proglašena nepoželjnom osobom.

Nastavi čitati

Aktuelno