Svijet
COP27: EU spremna da napusti pregovore o klimi

Evropska unija je upozorila da je spremna da napusti pregovore o klimi ako se ne postigne dogovor, ali je navela da i dalje veruje da bi sporazum mogao biti postignut danas između pregovarača na samitu COP 27 u Egiptu.
-Moramo da idemo napried, a ne unazad i svi ministri (EU) su spremni da odu ako ne budemo imali rezultat koji odgovara onome što svijet čeka – naime da učinimo nešto u vezi sa ovom klimatskom krizom – rekao je visoki predstavnik EU za klimatsku politiku Frans Timermans, prenio je Rojters.
Obraćajući se novinarima na marginama samita, on je pozvao druge strane u pregovorima da uzvrate naporima za postizanje dogovora, posebno po pitanju finansiranja siromašnijih zemalja pogođenih klimatskim katastrofama.
-Vjerujemo da je pozitivan rezultat danas još uvijek na dohvat ruke. Ali zabrinuti smo zbog nekih stvari koje smo vidjeli i čuli u posljednjih, recimo, 12 časova – kazao je on.
-Radije bismo da nemamo nikakvu odluku nego lošu odluku – istakao je Timermans.
Francuska je saopštila da pregovori o klimi na COP27 u Šarm-el-Šeiku još nisu doveli do postizanja sporazuma koji bi mogao da obuzda porast globalnih temperatura u ovoj fazi.
Svijet
“KONSTRUKTIVNA DISKUSIJA”! Razgovarali Rubio i Lavrov

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov razgovarao je telefonom sa državnim sekretarom SAD Markom Rubiom, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova.
“Održana je konstruktivna diskusija o mogućim konkretnim koracima u interesu sprovođenja dogovora koji su postignuti tokom telefonskih razgovora između predsjednika Rusije Vladimira Putina i predsjednika SAD Donalda Trampa 16. oktobra”, navodi se u saopštenju.
Tramp je prošle sedmice rekao kako bi uskoro mogao da se sastane sa Putinom u Budimpešti.
Svijet
ORBAN “Uspjeh samita u Budimpešti naš EGZISTENCIJALNI INTERES”

Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je danas da je egzistencijalni interes Mađarske da budimpeštanski mirovni samit između američkog predsjednika Donalda Trampa i predsjednika Rusije Vladimira Putina bude uspješan, jer će mađarska ekonomija konačno moći da odahne i vrati se na rast prije rusko-ukrajinskog rata.
Od objave budimpeštanskog mirovnog samita, jedino pitanje koje ljevo orijentisani analitičari i političari postavljaju, pokušavajući da traže dlaku u jajetu, jeste da je lijepo što se Tramp i Putin sastaju u Budimpešti, ali kako će to učiniti da hljeb bude jeftiniji, napisao je Orban na Facebook-u. On je naveo da je tokom prve tri godine rusko-ukrajinskog rata Mađarska izgubila 9,1 milijardu forinti (23,3 miliona evra), odnosno više od dva miliona forinti po porodici.
Kako je naveo, poskupjela je energija i gas, inflacija je skočila, Mađarska je pretrpjela gubitke zbog sankcija, smanjena je trgovina, porasle su kamate na državne obveznice, a finansiranje zemlje postalo je skuplje.
– Ako rat bude okončan, sve ovo će prestati. Mađarska ekonomija će konačno moći da odahne i vrati se na rast prije rata. Svi će više zarađivati, a čak će i hljeb biti jeftiniji – poručio je Orban i istakao da je zbog toga egzistencijalni interes Mađarske da budimpeštanski mirovni samit bude uspješan.
– Treba da učinimo sve što možemo da do toga dođe – istakao je on.
Glas Srpske
Svijet
TRAMP OPTUŽIO SOROŠA “On je umiješan u u organizovanje protesta u SAD”

Američki predsjednik Donald Tramp vjeruje da je Džordž Soroš umiješan u organizovanje protesta koji su proteklog vikenda održani u Sjedinjenim Državama.
– Pretpostavljam da su to platili Soroš i drugi ludaci radikalne ljevice – rekao je Tramp. On je istakao da su demonstracije bile veoma male i neefikasne.
– Kada pogledate te ljude, oni nisu reprezentativni za narod naše zemlje – ocijenio je Tramp.
On je rekao da nije kralj kako ga nazivaju organizatori protesta i da naporno radi da bi Sjedinjene Države bile velike.
Organizatori skupa pod nazivom “Nema kraljeva” ranije su saopštili da je najmanje sedam miliona ljudi učestvovalo u protestima protiv Trampove politike.
Većina demonstranata nosila je transparente kritikujući Trampa i njegovu administraciju.
Prethodni protesti “Nema kraljeva” održani su 14. juna na Trampov rođendan i dan vojne parade u Vašingtonu.
Glas Srpske
-
Hronika13 sati ago
Dječak (9) i djevojčica (10) PREBILI, SILOVALI, SKALPIRALI i pokušali da ubiju djevojčicu (5)
-
Politika3 dana ago
Skidanjem oca i sina sa crne liste SAD-a OSTAĆEMO BEZ SRPSKE
-
Politika2 dana ago
DRINIĆ: Oni koji bi trebalo da čuvaju državu, čuvaju samo svoje fotelje
-
Politika2 dana ago
DODIK: Svi koji mi žele kraj i dalje će morati da gledaju moju facu
-
Politika3 dana ago
DODIK: Postoji mogućnost da prijevremeni izbori UOPŠTE NE BUDU ODRŽANI
-
Svijet3 dana ago
CURE DETALJI SA SASTANKA TRAMPA I ZELENSKOG: Ukrajinci u Bijelu kuću donijeli karte sa METAMA U RUSIJI
-
Politika2 dana ago
ŠTA RADE OVI LJUDI? Vlast predvođena SNSD-om usvojila pa poništila zakone
-
Svijet3 dana ago
U ZATVORU 10 GODINA, JOŠ NIJE OPTUŽEN! Gadafijv sin može na slobodu ako plati 11 miliona dolara