Connect with us

Društvo

CRNA STATISTIKA U SRPSKOJ: Svakodnevan rast cijena otežava život naših građana

Neprekidan trend poskupljenja životnih namirnica u Republici Srpskoj svakodnevno izaziva glavobolju građana za koje je danas i osnovno postalo luksuz.

Od početka godine poskupjelo je sve. Gotovo polovina troškova potrošačke korpe u Srpskoj otpada na hranu.

Samo za hranu, četveročlanoj porodici mjesečno je potrebno više od 1.000 maraka.

Banjalučanka Marija Lazić ističe da se na Tržnici kupci sve češće samo ispričaju sa trgovcima, jer, kako navodi, nema namirnice koja nije poskupjela.

– Treba krenuti od svega. Poskupjelo je povrće, voće, meso i riba – kaže Lazićeva.
U januaru ove godine potrošačka korpa za četveročlanu porodicu podrazumijevala je nešto više od 800 KM samo za hranu.Kako je godina odmicala rast je bio neprestan, a u julu je samo za hranu prvi put trebalo izdvojiti 1.000 KM.

Od januarske, hrana u septembarskoj korpi skuplja je za tačno 200 KM.

U Savezu sindikata kažu – tu nema mjesta luksuznim namirnicama.

– U kategoriju prehrane spadaju grupe proizvoda, kao što su hljeb, brašno i ostali pšenični proizvodi, ulje, masnoće, meso, mesne prerađevine, mlijeko, mliječni proizvodi, tjestenina, voće i povrće – pojašnjava Vedran Jurišić, samostalni stručni saradnik za ekonomska pitanja u Saveu sindikata Srpske.

Zemljoradnička zadruga Livač jedan je od većih proizvođača mlijeka. Otkupna cijena, kaže Draženko Budimir, tek je nedavno korigovana na 85 pfeninga po litru sirovog mlijeka.

– Cijena mlijeka je došla do određenih povećanja zadnjih par mjeseci, ali nedovoljno koliko su inputi porasli. Prošle godine smo imali situaciju da nam je kao proizvođaču otkupna cijena snižena, tako da smo se tek nedavno vratili na onu cijenu koju smo imali prije dvije godine – rekao je Budimir.

Odnos otkupne cijene mlijeka na našem tržištu godinama je bio oko 45 odsto cijene UHT mlijeka.

Postavlja se pitanje ko onda zarađuje ako je litar mlijeka dvije i po marke?

– Ako uzmemo da je neki prosijek 45, vjerovatno bi za proizvodnju idealno bilo da to bude pola-pola. U marketu je mlijeko 2,20 KM. Polovina ili nešto manje od pola je marku do 1.10KM, tako da taj paritet uvijek treba pratiti. Naravno, postoji paritet i između cijene hrane. Nekada se za litar otkupne cijene sirovog mlijeka moglo kupiti i dva kilograma kukukruza, sad jedva nešto više od kilograma – izjavio je Željko Vaško sa Poljoprivrednog fakulteta u Banjaluci.

Stabilizaciji cijena ne nadaju se ni u proizvodnji pilećeg mesa.

U Perutnini Ptuj su, kažu, za sada zadovoljni i činjenicom da nema nestašice.

Velibor Popović, direktor „Perutnine Ptuj“ Srbac kaže – u cijeni mesa 70 odsto čine žitarice koje nikada nisu bile skuplje. Prognoze za narednu godinu ne usuđuje se da daje.

– Drugi važan faktor je cijena energije, jer u našoj proizvodnji imamo 43 odsto veću cijenu energije u ovoj godini u odnosu na prošlu. Šta će se dešavati sa cijenom energije u idućoj godini mislim da je pitanje za neke druge. Mi smo priželjkivali da ostane ovako kako jeste, ali bojim se da to nije realno – pojasnio je Popović.

Proizvođači mahom smanjuju resurse, pa ni proizvodnja mlijeka kojom smo nekada zadovoljavali domaću tražnju više nije dovoljna. A godine iza nas su pokazale da velika ovisnost o uvozu nikada nije dobra ideja.

Društvo

STIŽE DIJASPORA! Velike gužve na ulazu u BiH

Na graničnim prelazima Velika Kladuša, Gradiška, Donja Gradina, Kostajnica, Brod, Svilaj i Orašje pojačana je frekvencija vozila na ulazu u BiH, dok na ostalim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta, saopšteno je iz Auto-moto saveza /AMS/ Republike Srpske.

Iz AMS-a dodaju da je zbog zimskih uslova za vožnju, na graničnom prelazu Izačić na snazi zabrana saobraćanja za teretna vozila sa prikolicom i šlepere.

Na graničnom prelazu Karakaj kod Zvornika zabranjen je saobraćaj za vozila teža od pet tona najveće dozvoljene mase. Teža teretna vozila preusmjeravaju se na novi most Bratoljub u Bratuncu i na granični prelaz Rača.
Šleperi i teretna vozila mogu saobraćati na granični prelaz Šepak od 9.00 do 13.00 i od 22.00 do 6.00 časova.

Snježne padavine su se od zapadnih krajeva proširile na veći dio Republike Srpske, za sada, samo u višim predjelima.

Snijeg se zadržava na kolovozima, zbog čega se saobraćaj u tim područjima odvija otežano i usporeno.

Iz AMS-a izdvajaju putne pravce Mrkonjić Grad – Miliništa, Tisovac – Kneževo – Ugar, Kotor Varoš – Kneževo, Kotor Varoš – Teslić preko Borja i Šipovo – Novo Selo.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno uz postepeno razvedravanje

U Republici Srpskoj i FBiH će biti umjereno do pretežno oblačno, uz postepeno razvedravanje tokom dana u svim krajevima, osim na istoku.

Tokom noći će biti vjetrovito i pretežno oblačno sa padavinama, a na istoku će padati susnježica i snijeg.

Vjetar će tokom noći i prvog dijela dana biti pojačan uz jake udare sjevernih smjerova, a po podne će biti u slabljenju, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha biće od minus četiri do dva, na jugu do šest, a najviša dnevna od minus jedan do pet, na jugu do 10 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

“GULJENJE KOŽE SA LEĐA” GRAĐANIMA SE NASTAVLJA! Poskupljuje participacija u domovima zdravlja u Srpskoj

Građani Republike Srpske od 1. januara naredne godine plaćaće skuplju participaciju za preglede kod doktora porodične medicine.

Naime, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Repubublike Srpske, na inicijativu Aktiva direktora javnih zdravstvenih ustanova domova zdravlja RS spremilo je prijedlog novog cjenovnika.

Ubuduće, kod prvog i kontrolnog pregleda doktora porodične medicine participacija će se plaćati 1,5 KM umjesto dosadašnjih jednu KM.

Kod prvog pregled doktora specijaliste porodične medicine sa 1,5 KM cijena participacije ide na dvije marke.

U resornom ministarstvu poskupljenje pravdaju činjenicom da se participacija nije mijenjala u zadnjih dvadeset godina, dok su, kako dodaju, cijene pregleda značajno povećane. Računaju i da će se ovom odlukom smanjiti i neopravdane posjete.

Kažu da ovo povećanje neće uticati na osjetljive kategorije stanovništva kao što su djeca do 18 godina, stariji od 65 godina, trudnice, oboljeli od malignih oboljenja, kao i porodice poginulih boraca i RVI za koje participaciju plaća Ministarstvo rada i boračko invalidske zaštite.

– Isti su po Zakonu o obaveznom zdravstvenom osiguranju oslobođeni od plaćanja participacije, a pretpostavka je da će doći i do smanjenja neopravdanih posjeta timovima porodične medicine – obrazlaže se u prijedlogu odluke, prenosi CAPITAL.

Nastavi čitati

Aktuelno