Connect with us

Društvo

CRNA STATISTIKA! Zvono zvoni i za samo 10 đaka: PRAZNA PODRUČNA ODJELJENJA U SRPSKOJ

Školsko zvono za 10, ali i manje od 10 učenika zvoni u skoro polovini područnih odjeljenja širom Republike Srpske, podaci su Ministarstva prosvjete i kulture Srpske.

Prema podacima nadležnog ministarstva, na području Srpske postoje 444 područna odjeljenja, od čega u čak 215 svi učenici mogu sjesti u samo nekoliko klupa.

Iako je broj učenika u mnogim područnim odjeljenjima izrazito nizak, u Ministarstvu navode da nije dolazilo do zatvaranja škola.

“Stav Ministarstva unazad nekoliko godina jeste da ne vršimo racionalizaciju mreže škola, već da omogućimo roditeljima koji žele da njihova djeca nastave školovanje u područnim odjeljenjima koja imaju mali broj učenika da to i imaju. Stoga, nismo donosili rješenja o prestanku rada područnih odjeljenja, odnosno zatvarali ove škole”, istakli su za “Nezavisne novine” u nadležnom ministarstvu.

Stevo Pašalić, demograf, ističe za “Nezavisne novine” da je smanjenje broja učenika tipična posljedica demografije, dodajući da je pad vidljiv u svim strukturama, pa i učeničkim.

On dodaje da je sve manje mladih na selima, pa su tamo uglavnom kombinovana odjeljenja u školama.

“Mi iako smo većinski ruralna zemlja, na selima imamo pražnjenje mlađe populacije. Više se djece rodi u gradovima nego na selima, tamo je starija populacija, smanjen je broj učenika i taj trend će se nastaviti”, objašnjava Pašalić.

Da odjeljenja sa malim brojem đaka imaju i prednosti i mane, smatra psiholog i sistemski porodični psihoterapeut Maja Savanović Zorić.

“Veličina odjeljenja je i te kako jedan od faktora koji utiču na postignuća učenika, jer se nastavnici mogu više posvetiti učenicima i njihovim individualnim mogućnostima”, ističe ona, dodajući da se nastavnici ne mogu posvetiti podjednako učenicima gdje u odjeljenjima ima 30 ili gdje ima 15 đaka.

Sa druge strane, prema njenim riječima, problem može nastati prilikom prelaska iz područne škole u centralnu.

“Tada se desi to da učenici pređu nakon petog razreda u neku veću školu i taj period socijalizacije često prođe u smislu da učenik bude isključen iz grupa, da bude izdvojen”, objašnjava Savanović Zorićeva za “Nezavisne novine”, dodajući da se tu upravo javlja prostor za rad nastavnika i stručne službe.

Zbog sve manjeg broja djece zabrinut je i Dragan Gnjatić, predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS, ali kako ističe za “Nezavisne novine”, iako neki nastavnici imaju smanjene norme, svi rade svoj posao pošteno.

“Treba mnogo toga da se učini. Ne samo nastavnici, Sindikat, Ministarstvo ili škola, već cjelokupno društvo”, rekao je on.

Gnjatić dodaje da se ne smije dozvoliti da područne škole zarastu u korov.

“Mi, kao Sindikat, borićemo se za svaku školu i svako selo. Moramo ponuditi sigurnost i učenicima i roditeljima o opstanku područnih odjeljenja”, kazao je on.

Društvo

ZAVRŠENI RADOVI, ALI NEMA OTVARANJA: Brza cesta kod Gradiške čeka hrvatske dozvole!

Radovi na graničnom prelazu na budućoj brzoj cesti koja bi most na Savi kod Gradiške na auto-putu Banjaluka – Gradiška trebalo da poveže s auto-putem Zagreb – Beograd završeni su, potvrđeno je “Nezavisnim novinama” iz Ministarstva finansija Hrvatske, koje je nadležno za ove radove.

Proteklih sedmica i mjeseci u viša navrata smo pisali kako će otvaranje brze ceste zavisiti ne od toga kada će biti završeni radovi na cesti, nego kada će biti završen granični prelaz, bez kojeg se cesta ne može pustiti u saobraćaj.

Prilikom naše nedavne posjete terenu, ali i u izjavama nadležnih u Hrvatskoj, spominjano je da su radovi na brzoj cesti pri kraju i da će biti završeni do kraja jula, a da se onda čeka da Ministarstvo finansija završi granični prelaz.

Da bi se cijela priča krajnje pojednostavila, može se reći da će otvaranje ceste zavisiti od toga kada će hrvatske institucije izdati potrebne dozvole. Iz nezvaničnih razgovora saznali smo da bi najranije to moglo biti u septembru, ali da se stvari u praksi uvijek mogu zakomplikovati zbog kašnjenja, birokratskih procedura i drugih sličnih problema. Međutim, postoji začkoljica koja se odnosi na ugovor o granicama između Hrvatske i BiH, u kom treba da se upiše novi prelaz, a za sada se ne zna kada će taj posao biti završen, koji je zastao usljed totalne blokade i paralize vlasti na nivou BiH.

Obilaskom terena, ali i iz izjava zvaničnika, moglo se zaključiti da u “Hrvatskim cestama”, koje su investitor na samoj cesti, koju gradi banjalučko preduzeće “Integral inženjering”, smatraju da oni ne mogu završiti uređenje prostora oko kućica dok Ministarstvo finansija, odnosno njihov izvođač radova, ne završi taj posao.

Prilikom obilaska terena 10. jula stekli smo utisak da radovi na kućicama nisu završeni, ali je moguće da je ostatak posla urađen nakon naše posjete.

Kao što smo rekli, u Ministarstvu finansija su rekli da su građevinski i zanatski radovi na objektu novog graničnog prelaza završeni.

“Preostali su radovi na uređenju okoliša i otoka prometnih platoa, a ovise o završetku svih radova na prometnim površinama graničnog prijelaza iz nadležnosti ‘Hrvatskih cesta’ d.o.o. U koordinaciji s ‘Hrvatskim cestama’ d.o.o. i završetkom svih njihovih radova u koridoru novog graničnog prijelaza, kao i pristupnih prometnica na koridoru brze ceste Okučani – granica BiH, novi granični prijelaz bit će pušten u punu funkciju”, rekli su za “Nezavisne novine”.

Sumnje da postoje eventualne trzavice i problemi u komunikaciji između “Hrvatskih cesta” i Ministarstva finansija otklonili su u odgovoru koji su nam poslali hrvatski putari.

“Projekti su međusobno usklađeni i koordinirani te će biti dovršeni sukladno predviđenoj dinamici. ‘Hrvatske ceste’ sa Ministarstvom financija imaju izvrsnu suradnju na ovom projektu”, izjavili su nam oni.

U odgovoru od 10. jula su nam precizirali kada očekuju da radovi budu završeni. Ozren Gverić, glavni inženjer u Odjelu za vođenje građenja “Hrvatskih cesta”, nam je tada rekao da će svi radovi biti završeni do kraja jula.

“Usljed izmjene i dopune građevinske dozvole, a zbog prilagodbe nagiba pokosa nasipa prometnice i ostalih elemenata građevine, došlo je do djelomičnog povećanja opsega radova te je rok završetka radova za ovu II fazu projekta produžen za dva mjeseca. Završetak radova bit će time krajem ovog mjeseca, srpnja 2025, kada će se zatražiti ishođenje uporabne dozvole”, rekao nam je Gverić tom prilikom.

Nastavi čitati

Društvo

KUVAĆEMO SE DO PETKA! RHMZ upozorio: Vrh toplotnog talasa upravo danas!

Republički hidrometeorološki zavod upozorio je da se danas očekuje vrhunac toplotnog talasa i temperatura vazduha do 41 stepen Celzijusov.

Prognozirana temperatura vazduha za danas je od 35 do 41, u višim predjelima od 31 stepen Celzijusov.

Od sutra, pa do petka, 25. jula, temperatura vazduha će biti nešto niža i kretaće se od 32 do 38, u višim predjelima od 25 stepeni Celzijusovih, prenosi Srna.

Prema prognozi meteorologa, osvježenje sa kišom i pljuskovima sa grmljavinom očekuje se tek u petak i subotu, 25. i 26. jula.

Saobraćaj se na većini puteva odvija bez zastoja i posebnih ograničenja, a vozačima se savjetuje da zbog visoke dnevne temperature vazduha duža putovanja planiraju u ranim jutarnjim časovima ili kasno poslije podne, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Nastavi čitati

Društvo

STRAVIČNO – Neretva kod Metkovića PROGUTALA dvije osobe

Teška nesreća potresla je Metković, dvije muške osobe nestale su u rijeci Neretvi nakon što je došlo do havarije glisera nedaleko od naselja Kula Norinska.

Nezvanično se saznaje da je jedan muškarac pronađen mrtav, dok se za drugim i dalje intenzivno traga, piše Slobodna Dalmacija.

Prolaznici uočili kako gliser viri iz vode, jednog muškarca iz Metkovića pronašli mrtvog, za drugim pokrenuta velika potraga

Na terenu su angažovane sve službe – policija, ronioci, Lučka kapetanija i HGSS, vatrogasci, koji pretražuju rijeku u nadi da će pronaći nestalog.

Okolnosti koje su dovele do ove tragedije, koja je zavila dvije porodice u crno, još uvijek nisu poznate. Policijski uviđaj je u toku i trebao bi rasvijetliti što je tačno prethodilo ovoj kobnoj nesreći.

Što je tačno uzrokovalo nesreću, zasad se ne zna. Je li gliser udario u obalu, plutajuće deblo ili granje, što na Neretvi nije rijetkost, niko sa sigurnošću ne može reći.

Jedino što je zasad utvrđeno u kriminalističkoj obradi jest da je pramac plovila, koji izviruje iz vode, vidno oštećen. Upravo to upućuje na mogući silovit udarac koji je prethodio tragediji, piše Slobodna Dalmacija.

PU dubrovačko-neretvanska je izvijestila da je oko 12 sati PP Metković zaprimila dojavu o nestanku dviju muških osoba, hrvatskih državljana u dobi od 35 i 48 godina.

Na teren su odmah upućene sve službe, odnosno osnovna i pomorska policija s plovilima te ronioci Interventne jedinice policije PU dubrovačko-neretvanske, vatrogasci, djelatnici Ronilačkog kluba ŠREK “Delta 5” Metković, Lučke kapetanije i HGSS-a.

Prijavi nestanka je prethodio pronalazak gotovo u cijelosti potonulog broda u ušću rijeke Norin, vlasništvo jedne od osoba čiji je nestanak prijavljen policiji.

Pretragom rijeke pronađena je jedna preminula muška osoba, dok se za drugom i dalje intenzivno traga.

Prema nezvanićnim informacijama, nesreći je prethodio noćni izlazak. Dvojica muškaraca navodno su se u subotu kasno naveče zabavljala u nekoliko kafića u Metkoviću, gdje su povodom blagdana svetog Ilije i Dana Grada organizovane veselice. Oko četiri sata ujutro napustili su jedan od lokala i odlučili zaploviti prema ušću Neretve – što se pokazalo kobnim, piše Slobodna Dalmacija.

Nezvanično se sazanaje da je s njima krenuo i treći prijatelj, koji se u zadnji čas predomislio, što mu je spasilo život.

Istraga i očevid su u toku, a lokalna zajednica u šoku je zbog tragedije koja je zavila dvije porodice u crno.

 

Nastavi čitati

Aktuelno